Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 09 травня 2025, питання №136580

Раздел имущества приобретенного в браке

Развод был произведен решением суда без присутствия супруга истицы. Супруг узнал о разводе только после 10 дней от даты решения суда. В браке был приобретен дом, который был записан на супругу. Как теперь разделить имущество и получить половину дома супругу, который разводиться не собирался и даже не был извещен о судебных заседаниях?

Відповіді юристів (3)

    Левченко Ксенія Сергіївна
    Левченко Ксенія Сергіївна 8 годин тому

    Юрист, м. Вінниця, 18 років досвіду

    Доброго дня. Ви можете подати позов про поділ майна подружжя.

    У разі поділу спільного майна, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. Отже, майно набуте подружжям під час шлюбу за спільні кошти є їх спільною власністю та підлягає поділу у рівних частках.

    З повагою, Ксенія Левченко.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Андрію!

    Вам необхідно подати до суду позовну заяву про поділ спільного майна подружжя.

    Якщо між подружжям виникає спір щодо розміру належних їм часток, порядку або способу поділу спільного майна, то добровільний порядок поділу майна змінюється на судовий. При поділі майна суду в першу чергу необхідно визначити його предмет, тобто те майно подружжя, яке підлягає поділу. При поділі майна подружжя мають враховуватися три категорії об'єктів:

    • речі (окрема річ або сукупність речей), які належать подружжю на праві спільної сумісної власності;
    • кредиторські вимоги подружжя (право вимоги за договором позики, купівлі-продажу тощо, коли подружжя виступає як кредитор і вправі вимагати повернення боргу, передачі речі тощо);
    • боргові зобов'язання подружжя (зобов'язання, за якими подружжя виступає як боржник і зобов'язане повернути борг, повернути або передати річ тощо).

    Поділ майна здійснюється з урахуванням вартості речей, які належать подружжю на праві спільної власності, а також розміру їх кредиторських вимог та боргових зобов'язань.

    Поділ майна подружжя здійснюється в два етапи:

    • по-перше, суд визначає розмір часток чоловіка та жінки в праві на майно;
    • по-друге, здійснює поділ майна відповідно до встановлених часток.

    При визначенні розміру часток кожного з подружжя суд виходить з того, що відповідно до законодавства частки майна дружини та чоловіка є рівними (ч. 1 ст. 70 СК). Це правило не змінюється і в тому разі, якщо один із подружжя не мав з поважних причин (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу) (ч. 1 ст. 60 СК).

    Разом із тим, законодавство встановлює два винятки із загального правила щодо рівності часток подружжя в праві на майно. Відповідно до цього суд може зменшити або збільшити частку одного з подружжя. По-перше, суд може відступити від засади рівності часток і зменшити частку одного з подружжя за обста: вин, що мають істотне значення, зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї, приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім'ї (ч. 2 ст. 70 СК).

    По-друге, суд може збільшити частку в праві на майно того з подружжя, з яким проживають неповнолітні або повнолітні непрацездатні діти, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування (ч. 3 ст. 70 СК). Відповідно до ч. 3 ст. 70 СК збільшення розміру частки одного з подружжя в майні пов'язується лише з випадками стягнення аліментів на дитину. Така новела сімейного законодавства здається невдалою.

    Після визначення судом частки кожного з подружжя в праві на майно здійснюється другий етап — безпосередній поділ майна подружжя відповідно до цих часток, які належать кожному з них.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Костюк Любовь Тарасовна
    Костюк Любовь Тарасовна 4 години тому

    Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду

    Доброго дня, Позов про поділ майна може бути пред'явлено до суду на протязі 3-х років з моменту коли особа дізналася про порушення свого права. У вашому випадку вдосль часу для звернення до суду з даним позовом.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України