Задайте вопрос юристу

921 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Медицинское право, 22 мая 2025, вопрос №137321 350₴

Чи можливо отримати інвалідність

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. №1338, додаток 1 , пункт 38 «Сліпота на одне око (гострота зору з переносною корекцією 0,05 і нижче » відповідає третій групі інвалідності. Тобто порушення зору одного ока достатньо.
Але в тій же постанові, в критеріях для отримання направлення, вказано одночасно два коди МХБ (H54.4, H54.5 ) тобто має бути порушення зору 3-5 категорії і одного ока, та 2 категорії іншого. Тобто порушення зору обох очей.
Виникає питання, щоби отримати 3 групу інвалідності, в діагнозі має бути H54.4 та H54.5, чи достатньо одного з цих діагнозів/кодів(захворювання одного ока)?
Згідно з результатами офтальмологічного обстеження:
- Зір правого ока (OD): 0.05 з корекцією
- Зір лівого ока (OS): 0.8 з корекцією;
- Характер зору: монокулярний;
- Косоокість: співдружна збіжна монолатеральна косоокість з кутом 30 призматичних діоптрій.
- Супутні діагнози: амбліопія змішаного генезу тяжкого ступеня, гіперметропія середнього ступеня, периферична хоріоретинальна дегенерація.

Ответы юристов (4)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Анжеліка!

    Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. №1338, додаток 1 , пункт 38 «Сліпота на одне око (гострота зору з переносною корекцією 0,05 і нижче » відповідає третій групі інвалідності. Тобто порушення зору одного ока достатньо.

    Так, Ви праві, відповідно до Переліку анатомічних дефектів та захворювань, при яких група інвалідності встановлюється без строку повторного оцінювання ІІІ групи інвалідності встановлюється за наступними захворюваннями:

    "36. Відсутність одного ока.

    37. Стійкий повний птоз на одному оці після проведення усіх видів відновного лікування.

    38. Сліпота на одне око (гострота зору з переносною корекцією 0,05 і нижче або концентричне звуження поля зору до 10 градусів від точки фіксації) або ураження обох очей (зниження гостроти зору з переносною корекцією 0,1 і нижче або концентричне звуження поля зору до 25 градусів від точки фіксації)".

    Але в тій же постанові, в критеріях для отримання направлення, вказано одночасно два коди МХБ (H54.4, H54.5 ) тобто має бути порушення зору 3-5 категорії і одного ока, та 2 категорії іншого. Тобто порушення зору обох очей.Виникає питання, щоби отримати 3 групу інвалідності, в діагнозі має бути H54.4 та H54.5, чи достатньо одного з цих діагнозів/кодів(захворювання одного ока)?

    Діагнози із даного додатку є підставою для направлення особи на ОПФО, проте це не означає, що за умови відстуності одного із відповідних діагнозів Вас не можуть направити на експертне оцінювання. Окрім Додатку 2 у Постанові КМУ №1338 є й Додаток 1, який визначає критерії направлення особи на оцінювання.

    Як також направлення на експертне оцінювання залежить від ступеня стійкого обмеження життєдіяльності: помірний, виражений або значний.

    Згідно Додатку 2 ДІАГНОЗИ, наявність яких є підставою для направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи:

    Сліпота обох очей

    H54.0

    Повна сліпота одного ока і часткова сліпота іншого ока

    H54.4, H54.5

    Тяжке порушення зору обох очей

    H54.1

    Критеріями направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи є:

    "1. Особа направляється лікуючим лікарем або головою військово-лікарської, медичної (військово-лікарської), лікарсько-експертної комісії на огляд до експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - експертна команда) для проведення оцінювання її повсякденного функціонування в таких випадках:

    1) настання строку повторного огляду, встановленого медико-соціальною експертною комісією, або повторного оцінювання, встановленого експертною командою, або необхідність встановлення інвалідності по досягненню дитиною з інвалідністю повноліття (направлення на проведення оцінювання здійснюється не раніше двох місяців до досягнення дитиною з інвалідністю повноліття);

