Задайте вопрос юристу

916 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Арбитраж, 29 апреля 2025, вопрос №135168

Доброго дня . Планую працювати в сфері P2P арбітраж . Вивчаю це питання , визначилась що підходить тільки загальна система оподаткування, враховуючи великий оборот і порівняно малий % заробітку . Маю декілька запитань : 1) Розхід і прихід в цій сфері це переказ на карту людям , як легально оформити переказ коштів щоб це були офіційні приходи і розходу ? Щоб в кінці року податкова точно зарахувала витрати і не заставила платити 23% від загального обороту , а щоб оплачувати офіційно від заробітку ?

Доброго дня . Планую працювати в сфері P2P арбітраж . Вивчаю це питання , визначилась що підходить тільки загальна система оподаткування, враховуючи великий оборот і порівняно малий % заробітку . Маю декілька запитань : 1) Розхід і прихід в цій сфері це переказ на карту людям , як легально оформити переказ коштів щоб це були офіційні приходи і розходу ? Щоб в кінці року податкова точно зарахувала витрати і не заставила платити 23% від загального обороту , а щоб оплачувати офіційно від заробітку ?

Ответы юристов (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Юлія!

    На жаль, з оподаткуванням осіб (як юридичних, так і фізичних), комерційна діяльність яких пов'язана з р2р, держава поки що так і не визначилась, хоча обіцяли це зробити ще влітку минулого року. В той же час з податками, які маємо станом на зараз, цей бізнес важко назвати рентабельним. Тому більшість серйозних гравців тут знаходиться в тіні.

    Вибір системи оподаткування в даному випадку обмежений загальною. Адже «спрощенцям» заборонено здійснювати розрахунки НЕ в грошовій формі (а криптовалюта не має правового статусу і тим більше не прирівняна до грошей). Прийом оплати криптою, переказ активу, проведення операцій з обміну – це негрошова форма розрахунків. ДПС підтверджує такі висновки. Тому відкрити ФОП 3 групи на спрощеній системі оподаткування, наприклад, яка ідеально підходить для ІТ, не вдасться.

    З загальною системою сплати податків з P2P-торгівлі також є свої особливості. Перебуваючи на ній, платник не має жодних обмежень і теоретично може працювати з криптовалютою. Правда, ставки тут, на відміну від єдиного податку, досить високі. І, якщо взяти до уваги, що базою для оподаткування можуть виступати всі отримані на рахунки ФОП кошти, виходить невигідно. З коштів, які надійдуть на рахунок ФОП (обороту), треба сплатити:

    • 18% ПДФО (податок на дохід).
    • 5% військового збору.
    • 22% ЄСВ.

    Але: відкриваючи ФОП для арбітражу криптовалют, підприємець має розуміти, що для подання звітності в ДПС і сплати податків йому потрібно мати первинні документи на операції для їх підтвердження (рахунки, акти, інвойси та ін.), незалежно від системи оподаткування.

    І ось тут виникає безліч питань: як формувати ці документи? Що в них відображувати? Як вести облік доходів і витрат в межах ведення бухгалтерії ФОП? На жаль, відповідей немає і у ДПС – через відсутність правового регулювання сфери.

    Тож як легально займатися P2P, якщо не як ФОП?

    Якщо вирішили не відкривати ФОП для арбітражу криптовалют, є й інший варіант – вести торгівлю P2P в якості фізичної особи. Щоб виконати всі свої обов’язки перед державою, достатньо подати річну декларацію та вказати отриманий від криптовалюти дохід. Податки з P2P-торгівлі в такому випадку доведеться сплачувати наступним чином:

    1. В разі отримання коштів від іноземних контрагентів – такий дохід потрібно включити до загальної суми річного доходу саме як іноземний. Отже, якщо ви ведете діяльність через біржу Binance, P2P-торгівлю здійснюєте з контрагентами з інших країн – ДПС в Україні цей дохід вважає іноземним.
    2. Всі отримані гроші від резидентів України (P2P-торгівля включно) декларуються в інший дохід фізособи.

    Але тут є дуже важливий нюанс: незважаючи на походження доходу та особливості діяльності, базою для оподаткування є всі кошти, які надійшли на рахунок. Так вважає ДПС, вказуючи у своєму поясненні, що «оподаткуванню підлягає сума коштів, яка отримується платником податків від операцій з криптовалютою». Тобто, в разі ведення торгівлі P2P, податки платити доведеться зі всієї суми, що будете отримувати – навіть якщо ваша там лише різниця. І податки чималі:

    • 5% ставка військового збору.
    • 18% ПДФО.

    Декларація про майновий стан і доходи має бути подана до 1 травня наступного за звітним року. Перерахувати кошти в бюджет необхідно до 1 серпня. Приклад: якщо ви звітуєте за 2024 рік, то звіт подати треба до 1 травня 2025 року, а сплатити податки від торгівлі P2P – до 1 серпня 2025 року.

    Ризики торгівлі P2P та проведення операцій з криптовалютою

    Як вище ми зазначили, ризиків у ведення діяльності, яка ніяк не врегульована законодавчо, дуже багато. Здійснювати арбітраж криптовалюти в якості ФОП законно практично нереально, адже неможливо підібрати для торгівлі P2P КВЕДи, абсолютно невигідно сплачувати податки на загальній системі.

    А навіть якщо і здійснити державну реєстрацію ФОП (ризикнувши підібрати непідходящий КВЕД і вибравши загальну систему), то вірогідно, що правильно вести облік доходів і витрат підприємець не зможе. А це – прямий шлях до порушень, які ДПС виявить під час першої ж перевірки та нарахує штрафи.

    Торгувати як фізособа також досить ризиковано та невигідно – знову ж таки, високі ставки податків і невизначеність з боку податкової. Податкова вказує, що всі питання щодо торгівлі криптовалютою вирішуються ситуативно через відсутність визначення правового статусу криптовалюти в Україні.

    Проводити по рахунках фізичної особи великі суми коштів навряд чи вдасться. Фінмоніторинг банки здійснюють регулярно. В разі виявлення підозрілих операцій у банку є право запросити у клієнта надання документів для перевірки походження коштів. Якщо їх не буде надано – банк може заблокувати рахунок. І за відсутності доказів законності ведення діяльності та надходження доходів не відомо, чим це закінчиться.

    То ж як можна легально займатися P2P в Україні? На жаль, до прийняття закону про віртуальні активи це неможливо. І в разі проведення операцій з криптовалютою ви повинні усвідомлювати всі ризики та наслідки такої діяльності.

    Ще один можливий варіант – реєструвати бізнес в одній з країн, де криптовалюта легалізована (як віртуальний актив чи фінансовий інструмент тощо) і де є готові механізми оформлення діяльності, нарахування й сплати податків. Україна, на жаль, поки таких можливостей не дає, чекаємо на прийняття закону про віртуальні активи.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України