Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 10 мая 2025, вопрос №136620 350₴

Продовження відстрочки і останні зміни постанови 560

Доброго дня. Відстрочку надали по пункту 13 частина 1 і тепер треба продовжувати, але питання в тому, які, в зв'язку з останніми змінами, подавати документи? Бо хто каже тільки заяву на відстрочку, хто каже як і раніше весь пакет документів? І сама заява на відстрочку не змінилася після цих змін?

Ответы юристов (3)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олексію!

    В принципі, відповідно до пункту 60 Постанови КМУ №560 після внесених змін до останньої, Постановою КМУ №519, - ані заяву, ані підтверджуючи документи (норма Постанови КМУ №560 - "без повторного надання військовозобов’язаним документів, що підтверджують право на відстрочку") подавати до ТЦК задля продовження відстрочки більше не потрібно. Принаймні так це виглядає. із змісту пункту 60.

    Тобто, після видання Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації ТЦК повинен продовжити Вам відстрочку без повторного надання докуметів, що підтверджують право на відстрочку та внести відповідну інформацію до Єдиного державного реєстру.

    Як все відбуватиметься на практиці побачимо. Минулого разу зміни до Постанови КМУ №560 також визначали, що відстрочка продовжується автоматично, але цього так і не сталось. Зараз у Вас відображається відстрочка в Резерв+ чи вже ні?

    Згідно вищезазначеної Постанови КМУ №560:

    60. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надана (оформлена) відповідно до пунктів 57-58-1 цього Порядку, у разі продовження строку проведення мобілізації продовжується районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки без повторного надання військовозобов’язаним документів, що підтверджують право на відстрочку, за наявності у нього законних підстав на відстрочку (відповідно до раніше поданих військовозобов’язаним документів для оформлення відстрочки) на строк, установлений Указом Президента України про продовження строку проведення мобілізації, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави для відстрочки, шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів інформації про зміну дати закінчення дії відстрочки.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надана (оформлена) відповідно до пункту 59 цього Порядку, у разі продовження строку проведення мобілізації продовжується за допомогою застосування електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних на строк, установлений Указом Президента України про продовження строку проведення мобілізації, але не більш як до настання обставин, за яких військовозобов’язаний втрачає законні підстави для відстрочки.

    Перевірка підстав у військовозобов’язаного щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (крім випадків, коли відстрочка від призову оформляється та надається автоматично відповідно до пункту 59 цього Порядку) здійснюється посадовими особами територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) відповідно до їх функціональних обов’язків за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних.

    Перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п’яти днів у разі:

    подання військовозобов’язаним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

    видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації);

    надходження звернення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування;

    отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки.

    У разі виявлення відсутності законних підстав у військовозобов’язаного для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (комісія Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) скасовує таку відстрочку протягом семи днів з дати виявлення відсутності законних підстав у військовозобов’язаного для відстрочки.

    Як бачите, наведеними вище нормами не конкретизується чи потрібно подавати заяву чи ні. Не контретизується, яка це повинна бути заява: довільна форма чи Додаток 4 тощо.

    Крім того, мова вже не може йти про додаток 4, оскільки останній подається на ім'я голови комісії, а відстрочку тепер продовжує не комісія, а саме ТЦК.

    Проте, якщо врахувати норму "Перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п’яти днів у разі: видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації)", то виходить, що після видання Указу Президента про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації) ТЦК повинен перевірити підставу для відстрочки, продовжити її без надання Вами документів та внести відповідні дані до реєстру.

    Допоки ситуація не зрозуміла, Ви можете направити до ТЦК заяву на продовження відстрочки у довільній формі та прикласти до неї довідку про відстрочку, яка була видана Вам раніше та Ваш військово-обліковий документ. У заяві зазначте, що підстави для відстрочки не змінились та надайте посилання на пункт 60 Постанови КМУ, яким зазначено, що Ви не повинні подавати підтверджувальні документи.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Олексій Клиент 4 часа назад

      У резерві після 0:00 годин відстрочка зникла. Планував на завтра візит до нотаріуса, а тепер взагалі не зрозуміло, що робити і яку заяву надсилати поштою

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Я Вас розумію. Як завжди зміни були внесені саме тоді, коли всі вже звикли до попередньої процедури та, коли, як раз потрібно продовжувати відстрочку.

        З іншого боку, окрім наступної норми: "перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п’яти днів у разі видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації), визначено й наступне "перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п’яти днів у разі подання військовозобов’язаним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

        Тож, якщо Ви подасте заяву про надання відстрочки (Додаток 4) ТЦК також повинен перевірити підстави щодо надання відстрочки. Хоча є певні питання, оскільки відстрочку Вам комісія вже надала та останню необхідно тільки продовжити, а продовжує тепер відстрочку ТЦК.

        Крім того, Ви можете почекати декілька днів й, можливо, відстрочка з'явиться у Резерв+, як і передбачено Постановою КМУ №560.

        На мою думку, все ж таки потрібно подати заяву на продовження відстрочки у довільній формі та прикласти до неї додаток 6 (довідка про надану відстрочку) та ВОД.

        Збираєтесь надсилати поштою чи будете йти до ТЦК персонально?


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України