Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 05 травня 2025, питання №135482 500₴

Відстрочка від мобілізації

Доброго дня! Маю трьох неповнолітніх дітей. Третя дитина народжена за кордоном і має свідоцтво про народження іноземного зразка із зазначенням обох батьків, також має українське громадянство та закордонний паспорт громадянина України. Прошу надати роз’яснення щодо порядку отримання відстрочки від мобілізації у такій ситуації: чи потрібно здійснювати додаткове підтвердження документів (наприклад, легалізацію або апостиль свідоцтва), і які саме документи подавати до ТЦК? Чи можна зробити це дистанційно?

Відповіді юристів (2)

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Чи перебуваєте Ви на військовому обліку? Чи реєструвалися в Резерв+? В якій країні видали свідоцтво про народження?

    Спочатку Вам потрібно перевірити, які відомості про Вас є в Реєстрі Оберіг. Для цього потрібно зареєструватись в Резерв+ або оформити е-ВОД через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    Якщо в Резерв+ Ви перебуваєте на обліку, то відстрочку Ви зможете оформити в тому ТЦК, де перебуваєте на військовому обліку. Якщо немає статусу про порушення, то цілком можливо оформити відстрочку дистанційно відправивши документи поштою рекомендованим листом з описом вкладеного.

    Якби всі документи висвічувались в ДІЇ, то можна було б оформити відстрочку через Резерв+

    Якщо ж Ви не перебуваєте на військовому обліку, то оформити відстрочку Ви зможете лише після того як Вас візьмуть на військовий облік. Цей процес відбувається за особистої присутності в ТЦК. Загалом процедура оформлення відстрочки може тривати 2-3 тижні.

    Іноземне свідоцтво обов'язково повинно бути легалізоване - проставлений апостиль та нотаріальний переклад на українську мову.

    Проте, з деякими країнами укладені двосторонні угоди та достатньо лише нотаріального перекладу.

    Згідно пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

    Щоб оформити відстрочку - Ви маєте подати до ТЦК, де перебуваєте на військовому обліку, заяву про відстрочку та документи, які її підтверджують.

    Згідно пункту 58 постанови КМУ 560 За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.

    Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного до ТЦК куди хочете ставати на облік. В першу чергу це буде доказом того, що Ви бажаєте скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.

    При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою.

    Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою. Можете подати скаргу на ТЦК або просто пройти ВЛК

    Загалом для оформлення відстрочки у Вас повинні бути такі документи:

    1. Заява про відстрочку (Додаток 4)

    2. Свідоцтво про шлюб

    3. Свідоцтва про народження дітей (іноземне свідоцтво потрібно щоб було з апостилем та нотаріальним перекладом на українську мову)

    4. Копія паспорту та ІПН

    5. Військово-обліковий документ

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом СЕМИ днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває декілька тижнів.

    Згідно пункту 63 Постанови КМУ 560 Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії.

    Отже, постановою КМУ №560 передбачено, що Вас не повинні направити на ВЛК під час розгляду заяви про відстрочку. На жаль, якщо у Вас немає належно паперового ВОД на бланку або Ви не перебуваєте на військовому обліку - Вас можуть внаправити на медичний огляд.

    В будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, якщо після ВЛК Вас визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися. Крім того, можна телефонувати в поліцію, ДБР та Міноборони зі скаргою про перевищення службових повноважень працівниками ТЦК.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Доброго дня, Артеме!

    Прошу надати роз’яснення щодо порядку отримання відстрочки від мобілізації у такій ситуації: чи потрібно здійснювати додаткове підтвердження документів (наприклад, легалізацію або апостиль свідоцтва).

    Щодо додаткового підтвердження, то все залежить від країни в якій народилась дитина.

    Документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

    Консульська легалізація офіційних документів – це процедура підтвердження дійсності оригіналів офіційних документів або засвідчення справжності підписів посадових осіб, уповноважених засвідчувати підписи на документах, а також дійсності відбитків штампів, печаток, якими скріплено документ. При цьому консул не несе відповідальності за зміст документа.

    Гаазька конвенція 1961 року — Міжнародна Конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів для країн-учасниць Конвенції.

    Конвенцією встановлюється спеціальний знак (штамп), що проставляється на офіційні документи, створені в одній державі та підлягають передачі до іншої держави, що замінює процедуру консульської легалізації, — апостиль.

    Проставлення апостиля або здійснення консульської легалізації документів не вимагається, якщо ці документи видані країнами, з якими Україна уклала дво- або багатосторонні договори (угоди) про взаємодопомогу в цивільних і кримінальних справах.

    Відповідно до статті 3 Гаазької конвенції дотримання вищезгаданої формальної процедури (проставлення апостилю) не може вимагатися, якщо закони, правила або практика, що діють в державі, в якій документ представлений, або угода між двома чи декількома договірними державами, відміняють чи спрощують дану формальну процедуру або звільняють сам документ від легалізації.

    Під дійсністю документів у таких договорах зазвичай передбачається, що документи, що були складені або засвідчені відповідною установою однієї з Договірних Сторін, скріплені печаткою та засвідчені підписом компетентної особи, мають силу документа на території другої Договірної Сторони без будь-якого іншого засвідчення. Це стосується також копій та перекладів, що засвідчені відповідним органом. Документи, що на території однієї з Договірних Сторін визнаються офіційними, вважаються такими ж й на території другої Договірної Сторони.

    і які саме документи подавати до ТЦК?

    Вам потрібно подати до ТЦК заяву про надання відстрочки (Додаток 4), військово-обліковий документ у паперовій або електронній формі, три свідоцтва про народження та свідоцтво про шлюб.

    Скорше за все, Вам не вдасться оформити відстрочку через Резерв+, оскільки свідоцтво про народження третьої дитини не внесене у реєстр актів цивільного стану громадян. Проте варто спробувати, але для того необхідно встановити Резерв+? Чи встановили Ви вже останній?

    Якщо оформити відстрочку не вдасться через Резерв+, то Ви зможете зробити це або персонально в ТЦК, або шляхом надсилання заяви та засвідчених копії підтверджувальних документів Укрпоштою рекомендованим листом з описом вкладення.

    Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та один із документів:

    свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю),

    або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов’язаним,

    або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні,

    або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов’язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.

    Чи можна зробити це дистанційно?

    Що саме Ви маєте на увазі? Оформити відстрочку дистанційно чи легалізувати свідоцтво про народження дистанційно?

    Ви знаходитесь за кордоном чи перебуваєте в Україні? Стоїте на обліку в ТЦК? Встановлювали Резерв+?

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України