Задайте вопрос юристу

921 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Земельное право, 21 мая 2025, вопрос №137247 650₴

Зник в реєстрі кадастровий номер пая

Добрий день. Є пай (Київська обл., Обухівський район), на нього є Державний акт на право власності (2006 р.). Пай знаходиться в оренді по договору з 2012р., весь цей час платяться пайові. Нещодавно виявилося що пая з данним кадастровим номером не існує. Зі слів орендаря, такі випадки не поодинокі, він зі свого боку буде звертатися до правоохоронних органів.
Підкажіть, з чого починати? Радять писати заяву в міліцію. Якого змісту?

Ответы юристов (11)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, вам треба заернутися з документами право власності до державного реєстратора (ЦНАП) або до нотаріуса. Якщо дана земельна ділянка має вже інший кадастровий номер та іншого власника, звертайтесь до поліції.з приводу рейдерства.

    Можливо просто у вас старі документи, і інформацію не було внесено в реєстр.

    Законодавчого визначення поняття "рейдерство" на сьогодні в Україні немає. Однак фактично під рейдерством розуміють незаконне захоплення майна або бізнесу.

    У більшості випадків факти рейдерства полягають у внесенні відомостей до державних реєстрів (зміна власника об'єкта нерухомого майна, зміна керівника юридичної особи тощо).

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Євгене!

    Кадастровий номер в реєстрі саме зник, тобто, був раніше, а станом на зараз відповідних даних немає?

    Якщо дані в реєстрі зникли, то це може свідчати про незаконне втручання у реєстраційні дані, тобто, про шахрайство або підробку документів з боку третіх осіб.

    Отже, саме із відповідною заявою Вам і потрібно звертатись до поліції.

    Згідно статті 1 Закону України «Про національну поліції», центральним органом виконавчої влади, на який покладається обов'язок служити суспільству шляхом належного забезпечення охорони прав людини і його свобод, який протидіє злочинності, підтримує публічну безпеку і порядок є національна поліція України (далі - поліція) . У пункті 5 частини 1 статті 23 цього Закону зазначено, що до повноважень поліції відноситься здійснення своєчасного реагування та прийняття відповідних заходів на заяви і повідомлення про злочини або події (кримінальні і адміністративні).

    Стаття 25 Кримінального процесуального кодексу України покладає обов'язок на прокурора і слідчого починати досудове розслідування у разі виявлення ознак злочину. Крім цього, статтею 214 КПК позначений термін, протягом якого після прийняття заяви або отримання повідомлення про скоєння злочину, прокурор або слідчий повинні внести інформацію про такий злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань (Реєстр) - і дорівнює він 24 години.

    Особливі вимоги до її написання не передбачені законодавством. Але, не дивлячись на це, в ній важливо описати всі відомі факти і обгрунтувати наявність ознак злочину (так як на її підставі і відомостях, що в ній зазначені, буде вноситися інформація про злочин і до Реєстру) Тому, необхідно вказати наступні дані:

    • назва органу до якого ви звертаєтеся;
    • прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника, номер телефону (можна подати і анонімну заява в поліцію у разі коли така особа боїться, що її можуть переслідувати або ж людина з інших причин не хоче щоб поліція знала про її особисті дані (бажано обґрунтувати чому особа не хоче вказати своє ПІБ); в разі анонімного повідомлення про злочин, поліція зобов'язана перевірити інформацію і за наявності ознак злочину почати досудове розслідування протягом 24 годин з моменту отримання такого повідомлення);
    • короткий виклад і опис подій і обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення (наприклад, якщо подаєте заяву в поліцію про загрозу життю і здоров'ю, то потрібно описати як саме загрожують, хто може загрожувати, в зв'язку з чим, в яких діях це проявляється, як довго існує загроза і тд);
    • попередня правова кваліфікація кримінального злочину із зазначенням статті (частини статті) УКУ;
    • докази, що підтверджують викладені в заяві обставини (якщо такі є; ними можуть бути, наприклад, фото з місця злочину або інші);
    • дата і підпис.

    Як також потрібно розуміти чи не могла бути скасована державна реєстрація земельної ділянки?

