Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 03 мая 2025, вопрос №135386 350₴

Підстави для виїзду за межі навчального центру

Чи є підстави для того, щоб рекрут отримав дозвіл та можливість поїхати додому на кілька днів з навчального центру? Стан здоровʼя дружини — є для цього підставою? Якщо так, то що саме? А якщо ні, то які інші підстави це можуть бути. Дякую

Ответы юристов (4)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Наталія!

    Так, існують підстави, за яких військовослужбовець може отримати короткотермінову відпустку або дозвіл на виїзд додому. Це не гарантовано, але допускається за певних умов і рішенням командування навчального центру.

    Згідно Розділу ІІІ Інструкції з організації і проведення зборів із резервістами та військовозобов’язаними в органах військового управління, з’єднаннях, військових частинах, установах та організаціях Міністерства оборони України, Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту

    11. Внутрішня служба на навчальних зборах організовується відповідно до вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.

    Резервісти та військовозобов’язані, які призвані на збори, додержуються розпорядку дня, який встановлено у військовій частині (органі військового управління, установі, ТЦКСП).

    Розміщення резервістів та військовозобов’язаних на період проведення навчальних зборів організовується:

    • у пунктах постійної дислокації військових частин (установ) - у складі штатних підрозділів або в окремих приміщеннях за рішенням командирів військових частин (установ);
    • на полігонах (у таборах за межами пункту постійної дислокації) - у місцях розташування штатних підрозділів.

    Особисті речі резервістів та військовозобов’язаних зберігаються у підрозділах, де вони проходять збори.

    Порядок розміщення резервістів та військовозобов’язаних під час зборів в органах військового управління та ТЦКСП встановлюється їх керівниками.

    За рішенням командира (начальника) військової частини (установи, ТЦКСП) під час проходження зборів дозволяється проживання резервістів та військовозобов’язаних вдома, якщо вони мешкають в населеному пункті, де проводяться збори.

    12. Під час проведення зборів резервісти та військовозобов’язані можуть бути звільнені з розташування військової частини (установи, ТЦКСП). Звільнення із розташування військової частини (установи, ТЦКСП) проводиться командиром (начальником) військової частини (установи, ТЦКСП) відповідно до вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.

    13. Резервісти та військовозобов’язані, призвані на навчальні збори до органу військового управління (ТЦКСП) за рішенням командира (начальника) органу військового управління (ТЦКСП), проходять навчальні збори в цивільному одязі.

    14. Резервісти та військовозобов’язані, призвані на навчальні (перевірочні) збори у військові частини (органи військового управління, установи, ТЦКСП), забезпечуються грошовим, речовим, продовольчим та медичним забезпеченням відповідно до чинного законодавства.

    Важкий стан здоров’я близького родича, зокрема дружини, може бути підставою для виїзду за межі розташування навчального центру. Особливо якщо:

    • є медичний документ, що підтверджує відповідний стан здоров'я дружини (наприклад, стаціонарне лікування, інвалідність, ризик для життя);
    • дружина потребує догляду (лікарняний по догляду, висновок лікаря про потребу в сторонній допомозі).

    Для отримання дозволу на виїзд за межі навчального центру чоловіку потрібно подати рапорт на ім’я командира, до нього прикласти копії медичних документів, заяву від дружини (за бажанням); свідоцтво про шлюб.

    Інші обставини, що визнаються поважними:

    • Смерть або важка хвороба близького родича;
    • Народження дитини;
    • Виклик до суду або слідчих органів;
    • Непередбачені сімейні обставини (пожежа, аварія, стихійне лихо тощо).

    Проте, майте на увазі, що це не повноцінна "відпустка", а разове короткострокове звільнення — на 2–5 днів, зазвичай без виїзду за межі регіону. Всі документи мають бути офіційними, із підписами та печатками. Остаточне рішення приймає командир навчального центру і це не право, а дозволена можливість — вона може бути відхилена в умовах бойової підготовки або оперативної необхідності.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Доброго дня, Наталія!