    2) наявність в пацієнта стійкого або необоротного характеру захворювання (хвороба триває не менше 12 місяців або очікується, що вона триватиме щонайменше 12 місяців або призведе до передчасної смерті особи, а також шанси на значне покращення стану навіть за умов застосування найкращого доступного лікування є мінімальними);

    3) тимчасова непрацездатність триває безперервно протягом 120 календарних днів з дня її початку, що підтверджено медичними висновками про тимчасову непрацездатність та/або листками непрацездатності у паперовій формі. У такому випадку направлення на оцінювання здійснюється до завершення періоду, визначеного цим підпунктом;

    4) тимчасова непрацездатність, що спричинена одним і таким самим захворюванням або станом, тривала з перервами, але загалом протягом 150 календарних днів протягом року, що підтверджено медичними висновками про тимчасову непрацездатність та/або листками непрацездатності у паперовій формі. У такому випадку направлення на оцінювання здійснюється до завершення періоду, визначеного цим підпунктом;

    5) захворювання на туберкульоз. У такому випадку направлення на оцінювання здійснюється через 10 місяців з дня настання непрацездатності незалежно від безперервності;

    6) проведення пацієнту однієї або кількох медичних інтервенцій відповідно до кодів згідно з національним класифікатором НК 026:2021 “Класифікатор медичних інтервенцій”, відомості про що містяться в електронній системі охорони здоров’я (додаток 1), чи встановлення одного або кількох діагнозів відповідно до кодів згідно з національним класифікатором НК 025:2021 “Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я”, відомості про що містяться в електронній системі охорони здоров’я (додаток 2);

    7) необхідність встановлення ступеня втрати професійної працездатності.

    2. У разі направлення на оцінювання в медичній документації повинно бути зафіксоване стійке обмеження життєдіяльності - особа має помірний (1 ступінь), виражений (2 ступінь) або значний (3 ступінь) ступінь обмеження здатності до самообслуговування, пересування, орієнтації, контролю за своєю поведінкою, спілкування, навчання, провадження трудової діяльності.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, це повноваження МСЕК. Вам треба взяти направлення на МСЕК у свого сімейного лікаря.

    III група інвалідності

    Підставою для встановлення III групи інвалідності є стійкі, помірної важкості функціональні порушення в організмі, зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами, що призвели до помірно вираженого обмеження життєдіяльності особи, в тому числі її працездатності, але потребують соціальної допомоги і соціального захисту.

    Критеріями для встановлення III групи інвалідності є ступінь втрати здоров'я, що спричиняє обмеження однієї чи декількох категорій життєдіяльності у помірно вираженому I ступені:

    • обмеження самообслуговування I ступеня - здатність до самообслуговування з використанням допоміжних засобів;
    • обмеження здатності самостійно пересуватися I ступеня - здатність до самостійного пересування з більшим витрачанням часу, часткового пересування та скорочення відстані;
    • обмеження здатності до навчання I ступеня - здатність до навчання в навчальних закладах загального типу за умови дотримання спеціального режиму навчального процесу і/або з використанням допоміжних засобів, за допомогою інших осіб (крім персоналу, що навчає);
    • обмеження здатності до трудової діяльності I ступеня - часткова втрата можливостей до повноцінної трудової діяльності (втрата професії, значне обмеження кваліфікації або зменшення обсягу професійної трудової діяльності більше ніж на 25 відсотків, значне утруднення в набутті професії чи працевлаштуванні осіб, що раніше ніколи не працювали та не мають професії);
    • обмеження здатності до орієнтації I ступеня - здатність до орієнтації в часі, просторі за умови використання допоміжних засобів;
    • обмеження здатності до спілкування I ступеня - здатність до спілкування, що характеризується зниженням швидкості, зменшенням обсягу засвоєння, отримання та передавання інформації;
    • обмеження здатності контролювати свою поведінку I ступеня - здатність частково контролювати свою поведінку за особливих умов.

