Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 05 травня 2025, питання №135489 350₴

Консультація щодо отримання відстрочки від мобілізації як багатодітний батько

Шановні юристи,

Прошу надати консультацію з таких питань щодо можливості отримання відстрочки від мобілізації на підставі наявності трьох неповнолітніх дітей:

1) Один з моїх дітей народився за кордоном (Чехія, 2022 рік). У мене є нотаріально засвідчений переклад свідоцтва про народження українською мовою. Відповідно до Угоди між Україною та Чеською Республікою про правову допомогу у цивільних справах (договір 2001 року), документи не потребують апостилю. Чи має право ТЦК вимагати апостиль на цьому документі, якщо вже є нотаріальний переклад?

2) Які документи необхідно подати до ТЦК для оформлення відстрочки як багатодітному батькові (3 неповнолітніх дітей)? Чи існує затверджена форма заяви? Планую подати документи рекомендованим листом, тому прошу надати повний перелік.

3) Я зареєстрований як ВПО у Голосіївському районі м. Києва, і в цьому ж районі стою на обліку, раніше отримував відстрочку на підставі навчання. Наразі фактично проживаю в Харкові. Чи можу я звернутися до ТЦК за місцем фактичного проживання? Чи не виникне ризик, що у місцевому ТЦК мені відмовлять або вручать повістку через звернення не за місцем реєстрації?

4) Я не оновлював свої дані після 16 травня 2024 року, однак маю електронний ВОС (військово-обліковий документ), у якому статус «На обліку», але без відміток про проходження ВЛК чи інших уточнень. Чи доцільно мені зараз встановити застосунок «Резерв+» та оновити дані, обравши ТЦК за місцем проживання (м. Харків)?

Заздалегідь дякую за консультацію.

З повагою, Артем

Відповіді юристів (3)

    Айвазян Юрій Климентійович
    50%

    Доброго дня, Артеме!

    Один з моїх дітей народився за кордоном (Чехія, 2022 рік). У мене є нотаріально засвідчений переклад свідоцтва про народження українською мовою. Відповідно до Угоди між Україною та Чеською Республікою про правову допомогу у цивільних справах (договір 2001 року), документи не потребують апостилю. Чи має право ТЦК вимагати апостиль на цьому документі, якщо вже є нотаріальний переклад?

    ТЦК не мають такого права.

    Діючими між Україною і Чехію є не лише документи, укладені після 1991 року, коли Україна стала незалежною, а й низка угод, укладених ще за часів колишніх ЧССР/УРСР/СРСР, які залишаються чинними після застосування сторонами принципів правонаступництва за цими угодами.

    Серед ключових документів:

    - Договір про дружні відносини і співробітництво між Україною та Чеською Республікою;

    - Угода між Урядом України і Урядом Чеської Республіки про сприяння та взаємний захист інвестицій; Договір між Україною і Чеською Республікою про правову допомогу в цивільних справах;

    - Договір між Україною і Чеською Республікою про соціальне забезпечення; Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Чеської Республіки про економічне, промислове і науково-технічне співробітництво;

    - Протокол до Конвенції між Урядом України і Урядом Чеської Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень щодо податків на доходи і майно;

    - Імплементаційний протокол до Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про реадмісію осіб, укладений 21.10.2013 р. між Кабінетом Міністрів України і Урядом ЧР, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №433 від 10.09.2014 р., чинний з 01.01.2015 р.

    Документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

    Консульська легалізація офіційних документів – це процедура підтвердження дійсності оригіналів офіційних документів або засвідчення справжності підписів посадових осіб, уповноважених засвідчувати підписи на документах, а також дійсності відбитків штампів, печаток, якими скріплено документ. При цьому консул не несе відповідальності за зміст документа.

    Гаазька конвенція 1961 року — Міжнародна Конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів для країн-учасниць Конвенції.

    Конвенцією встановлюється спеціальний знак (штамп), що проставляється на офіційні документи, створені в одній державі та підлягають передачі до іншої держави, що замінює процедуру консульської легалізації, — апостиль.

    Проставлення апостиля або здійснення консульської легалізації документів не вимагається, якщо ці документи видані країнами, з якими Україна уклала дво- або багатосторонні договори (угоди) про взаємодопомогу в цивільних і кримінальних справах.

    Відповідно до статті 3 Гаазької конвенції дотримання вищезгаданої формальної процедури (проставлення апостилю) не може вимагатися, якщо закони, правила або практика, що діють в державі, в якій документ представлений, або угода між двома чи декількома договірними державами, відміняють чи спрощують дану формальну процедуру або звільняють сам документ від легалізації.

    Які документи необхідно подати до ТЦК для оформлення відстрочки як багатодітному батькові (3 неповнолітніх дітей)? Чи існує затверджена форма заяви? Планую подати документи рекомендованим листом, тому прошу надати повний перелік.

    Вам потрібно подати до ТЦК заяву про надання відстрочки (Додаток 4 до Постанови КМУ №560), військово-обліковий документ у паперовій або електронній формі, три свідоцтва про народження дітей, свідоцтво про шлюб, Ваш паспорт та РНОКПП.

    Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:
    • свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та один із документів:
    • свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю),
    • або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов’язаним,
    • або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні,
    • або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов’язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
    Я зареєстрований як ВПО у Голосіївському районі м. Києва, де раніше отримував відстрочку на підставі навчання. Наразі фактично проживаю в Харкові. Чи можу я звернутися до ТЦК за місцем фактичного проживання?

