Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 04 мая 2025, вопрос №135432 340₴

Спеціалізація у період декретної відпустки

Чи можно отримати спеціалізацію ) у період декретної відпустки .
Є спеціалізація терапевтична стоматологія. Зараз не працюю у звʼязку з декретною відпусткою , хочу отримати ще спнціалізацію хірургічної стоматології , чи можливо зробити це зараз як бути з трудовою ? Вона зараз на основному місці роботі .

Ответы юристов (4)

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, ЄЛИЗАВЕТА! Так це цілком можливо і заборон жодних немає. Щодо трудової, то за потреби Вашу трудову треба перевести в електронний вигляд. Наразі Україна перейшла на електронні трудові і паперова взагалі може зберігатися у Вас вдома. На роботі можна подати заяву на оцифровку трудової і видачу Вам паперової на зберігання.

    Державна служба України з питань праці пояснила, чи може особа навчатися на денній формі під час відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

    Так, у відомстві нагадали, що кожен має право на освіту (ст. 53 Конституції України). Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти та право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.

    При цьому суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації права на освіту, регулює Закон України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII.

    Зокрема, Закон гарантує, що в Україні створюються рівні умови доступу до освіти та ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров’я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак.

    Обмежувати право на освіту закон не може, проте законодавством можуть бути встановлені особливі умови доступу до певного рівня освіти та спеціальності.

    Отже, обмеження на навчання на денній формі під час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачені чинним законодавством.

    5 лютого 2021 року Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі" (проект № 3623).

    Законом запроваджується облік трудової діяльності працівника в електронній формі (електронна трудова книжка) в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

    Відповідно до Закону внесення відомостей про трудову діяльність до Державного реєстру через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду у вигляді сканованих або оцифрованих копій, передбачених законодавством документів (трудової книжки, довідок тощо), здійснюється працівником і роботодавцем із обов'язковим накладенням кваліфікованого електронного підпису.

    У Пенсійному фонді зазначили, що скан-копії документів повинні відповідати таким вимогам:

    - скановані копії виготовляються з оригіналів трудової книжки та документів про стаж;

    - скан-копія повинна бути кольорова;

    - сканувати необхідно усі заповнені сторінки трудової книжки в хронологічному порядку (незаповнені сторінки трудової книжки (вкладиша) сканувати не потрібно);

    - скан-копія має бути чітка та читабельна;

    - відскановані документи необхідно зберігати у форматих jpg або pdf;

    - розмір кожного файла не має перевищувати 1 мб;

    - назви файлів мають відповідати виду відсканованого документа.

    Так, Держпраці не вбачає підстав для відмови працівнику у видачі трудової книжки, що зберігається у роботодавця, на його вимогу. Заяву працівника щодо отримання трудової бажано оформити письмово.

    Видавати працівникам трудові книжки, які зберігаються у роботодавця, наразі підстав немає.

    В той же час, відсутні підстави відмовити працівнику у видачі такої трудової книжки на його вимогу.

    Таку вимогу бажано оформити у вигляді заяви. Також, трудова книжка має бути видана працівнику у разі його звільнення.

    Видача всіх наявних трудових книжок працівникам в обов’язковому порядку передбачається після завершення робіт щодо включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників, які мають бути здійснені протягом п’яти років.

    https://dsp.gov.ua/faq/chy-treba-vydaty-pratsivnyk...

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Чи можно отримати спеціалізацію ) у період декретної відпустки .Є спеціалізація терапевтична стоматологія. Зараз не працюю у звʼязку з декретною відпусткою , хочу отримати ще спнціалізацію хірургічної стоматології , чи можливо зробити це зараз як бути з трудовою ? Вона зараз на основному місці роботі .

    Ви маєте на це 100 % право, жодним нормативно-правовим актом дане право не обмежується. "Декретна відпустка" не є перешкодою для здобуття освіти або проходження інтернатури/курсів спеціалізації. Ви можете проходити навчання у цей період на заочній або дистанційній формі, якщо заклад це дозволяє.

    Щоб отримати омріяну спеціалізацію, зазвичай потрібно:

    наявність диплому лікаря-стоматолога;

    проходження відповідного циклу спеціалізації (може тривати від кількох місяців до року);

    наявність або оформлення направлення з роботи (можливо - умовне чи формальне).

    Ваша трудова залишиться на основному місці роботи, оскільки Ви не звільняєтесь, а лише перебуваєте у відпустці по догляду за дитиною. Як варіант, можна запросити витяг з трудової, або довідку. Все залежить від потреби.

    ВИСНОВОК: так, під час декретної відпустки ви можете отримати спеціалізацію з хірургічної стоматології, оскільки декрет не забороняє навчання; трудова книжка при цьому залишається на основному місці роботи, а для оформлення на спеціалізацію зазвичай потрібно направлення або погодження з роботодавцем - зверніться до закладу післядипломної освіти для уточнення умов та форм навчання.

    З повагою! Щасти Вам!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Єлізавета!

    Так, Ви можете отримати спеціалізацію під час декретної відпустки і Вам в тому нічого не заважає. Під час декретної відпустки Ви маєте право проходити навчання, підвищувати кваліфікацію, проходити перепідготовку тощо.