    Згідно з частиною 6 статті 16 Закону України “Про Державний земельний кадастр” кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

    Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі (пункт 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051):
    • поділу чи об'єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об'єднання;
    • коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру;
    • ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку. Головне управління Держгеокадастру в області відповідно до покладених на нього завдань, крім іншого, здійснює ведення Державного земельного кадастру, інформаційну взаємодію Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами в установленому порядку; здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації; розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством. Тож державна реєстрація земельної ділянки шляхом внесення до Державного земельного кадастру передбачених законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера є результатом реалізації органами Держгеокадастру належних їм контрольних функцій у сфері управлінської діяльності.

    Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

    Право власності на землю може бути підтверджене такими документами:
    • державний акт на право власності на земельну ділянку (до 1 січня 2013 року);
    • свідоцтво про право власності на нерухоме майно (з 1 січня 2013 року);
    • свідоцтво про право на спадщину;
    • судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття/зміни права власності на земельну ділянку;
    • витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності;
    • інші цивільно-правові угоди щодо відчуження земельної ділянки: договори купівлі-продажу, дарування, міни, довічного утримання тощо.

    Саме ці документи посвідчують, що свого часу людина отримала у власність земельну ділянку та може вільно розпоряджатися нею. Проте, слід зазначити, що важливу роль відіграє рік видачі документів на право власності.

    1. Документи, які видані протягом 1992-2001 року

    Державний акт на земельну ділянку рожевого (червоного) кольору, який не містив кадастрового номеру земельної ділянки. Отже, ділянка не була виділена в натурі та не мала конкретних меж. Також такі акти могли містити дані щодо декількох земельних ділянок з різними цільовими призначеннями. Це спричиняло деякі незручності у випадку, коли власник мав намір продати або подарувати одну з ділянок іншій особі.

    Якщо у Вас є державний акт рожевого кольору без кадастрового номеру, то для переоформлення земельної ділянки має бути виконана кадастрова зйомка та розроблена технічна документація щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

    На підставі розробленої технічної документації державний кадастровий реєстратор вносить земельну ділянку до ДЗК та здійснює присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці.

    2. Документи, які видані протягом 2002-2008 років

    Протягом цього періоду видавали державні акти на землю в новій формі — документи мали типовий зелений колір. Введення в дію бази ДЗК дозволило присвоїти кожній, внесеній до кадастру, земельній ділянці окремий унікальний кадастровий номер.

    Державний акт зеленого кольору, як і рожевий, залишається чинним і по теперішній час. Проте, для укладення будь-яких угод щодо земельної ділянки, в будь-якому випадку необхідно отримати витяг з ДЗК.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Євген Клиент 19 часов назад

      В 2012 при підписанні нового договора орендарем складався акт визначення меж земельної ділянки в натурі.

      Зараз при пошуку на сайті Державного земельного кадастру: "Інформація про земельну ділянку з вказаним Вами кадастровим номером не знайдена в Державному земельному кадастрі."

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Добре, але Ви не відповіли на питання: до 2012 року земельна ділянка не була внесена до ДЗК?

        Що відбувалось після того, як склався акт визначення меж земельної ділянки?

        • Євген Клиент 53 секунды назад

          Чи була ділянка внесена до ДЗК не можу точно відповісти.

          В 2012 р., при укладенні чергового договору оренди, складався "Акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)" і там був такий абзац: "Сторонами в зв'язку з укладанням Договору оренди земельної ділянки було здійснено визначення меж земельної Ділянки (паю) площею ___ згідно проекту розпаювання та державного акту серії КВ №___ , що зарeєстрований в книзі реєстрації державних актів на право власності на землю №___ від 16. 07.2004 р."

          Акт складався разом з договором-оренди на 10 років.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Загалом це може бути просто проблема технічого характеру. Але точно наразі сказати складно.

    Не виключаю, що у Вашій ситуації йдеться про ймовірне шахрайство або підробку документів. Якщо пай має Державний акт на право власності, але не існує у Державному земельному кадастрі (ДЗК), це серйозно. Те, що орендар отримує орендну плату за неіснуючу ділянку, ще більше ускладнює справу.

    У будь-якому випадку рекомендую почати з того, що Вам варто зібрати всі документи (Державний акт на право власності (оригінал та копія), договір оренди, кКвитанції/докази отримання пайових тощо) та звернутися до правоохоронних органів. Можливо там одразу і не зареєструють кримінальне провадження, але розглянути Ваше звернення вони зобов'язані.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Чи власник пая реєстрував земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно?

    Чи укладався договір оренди?