    Особи з інвалідністю III групи з помірним обмеженням життєдіяльності можуть навчатися та провадити різні види трудової діяльності за умови забезпечення у разі потреби засобами компенсації фізичних дефектів чи порушених функцій організму, здійснення реабілітаційних заходів.

    Порядок встановлення інвалідності

    З 01 січня 2025 року запрацювала нова система оцінювання повсякденного функціонування людини. На базі багатопрофільних лікарень розпочали роботу експертні команди лікарів, які проводять оцінювання повсякденного функціонування людини для встановлення інвалідності. Вони замінили МСЕК, ліквідовані наприкінці 2024 року.

    Експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО)— спеціально створені команди лікарів в спеціально визначених Міністерством охорони здоров'я закладах охорони здоров'я, які проводять оцінювання повсякденного функціонування особи, встановлюють групи (підгрупи) інвалідності, фіксують причини та час її настання; встановлюють ступінь втрати професійної працездатності та виконують інші обов'язки відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338.

    Огляд осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, проводиться згідно з Постанови КМУ від 15 листопада 2024 р. № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи".

    Метою направлення особи на оцінювання Експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи можуть бути:

    • встановлення інвалідності;
    • зміна причини інвалідності;
    • закінчення строку, на який встановлено інвалідність;
    • повторне оцінювання у разі настання змін у стані здоров'я;
    • оновлення рекомендацій, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
    • встановлення ступеня втрати професійної працездатності;
    • продовження тимчасової непрацездатності;
    • визначення медичних показань для забезпечення автомобілем та/або електроскутером і протипоказань до керування ними;
    • встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням, трудовим каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
    • визначення потреби в постійному догляді та інших соціальних послугах;
    • призначення допоміжних засобів реабілітації (технічних та інших засобів реабілітації) та/або медичних виробів;
    • встановлення причинного зв'язку інвалідності з хворобами, перенесеними у дитинстві.
    1 крок. Звернення до свого лікуючого лікаря

    Вам необхідно звернутися до свого лікуючого лікаря, який спеціалізується на захворюванні, що спричинило значні порушення здоров’я, які можуть бути підставою для встановлення інвалідності чи ступеню втрати професійної працездатності. Це перший необхідний крок для взаємодії в межах процесу оцінювання. За наявності необхідного пакету документів та обстежень Ви можете також звернутись до свого сімейного лікаря.

    Після проведення необхідних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності станів, що відповідають Критеріям направлення на оцінювання, лікар формує в електронній системі направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи.

    2 крок. Підготовка необхідних документів

    Перелік необхідних документів

    1. Особисті документи: паспорт, РНОКПП, військовий квиток (для військовозобов'язаних).

    2. Медичні документи, включаючи:

    • Виписки з амбулаторної карти (025/о або електронної карти) або після стаціонарного лікування або втручання (форма 027/о): вони підтверджують проведене лікування та стан здоров’я пацієнта.
    • Висновки лікарів та результати інструментальних чи лабораторних досліджень: документи мають містити інформацію про заклад охорони здоров'я, лікаря або лабораторію, стан пацієнта і діагноз згідно з Міжнародною класифікацією хвороб та, найкраще, якщо результати зафіксовані в ЕСОЗ.
    • Якщо ви проходили реабілітацію в сфері охороні здоров'я, варто подати Індивідуальний реабілітаційний план (ІРП).
    • Попередні висновки та довідки МСЕК (за наявності).

    3. Документи, що підтверджують причини інвалідності:

    • Документи, які дають підстави для встановлення причини інвалідності (наприклад постанова ВЛК або рішення ЛКК про встановлену інвалідність дитині).

