Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 16 мая 2025, вопрос №136984 340₴

Не можу сгенерувати електронне направлення на ВЛК

Доброго вечора. Востаннє проходив медкомісію у 2018 році. Визнаний "обмежено придатним". Тоді ж було знято з обліку за 684 наказом (психіатрія). Знаю, що цей наказ було скасовано 25.07.2024, і знаю, що багатьох у подібній ситуації автоматично ставили назад на облік. Але ТЦК мене досі на облік не поставило. У резерв+ досі стоїть "Знято". Я розумію, що все одно маю пройти ВЛК до 5 червня так як залишаюсь військовозобов'язаним, тому вирішив подати електронне направлення через резерв+. Але при спробі згенерувати електронне направлення видає наступне повідомлення: "Запит на ВЛК недоступний. Ви виключені з військового обліку. Зараз цей сервіс діє лише для військовозобов'язаних. Якщо ви маєте бути на обліку, зверніться до ТЦК".
Що порадите робити? Мене справді виключено чи це помилка? Чи йти самому до тцк щоб стати на облік або чекати поки вони мене поставлять? Як я правильно розумію, відповідно до постанови 1487, щоб стати на облік мене повинні викликати повісткою. Якщо я чекатиму далі і через це не встигну пройти ВЛК чи я буду винен і оштрафований? Дані у резерв+ оновив вчасно, порушень у резерві ніяких не висвічується. Скриншоти надаю

Ответы юристов (6)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Романе!

    Ви не можете взяти направлення на ВЛК через Резерв+ через те, що не перебуваєте на військовому обліку в ТЦК.

    Але, Ви є військовозобов'язаним і повинні пройти ВЛК до 5 червня, інакше буде штраф.

    Чи маєте Ви підстави для відстрочки?

    Що порадите робити?

    У Вас є два варіанти розвитку подій:

    1. Особисто прибути до ТЦК за місцем проживання, стати на військовий облік та взяти направлення на ВЛК. На жаль, якщо після медичного огляду Ви будете визнані придатним та у Вас не буде підстав для відстрочки згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, то Вам вручать мобілізаційне розпорядження або бойову повістку.

    2. Оскаржувати у судовому порядку можливий штраф за непроходження ВЛК.

    Мене справді виключено чи це помилка?

    На жаль, це технічна помилка. У електронному е-ВОД вказано, що Ви є військовозобов'язаним, адже Вас лише ЗНЯЛИ з військового обліку, а НЕ ВИКЛЮЧИЛИ.

    Чи йти самому до тцк щоб стати на облік або чекати поки вони мене поставлять? Як я правильно розумію, відповідно до постанови 1487, щоб стати на облік мене повинні викликати повісткою.

    Ви все правильно розумієте, Вас повинні були викликати повісткою для взяття на військовий облік.

    Проте, якщо Ви не є особою з інвалідністю та маєте статус обмежено придатний, то Ви зобов’язані пройти повторний медичний огляд до 5 червня.

    На жаль, якщо Вас не викличуть повісткою, то Ви повинні самостійно явитися до ТЦК.

    Згідно Пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України 3621, установлено , що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".

    Якщо я чекатиму далі і через це не встигну пройти ВЛК чи я буду винен і оштрафований?

    Так, якщо Ви будете чекати і не пройдете ВЛК до 5 червня Вас спробують притягнути до адміністративної відповідальності за статтею 210-1 КУпАП (штраф від 17 тис грн, але можна його знизити до 8500 грн)

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Роман Клиент 8 часов назад

      Дякую за швидку відповідь. Поясніть ще пару моментів.

      Перше: якщо це їхня помилка через яку я не можу записати на проходження влк, то чому я винен якщо не встигну пройти влк? Я ж хочу піти на ВЛК і маю ще три тижні. Якби все працювало як належить то маю встигнути.

      Друге: Що порадите, щоб мене поставили на облік йти без попереднього запису до ТЦК чи записатись через електронну чергу? Адже там черги та дата прийому може бути за тиждень чи більше. І якщо мене поставлять на облік, але не встигну пройти влк до 5 червня, хто буде винен?