    Так, теоретично це можливо.

    Згідно статті 10(1) Закону "про соціальний захист" передбачено право відпустки за сімейними обставинами без збереження грошового забезпечення військовослужбовцю у таких випадках:

    1) укладення шлюбу - тривалістю до 10 календарних днів;2) тяжкого стану здоров'я або смерті: дружини, батьків, дітей - тривалістю до 7 календарних днів;3) тяжкого стану здоров'я або смерті: рідного брата чи сестри, батьків дружини - тривалістю до 7 календарних днів;4) тяжкого стану здоров'я або смерті: інших рідних - тривалістю до 3 календарних днів;5) пожежі з майна військовослужбовця - тривалістю до 15 календарних днів;6) стихійного лиха в зоні проживання військовослужбовця або членів його родини - тривалістю до 15 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду;7) в інших виняткових випадках, коли присутність військовослужбовця в сім'ї необхідна - тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу.

    Під час дії воєнного стану така відпустка може надаватися терміном до 10 днів. При цьому зберігається виплата грошового забезпечення. Проте за рішенням командира військової частини відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин без збереження грошового забезпечення загальною можуть надаватися тривалістю не більш як 15 календарних днів на рік.

    Для отримання відпустки на підставі хвороби дружини військовозобов'язаний повинен подати рапорт командиру ВЧ (навчального центру) та додати до нього документи, що підтверджують тяжкий стан здоров'я дружини.

    Не виключаю того, що у Вашого чоловіка з отриманням відпустки навіть за сімейними обставинами можуть виникнути певні труднощі, оскільки він був зовсім нещодавно мобілізований. Тому, як і у випадку з переміщенням (по першому Вашому питанню), йому варто пам'ятати, що відмову командира можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку.

    При поданні рапорту часто виникають питання, пов'язанні з небажанням командирів приймати такі рапорти на відпустку за сімейними обставинамию В таких випадках для безперешкодного подання рапорту рекомендую Вашому чоловіку скористатися електронним додатком Армія+.

    Ось рекомендації Міноборони з цього приводу.

    Рапорт в електронній формі створюється та подається за допомогою:

    засобів системи електронного документообігу (СЕДО) Міноборони України

    Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони "Армія+" (далі - вебпортал Армія+)

    інших інформаційно-комунікаційних систем, які введені в експлуатацію в системі Міноборони України.

    Кожен користувач вебпорталу Армія+ має свій унікальний код - ID-номер.

    Кожен командир зобов'язаний довести до підлеглого особового складу свій власний ID-номер та ID-номер СЕДО підрозділу.

    Якщо безпосереднім командиром (начальником) військовослужбовця є командир (начальник) підрозділу, то військовослужбовець зазначає ID-номер СЕДО підрозділу, який можна отримати в службі діловодства.

    Військовослужбовець створює рапорт на вебпорталі Армія+ за допомогою зразків рапортів, які доступні на ньому, заповнивши всі необхідні текстові поля, зазначивши тему та суть свого клопотання.

    Підписання та погодження електронного рапорту здійснюється шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису (у тому числі "Дія.Підпис") та/або удосконаленого електронного підпису військовослужбовцем, відповідними командирами (начальниками), та/або засобами вебпорталу Армія+, що підтверджується накладенням кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора вебпорталу Армія+.

    Електронний рапорт, створений засобами Державного вебпорталу, може бути відкликаний військовослужбовцем, який його створив, але виключно з моменту реєстрації рапорту в СЕДО.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Чи є підстави для того, щоб рекрут отримав дозвіл та можливість поїхати додому на кілька днів з навчального центру? Стан здоровʼя дружини - є для цього підставою? Якщо так, то що саме? А якщо ні, то які інші підстави це можуть бути. Дякую

    Так, підстави є, але реалізувати їх на практиці не так просто. Все через відсутність погодження командування військової частини. Тим не менше, спробуйте подати або рапорт про надання щорічної відпустки, або відпустки за сімейними обставинами.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 15, ст.190)