    Усі необхідні медичні документи, включаючи направлення та виписки, мають бути завантажені в сканованому форматі до електронної системи. Це дозволить автоматично передавати інформацію між закладами охорони здоров’я та експертними командами, що спрощує взаємодію.

    Вам потрібно буде лише звернутися до вашого лікаря та підготувати документи, яких ще немає в електронній системі (наприклад, старі виписки чи висновки). Лікар сформує електронне направлення, зазначивши в ньому всю необхідну інформацію та додасть всі документи для розгляду експертною командою.

    Ви отримаєте від системи сповіщення на електронну пошту (пацієнта чи довіреної особи) про форму, час і місце оцінювання. У разі відсутності електронної пошти - рекомендований лист.

    Рішення експертної команди також прийде на електронну пошту чи рекомендованим листом, і в кабінет лікуючого лікаря в електронній системі. Додатково необхідна інформація буде автоматично передаватися до Міністерства соціальної політики для використання при призначенні виплат, допоміжних засобів реабілітації чи соціальних послуг.

    Медичний розділ ІПР буде частиною рішення, яке прийматиме експертна команда, у разі встановлення особі інвалідності. Термін дії рекомендацій буде співпадати з терміном прийнятого рішення.

    Якщо ви втратили попередню довідку МСЕК, то зверніться до територіального відділення Пенсійного фонду, оскільки саме електронні системи Пенсійного фонду містять централізовану інформацію про всіх осіб з інвалідністю, яким була призначена пенсія з інвалідності.

    Документи можна подати у паперовій формі для їх сканування в закладі охорони здоров’я під час формування направлення на оцінювання. Якщо ви маєте ці документи в електронному вигляді, ви можете передати їх лікареві одразу в електронній формі. У випадку бажання присутності уповноваженої особи на оцінюванні до справи має бути прикріплена відповідна заява з інформацією про таку особу.

    3 крок. Відправлення електронного направлення на оцінювання

    На основі поданих документів лікуючий лікар створює структуровану електронну форму направлення в електронній системі і прикріплює до неї всі документи пацієнта. Електронна система є безоплатною і доступною закладам охорони здоров’я усіх форм власності (державної, комунальної, приватної). У формі міститься необхідна інформація про причини та мету направлення на оцінювання. Разом із лікарем обирається бажана форма проведення оцінювання відповідно до затверджених критеріїв:

    • ОЧНА за особистої присутності особи.
    • ЗАОЧНА без особистої присутності.
    • з ВИКОРИСТАННЯМ ТЕЛЕМЕДИЦИНИ через засоби дистанційного зв’язку.
    • ВИЇЗНА за місцем перебування або лікування особи.

    Також пацієнт разом із лікарем обирає заклад охорони здоров’я з відповідною експертною командою для проведення оцінювання. З переліком закладів та профілями експертних команд можна ознайомитись на дашборді на сайті МОЗ [1]. У кожному закладі існує дві і більше команд одного профілю. Пацієнт може пройти оцінювання в закладі незалежно від місця реєстрації. На одного пацієнта може існувати лише одна чинна справа. У разі відсутності технічної можливості використовувати електронну систему, інформація про що оприлюднюється на вебсайті МОЗ, опрацювання направлень, документів та процес оцінювання здійснюються із застосуванням паперового документообігу за формами, встановленими МОЗ. Після появи технічної можливості такі рішення та документи підлягають негайному внесенню до системи.

    4 крок. Підготовка документів

    Адміністратор закладу охорони здоров’я отримає сформоване вашим лікарем направлення, перевірить його та додані до нього документи на повноту та відповідність вимогам, зокрема в частині відповідності форми розгляду та критеріям направлення на оцінювання.

