Задайте вопрос юристу

921 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

22 мая 2025, вопрос №137305 340₴

Виїзд за кордон, які необхідні документи?

Вітаю. Отримав рішення ВЛК про непридатність до військової служби з переглядом через 6 місяців. Читав що з таким висновком можна виїхати за кордон. Скажіть, будь-ласка, які документи обов'язково треба мати з собою при перетині кордону? І яка саме норма закону дає право в моєму випадку виїздити з країни?

Ответы юристов (5)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Дмитре!

    Ви маєте беззаперечне право на перетин кордону, але за певних умов:

    1. Якщо тимчасова непридатність встановлена на термін від 6 до 12 місяців,

    2. На руках є довідка ВЛК про тимчасову непридатність або дана інформація внесена в Резерв+

    3. Вам оформили відстрочку в ТЦК і дана інформація відображається в Реєстрі Оберіг

    Згідно пункт 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

    Згідно пункту 2 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

    Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    Отже, для перетину кордону на підставі тимчасової непридатності Вам необхідно підготувати такі документи:

    1) закордонний паспорт;

    2) паперовий військово-обліковий документ зі штрихкодом або е-ВОД з Резерв+ чи ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    3) ДОВІДКА із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 постанови КМУ 560 АБО Е-ВОД з Резерв+ із вказаною відстрочкою.

    4) Довідка ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців АБО Е-ВОД, де вказана постанова про тимчасову непридатність

    Якщо Вам по надуманим причинам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.

    Дане рішення про відмову у перетині кордону може Ви можете скасувати у начальника органу охорони державного кордону або оскаржити у судовому порядку.

    Також Ви можете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Груздов Микола Ігорович

    Доброго дня! Для перетину кордону тимчасово непридатному необхідно мати наступні документи

    • внутрішній паспорт громадянина України;
    • паспорт України для виїзду за кордон;
    • висновок військово-лікарської комісії (ВЛК) про тимчасову непридатність;
    • військово-обліковий документ з відміткою про тимчасову непридатність;
    • витяг з особової справи осіб офіцерського складу.
    • Згідно пункту 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України Ви маєте право на перетин кордону
    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Вітаю. Отримав рішення ВЛК про непридатність до військової служби з переглядом через 6 місяців. Читав що з таким висновком можна виїхати за кордон. Скажіть, будь-ласка, які документи обов'язково треба мати з собою при перетині кордону? І яка саме норма закону дає право в моєму випадку виїздити з країни?

    Так, дійсно, Ви маєте право на виїзд за кордон.

    Якщо аналізувати вимоги чинного законодавства, право на виїзд мають особи, які отримали тимчасову непридатність строком на 6-12 місяців.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    Що треба мати для виїзду:

    1. Довідку військово-лікарської комісії, яку Вас було визнано тимчасово непридатним або завірену копію.

    2. Відстрочку від призову під час мобілізації у зв'язку із отриманням висновку про непридатність строком 6 місяців.

    Ці дані повинні бути внесені Реєстр "Оберіг", обов'язково.

    З повагою! Щасти Вам!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Дмитро!

    Ви маєте право на виїзд за кордон у зв'язку із наданням Вам тимчасової непридатності строком на 6 місяців.

    Ви вже отримали відстрочку?

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:
    • довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що надсилається до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,
    • або пенсійне посвідчення чи посвідчення, яке підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики,
    • або постанова військово-лікарської комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки,
    • або відомості про групу інвалідності, причину інвалідності, дату встановлення інвалідності, безстроковість установлення групи інвалідності чи дату наступного переогляду, отримані із Централізованого банку даних з проблем інвалідності засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особам, визнаним в установленому порядку особами з інвалідністю, надається на строк дії відповідних законних підстав, а особам, визнаним тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я, на строк, зазначений у постанові (рішенні) військово-лікарської комісії, але не більше ніж на 12 місяців.

    Згідно із Постановою КМУ №57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України":

    "2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил".

    Отримав рішення ВЛК про непридатність до військової служби з переглядом через 6 місяців.

    Рішення вже затверджено обласною ВЛК?

    Скажіть, будь-ласка, які документи обов'язково треба мати з собою при перетині кордону?

    Довідку ВЛК про надання тимчасової непридатності із датою повторного переогляду, ВОД (паперовий або електронний), оформлену відстрочку (або через Резерв+, або в ТЦК).

    І яка саме норма закону дає право в моєму випадку виїздити з країни?

    Пункт 2-6 Постанови КМУ №57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, ваше питання врегулювано правилами перетину кордону.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    Пункт 2.6

    У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил

    Ваша підстава для відстрочки пункт 2 частини першої ст.23, тому ви маєте право на перетин кордону.

    Для цього вам потрібно мати такі документи

    Закордонний паспорт

    Висновки ВЛК

    Військовий квиток зі штрих кодом, або додаток резерв плюс де зазначено про тимчасову непридатність.

    Консультація з питань перетину кордону

    Отримати консультацію з пить перетину кордону можливо на гарячій лінії Державної прикордонної служби України:

    • 1598 для дзвінків з території України (лінія безкоштовна);
    • +38(044) 527-63-63 для дзвінків із-за кордону (згідно з тарифами відповідного оператора зв’язку).

Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України