Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Потрібно переоформити тимчасово (3 місяці) на двоюрідну сестру відпустку по догляду за моєю дитиною зі збереженням її трудового стажу, у звʼязку з виїздом закордон на заробітки.
Яка процедура, з чого почати, що взагалі необхідно, та що каже про такі справи практика?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Ганна!
Згідно із статтею 18 Закону України "Про відпустки" після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Крім матері дитини ця відпустка може бути використана повністю або частинами також:
Відповідно до статті 179 КЗпП. Відпустки у зв'язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною:
"На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів - 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.
Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.
За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів).
За бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.
Підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати одному з батьків дитини частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років не надається, якщо дитина перебуває на державному утриманні, крім прийомних дітей у прийомних сім’ях та дітей-вихованців у дитячих будинках сімейного типу.
У разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, одному з батьків дитини в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
Відпустки для догляду за дитиною, передбачені частинами третьою, четвертою та шостою цієї статті, можуть бути використані повністю або частинами також бабою, дідом чи іншими родичами дитини, які фактично здійснюють догляд за нею, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.
За бажанням матері, батька дитини або осіб, зазначених у частині сьомій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
Особи, зазначені в цій статті, повинні повідомити роботодавця про дострокове припинення такої відпустки не пізніш як за 10 календарних днів до дня дострокового припинення такої відпустки".
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю. Час відпусток, зазначених у цій статті, до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується.
Батько може використати відпустку повністю, а також частково, розділити її навпіл із матір’ю дитини.
Для отримання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працівнику необхідно звернутися до роботодавця з такими документами:
Згідно ч.3 ст. 179 КзпП, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, надається за бажанням. Це означає, що жінка не тільки вирішує сама - брати її чи ні, але може взагалі не йти "в декрет", або ж перервати його в будь-який момент, виходячи з власних міркувань і потреб.
Єдине, що для цього потрібно - це подати відповідну заяву у відділ кадрів. Текст заяви може бути довільний, але обов’язково треба зазначити дату бажаного початку роботи. Заява може бути подана особисто або надіслана поштою. Також, за бажанням, працівниця може вийти з декрету на неповний робочий день, завчасно погодивши це з роботодавцем. В такому випадку, цей момент теж треба вказати у заяві.
Співробітник відділу кадрів, одержавши таку заяву, створює відповідний внутрішній наказ, який повинен підписати керівник організації. На його підставі працівнику буде нараховуватися зарплата з моменту повернення на роботу, і відповідно, припиниться виплата щомісячної дитячої допомоги.
Якщо сталося так, що жінка вийшла на роботу достроково, а потім вирішила поновити декретну відпустку - це теж дозволяється. Для повторного надання відпустки потрібно написати відповідну заяву. Припинення та поновлення відпуски по догляду за дитиною може повторюватися необмежену кількість разів до моменту, коли дитині виповниться три роки.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, пані Ганно!
Тимчасово оформити відпустку по догляду на на двоюрідну сестру можна лише в тому випадку, якщо батьки дитини є офіційно працевлаштованими працівниками і вийшли на роботу до закінчення такої відпустки.
ОТЖЕ, для отримання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку двоюрідній сестрі необхідно звернутися до роботодавця з такими документами:
Якщо ж батьки дитини не є працівниками (не перебувають у офіційних трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями або фізичною особою), вони не можуть вийти на роботу до закінчення терміну цієї відпустки і, відповідно, не можуть надати таку довідку. За таких умов надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку двоюрідній сестрі неможливо.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Потрібно переоформити тимчасово (3 місяці) на двоюрідну сестру відпустку по догляду за моєю дитиною зі збереженням її трудового стажу, у звʼязку з виїздом закордон на заробітки.Яка процедура, з чого почати, що взагалі необхідно, та що каже про такі справи практика?
Що значить тимчасово?
Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років.
Крім матері, батька дитини ця відпустка може бути використана повністю або частинами також:
Право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може використовувати одночасно лише одна із зазначених осіб
Відпустка триває до досягнення дитиною трьох років. Тобто днем виходу працівника на роботу буде наступний день після дня народження дитини. Проте роботодавець може надати частково оплачувану відпустку або відпустку без збереження заробітної плати більшої тривалості. Також відпустка може бути поділена на частини, які можуть бути використані будь-ким із перелічених осіб.
Матері, батькові або іншим особам, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, може бути надано відпустку тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
Така відпустка надається на підставі поданої роботодавцю заяви та довідки за формою № 080-1/о.
Категорії осіб, яким може надаватися відпустка
Відповідно до частини 1 статті 141 Сімейного кодексу України мати та батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини.
З 9 травня 2021 року у зв’язку з набуттям чинності Законом України від 15 квітня 2021 року № 1401-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» право оформити відпустку для догляду за дитиною до 3 років на рівних з матір’ю отримав і батько. Цим Законом, зокрема, було внесено зміни до частини третьої (нині це частина четверта) статті 179 КЗпП та частини першої статті 18 Закону № 504, якими встановлено, що обоє батьків мають рівні права на відпустку для догляду за дитиною до 3 років з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Відповідно до статті 20 Закону про відпустки, для оформлення відпустки для догляду за дитиною особами, які не є її батьками, встановлюються спеціальні вимоги. Зокрема, якщо така відпустка оформлюється бабусею, дідусем або іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, необхідно надати:
Головним документом є документ, який підтверджує, що ви вийшли на роботу. Тому спочатку , отримайте його. Не обов'язково, що ви вже вийшло, можна коли плануєте. Тобто наказ про працевлаштування з такого-то числа, або наказ про вихід з декретної відпустки. Чи видадуть вам таку довідку за кордоном, не відомо. Тому, враховуючи, що ви бажаєте виїхати за кордон, питання не просте.
Як варіант сестрі взяти відпустку без збереження заробітної плати на період військового стану.
У період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України "Про відпустки.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#n78