Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня. Маю матір інваліда другої групи та батька 83 роки без інвалідності та потреби в догляді. Довідка ЛКК в матері про потребу в догляді є. Акт догляду також є. Братів, сестер немає. В грудні подавав на відстрочку по п.13, відстрочку дали, термін якої сплив 07.02.25. Після цього подав новий такий самий пакет документів, прийшла відмова. Був в ТЦК, де мені сказали, що є батько та його непрацездатність не має значення. Бачу наступні варіанти вирішення проблеми:
1. Оскаржувати відмову в суді. Але це не звільняє мене від мобілізації. Суд може довго тривати
2. Розлучення батьків, але це також місяць невизначеності, поки триває процес розлучення
3. Подавати новий пакет документів по п.9. В теорії там вже має значення непрацездатність батька.
Прошу прокоментувати мої ідеї та підказати вірне рішення. За робочу схему готовий платити.
Дякую
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (15)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Так, Ви можете оскаржити дану відмову у судовому порядку. Щоб Вас не мобілізували під час розгляду справи - Вам потрібно разом з позовною заявою подати клопотання про забезпечення позову, щоб ТЦК не вчиняли мобілізаційних заходів до закінчення розгляду справи.
Щодо самої відмови у відстрочці, то звичайно, що вона неправомірна, адже:
1. Згідно статті 1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.
2. Згідно статті 75 Сімейного кодексу України
2. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.
3. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.
Тобто, виходить, що мати та батько є непрацездатними та обоє мають право на утримання.
Якщо вже трактувати закон як він є, то у батька немає обов'язку утримувати матір, якщо він не може надавати матеріальну допомогу або сам її потребує.
Ви давно отримали письмову відмову?
Розірвання шлюбу триває 1 місяць. За цей час Вам бажано не натрапляти на очі ТЦК або при потраплянні до них подати документи про оформлення відстрочки за пунктом 9. Під час розгляду заяви про відстрочку Вас не мають права направляти на ВЛК та мобілізувати.
На мою суб'єктивну думку це самий оптимальний варіант. Наявність інших родичів ніяким чином не впливає на отримання відстрочки за цим пунктом.
Якщо є можливість - додатково оформіть Акт встановлення факту здійснення догляду або компенсацію/допомогу на догляд. Так буде надійніше. Проте, згідно законодавства оформити відстрочку повинні і без даних документів.
Згідно пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”
не підлягають призову під час мобілізації військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.
Згідно додатку 5 до Постанови КМУ № 560 для оформлення відстрочки за пунктом 9 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" потрібно подати такі документи:
Отже, згідно додатку 5 для оформлення відстрочки Вам потрібно подати до ТЦК:
1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560)
2. Паспорт, РНОКПП, Довідка ЛКК, довідка МСЕК матері
3. Ваше Свідоцтво про народження
4. Ваш паспорт, РНОКПП та військово-обліковий документ
ТОБТО, виникає ситуація, що згідно додатку 5 - Вам не потрібен Акт встановлення факту здійснення догляду, але у пункті 61 постанови КМУ 560 вказано, що доглядальник повинен мати довідку про компенсацію за догляд або Акт про встановлення факту здійснення догляду. В даному випадку мова йде доглядальника за батьками дружини, але якщо є можливість зверніться до соцзахисту та спробуйте отримати Акт про встановлення факту здійснення догляду (додаток 8 постанови КМУ 560) або довідку про компенсацію за догляд (якщо Ви офіційно не працевлаштований)
Якщо немає можливості оформити компесацію та Акт - Вам потрібно вимагати письмові відмови від соцзахисту і спробувати оформити відстрочку лише згідно додатку 5 постанови КМУ 560.
Якщо Вам відмовлять у відстрочці на підставі того, що Ви не маєте Акту встановлення догляду - дане рішення потрібно буде оскаржувати у судовому порядку.
Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного. В першу чергу це буде доказом того, що Ви бажаєте скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!Не дуже уважно прочитав ваші питання. Письмову відмову я отримав 29.04, але датована вона кінцем березня. ВЛК в мене пройдена
Дякую за швидку відповідь. Акт від соцзахисту про здійснення догляду в мене є.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіБудь ласка! В такому випадку оформляйте відстрочку за пунктом 9
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Антоне!