    АДМІНІСТРАТОР МАЄ ПРАВО ПОВЕРНУТИ ДОКУМЕНТИ ЛІКУЮЧОМУ ЛІКАРЮ ДЛЯ ДООПРАЦЮВАННЯ У РАЗІ:

    • наявності помилок;
    • невідповідності критеріям направлення на оцінювання;
    • відсутності необхідних документів, що повинні бути додані до направлення, зазначених у пунктах 21 і 22 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;
    • неналежної якості копій документів, які додані до направлення, що унеможливлює ознайомлення з ними.

    У таких випадках адміністратор повертає документи протягом 5 робочих днів з моменту їх надходження із зазначенням причини повернення. Після усунення недоліків лікуючий лікар може повторно направити документи до цього ж закладу або до іншого, де наявна відповідна до справи команда.

    Якщо справа якісно оформлена та відповідає критеріям, то адміністратор зазначає розмір справи (кількість сторінок медичних документів) та часовий інтервал, необхідний для розгляду, а також відмічає справу в електронній системі як готову до постановки в чергу на оцінювання.

    5 крок. Постановка в електронну чергу

    Розгляд справ здійснюється в порядку черговості на підставі електронної черги, яку формує електронна система. Розподіл справ між командами відбувається за принципом випадковості. Система обирає експертну команду відповідно до співпадіння профілю команди та основного діагнозу і доступності часу, який необхідний для розгляду.

    Надалі протягом 2025 року року буде запроваджено функціонал, де склад команди формуватиметься індивідуально для кожного випадку відповідно до основного та супутніх діагнозів пацієнта.

    Після постановки в чергу до дня розгляду справи ані адміністратор, ані члени команди не знатимуть, чию справу вони будуть розглядати. Так само пацієнт не матиме доступу до персонального складу команди, що проводитиме оцінювання.

    6 крок. Повідомлення про дату та час розгляду

    Після прийняття адміністратором направлення до розгляду інформація про форму, дату та час розгляду надсилається:

    • пацієнту або довіреній особі пацієнта на зазначену в направленні адресу електронної пошти або рекомендованим листом (у разі відсутності електронної пошти);
    • в електронній системі для лікаря, який направив.
    7 крок. Проведення оцінювання експертною командою

    У день оцінювання членам експертної команди відкривається доступ до справи та даних особи. Лікарі мають ознайомитись з документами справи та ідентифікувати особу, якій проводиться оцінювання, перевіривши документи, що посвідчують особу. Також лікарі мають зазначити відсутність конфлікту інтересів щодо особи, якій проводиться оцінювання.

    Під час оцінювання формується протокол, де фіксується позиція кожного лікаря в команді з кожного питання, після чого приймається колегіальне рішення. У ПРИЗНАЧЕНИЙ ЧАС ОЦІНЮВАННЯ ЕКСПЕРТНА КОМАНДА:

    • проводить оцінювання повсякденного функціонування (досліджує всі надані документи, а також відповідні медичні записи, що підтверджують стан здоров’я особи, щодо якої проводиться оцінювання).
    • приймає рішення відповідно до зазначеної у направленні на оцінювання мети, наприклад, щодо встановлення чи не встановлення інвалідності.

    Прийняте рішення в електронній системі мають підписати усі члени команди за допомогою електронних підписів. У разі складення експертною командою документів в паперовій формі такі документи підписуються всіма членами команди.

    СПРАВА МОЖЕ БУТИ НЕ РОЗГЛЯНУТА АБО ЇЇ РОЗГЛЯД ПРИЗУПИНЕНО У ВИПАДКАХ:

    1. Форс-мажору, як-то тривала повітряна тривога, обстріл, мінування. Якщо пацієнт не з’явився на очне, дистанційне або виїзне оцінювання.
    2. Конфлікту інтересів у лікаря щодо особи, якій проводять оцінювання.
    3. Направлення на додаткові медичні обстеження.
    4. Потреби в архівній справі МСЕК (щодо оригіналів причиннонаслідкових документів).
    8 крок. Можливість направлення на додаткові обстеження

    У разі потреби експертна команда може направити особу на додаткове медичне обстеження. Така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати прийняття рішення, крім випадків коли за результатами такого обстеження було виявлено нові, не зазначені в доданій до направлення медичній документації, стани, діагнози або порушення структури та функцій організму, що потребують додаткового обстеження.