      • Дерій Владислав Олегович
        Перше: якщо це їхня помилка через яку я не можу записати на проходження влк, то чому я винен якщо не встигну пройти влк? Я ж хочу піти на ВЛК і маю ще три тижні. Якби все працювало як належить то маю встигнути.

        Розумію Ваше обурення — Ви дієте відповідально та в межах закону плануєте пройти ВЛК, але ТЦК лише вибірково поновлює громадян на військовому обліку без їх особистої присутності і це, безумовно, викликає питання. Тому, якщо Ви не хочете оскаржувати штраф - Вам потрібно стати на військовий облік.

        Пунктом 81 постанови КМУ 1487 передбачено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2).

        Друге: Що порадите, щоб мене поставили на облік йти без попереднього запису до ТЦК чи записатись через електронну чергу? Адже там черги та дата прийому може бути за тиждень чи більше. І якщо мене поставлять на облік, але не встигну пройти влк до 5 червня, хто буде винен?

        Ви можете самостійно прибути до ТЦК та повідомити, що Ви прийшли за направленням на ВЛК, адже є обмежено придатним або записатись в електронну чергу, але якщо дата явки не буде більшою за 5 червня). Ви повинні встигнути пройти ВЛК.

        На даний час Вам головне взяти направлення на ВЛК до 5 червня.

        В будь-якому випадку Ви можете оскаржити неправомірні дії ТЦК у судовому порядку

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Романе!

    Що порадите робити? Мене справді виключено чи це помилка?

    Ні, Вас не виключили з обліку, а зняли з останнього відповідно до Наказу МОУ №684. Резерв+ видає таке повідомлення всім, хто не перебуває на обліку в ТЦК. Отже, на виключення, на жаль, не розраховуйте.

    Чи йти самому до тцк щоб стати на облік або чекати поки вони мене поставлять?

    ТЦК дійсно у багатьох випадках поновлюють громадян без явки останніх. Наприклад, це дуже розповсюджена практика із Наказом МОУ №342, згідно якого у свій час також знімались з обліку військовозобов'язані, які були визнані обмежено придатними

    Проте, є й такі випадки, коли цього не відбувається й, можливо, Ваш підпадає під зазначену категорію. Наказ було скасовано вже майже рік тому, якщо ТЦК й досі Вас не поновив на обліку, то, з великою вирогідністю цього й не станеться.

    Відповідно до Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    81. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

    Як я правильно розумію, відповідно до постанови 1487, щоб стати на облік мене повинні викликати повісткою.

    Так, Ви правильно розумієте.

    Згідно із Постановою КМУ №1487:

    ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    "1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів".

    Статтею 22 Закону України "Про мобіліаційну підготовку та мобілізацію" визначено наступне:

    1. Громадяни зобов’язані:

    "з’являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов’язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов’язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду".

    Якщо я чекатиму далі і через це не встигну пройти ВЛК чи я буду винен і оштрафований?

    Відповідно до Закону України № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист»,

    II. Прикінцеві та перехідні положення

    2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

    Отже, згідно із наведеною нормою Закону Ви зобов'язані звернутись до ТЦК із метою отримання направлення на проходження ВЛК. Тому, на жаль, Ви, скорше за все, будете притягнуті до адміністративної відповідальності.

    Зазвичай процесс накладання на Вас штрафу за неявку по повістці починаеться із складання протоколу та подальшої винесення постанови керівником ТЦК про притягнення Вас до адміністративної відповідальності.

    Після винесення постанови Ви повинні або оскаржити таку постанову упродовж 10 днів до районного суду або ж упродовж 15 днів сплатити штраф. У разі несплати Вами штрафу в зазначений термін постанова передається у виконавчу службу. Після того відкривається виконавче провадження про примусове стягнення з Вас суми штрафу. При тому сума штрафу подвоюється й до останнього додається 10% виногороди виконавця. Тобто, по суті, це вже буде не мінімальний штраф на 17К, а стягнення майже на 40К.

    Першочергово виконавець накладає арешт на Ваші банківські рахунки та, якщо на останніх є кошти, стягує їх. Крім того, у разі недостатної кількості коштів, арешт накладається на рухоме майно.

