Задайте вопрос юристу

916 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 08 мая 2025, вопрос №136535 350₴

Вызов инвалида в ТЦК ДЛЯ прохождения ВЛК

Я инвалид 2 группы, 53 года. На предприятие, где я работаю пришла повестка, явиться для прохождения ВЛК. Пришел в Приморский ТЦК г. Одессы выдали направление для прохождения ВЛК. Нигде не расписывался, дали срок 10 дней.
Объясняют отсутствием отметки в прохождении ВЛК. Какие последующие действия?

Ответы юристов (5)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Вас не мають направляти на ВЛК.

    Згідно Порядку №560 особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію.

    Військовозобов’язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 741 цього Порядку.

    Проце скажіть представникам ТЦКСП.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександре!

    Я инвалид 2 группы, 53 года. На предприятие, где я работаю пришла повестка, явиться для прохождения ВЛК. Пришел в Приморский ТЦК г. Одессы выдали направление для прохождения ВЛК. Нигде не расписывался, дали срок 10 дней.

    Коли саме Вам вручили направлення на проходження ВЛК?

    Ви маєте оформлену відстрочку? Чи заброньовані на підприємстві?

    У будь якому випадку, Вас не мали права направити на проходження ВЛК.

    Відповідно до Постанови КМУ №519 від 06.05.2025 року "Про внесення змін до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", якою були внесені зміни до Постанови КМУ №560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період":

    63. Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом, або були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), або самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.

    69. Особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію.”

    74. Військовозобов’язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 74-1 цього Порядку.

    Згідно Постанови КМУ №932 "Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    "8-1. Відомості про наявність інвалідності можуть вноситися до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційно- комунікаційними системами за запитом особи з інвалідністю через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    За наявності технічної можливості обмін відомостями про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність) здійснюється в порядку електронної інформаційної взаємодії між Єдиною інформаційною системою соціальної сфери та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Особи, щодо яких шляхом електронної інформаційної взаємодії отримана інформація про наявну інвалідність, не підлягають направленню на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, зокрема з метою взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі."

    Крім того, видача направлення на ВЛК має певну процедуру, яка визначена все тією ж Постановою КМУ №560 та передбачає наступне:

    "74-1. Для формування направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду в електронній формі за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на таке направлення кваліфікований електронний підпис у день його формування.

    Направлення, сформоване за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, може бути роздруковане. У такому разі його паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.

    Роздруковане направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту, військовозобов’язаному під особистий підпис.

    Під час вручення роздрукованого направлення військовозобов’язаним та резервістам під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду".

    Отже, в кінцевому варіанті Вам не мали права видати направлення на проходження ВЛК та видали останнє із порушенням процедури такої видачі.

    Щодо Ваших дій:

    Ви можете не проходити ВЛК у зв'язку із неправомірним направлення Вас на комісію. При тому, бажано написати скаргу до обласного ТЦК та МОУ щодо неправомірних дій представників ТЦК.

    Якщо ТЦК вирішить притягнути Вас до адміністративної відповідальності та подати у розшук за порушення правил військового обліку або ж мобілізаційного законодавства, Ви повинні будете оскаржити постанову керівника ТЦК у судовому порядку упродовж 10 днів з дня винесення постанови.

    Інший варіант - погодитись із виданим направленням та пройти ВЛК.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Чи оформляли Ви відстрочку?

    Якщо Вас не ознайомили про явку до ТЦК під особистий підпис, то Ви не вважаєтесь належним чином оповіщеним.

    Згідно пункту 47 постанови КМУ 1487 У разі отримання розпоряджень від РТЦК керівники підприємств зобов’язані: видати наказ (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів, довести його до відома таких осіб під особистий підпис та надіслати копію відповідних наказів (розпоряджень) та підтвердну інформацію або документи про здійснення оповіщення у триденний строк до відповідного РТЦК.

    Крім того, Вас не мають права направляти на ВЛК, адже згідно пункту 8-1 постанови КМУ 932 Особи, щодо яких шляхом електронної інформаційної взаємодії отримана інформація про наявну інвалідність, НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ направленню на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, зокрема з метою взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі.

    Проте, ТЦК не зважають на дані норми законодавства і якщо Ви не прибудете до ТЦК, то Вас спробують притягнути до адміністративної відповідальності за неявку по повістці. Проте, якщо Ви готові оскаржувати це в судовому порядку, то можете не йти.

