Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Недвижимость, 05 мая 2025, вопрос №135477 800₴

Продаж частини нерухомості

Вітаю! Цікавить наступне питання. Маю у власності 1/2 приватного будинку, а також на ділянці згідно документації у мене у власності є сарай та частина гаража. Інша 1/2 будинку розділена між 2 власниками. Окремої адреси моя половина дому не має.

Земля не розділена, коли ми намагалися це зробити, нам відмовили – офіційна причина була така, що ділянку неможливо справедливо розділити між усіма співвласниками. Можливо щось змінилося, бо було давно.

Зараз планую продати свою 1/2. Потребую консультації з приводу того, яким чином я можу здійснити продаж. Власники другої половини максимально не контактні, швидше за все, добровільно згоду отримати від них я не зможу.

Ответы юристов (4)

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, Hanna! Якщо знайдеться покупець, то Ви дійсно можете продати свою частку пройшовши процедуру забезпечення іншим співвласникам права переважного придбання. На жаль в Україні такі ситуації дуже часті. Формально Ви маєте запропонувати попередньо іншим співвласникам придбати Вашу частину житла за ціною, яку Ви плануєте. Зверніться до нотаріуса, як правило нотаріуси сприяють направленню такої пропозиції перед проведенням угоди купівлі-продажу.

    Тобто дійсно треба направити пропозицію листом з описом вкладення та повідомленням про вручення листа (це робить нотаріус перед укладенням угоди)... Якщо не захоче реалізувати своє переважне право на купівлю або проігнорує - маєте право продати будь-кому. Нотаріус тоді проводить угоду.

    Всі особливості цього Вам обов"язково роз"яснить нотаріус перед укладенням угоди.

    Або також це роблять за схемою дарування взагалі без згоди іншого співвласника (інших співвласників)... Але на продаж через укладення договору дарування не всі покупці погоджуються.

    ВІдповідно до статті 362 Цивільного кодексу України:

    У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

    Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

    Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.

    Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.

    У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.

    До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.

    Передача співвласником свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається.

    Нотаріальна процедура визначена пунктом 5 глави 1 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 (в редакції від 09.04.2025 р.)

    5. Реалізація переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності

    5.1. У разі якщо один з учасників спільної часткової власності продає належну йому частку в спільній власності іншій особі, нотаріус повинен упевнитись у тому, що продавець у письмовій формі повідомив усіх інших учасників спільної часткової власності (як фізичних, так і юридичних осіб) про свій намір продати свою частку іншій особі із зазначенням ціни та інших умов, на яких продається ця частка.

    5.2. Доказом повідомлення учасників спільної часткової власності про подальший продаж частки в спільному майні є або свідоцтво, видане нотаріусом, про передачу їм заяви продавця, або заява учасників спільної часткової власності про відмову від здійснення права переважної купівлі частки майна, що продається (із зазначенням ціни та інших умов продажу цієї частки). Справжність підпису на заяві має бути засвідчена нотаріально.

    5.3. Заява учасника спільної часткової власності про відмову від права переважної купівлі може бути викладена на окремому стандартному білому аркуші паперу з одночасною реєстрацією в журналі реєстрації вхідних документів або на спеціальному бланку нотаріальних документів (за бажанням зазначеного учасника).

    5.4. Якщо вказана заява передана особисто учаснику спільної часткової власності нотаріусом, який посвідчує договір, то свідоцтво про передачу заяви не видається, при цьому примірник заяви з написом нотаріуса про її вручення додається до примірника договору купівлі-продажу частки відчужуваного майна, який залишається в матеріалах нотаріальної справи.

    При одержанні від учасників спільної часткової власності письмової відповіді на повідомлення про продаж ця відповідь додається до примірника договору, що залишається у матеріалах нотаріальної справи.

    5.5. Правила, викладені у цьому пункті, не застосовуються при посвідченні договорів довічного утримання (догляду); спадкового договору; дарування; ренти (якщо майно передається безоплатно); пожертви, міни; міни частки майна або відчуження частки майна, виділеної за згодою співвласників чи за рішенням суду, а також у разі продажу частки у праві власності на майно з публічних торгів (аукціону).

