Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Фінансове право, 18 травня 2025, питання №137065 500₴

Заява до поліції від пенсійного фонду

Мені на днях поступив дзвінок з поліції. До них надійшла заява з пенсійного фонду про розшук людини яка зняла гроші з картки моєї мами після її смерті,це було майже 3 роки тому. Ці гроші зняла я, але я не знала,що то були уже незаконні гроші, та я взагалі вже не дуже і памʼятаю той період часу. Мене викликали до поліції. Як діяти в цій ситуації?? Я не вважаю себе шахрайкою, я думала,що то мамині гроші

Відповіді юристів (4)

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, АЛІНА! Кошти надійшли на картку вже після смерті матері? Ви точно отримали лише виплату в місяць смерті матері чи отримували такі виплати певний період часу? Хай викликають повісткою, якщо немає чим зайнятися поліції. Пенсійний фонд не є потерпілою стороною у цій справі та не має право про щось там заявляти.

    Ви оформили спадщину за мамою?

    Гроші, перерахованій Вашій мамі - вже були її коштами і вона мала право розпоряджатися ними як бажає. Якщо У Вас був пін-код. Я б зрозумів, якби мала претензії банківська установа, а так Пенсійний фонд взагалі втратив будь-який зв"язок з реальністю та совістю.

    Недоотриману пенсію померлого пенсіонера можуть отримати члени сім'ї, які проживали з ним разом, або спадкоємці, якщо члени сім'ї не звернулися за виплатою протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Якщо ніхто не звернувся, то ця сума включається до спадщини.

    По-перше, право на одержання сум пенсії, які належали спадкодавцеві, встановлено у статті 1227 Цивільного кодексу України. Зокрема, суми пенсії, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а в разі їх відсутності входять до складу спадщини.

    По-друге, законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» більш детально визначено, що сума пенсії, яка належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується по місяць смерті виключно членам його сім’ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, зокрема непрацездатним членам сім’ї.

    Якщо пенсію перерахували на картку пізніше смерті померлого, то ця сума може бути виплачена членам сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на момент його смерті, або ввійти до складу спадщини, якщо таких членів сім'ї немає або вони не звернулися за виплатою в установлений строк.

    Недолуга система координації між органами ДРАЦС та Пенсійним фондом та нездатність систем і працівників своєчасно координувати діяльність між собою - не може бути поставлена в провину спадкоємцям.

    В будь-якому часі - незалежно від ситуації, Ви як спадкоємець мали право на усі ці виплати і могли їх оформити як спадщину, тому на моє переконання жодного складу злочину тут немає і бути не може.

    Взагалі питання - а на якій підставі ПФУ отримав доступ до банківської таємниці по рахунку померлої? Звідки вони взяли, що кошти були зняті.

    Вони не мають законних підстав пхати свого носа у банківську таємницю навіть померлих громадян.

    Жоден закон не передбачає повідомлення держави про смерть людини її родичами. Є така структура як Підрозділ державної реєстрації актів цивільного стану, в тому числі смертей в структурі територіальних підрозділів Міністерства юстиції. Саме на ці органи покладено обов"язок державної реєстрації факту смерті та внесення цих даних в ДРАЦСГ, повідомлення податкових органів, що анулює дію податкового номера громадянина за фактом смерті.

    Саме обмін інформацією між ДРАЦСГ та іншими державними реєстрами та відомчими базами даних має відбуватися повідомлення про смерть громадян.

    Якщо у ПФУ немає нормальної взаємодії з ДРАЦСГ, на моє переконання, це їх особисті проблеми. Це не може лягати тягарем на плечі родичів померлого чи спадкоємців.

    Ось подібні лякалки ПФУ https://www.pfu.gov.ua/dn/317899-povidomlennya-pro... - це просто смішно і фактично це злочини саме ПФУ. Пенсійний фонд України, судячи з кількості програних ними судів громадянам по різним приводам, - це просто злочинна організація, яка займається розкраданням та неефективною експлуатацією народного багатства, накопичень пенсіонерів та державних бюджетних коштів, включаючи кошти партнерів України, які спонсорують та датують державний бюджет та соціальні виплати в Україні з 2022 року.

    Але оскільки держава у нас наразі несповна розуму - то я щиро рекомендую не гратися з цими некомпетентними тиловими ухилянтами у законність, а просто якщо викличуть повісткою офіційно - послатися на статтю 63 Конституції України і не давати будь-які пояснення.