    Як Ви вияснили, що пая з даним кадастровим номером не існує?

    Ви маєте дуже серйозну ситуацію, що може свідчити про помилки у держреєстрах або факти підроблення документів. Дійсно, у таких випадках потрібно негайно діяти в кількох напрямках: через правоохоронні органи, Держгеокадастр і юстицію.

    Сьогодні для підтвердження права володіння на земельну ділянку достатньо виписки з Держреєстру прав https://diia.gov.ua/services/informaciya-z-derzhav...Втім Державні акти власності на землю старого зразка є підтвердженням права власності особи на земельну ділянку, проте, аби укласти договір аренди чи подарувати таку ділянку, потрібно мати кадастровий номер.

    В 2002 році було затверджено нову форму державного акту зеленого кольору, де зазначалась лише одна земельна ділянка, якій було присвоєно кадастровий номер.

    Якщо в державному акті є кадастровий номер, але тепер його неможливо знайти, то це свідчить, що:
    • або кадастровий номер ніколи не був присвоєний (тобто ділянка не була внесена до Державного земельного кадастру, хоч і є Держакт),
    • або він скасований або змінений, можливо — незаконно,
    • або сталася реєстраційна помилка або фальсифікація.
    Алгоритм дій

    Крок 1: Зверніться до Держгеокадастру

    • Замовте виписку з Державного земельного кадастру (ЦНАП або нотаріуса, або зверніться до землевпорядної організації).
    • Подайте запит на інформацію щодо історії присвоєння / зміни кадастрового номеру.

    Крок 2: Перевірте Реєстр речових прав на нерухоме майно

    • Отримайте інформацію з Державного реєстру речових прав — чи зареєстрована за Вами земельна ділянка, чи змінився власник/кадастровий номер.
    • Це можна зробити онлайн через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/informaciya-z-derzhav....

    Крок 3: Направте заяву до поліції (орієнтовний зразок)

    Начальнику ВП ГУ НП в Київській області (вказати адресу)

    від: ПІБ, адреса, контакт, ІПН

    ЗАЯВА ПРО ВЧИНЕННЯ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВОПОРУШЕННЯ

    Я, [ПІБ], є власником земельної ділянки (паю), що знаходиться в Обухівському районі Київської області, на підставі Державного акту на право власності на землю серії ___ №___, виданого [дата] на підставі рішення №___.

    З 2012 року земельна ділянка перебуває в оренді відповідно до договору з ТОВ [назва], за яким мені щороку нараховувалась і виплачувалась орендна плата.

    У [дата] в процесі перевірки було виявлено, що кадастровий номер [вказати] — відсутній у Державному земельному кадастрі, або не прив’язаний до моєї власності, що дає підстави вважати, що ділянка могла бути незаконно виключена з кадастру, або внесені недостовірні відомості щодо її власності.

    Ці обставини можуть свідчити про вчинення злочину, передбаченого ст. 358, 364, 366, 190, 197-1 Кримінального кодексу України (підроблення документів, зловживання владою, шахрайство, самовільне зайняття земельної ділянки, тощо).

    Прошу:

    1. Внести відомості до ЄРДР.

    2. Розпочати досудове розслідування.

    3. Повідомити мене про номер кримінального провадження.

    4. Залучити представників Держгеокадастру для встановлення обставин.

    Додатки:

    • копія держакта;
    • копія договору оренди;
    • довідка/виписка про відсутність кадастрового номеру;
    • контакт орендаря (як свідка).

    Дата, підпис

    Паралельно рекомендую:

    • Зберіть всі документи: держакт, договір оренди, квитанції про оплату.
    • Якщо є підстави — подайте скаргу до Держгеокадастру щодо втрати/скасування кадастрового номеру.
    • У разі порушення реєстраційних дій — скарга до Мін’юсту через комісію з питань розгляду скарг у сфері держреєстрації.

    Якщо кадастровий номер справді "зник", то Ваша ділянка могла бути "подвійно" зареєстрована або вона ніколи не була внесена до кадастру і Ви маєте зареєструвати її повторно, що також треба робити юридично грамотно.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Євген Клиент 19 часов назад

      Так, договори оренди укладалися (2022-нині, 2012-2022 і раніше). В 2012 при підписанні нового договора орендарем складався акт визначення меж земельної ділянки в натурі.

      Зараз при пошуку на сайті Державного земельного кадастру: "Інформація про земельну ділянку з вказаним Вами кадастровим номером не знайдена в Державному земельному кадастрі."