    5.6. Якщо решта учасників спільної часткової власності відмовиться від здійснення права переважної купівлі або не здійснить цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо іншого майна - протягом десяти днів з дня одержання повідомлення про намір і умови продажу, то нотаріус після одержання заяви про відмову або після спливу встановленого терміну може посвідчити договір купівлі-продажу частки спільного майна іншій особі.

    5.7. Договір купівлі-продажу частки спільного майна іншій особі може бути посвідчений нотаріусом за наявності відомостей про те, що учасники спільної часткової власності відмовились одержати надіслані на їх адресу заяви продавця про його намір продати свою частку. Про цю обставину повинна свідчити зроблена на зворотному повідомленні відмітка органу зв'язку.

    5.8. Договір купівлі-продажу частки спільного майна іншій особі може бути посвідчений також у разі, якщо адреса інших учасників спільної часткової власності невідома. На підтвердження цього повинен бути наданий документ відповідного компетентного органу (довідкової служби, адресно-довідкового бюро тощо).

    5.9. Заява учасника спільної часткової власності про відмову від права переважної купівлі або фактична відмова учасника спільної часткової власності, який протягом установленого строку не здійснив свого права на переважну купівлю, дійсна протягом трьох місяців. Цей строк обчислюється з дня подання заяви про відмову від права переважної купівлі або з дня, наступного за останнім днем зазначеного місячного (десятиденного) терміну.

    У разі посвідчення договору купівлі-продажу частки спільного майна за більшу ціну порівняно з тією, що була запропонована в переданому повідомленні, але з дотриманням інших визначених умов, подання доказів повторного повідомлення учасників спільної часткової власності не вимагається.

    5.10. У тексті договору про відчуження частки майна вказуються арифметичні (у простих дробах) частки.

    ВИДІЛ ЧАСТКИ

    Співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. Якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина друга статті 183 ЦК України), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки. Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою. При виділі частки з майна, що є у спільній частковій власності укладається в письмовій формі договір про виділ у натурі частки з нерухомого спільного майна, який підлягає нотаріальному посвідченню.

    Дуже прикро констатувати, але кожен фахівець у житловому праві знає, що законодавство України про спільну часткову власність на нерухоме та й чого гріха ховати (на рухоме майно так само) - дуже недолуге і застаріле, повністю не відповідає сучасним європейським та американським принципам, які вважаються цивілізованими та покликаними зняти такі проблеми.

    У разі сумісної власності кожен із піввласників фактично має право на рівну частку по відношенню до інших співвласників без визначення її розміру. Такі об"єкти дуже часто проблемні, оскільки кожна особа може розпорядитися своєю часткою з певними обмеженням (в т.ч. подарувати чи заповісти її - без дозволу іншого співвласника). Здати в оренду по закону особа може лише з дозволу інших співвласників, навіть якщо це часткова, а не спільна сумісна власність. Але на практиці в оренду здають без дозволів у обох випадках і поліція розводить руками (ну як завжди наша поліція), вказуючи - що йдіть до суду і там вирішуйте. Тому дуже часто все відбувається у силовий спосіб, а не у правовий, бо наша поліція в Україні на жаль об"єктивно "нікчемна" та фактично нездатна захищати майнові права громадян.

    Згідно зі ст. 358 Цивільного кодексу України, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їх згодою.

    Згідно ст. 355 ЦК України спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно, але при цьому згідно ст. 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.

    Спільною частковою власністю є власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності.

    Право спільної часткової власності є основним видом права спільної власності до ч. 4 ст. 355 Цивільного Кодексу України передбачено, що спільна власність на майно є спільною частковою власністю осіб, крім випадків, коли законом або договором передбачене виникнення право спільної сумісної власності, тобто встановлена презумпція, відповідно до якої спільна власність у випадку її виникнення передбачається спільною частковою власністю. Для спільної часткової власності притаманно, що кожному власнику належить певний розмір частки в праві власності на спільну річ.

    У ч. 1 ст. 357 ЦК України закріплено, що частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом. Таким чином, рівність часток у праві спільної часткової власності є загальним правилом. Виняток із нього має бути спеціально встановлено або договором, або законом.

    Підстави виникнення спільної часткової власності різноманітні. Вона може утворитися внаслідок сумісної купівлі речі, отримання спадкового майна кількома спадкоєм­цями. Спільна власність може виникнути як результат спільної праці (наприклад, на відведеній земель­ній ділянці кількома особами було збудовано будинок). Виникнення спільної часткової власності може відбува­тися й на інших підставах.

