Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 12 травня 2025, питання №136723

військовий стан та отриманя допомоги у зв'язку з безробіттям після закінчення відпустки "По догляду за дитиною до досягнені нею 3 річного віку"

Згідно законів України дайте відповідь на таку ситуацію. Після закінчення 3 річної декретної відпустки "По догляду за дитиною до досягнені нею 3 річного віку" працівник-держслужбовець 7 рангу за посадою "Секретар судового засідання" обласного апеляційного суду звільнився за угодою сторін та зареєструвався в Центрі зайнятості. То ж згідно законів України, на які виплати він притендує, якщо 3 роки відпустки працедавець виплачував лише соціальне страхування? Чи береться до відома при отримані статусу безробітнього остання зарплата працівника, яка сплачувалась працедавцем 6 місяців до настання декретної відпустки? Зарплата тоді становила 10700 грн за місяць. Стаж 9,5 років. Бо при взятті на облік в центрі зайнятості працівник повідомила що під час воєнного стану не враховуєтсья, так як перше, розмір зарплати до настання декретної відпустки, а також термін виплат становить тільки 90 днів. Що вона так оформляє усіх мам на загальних підставах з розміром виплат 3600 грн на місяць.
Чи дійсно є якийсь закон де вказано, що військовий стан, який діє в Україні, впливає на вищезгадані обставити по отриманю допомоги у звязку з безробіттям та тривалості самих виплат?

Відповіді юристів (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ігоре!

    Відповідно до пункту 3-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття":

    Установити, що під час дії воєнного стану:

    "Кабінет Міністрів України визначає перелік видів забезпечення, соціальних послуг, компенсацій та допомоги у сферах зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, а також особливості їх надання;

    Кабінет Міністрів України визначає особливості реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, а також особливості призначення, припинення, відкладення, скорочення тривалості виплати допомоги по безробіттю, відмінні від встановленого порядку;

    Кабінет Міністрів України затверджує бюджет Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та приймає інші рішення, передбачені цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення", без погодження (схвалення) правлінням Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття;

    тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 90 календарних днів. Безробітним, строк виплати допомоги по безробіттю яких на дату набрання чинності цим Законом перевищує 90 днів, виплата допомоги по безробіттю припиняється через 30 календарних днів з дня набрання чинності цим Законом;

    для осіб передпенсійного віку (за рік до досягнення відповідного віку та за наявності необхідного для призначення пенсії за віком страхового стажу, визначених частинами першою - четвертою статті 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування") тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів;

    допомога по безробіттю призначається з першого дня після дня надання статусу безробітного;

    виплата допомоги по безробіттю може здійснюватися без особистого відвідування безробітним, який перебуває на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії, територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за умови підтвердження безробітним наміру перебування у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними, не рідше ніж один раз на 30 календарних днів".

    Згідно із статтею 23 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

    Розмір допомоги по безробіттю

    1. Застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу, але не менше ніж мінімальний розмір допомоги по безробіттю, встановлений правлінням Фонду для цієї категорії осіб:

    до 3 років - 50 відсотків;

    від 3 до 6 років - 55 відсотків;

    від 6 до 12 років - 60 відсотків;

    від 12 до 18 років - 65 відсотків;

    від 18 до 24 років - 70 відсотків;

    від 24 до 30 років - 75 відсотків;

    понад 30 років - 80 відсотків.

    Відповідно до ПОРЯДКУ обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням:

    7. Розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення), є 12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку (для розрахунку допомоги по безробіттю - реєстрації особи в державній службі зайнятості як безробітної).

    8. Для застрахованих осіб, у яких зберігається право на допомогу по безробіттю після перерви страхового стажу з поважних причин відповідно до частини першої статті 22 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, у розрахунковий період не враховуються повні місяці перерви страхового стажу.

    9. Якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку (доходу, грошового забезпечення), середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється виходячи з розміру мінімальної заробітної плати (або її частини), встановленого законом на день розірвання трудового договору, припинення підприємницької або іншої діяльності, пов’язаної з одержанням доходу безпосередньо від такої діяльності - для страхування на випадок безробіття, на день настання страхового випадку для добровільно застрахованих осіб за страхуванням з тимчасової втрати працездатності та на день настання права на страхову виплату для добровільно застрахованих осіб за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України