    Стаття 10-1. Право військовослужбовців на відпустки. Порядок надання військовослужбовцям відпусток та відкликання з них

    9. Відпустка за сімейними обставинами без збереження грошового забезпечення надається військовослужбовцю у таких випадках:

    1) укладення ним шлюбу - тривалістю до 10 календарних днів;

    2) тяжкого стану здоров'я або смерті рідних по крові або по шлюбу:

    а) дружини (чоловіка), батька (матері), вітчима (мачухи), сина (дочки), пасинка (падчерки), рідного брата (рідної сестри) військовослужбовця, батька (матері) подружжя або особи, на вихованні якої перебував військовослужбовець, - тривалістю до 7 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;

    б) інших рідних - тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;

    3) пожежі або іншого стихійного лиха, яке спіткало сім'ю військовослужбовця або осіб, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - тривалістю до 15 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;

    4) в інших виняткових випадках, коли присутність військовослужбовця в сім'ї необхідна, за рішенням командира (начальника) військової частини - тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад. Така відпустка може надаватися один раз протягом календарного року.

    10. За рішенням командира (начальника) військової частини військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин без збереження грошового забезпечення загальною тривалістю не більш як 15 календарних днів на рік.

    17. В особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або до моменту прийняття рішення про демобілізацію військовослужбовцям надаються відпустки, передбачені пунктами 1, 6, 8 (у частині надання одноразової відпустки при народженні дитини, передбаченої статтею 19-1 Закону України "Про відпустки"), 9, 10 і 12 цієї статті. Надання військовослужбовцям відпусток, передбачених пунктом 1 цієї статті, здійснюється за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу. Відпустки, передбачені пунктами 9 і 10 цієї статті, військовослужбовцям надаються із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більше 10 календарних днів.

    18. Під час дії воєнного стану військовослужбовцям, крім військовослужбовців, які проходять базову військову службу, надається частина щорічної основної відпустки загальною тривалістю не більше 30 календарних днів, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більше 10 календарних днів. Кожна із зазначених відпусток надається без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

    Щорічна основна відпустка, зазначена в абзаці першому цього пункту, надається частинами протягом календарного року, за умови що основна безперервна її частина становитиме не менше 15 календарних днів та одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців відповідного підрозділу.

    Військовослужбовцям надається додаткова відпустка за знищену техніку тривалістю та у порядку, визначеними Кабінетом Міністрів України, але не більше 15 календарних днів на рік.

    Під час дії воєнного стану курсантам (слухачам) вищих військових навчальних закладів, а також закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки, закладів фахової передвищої військової освіти надається канікулярна відпустка: зимова - тривалістю не більше 10 календарних днів та літня - не більше 20 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець, з урахуванням вимог абзацу другого пункту 6 цієї статті.

    Під час дії воєнного стану військовослужбовцям строкової військової служби протягом календарного року надається відпустка загальною тривалістю 30 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

    Відпустка, зазначена в абзаці четвертому цього пункту, надається протягом календарного року частинами не більше 15 календарних днів, за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців строкової військової служби відповідного підрозділу.

    У рік звільнення із служби військовослужбовцям, які проходять строкову військову службу та підлягають звільненню із служби у порядку і терміни, визначені рішенням Президента України, у разі невикористання ними відпустки виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні відпустки.

    ...

    Рішення в кожному випадку ухвалюється індивідуально командуванням частини чи навчального центру.

    Інші можливі підстави для короткої відпустки:

    - судові виклики або особиста участь у судових процесах;

    - надзвичайні обставини вдома (пожежа, повінь, крадіжка тощо);

    - іноді - на прохання органів соцзахисту, якщо військовослужбовець є єдиним опікуном чи має інші критичні сімейні обов'язки.

    Звертаю увагу, що всі обставини мають бути офіційно задокументовані, а прохання - оформлене через відповідний рапорт.