    З виникненням спільної часткової власності виникає багато питань з приводу володіння, користування і розпорядження спільним майном. Деякі з цих питань врегульовані правовими нормами, вирішення інших не повинно суперечити загальним правилам.

    У Цивільному кодексі України правовому регулюванню відносин між фізичними особами, які є учасниками спільної часткової власності, безпосередньо присвячені статті 356-367 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

    Право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.

    Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.

    Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.

    У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації. Якщо договір між співвласниками про порядок володіння та користування спільним майном відповідно до їхніх часток у праві спільної часткової власності посвідчений нотаріально, він є обов'язковим і для особи, яка придбає згодом частку в праві спільної часткової власності на це майно.

    Важливо розуміти, що співвласникам належить так звана ідеальна частка у праві власності на спільне майно, яка є абстрактним вираженням співвідношення в обсязі прав співвласників спільної власності. Отже, кожному з них належить не частка у спільному майні, а частка у праві власності на це майно.

    Як уже зазначалося, співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. Якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина друга статті 183 ЦК України), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки. Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою.

    При виділі частки з майна, що є у спільній частковій власності укладається в письмовій формі договір про виділ у натурі частки з нерухомого спільного майна, який підлягає нотаріальному посвідченню.

    У разі недосягнення згоди про спосіб і умови виділу у натурі частки із спільного майна учасник спільної часткової власності вправі звернутися з відповідним позовом до суду. Розгляд зазначених справ здійснюється у місцевих загальних судах за місцем знаходження відповідного майна.

    ОТЖЕ, Особливістю спільного сумісного майна є те що є співвласники володіють , користуються і розпоряджаються ним спільно.

    Згідно зі ст. 369 ЦК України розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників.

    Співвласники мають право уповноважити одного з них на вчинення правочинів щодо розпорядження спільним майном. У разі вчинення одним із співвласників правочину щодо розпорядження спільним майном вважається, що він вчинений за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом.

    Згідно ч.4 ст. 369 ЦК УКраїни правочин (договір) щодо розпорядження спільним майном може бути визнаний судом недійсним за позовом іншого співвласника у разі відсутності у співвласника, який вчинив правочин, необхідних повноважень.

    Згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, який підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації (як наприклад договір купівлі-продажу чи дарування), має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена всіма співвласниками цього майна.

    При посвідченні правочинів щодо розпорядження спільним майном подружжя, якщо документ, що посвідчує право власності, оформлений на ім’я одного з подружжя, нотаріус вимагає письмову згоду іншого з подружжя. Справжність підпису другого з подружжя на заяві про таку згоду має бути нотаріально засвідчена.

    Згідно п.4.4 Порядку вчинення нотаріальних дій правочин щодо розпорядження майном може бути посвідчений нотаріусом без згоди другого з подружжя у разі, якщо з документа, що посвідчує право власності, договору, укладеного між подружжям, акта цивільного стану про укладення шлюбу та інших документів випливає, що зазначене майно є особистою приватною власністю одного з подружжя, тобто набуте до реєстрації шлюбу, за час шлюбу, але на умовах, передбачених шлюбним або іншим договором, укладеним між подружжям, за договором дарування, або в порядку спадкування, або за кошти, які належали їй (йому) особисто, тощо.

    Здійснення права спільної часткової власності
    • Право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.
    • Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.
    • Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.
    • Якщо договір між співвласниками про порядок володіння та користування спільним майном відповідно до їхніх часток у праві спільної часткової власності посвідчений нотаріально, він є обов'язковим і для особи, яка придбає згодом частку в праві спільної часткової власності на це майно. ( ст.358 ЦК України)
    • Співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності (стаття 361 ЦК України).
    Право переважної купівлі

    Відчуження частки у спільній частковій власності здійснюється із дотриманням права переважної купівлі, зміст якого розкритий у ст. 362 Цивільного кодексу України.

    • У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.
    • Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.
    • Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.
    • Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.
    • У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець. До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.
    • Передача співвласником свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається.
    • Право переважної купівлі не поширюється на договори дарування, довічного утримання (догляду), міни, виділу частки співвласнику у натурі;
    • Право переважної купівлі поширюється на договори міни, якщо частка обмінюється на речі визначені родовими ознаками і особа, яка має право переважної купівлі пропонує відчужувану річ того ж роду, в тій же кількості і ті є ї ж якості.

