Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 17 травня 2025, питання №136990

Восстановление в родительских правах

Как быть , если мать меня лишила прав на ребенка через суд , взяла над ним опеку , и умерла . Как в такой ситуации действовать? Если я документально ребенку никто !

Відповіді юристів (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Катерина!

    Згідно частини 1 статті 169 Сімейного кодексу України Ви маєте право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

    Позовна заява про поновлення батьківських прав приймається судом до розгляду незалежно від часу постановлення рішення про позбавлення батьківських прав. Це може бути місяць, декілька місяців, рік тощо, бо законом конкретно не встановлено мінімального строку звернення до суду після позбавлення батьківських прав.

    Справи про поновлення батьківських прав розглядаються в порядку цивільного судочинства в загальному позовному порядку за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача із додержанням форми та змісту позовної заяви, визначеної статтею 175 ЦПК України.

    До позовної заяви про поновлення батьківських прав необхідно додати документи та інші докази, що обґрунтовують позовні вимоги та підтверджують інші обставини, які мають значення для вирішення справи, підтверджують факти та дають підстави для поновлення у батьківських правах, тобто засвідчують виправлення поведінки позивача або підтверджують відсутність підстав, за яких останній був позбавлених батьківських прав.

    Примірний перелік документів та інших доказів, що додаються до позовної заяви:

    • документ, що посвідчує особу, РНОКПП (за наявності);
    • довідка про склад родини позивача;
    • свідоцтво про народження дитини;
    • рішення суду про позбавлення батьківських прав;
    • довідка з виконавчої служби щодо відсутності заборгованості по сплаті аліментів;
    • акти обстеження умов проживання позивача;
    • пояснення свідків (сусіди, родичі, співробітники, працівники установ які відвідує дитина, діти, думка громади, соціальних служб), у тому числі письмові;
    • характеристики як за місцем роботи, попередньої роботи так і за місцем проживання;
    • довідка лікаря, що позивач пройшов курс лікування від алкогольної залежності, наркотичної залежності, психічно здоровий, тощо;
    • інші докази, що засвідчують виправлення позивача чи інші умови, за яких було позбавлено батьківських прав (покращення матеріального стану позивача, покращення житлових умов, зміна способу життя, створення сім'ї);
    • письмовий висновок органу опіки та піклування щодо доцільності поновлення позивача у батьківських правах.

    Рішення суду про поновлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України