    Проте, сам порядок винесення постанови про притягнення Вас до адміністративної відповідальності передбачає Вашу особисту присутність. Єдине виключення - належне повідомлення Вас про розгляд справи.

    Стаття 268 КУпАП. Права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності:

    Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279 - 1-279 - 8 цього Кодексу.

    30 січня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 482/9/17, адміністративне провадження №К/9901/38702/18 (ЄДРСРУ № 87268086) та справі №308/12552/16-а, адміністративне провадження №К/9901/32526/18 (ЄДРСРУ № 87268082) досліджував принцип належного повідомлення особи про розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності.

    Верховний суд вказує, що особі до якої застосовується адміністративна санкція, повинно бути забезпечено право завчасно знати про час та місце розгляду справи. Це право є гарантією реалізації інших прав - на участь в розгляді справи про адміністративне правопорушення, висловлення заперечень, надання доказів, захист тощо.

    Законодавство покладає обов`язок щодо своєчасного повідомлення особи про час та місце розгляду справи на уповноважену посадову особу. Зміст цього обов`язку не вичерпується надсиланням тексту відповідного повідомлення, оскільки саме лише надсилання, без отримання, не свідчить про поінформованість особи про час та місце розгляду справи, а отже робить це право недієвим.

    Як Ваш стан здоров'я зараз? Чи маєте Ви підставу для відстрочки?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Роман Клиент 7 часов назад

      Дякую. Підстави для відстрочки на маю. Мене було знято за статтею 14б (тривожний розлад особистості). Також статті 64в (кіфосколіоз) та 56 (виразкова хвороба). Усі ці хвороби залишились і зараз.

      Поясніть ще пару моментів.

      Перше: якщо це їхня помилка через яку я не можу записати на проходження влк, то чому я винен якщо не встигну пройти влк? Я ж хочу піти на ВЛК і маю ще три тижні. Якби все працювало як належить то маю встигнути.

      Друге: Що порадите, щоб мене поставили на облік йти без попереднього запису до ТЦК чи записатись через електронну чергу? Адже там черги та дата прийому може бути за тиждень чи більше. І якщо мене поставлять на облік, але не встигну пройти влк до 5 червня, хто буде винен?

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Прошу, Романе!

        Перше: якщо це їхня помилка через яку я не можу записати на проходження влк, то чому я винен якщо не встигну пройти влк?

        Так, все починається з того, що для взяття на облік Ви повинні були отримати повістку. Тобто обов'язку йти для того до ТЦК самостійно не мали.

        У зв'язку із тим, що Ви не стали на облік, у Резерв+ не формується направлення на ВЛК. Проте, нормою вищезазначеного закону громадянам, які були визнані обмежено придатними, надається вибір, а саме: отримати направлення або через Резерв+, або ж в ТЦК.

        Тож, якщо Ви хочете піти на ВЛК, то маєте таку можливість, звернувшись до ТЦК особисто.

        Друге: Що порадите, щоб мене поставили на облік йти без попереднього запису до ТЦК чи записатись через електронну чергу? Адже там черги та дата прийому може бути за тиждень чи більше. І якщо мене поставлять на облік, але не встигну пройти влк до 5 червня, хто буде винен?

        Як Вам буде зручно. Щодо черги, то все залежить від того, на коли "є вільне місце". Є такі випадки, коли за останньою військовозобов'язаний потрапляє до ТЦК через місяць після запису.

        Вам головне отримати направлення на ВЛК до 5 червня. Якщо Ви хвилюютесь з приводу того, що Вас спочатку будуть ставити на облік, а потім направляти на ВЛК, то на практиці так це не працює. Як раз спочатку Ви отримаєте направлення на ВЛК, а вже потім ТЦК буде ставити Вас на облік, можливо, це станеться й одночасно.

        В кінцевому варанті все залежить від Вашої позиції: або Ви рухаєтесь у напрямку того, що ТЦК повинен був надіслати Вам повістку щодо взяття на облік, або ж йдете до ТЦК за направленням на ВЛК.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України