Суд може тривати мінімум три місяці. Єдине, що у даному випадку зупинить Вашу мобілізацію - це заява про забезпечення позову. Тобто, така заява відповідно до якої суд упродовж 2-х днів постановить ухвалу про забезпечення позову, а саме заборонить ТЦК, у якому Ви перебуваєте на обліку Вас мобілізовувати до винесення рішення по справі. Проте, є один нюанс... У більшості випадків суди відмовляють у зодоволенні забезпечення позову, якщо, наприклад, немає мобілізаційного розпорядження, але пробувати все одно варто.
Заява про забезпечення позову подається відповідно до ст. 153 КАСУ:
Розлучення батьків через ДРАЦС відбудеться однозначно скоріше, ані ж судовий розгляд справи. На жаль, на цей момент Ви нічого не зможете вдіяти із ТЦК. Тобто, прийдеться робити так, аби не потрапити до останньоого протягом періоду розлучення батьків.
Так. Це варіант. Якщо Вам відмовлено по пункту 13 частини першої статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Ви можете подати заяву про надання відстрочки за пунктом 9 вищезгаданої статті. Тобто, законодавтом не заборонено скористатися всіма можливими підставами для відстрочки, які в Вас є.
І так, Ви праві, за пунктом 9 не потрібно доводити відсутність інших родичів, оскільки це не передбачено, ані нормами пункту 9, ані нормами постанови КМУ №560, яка регулює перелік документів для оформлення відстрочки.
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
«Військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за хворим батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених пунктом 9 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), про відсутність інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд за хворим батьком чи матір’ю дружини (чоловіка). Військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд».
«для особи, яка потребує постійного догляду, — довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ;
для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);
для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім’ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарськоконсультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу іншого працездатного члена сім’ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім’ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
У питанні Ви зазначаєте, що маєте акт догляду, мова йде про Додаток 8?
З повагою, адвокат Айвазян.
Так, мова про додаток 8
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіТоді я не бачу проблем у Вашому виборі. Подання нової заяви на відстрочку займе в Вас меньше часу ані ж подання позову до суду, чи розлучення батьків..
Збираєтесь подавати заяву особисто чи поштою?
Ще не вирішив спосіб подання. Перший раз (коли дали відстрочку) подавав особисто, бо була повістка на уточнення даних. Другий раз подавав поштою. В обох випадках результат отримав трохи більше ніж через місяць. А які тут можуть бути нюанси?
І подавати документи треба після 9 травня, я так розумію
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЯкщо Ви отримали офіційну відмову від ТЦК у наданні відстрочки (Додаток 7), то у отсанньому є запис про те, що "Ви підлягаєте призову на загальних підставах". Тож, задля уникнення можливих непорозумінь, я би не ризикував йти до ТЦК, а спробував би подати заяву поштою.
На мою думку так, оскільки вже не має сенсу подавати її зараз. Краще,. аби відстрочку оформили вже на "нові" три місяці.
А є якийсь ліміт кількості подання заяв по кожному пункту? Умовно. Якщо в мене змінилися сімейні обставини, батьки розлучилися, наприклад, я можу подавати новий пакет по п.13?
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіТакого ліміту законодавством не визначено. Якщо військовозобов'язаний має право на відстрочку, то він також має право на подання відповідної заяви до комісії.
Якщо комісія відмовляє на підставі того, що "можна виправити", то, Ви виправляєте та подаєте заяву знову. Якщо виконати "вимоги" комісії неможливо, то тоді тільки оскарження до суду.
Вони, до речі, у відмові не вказали, що конкретно треба «виправити».
Причини відмови: поданий на розгляд комісії комплект документів не відповідає вимогам статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (зі змінами, в чинній редакції) та Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. Nº560.
І все
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЯсно. Відповідна інформація повинна обов'язкового бути в протоколі комісії. Це на випадок того, якщо Ви раптом вирішите звертатись до суду.
Вам надали інформацію усно? Ви не спитали чому три місяці тому наявність невійськовозобов'язаного батька не грала для них ролі, що саме змінилось?
Так, перед другою подачею документів мені усно сказали, що буде відмова. Спитали, що з батьком? Я сказав, що він непрацездатний та відстрочку вже надавали. На що мені відповіли, що змінився якийсь порядок та непрацездатність батька вже не береться до уваги і буде відмова.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЦе не відповідає дійсності.
Норма пункту 13 частини першої статті 23 не зазнавала змін із 18 травня 2024 року.