    Також Ви можете подати скаргу про перевищення службових повноважень працівників РТЦК до обласного ТЦК, Міноборони та поліції.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Я инвалид 2 группы, 53 года. На предприятие, где я работаю пришла повестка, явиться для прохождения ВЛК. Пришел в Приморский ТЦК г. Одессы выдали направление для прохождения ВЛК. Нигде не расписывался, дали срок 10 дней. Объясняют отсутствием отметки в прохождении ВЛК. Какие последующие действия?

    Вони не мали права направляти Вас на військово-лікарську комісію.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 16 травня 2024 р. № 560 Київ

    Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    69... Особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію.

    74. Військовозобов’язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 741 цього Порядку.

    Але оскільки Ви вже отримали направлення, все ж таки моя порада - пройти ВЛК та закрити це питання. Теоретично навіть можливий такий варіант, що Вас визнають непридатним до військової служби. Або навіть якщо Вас визнають придатним, Ви все рівно не підлягаєте мобілізації. Головне - оформіть відстрочку через Резерв+, якщо до сих пір цього не зробили.

    Інший варіант - Ви можете заяви представникам ТЦК про те, що Вас не мали права направляти на ВЛК та взагалі огляд не проходити, але я не гарантую Вам того, що вони не складуть на Вас протокол про адміністративне правопорушення. Ви будете праві, але свою правоту доведеться відстоювати в суді.

    З повагою! Щасти Вам!

    Турчин Ярослав Олексійович

    ЗДРАВСТВУЙТЕ, АЛЕКСАНДР! ВЫ ОФОРМЛЯЛИ ОТСРОЧКУ ПО ФАКТУ ИНВАЛИДНОСТИ? САМ ПО СЕБЕ ФАКТ НАЛИЧИЯ ИНВАЛИДНОСТИ НЕ ОСНОВАНИЕ НЕ ПРОХОДИТЬ ВЛК и НЕ БЫТЬ МОБИЛИЗОВАНЫМ. К сожалению старые МСЕКовские документы не оцифрованы в большинстве случаев и ТЦК не знает что у Вас инвалидность есть (или могут сделать вид, что не знают или что Вы их не уведомляли о наличии права на отсрочку), потому могут спокойно крутить на мобилизацию как не имеющего отсрочку. Тем более официально могут мобилизовать до 60 лет, неофициально до 57.

    Потому прежде чем проходить ВЛК - Вам нужно подать заявление на отсрочку по инвалидности от греха подальше. Очень жаль, но в ТЦК все улыбчивые пока не провернут свою схему, а потом цинично мобилизуют и всё. Назад отмотать уже нельзя будет. Схема практически как с милицией бывшей и новой полицией, в том числе на дорогах. Увы органы давно не народные, а крутят схемы, чтоб заработать себе плюсик на обмане народа.

    Образец заявления на отсрочку по Вашему основанию прилагаю к ответу.

    Потому искренне рекомендую Вам перед прохождением ВЛК подать в ТЦК заявление на отсрочку от мобилизации.

    После этого можно спокойно проходить ВЛК, если они не аннулируют направление узнав об отсрочке, т.к. лица имеющие отсрочку по законодательству не проходят ВЛК.

    Если будут нагло пытаться вручить боевую повестку, прямо в месте оповещения о вручении пишите - "Повідомляв про наявність інвалідності ІІ групи, права на відстрочку та подану заяву".

    Увы, наличие инвалидности не основание уволиться с армии потом будет, потому лучше решить эти вопросы на берегу, чем потом с кучей проблем.

    Согласно п. 2 ч. 1 ст. 23 Закона Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации"

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    Процедуру надання військовозобов’язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення - визначає Порядок, затверджений постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 р. (в редакції від 04.03.2025 р.)

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...

    56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов’язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.

    59. За наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов’язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    У разі виявлення шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних відсутності у військовозобов’язаного законних підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформлену автоматично, така відстрочка підлягає автоматичному скасуванню.

    {Пункт 59 в редакції Постанови КМ № 1558 від 31.12.2024}

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п’яти робочих днів з дати його отримання.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.

    ...

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особам, визнаним в установленому порядку особами з інвалідністю, надається на строк дії відповідних законних підстав, а особам, визнаним тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я, на строк, зазначений у постанові (рішенні) військово-лікарської комісії, але не більше ніж на 12 місяців.

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії.

    {Абзац перший пункту 63 в редакції Постанови КМ № 1558 від 31.12.2024}

    69. У разі проходження резервістами та військовозобов’язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.

    Процедура надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв’язку з бронюванням та відстрочки, передбаченої підпунктами 16-23 пункту 1 додатка 5, не передбачає направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

    {Пункт 69 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024}

    С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України