    Як бачите володіти частками в майні і доходити згоди дуже важко. Можна привести аналогію з фірмою де кілька акціонерів, які за статутом мають вирішувати питання одностайно. Так само приймаються рішення консенсусом у Європейському Союзі.

    Співвласники квартир у багатоквартирному будинку приймають рішення більшістю... в цьому це позитивніше, ніж консенсус, якого на рівні багатоквартирного будинку можна було б дуже довго очікувати.

    Регулювання питання спільної сумісної / часткової власності дуже проблемне на теренах України і далеке у своєму регулюванні від Європейського Союзу. Тому незважаючи на часто дуже цікаві ціни на такі частки у праві власності на майно - не рекомендую таке до купівлі, бо навіть якщо зараз іншою часткою володіє нормальна людина, завжди може відбутися так, що з тих чи інших причин (дарування, спадщина) таку частку отримає людина, яка з метою рейдерського захоплення Вашої частки чи права користування нею - може створити Вам нестерпні умови життя.

    При цьому без суду Ви з цим нічого вдіяти не зможете. Бо лише суд або домовленість співвласників дає змогу визначити порядок користувнаня житлом. В той же час - якщо колишні співвласники уклали угоду про порядок користування житлом - то нові власники зобов"язані йому слідувати і не зможуть відмовитися від нього через суд. Тому треба в договорі про купівлю такого "щастя" чітко прописувати, що продавець підтверджує, що договорів про порядок користування не було укладено, або що умови такого користування доведені до покупця... Бо дуже часто людина купляє частку, а потім дізнається. що у нього по договору майже ніяких прав окрім того, що у нього у власності буде рахуватися частка у власності.

    Щасти Вам у вирішенні питання на свою користь!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Зеленько Юрій Васильович
    33%

    Доброго дня.

    Довго розписувати які є варіанти та пов'язані з ними перепони...

    Найбільш швидко та ефективно буде подати позов до Суду про виділ Вашої долі в натурі та її продаж іншій особі.

    Заходи:

    Отримати актуальну технічну документацію (техпаспорт на будинок, кадастровий номер ділянки, виписку з ДРРП)Оцінити вартість частки (за потреби для пропозиції співвласникам)Надіслати письмове повідомлення співвласникам про продаж із ціноюПочекати 1 місяць або довести неможливість повідомлення (повернені листи, відмова)Подати позов до Суду.Отримати Рішення Суду та Зареєструвати у Реєстрі речових прав перехід права на частку будинку і частку земельної ділянки.Джерела: Житловий кодекс України

    Цивільний кодекс України (ст. 358–365)

    Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"

    Земельний кодекс України (ст. 120 про перехід прав на землю разом з нерухомістю)

    Айвазян Юрій Климентійович
    67%

    Доброго дня, Ганна!

    Спільною частковою власністю є власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності.

    Право спільної часткової власності є основним видом права спільної власності Ч. 4 ст. 355 ЦКУ передбачено, що спільна власність на майно є спільною частковою власністю осіб, крім випадків, коли законом або договором передбачене виникнення право спільної сумісної власності, тобто встановлена презумпція, відповідно до якої спільна власність у випадку її виникнення передбачається спільною частковою власністю. Для спільної часткової власності притаманно, що кожному власнику належить певний розмір частки в праві власності на спільну річ.

    Відмінності між спільною частковою та спільною сумісною власністю:

    1. за визначеністю часток(у спільній часткові власності частки кожного із співвласників заздалегідь визначені, у спільній сумісній власності – ні, вони вважаються рівними);
    2. за участю у розподілі доходів та витрат у спільному майні( у спільній часткові власності доходи і витрати розподіляються між співвласниками пропорційно до розміру їх часток, а у спільній сумісній власності – по рівну);
    3. за здійсненням права розпорядження( у спільній часткові власності кожен із співвласників розпоряджається належною йому часткою, а у спільній сумісній – правом власності у повному обсязі);
    4. за відповідальністю(суб’єкти спільної часткової власності за своїми зобов’язаннями несуть часткову відповідальність, суб’єкти спільної сумісної – солідарну);
    5. за підставами виникнення( право спільної часткової власності виникає з будь-яких підстав, які не суперечать закону: спільне будівництво, спадкування, договірну про спільну діяльність ін., спільна сумісна власність виникає лише у випадках прямо передбачених законом, або договором).