    Право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видів, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих.

    Право на освіту не може бути обмежене законом. Закон може встановлювати особливі умови доступу до певного рівня освіти, спеціальності (професії).

    Законодавство України не передбачає обмежень щодо навчання на денній формі під час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

    Державна служба України з питань праці у своїх роз’ясненнях від 17.06.2021 зазначила, що видавати працівникам трудові книжки, які зберігаються у роботодавця, підстав немає. В той же час, відсутні підстави відмовити працівнику у видачі такої трудової книжки на його вимогу. Таку вимогу бажано оформити у вигляді заяви.

    У випадку видачі трудової книжки працівнику на його вимогу, працедавець знімає з себе відповідальність за збереження трудової книжки. Робиться це в інтересах працівника, який може через небезпеку змінити місце проживання, виїхати, влаштуватись за строковим трудовим договором за сумісництвом тощо. І краще, якщо трудова книжка буде у нього на руках.

    Абз. 1 п. 3 постанови КМУ від 27.04.1993 №301 «Про трудові книжки працівників» (далі – Постанова №301) передбачено, що трудові книжки зберігаються на підприємствах, в установах і організаціях, у представництвах іноземних суб’єктів господарювання, а при звільненні працівника трудова книжка видається йому під розписку в журналі обліку.

    Крім цього, Законом України від 05.02.2021 №1217-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» (далі – Закон №1217) передбачено нові правила обліку трудової діяльності працівника з 10.06.2021 року, а саме запроваджено електронний облік трудової діяльності.

    Розділ ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1217 визначає 5 років, після 10.06.2021 року, перехідного періоду, коли відбуватиметься включення Пенсійним фондом до реєстру застрахованих осіб відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників на підставі відомостей, поданих страхувальником або застрахованою особою. Після завершення цих робіт наявні трудові книжки видаються працівникам особисто під підпис.

    Водночас ч. 1 ст. 48 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) на роботодавця покладено обов’язок вести облік трудової діяльності працівника в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

    Ч. 3 ст. 48 КЗпП встановлено, що роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі.

    Тобто, цією нормою передбачено, що трудова книжка всупереч Постанові №301, може зберігатися у працівника і надаватися роботодавцю для внесення необхідних записів.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ви працюєте у державному чи приватному закладі охорони здоров'я? Ви хочете самостійно пройти цикл спеціалізації чи за направленням?

    Якщо самостійно, то можете отримати іншу спеціалізацію (наприклад, з хірургічної стоматології) під час перебування в декретній відпустці. Заборони немає.

    Якщо за направленням від закладу охорони здоров'я, то Ви повинні вийти з декретної відпустки та отримати наказ про відрядження.

    Направлення і зарахування медичних працівників на цикли спеціалізації відбувається відповідно до Розділу VII Положення про деякі заходи безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників

    1. Направлення медичних та фармацевтичних працівників на цикли спеціалізації і цикли тематичного удосконалення здійснюється за путівками закладів вищої (післядипломної) освіти.

    2. Після одержання путівки керівник закладу охорони здоров’я, де працює медичний або фармацевтичний працівник, який направляється на цикл, видає наказ про відрядження цього працівника.

    3. Заклади охорони здоров’я, що направляють медичних та фармацевтичних працівників на цикли спеціалізації та цикли тематичного удосконалення, забезпечують їх такими документами:

    • путівкою на навчання від закладу вищої (післядипломної) освіти, з включенням даних про відряджену особу, які завірені печаткою закладу і підписом керівника;
    • посвідченням про відрядження.

    4. Медичний або фармацевтичний працівник, який прибув в заклад вищої (післядипломної) освіти, перед проходженням циклу спеціалізації та циклу тематичного вдосконалення пред’являє:

    • путівку на навчання;
    • посвідчення про відрядження;
    • паспорт (у тому числі у формі пластикової картки типу ID-1, е-паспорт);
    • диплом або завірену копію диплома про закінчення закладу вищої та/або фахової передвищої освіти;
    • посвідчення про присвоєння або підтвердження кваліфікаційної категорії, сертифікат лікаря (провізора) - спеціаліста або свідоцтво про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії (за наявності).

    5. Медичні та фармацевтичні працівники заповнюють особисту картку слухача в електронній формі, дані якої звіряються з пред’явленими документами і разом з даними путівок використовуються для обліку і складання звіту закладами вищої (післядипломної) освіти.

    Особиста картка в електронній формі включає такі відомості:

    • назва циклу;
    • прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), дату народження слухача;
    • найменування закладу вищої освіти, рік його закінчення, спеціальність;
    • відомості про диплом, дата та номер диплому, дата видачі;
    • посада та місце працевлаштування, населений пункт, область;
    • науковий ступінь, вчене звання (за наявності).

    6. Зарахування медичних та фармацевтичних працівників на цикли спеціалізації і цикли тематичного удосконалення оформлюється наказом закладу вищої (післядипломної) освіти.

    7. Медичні та фармацевтичні працівники з інших населених пунктів забезпечуються гуртожитком на період проходження циклів спеціалізації та циклів тематичного удосконалення.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України