    Стаття 63 Конституції України закріплює право особи не свідчити проти себе, членів сім'ї або близьких родичів. Це право дозволяє відмовлятися від давання показань та пояснень, які можуть бути використані для винувати у кримінальному правопорушенні.

    Свідок також має право на відмову від давання показань щодо себе, членів сім'ї або близьких родичів згідно зі статтею 63 Конституції України та КПК України.

    Але оскільки Ви скоріш за все вважаєтесь спадкоємицею своєї матері, то фактично виступаєте потерпілою в процесуальному сенсі.

    Це право дозволяє особі відмовитися від давання показань, які можуть бути використані для обвинувачення у вчиненні злочину. Потерпілий в кримінальному провадженні має право на захист та може відмовитися від давання показань, якщо підозрює, що ці показання можуть бути використані проти нього або його близьких.

    Записи банкоматів про зняття коштів зберігаються щонайменше рік, але можуть зберігатися й довше, залежно від конкретного банку. Зазвичай, записи зберігаються від одного року до трьох років.

    Наскільки мені відомо Приватбанк 3 роки не зберігає. Крім того враховуючи блекаути в Україні під час війни - взагалі ніхто нічого не зберігав і не підтримував роботу сховищ зберігання старих записів.

    Тому поліція звісно, що буде Вас шантажувати та намагатися вивести на зізнання. Хай працюють. А то сидять в тилу і займаються невідомо чим. Замість розслідування реальних злочинів з реальними ПОТЕРПІЛИМИ, обслуговують Пенсійні фонди, ТЦК, інші структури. Тобто займаються не правоохоронною діяльністю, а обслуговуванням режиму.

    ОТЖЕ, на моє переконання Вам треба не надавати поліції ніякі пояснення та докази. Якщо наполягають на явці до слідчого - посилатися у будь-якому статусі (свідок, потерпілий) на статтю 63 Конституції України, а заодно поцікавитись, звідки у слідчого інформація про зняття коштів з рахунків померлої та чим це підтверджується і взагалі на якій підставі без дозволу померлої та її спадкоємців вони пхають носа у особисте життя людини?! Щоб не мати клопоту і потім не витрачати гроші на адвокатів, захищаючи себе в суді. Будьте готові до тиску, адже злочинці - поліцейські непогані психологи та дуже вміло маніпулюють страхом цивільних, щоб отримувати користь для себе або службову, або матеріальну.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Аліна!

    Перш за все, Вам треба звернутись до адвоката, який має досвід захисту осіб в кримінальних справах, оскільки в таких випадках, як правило, відділення ПФУ звертається до поліції із заявами про внесення даних в Єдиний реєстр досудових розслідувань щодо кримінального правопорушення з ознаками статті 185 ККУ - крадіжка.

    Втім, насправді, в таких випадках мова йде про недоотримані пенсійні кошти, щодо яких існує два законних способи їх отримання:

    Перший спосіб - отримання коштів через ПФУ.

    Згідно з п 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, – заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії, із наданням наступних документів:

    • документ, що посвідчує особу заявника;
    • свідоцтво про смерть;
    • пенсійне посвідчення (при наявності);
    • документи, що підтверджують родинні стосунки;
    • документи про спільне проживання разом з померлим.
    • довіреність, яка оформлена у відповідності з вимогами чинного законодавства (за необхідності).

    У відповідності до Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку , затв. наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики України 28.04.2009 N 464/156, Постановою правління Пенсійного фонду України 28.04.2009 N 14-1, виплата недоотриманої пенсії може здійснюватися за довіреністю.

    Недоотримана пенсія виплачується через відповідне відділення поштового зв’язку за разовими дорученнями, які оформлюються органом Пенсійного фонду України.

    Разові доручення дійсні до кінця місяця, у якому вони були виписані.

    Другий спосіб - отримання коштів з рахунку померлої у вигляді спадщини.

    Якщо Ви не проживали разом із матір'ю на момент смерті, для отримання недоотриманої суми пенсії Вам було необхідно подавати заяву до нотаріуса про вступ у спадок.

    Згідно статті 1221 Цивільного кодексу України відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні такого майна, або вимоги кредиторів. На підставі отриманої першої заяви нотаріус заводить спадкову справу, яка підлягає державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

    У зв'язку з цим виникає питання: чи робили Ви дії, вказані вище і які саме?