    З повагою! Щасти Вам!

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, пані НАТАЛІЯ!

    З моменту відправки з ТЦК особа є військовослужбовцем, а учбовий центр - так само є військовою частиною ЗСУ і тому там діють усі правила і норми щодо військовослужбовців.

    Це передбачено пунктами 1, 4 частини першої статті 24 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу", початком проходження військової служби вважається:

    1) день відправлення у навчальну частину (центр) з територіального центру комплектування та соціальної підтримки (збірного пункту) - для громадян, направлених для проходження базової військової служби;

    {Пункт 1 частини першої статті 24 із змінами, внесеними згідно із Законами № 589-VII від 19.09.2013, № 1169-VII від 27.03.2014, № 1275-VII від 20.05.2014; в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024}

    4) день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу;

    {Частину першу статті 24 доповнено пунктом 4 згідно із Законом № 1275-VII від 20.05.2014; в редакції Закону № 1357-IX від 30.03.2021; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3633-IX від 11.04.2024}

    Учбова частина (учбовий центр) є тиловою військовою частиною, яка призначена для підготовки військовослужбовців, які раніше не проходили військову службу за програмами БЗВП до несення військової служби у подальшому. БЗВП з 01.05.2025 р. - 30 днів.

    ОТЖЕ, на осіб, які проходять військову службу в учбових ценрах - розповсюджуються всі права, обов"язки та правовий статус, визначені Військовими статутами ЗСУ.

    В тому числі така особа має право на відпустку за сімейними обставинами.

    Однак, оскільки з армії зараз тікають десятками тисяч в СЗЧ, нормальну практику зараз часто командири не застосовують, адже в кожному бачать СЗЧшника.

    Тому, як правило це все вирішується на рівні людських відносин між командиром та військовослужбовцем, і довіри між ними, репутації військовослужбовця, якою він себе встиг зарекомендувати. Ну або за гроші, що на жаль теж має місце в умовах нечуваного до 2022 р. фінансування ЗСУ, яке дуже багатьом зриває голову і спонукає заробляти на своїх підлеглих неправомірну вигоду.

    Види відпусток та порядок їх надання визначені статтею 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей":

    За сімейними обставинами без збереження грошового забезпечення (частина 9 статті 10-1 Закону)

    Відпустка за сімейними обставинами без збереження грошового забезпечення надається військовослужбовцю у таких випадках:

    1) укладення ним шлюбу - тривалістю до 10 календарних днів;

    2) тяжкого стану здоров'я або смерті рідних по крові або по шлюбу:

    а) дружини (чоловіка), батька (матері), вітчима (мачухи), сина (дочки), пасинка (падчерки), рідного брата (рідної сестри) військовослужбовця, батька (матері) подружжя або особи, на вихованні якої перебував військовослужбовець, - тривалістю до 7 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;

    б) інших рідних - тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;

    3) пожежі або іншого стихійного лиха, яке спіткало сім'ю військовослужбовця або осіб, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - тривалістю до 15 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;

    4) в інших виняткових випадках, коли присутність військовослужбовця в сім'ї необхідна, за рішенням командира (начальника) військової частини - тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад. Така відпустка може надаватися один раз протягом календарного року.

    ОТЖЕ, слід подати рапорт про надання відпустки без збереження грошового забезпечення у зв"язку з хворобою дружини або винятковим випадком, коли присутність військовослужбовця в сім'ї необхідна.

    У другому випадку командир має право не надавати відпустку.

    Хоча в сучасних реаліях безкарності командирів та повної некерованості та дезорганізації - командир може і закон не виконати та завжди знайде собі виправдання.

    До рапорту треба надати ДОВІДКУ з медичного закладу, який стверджує про стан здоров"я та бажано про потребу в тимчасовому догляді чи інших обставинах, навіщо військовослужбовець треба вдома.

    Щасти Вам та Вашому чоловіку! Хай Бог Вас оберігає!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України