    Згідно зі статтею 362 ЦКУ у разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

    Продавець зобов’язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

    Доказом, що співвласники були поінформовані про продаж, може бути свідоцтво, видане нотаріусом, про передачу їм заяви продавця або ж заяв співвласників про відмову від здійснення права переважної купівлі частки майна, що надається (із зазначенням ціни та інших умов передачі цієї частки), справжність підпису на такій заяві має бути засвідчена нотаріально.

    Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна – протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.

    У випадку, якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.

    У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред’явити до суду позов про переведення на нього прав та обов’язків покупця. Одночасно позивач зобов’язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.

    До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.

    Передача співвласником свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається. Співвласники мають переважне право тільки у випадку купівлі-продажу частки.

    Відповідно до Постанови Верховного Суду від 17.05.2022 у справі № 520/2224/19-ц у разі відчуження частки спільної часткової власності шляхом укладення договору міни, дарування, ренти, довічного утримання, спадкового договору або складання заповіту, а також внесення вкладу до статутного капіталу інші співвласники не мають переважного права на придбання такої частки.

    Як також є варіант із виділ частки із майна, що є у спільній частковій власності в натурі.

    Відповідно до статті 364 Кодексу співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.

    Якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина друга статті 183 цього Кодексу), тобто річ є неподільною, співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки. Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою.

    Право на частку у праві спільної часткової власності у співвласника, який отримав таку компенсацію, припиняється з дня її отримання.

    У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Ця особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

    Договір про виділ у натурі частки з нерухомого спільного майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

    При виділі частки правовідносини спільної часткової власності, як правило, зберігаються, а припиняються лише для співвласника, частка якого виділяється. Винятком з цього правила є ситуація, коли майно належить на праві спільної часткової власності двом співвласникам, тоді має місце поділ спільного майна (Постанова Верховного Суду від 28.07.2021 у справі № 310/7011/17).

    Майно, що є у спільній частковій власності, може бути поділене в натурі між усіма співвласниками за домовленістю між ними.

    У разі поділу спільного майна між співвласниками право спільної часткової власності на нього припиняється.

    Договір про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, також укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню (стаття 367 Кодексу).

    Виділ частки в натурі здійснюється відповідно до законодавства з наданням Висновку щодо технічної можливості поділу об’єкта нерухомого майна або Висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки з об’єкта нерухомого майна.

    Виділення в натурі частки нерухомого майна можливе в разі дотримання наступних умов:
    • поділ на самостійні об’єкти нерухомого майна повинен відповідати умовам, що передбачені чинними будівельними нормами;
    • виділення в натурі частки об’єкта нерухомого майна, що є спільною власністю, можливе, якщо кожному співвласнику може бути виділено відокремлене приміщення з власним входом;
    • наявність реєстрації земельної ділянки на якій розташований об’єкт нерухомого майна в Державному земельному кадастрі та реєстрації права власності на неї в установленому законом порядку.

    Якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (майно є неподільним), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

    Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою.

    Право на частку у праві спільної власності у співвласника, який отримав таку компенсацію, припиняється з дня її отримання.

    У випадку якщо між учасниками спільної власності виникають спори щодо виділу частки спільного майна в натурі, співвласник, який бажає такого виділу має право звернутись до суду з позовом про виділення в натурі частки нерухомого майна, що перебуває у спільній власності. Проте, в позові повинно бути обґрунтована технічна можливість виділити частку.

    Отже, у Вас є два варіанти продажу нерухомості:

    1. Продати свою частку із правом переважної купівлі відповідно до статті 362 ЦКУ, але при тому новий власник нерухомості, як і Ви буде співвласником будинку.

    2. Виділити частку у натурі, що прийдеться, скорше за все, робити у судовому порядку, оскільки, як Ви зазначаєте, інші співвласники на контакт не йдуть.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Зеленько Юрій Васильович

    Кадастровий номер земельної ділянки є?

    Витяг з ДЗК (Державного земельного карастру) є?

    Якщо немає - тільки в Суд.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України