    Якщо ні, то Ваша позиція в процессі провадження досудового розслідування повинна бути проста:

    Ви зняли кошти з пенсійного рахунку померлої матері несвідомо, не розуміючи того, що такі дії межують з кримінальним злочином. Всі докази для того, як також послідовність Вашої позиції під час розслідування справи повинен зібрати та запропонувати Ваш представник, тобто адвокат.

    Втім, наразі я не бачу аж такої вже критичної ситуації, в якій ця справа могла би дійти до суду, оскільки Ви є близькою родичкою померлої і, так або інакше, отримали би ці кошти у вигляді спадщини. Отже, важливим тут є лише один правовий нюанс - чи звертались Ви до нотаріуса і чи вступали в права спадкоємця. Також важливим є обставина спільного проживання.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, без офіційно отриманої повістки ні куди не йти. Не давати ні яких пояснень.

    Стаття 63.Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом. Підозрюваний, обвинувачений чи підсудний має право на захист.

    Раджу залучити адвоката.

    Для обгрунтованої відповіді, треба знати всі нюанси події.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    ПФУ мав право звернутись до поліції , якщо вони виявили факт незаконного отримання пенсії після смерті пенсіонера.

    Пенсія виплачується тільки живому пенсіонеру і після дати смерті всі нарахування мають бути зупинені. Якщо гроші були отримані після смерті - ПФУ вважає це неправомірним збагаченням і має право:

    • звернутися до поліції,
    • вимагати повернення цих коштів (через суд або добровільно).

    Якщо Ви діяли із необережності та не знали, що не маєте права на дані кошти, то найімовірніше, мова йде про цивільно-правові відносини і Вас просто зобов'яжуть повернути пенсію.

    Що стосується явки до поліції, то відповідно до ст. 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.

    У повістці про виклик повинно бути зазначено:

    1) прізвище та посада слідчого, прокурора, слідчого судді, судді, який здійснює виклик;

    2) найменування та адреса суду або іншої установи, до якої здійснюється виклик, номер телефону чи інших засобів зв’язку;

    3) ім’я (найменування) особи, яка викликається, та її адреса;

    4) найменування (номер) кримінального провадження, в рамках якого здійснюється виклик;

    5) процесуальний статус, в якому перебуває викликана особа;

    6) час, день, місяць, рік і місце прибуття викликаної особи;

    7) процесуальна дія (дії), для участі в якій викликається особа;

    8) наслідки неприбуття особи за викликом із зазначенням тексту відповідних положень закону, в тому числі можливість застосування приводу, та здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження;

    9) передбачені цим Кодексом поважні причини, через які особа може не з’явитися на виклик, та нагадування про обов’язок заздалегідь повідомити про неможливість з’явлення;

    10) підпис слідчого, прокурора, слідчого судді, судді, який здійснив виклик.

    Поважними причинами неприбуття особи на виклик є:

    1) затримання, тримання під вартою або відбування покарання;

    2) обмеження свободи пересування внаслідок дії закону або судового рішення;

    3) обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійні лиха або інші подібні обставини);

    4) відсутність особи у місці проживання протягом тривалого часу внаслідок відрядження, подорожі тощо;

    5) тяжка хвороба або перебування в закладі охорони здоров’я у зв’язку з лікуванням або вагітністю за умови неможливості тимчасово залишити цей заклад;

    6) смерть близьких родичів, членів сім’ї чи інших близьких осіб або серйозна загроза їхньому життю;

    7) несвоєчасне одержання повістки про виклик;

    8) інші обставини, які об’єктивно унеможливлюють з’явлення особи на виклик.

    Отже, Ви маєте право проігнорувати телефонний дзвінок і чекати письмового виклику.

    На даний час маю для Вас наступні поради:

    1. Не панікуйте, адже поліція часто викликає "для пояснень", навіть якщо це не кримінальна справа.
    2. Нічого зайвого по телефону не говоріть, не описуйте подій — Вас можуть записувати.
    3. Надавайте пояснення лише після консультації з адвокатом. Можна письмово, не з’являючись особисто (ч. 6 ст. 63 Конституції України дає право не свідчити проти себе).
    4. Якщо надійде письмова повістка — зверніться до адвоката для аналізу ситуації або йдіть до поліції разом із ним.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України