    Можете тільки за умови того, якщо станете на облік в ТЦК міста Харкова. В іншому ж випадку заяву та підтверджувальні документи Вам прийдеться надсилати до ТЦК у місті Києві.

    У Вас зареєстроване місце проживання у Харкові?

    Чи не виникне ризик, що у місцевому ТЦК мені відмовлять або вручать повістку через звернення не за місцем реєстрації?

    Вам відмовлять у місцевому ТЦК, оскільки Ви не перебуваєте в ньому на військовому обліку військовозобов'язаних.

    Чи доцільно мені зараз встановити застосунок «Резерв+» та оновити дані, обравши ТЦК за місцем проживання (м. Харків)?

    Ви не зможете обрати ТЦК за місцем проживання, оскільки у Резерв+ підтягнеться той ТЦК в якому Ви перебуваєте на обліку, а саме Голосіївський районний в місті Києві ТЦК та СП.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    50%

    Доброго дня!

    Один з моїх дітей народився за кордоном (Чехія, 2022 рік). У мене є нотаріально засвідчений переклад свідоцтва про народження українською мовою. Відповідно до Угоди між Україною та Чеською Республікою про правову допомогу у цивільних справах (договір 2001 року), документи не потребують апостилю. Чи має право ТЦК вимагати апостиль на цьому документі, якщо вже є нотаріальний переклад?

    Ні, в такому випадку вони не повинні вимагати апостиль. Зсилайтесь на Договір між Україною і Чеською Республікою про правову допомогу і правові відносини у цивільних справах ( 203_018 ) 2001 року;

    Які документи необхідно подати до ТЦК для оформлення відстрочки як багатодітному батькові (3 неповнолітніх дітей)? Чи існує затверджена форма заяви? Планую подати документи рекомендованим листом, тому прошу надати повний перелік.

    Ваша підстава для відстрочки - пункт 3 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

    Для оформлення відстрочки у Вас повинні бути такі документи:

    1. Заява про відстрочку за формою згідно додатку 4 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%BF#n360

    2. Свідоцтво про шлюб

    3. Свідоцтва про народження дітей (іноземне свідоцтво потрібно щоб було з нотаріальним перекладом на українську мову)

    4. Копія паспорту та ІПН

    5. Ваш військово-обліковий документ (можна надати е-ВОД з Резерв+)

    Я зареєстрований як ВПО у Голосіївському районі м. Києва, де раніше отримував відстрочку на підставі навчання. Наразі фактично проживаю в Харкові. Чи можу я звернутися до ТЦК за місцем фактичного проживання? Чи не виникне ризик, що у місцевому ТЦК мені відмовлять або вручать повістку через звернення не за місцем реєстрації?

    Відстрочку Вам оформлять лише в тому ТЦК, де Ви стоїте на військовому обліку, адже згідно Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів військовозобов'язані повинні

    • перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки
    • особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Якщо хочете оформити відстрочку в Харкові - Вам потрібно стати до них на військовий облік. При цьому Вас автоматично без Вашої присутності знімуть з обліку в м.Київ.

    Щоб стати на військовий облік за новим місцем проживання бажано зареєструвати місце проживання або мати ВПО, або договір оренди або документа про право власності на житло. Якщо Вам відмовляють у взятті на військовий облік - тоді спробуйте оформити відстрочку в ТЦК, де стоїте на військовому обліку або носіть з собою заяву про відстрочку та документи, які її підтверджують, щоб у разі вручення повістки - відразу подати документи про відстрочку.

    Я не оновлював свої дані після 16 травня 2024 року, однак маю електронний ВОС (військово-обліковий документ), у якому статус «На обліку», але без відміток про проходження ВЛК чи інших уточнень. Чи доцільно мені зараз встановити застосунок «Резерв+» та оновити дані, обравши ТЦК за місцем проживання (м. Харків)?

    Оновлення даних не означає, що Вас автоматично візьмуть на військовий облік в Харкові.

    Для того, щоб стати на в/облік - Вам потрібно особисто прибути до ТЦК м. Харкова і подати заяву про взяття на військовий облік, заяву про відстрочку, заяву про видачу паперового ВОД.

    Цілком можливо, що за неоновлення даних вас спробують притягнути до адміністративної відповідальності, але згідно ПРИМІТКИ до статті 210 КУпАП - положення статей 210, 210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

    Тобто, всі Ваші дані повинні були міститись в реєстрах (ДМС, ДРАЦС, ДПС, МВС, реєстрі територіальної громади) і Ви зможете оскаржити штраф за неповідомлення даних .

    Крім того, вже є позитивне рішення суду, де вказано, що взагалі ні в кого немає обов’язку оновлювати дані, адже на даний час президент видає укази про продовження мобілізації, а оновити дані потрібно після видачі указу про оголошення мобілізації. - https://reyestr.court.gov.ua/Review/124171619

    Тому, якщо Ви не отримували повісток по яких не з'явилися –Вам не повинні виписати штраф.

    Якщо Вас захочуть оштрафувати, то повинен відбутися розгляд справи, де Ви маєте право надавати пояснення та користуватися послугами правозахисника.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Артем Клієнт 9 годин тому

    А как проходит процесс смены ТЦК, в котором стою на учете? Безопасно ли будет через Е-чергу записаться в Харьковский ТЦК, затем сказать, что уже проживаю в Харькове, а не в Киеве, встать на учет и подать документы на отсрочку? Прежний бумажный ВОД, будут забирать и выдавать новый, или просто поставят отметку?И второй вариант, если я отправлю все документ, там где стою на учете, в Киев. Можно ли будет оформить отросчку дистанционно, через заказное письмо со всеми документами?


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України