      • Дерій Владислав Олегович

        Якщо у Вас був кадастровий номер земельної ділянки, але він "зник", то потрібно це питання вирішувати з правоохоронними органами та Держгеокадастром. Загалом він може змінюватися лише при розділі/ виділі ділянки або при об’єднанні ділянок. Ще один варіант — це зміна в адміністративно-територіальному поділі.

        Якщо у Вас не було кадастрового номеру, то зверніться до землевпорядної організації.

        Присвоєнням номера займається територіальне управління Держгеокадастру.

        Алгоритм отримання кадастрового номеру земельної ділянки наступний:

        1. Потрібно розробити технічну документацію із землеустрою — для цього слід звернутися до інженера-землевпорядника, що має сертифікат, або до відповідної організації;
        2. Фахівці проводять геодезичну зйомку території з метою встановлення меж ділянки, складають кадастрові плани, формують електронні документи, XML-файл на ділянку із зазначенням характеристик;
        3. Технічна документація подається кадастровим реєстраторам Держгеокадастру, які її перевіряють — саме на підставі технічної документації й відбувається держреєстрація земельної ділянки, що закріплено в Постанові Кабміну № 1051 від 17.10.2012 року.

        Кадастровий номер буде присвоєний в результаті державної реєстрації протягом 14 днів, підтвердженням стане витяг з Державного земельного кадастру.

        Щоб розробити технічну документацію на землю та подати її тому, хто присвоює кадастровий номер, слід надати наступні документи:

        • паспорт (для фізичної особи) або установчі документи (для юридичної особи) власника землі;
        • РНОКПП;
        • державний акт на земельну ділянку старого зразка, рішення про передачу ділянки органом місцевого самоврядування чи інший документ, що підтверджує право власності;
        • якщо на території є об’єкти нерухомості — знадобляться й документи на них, зокрема — техпаспорт будинку.
    Зеленько Юрій Васильович

    Поліція нічого не буде робити, дадуть відповідь, що це цивільні правовідносини.

    Якщо вам платили за оренду пая - то пай зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. (чи ні?)

    Що пише у відповідь на пошук в ДЗК?

    Випадково таке не пише: "За результатом розгляду заяви (запиту) про надання відомостей з Державного земельного кадастру від хх.01.2025 р. з реєстраційним номером ЗВ-ххх2025 разом ... повідомляємо про відмову в наданні запитуваних відомостей на земельну ділянку з кадастровим номером 231010ххх:хх:ххх:00хх з таких підстав:□ інші підстави, а саме Помилка: Геометрія угідь не валідна (має самоперетини)" ?

    Якщо так написано - то сусідня земельна ділянка перетинається по документам з Вашою ділянкою. Треба виправляти - звертайтесь до ДЗК з відповідною заявою.

    Якщо взагалі немає кадастрового номеру в ДЗК - тоді вже складніше.

    Починайте з Запиту до ДЗК і з'ясовуйте чия земля зареєстрована за адресою вашої ділянки. Далі подавайте позов до Суду з наступними вимогами:

    - визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора відділу N 777 управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру Іванова. І. І., оформлене протоколом N 777666555 від хх.хх.2025р. "Про виправлення помилки".

    - скасувати у Державному земельному кадастрі України державну реєстрацію земельної ділянки площею 3,000 га кадастровий номер N 777683777:77:777:777, що знаходиться по "АДРЕСА" та належить на праві власності Петрову І.І,, шляхом закриття Поземельної книги із припиненням усіх зареєстрованих речових прав та обтяжень на цю земельну ділянку.

    • Євген Клиент 17 минут назад

      Зараз при пошуку на сайті Державного земельного кадастру: "Інформація про земельну ділянку з вказаним Вами кадастровим номером не знайдена в Державному земельному кадастрі."

      В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зараз така відповідь: "За вказаними параметрами запиту у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомості відсутні".

      В 2012 р., при укладенні чергового договору оренди, складався "Акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)" і там був такий абзац: "Сторонами в зв'язку з укладанням Договору оренди земельної ділянки було здійснено визначення меж земельної Ділянки (паю) площею ___ згідно проекту розпаювання та державного акту серії КВ №___ , що зарeєстрований в книзі реєстрації державних актів на право власності на землю №___ від 16. 07.2004 р."


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України