    На час очікування результату додаткового медичного обстеження розгляд справи призупиняється. Рішення у справі приймається після отримання та врахування результатів додаткового обстеження. Подальший розгляд може проводитись без обов’язкової присутності пацієнта.

    9 крок. Права особи під час оцінювання

    ОСОБА МАЄ ПРАВО (КРІМ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ РОЗГЛЯДУ):

    1. Самостійно здійснювати аудіо- чи відеозапис процесу оцінювання.
    2. Залучити уповноваженого представника, подавши відповідну заяву лікарю, який формує направлення на оцінювання.
    10 крок. Терміни розгляду справи

    Розгляд справи експертною командою повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття закладом охорони здоров’я електронного направлення до розгляду (позначка адміністратора, що справа готова до постановки в чергу).

    Рішення приймаються експертною командою в день розгляду справи, крім випадків необхідності проведення додаткового обстеження або зміни складу експертної команди.

    11 крок. Прийняття рішення та його структура

    За результатами оцінювання експертна команда встановлює або визначає:

    • ступеня обмеження життєдіяльності особи; потреби у продовженні тимчасової непрацездатності (в разі її продовження головуючий у справі формує відповідний медвисновок);
    • інвалідності, фіксації причин та часу її настання;
    • ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);
    • потреби у постійному догляді;
    • наявності медичних показань на право одержання особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю, яка має порушення опорно-рухового апарату, автомобіля і протипоказання до керування ним;
    • потреби в отриманні соціальної, психолого-педагогічної, професійної, трудової та/або фізкультурно-спортивної реабілітації;
    • обсягів та видів необхідних допоміжних засобів реабілітації та/або медичних виробів;
    • потреби в отриманні реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я (в разі визначення такої потреби головуючий формує електронне направлення для її надання);
    • ступеня стійкого обмеження життєдіяльності згідно з яким, людину можуть направити у стаціонарні відділення центрів соціального обслуговування;
    • причини смерті особи з інвалідністю або особи, ступінь втрати працездатності якої визначений експертною командою у відсотках на підставі свідоцтва про смерть, у разі, коли законодавством передбачається надання пільг членам сім’ї померлого.

    Якщо було встановлено інвалідність, то в рамках рішення буде також сформовано рекомендації, які є медичною частиною індивідуальної програми реабілітації. У них буде відображена потреба особи в допоміжних засобах реабілітації, медичних виробах та необхідність отримання послуг в інших сферах її життя. Ці рекомендації діють

    ЩОДО ВИЗНАЧЕННЯ ПОТРЕБИ В ОТРИМАННІ ПОСЛУГ В ІНШИХ СФЕРАХ, ТО РЕКОМЕНДАЦІЇ МІСТИТИМУТЬ ТАКІ СКЛАДОВІ:

    1. Потреба в отриманні реабілітації в сфері охорони здоров’я (при цьому якщо така потреба виявлена ще під час розгляду пацієнтові буде сформовано електронне направлення на цю послугу), потреба у забезпеченні допоміжними засобами реабілітації та медичними виробами, санаторно-курортному лікуванні.
    2. Визначає потребу у визначенні можливого облаштування робочого місця, в професійній і трудовій реабілітації та загальні обмеження в професійній діяльності, що можуть значно вплинути на погіршення здоров’я; надає рекомендації звернутися до центру зайнятості або онлайн для отримання безкоштовних послуг з профорієнтації, перенавчання тощо.
    3. Визначає потребу в психолого-педагогічній реабілітації, а також рекомендація звернутися до інклюзивно-ресурсного центру для проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи.
    4. Визначає потребу в соціальній і побутовій реабілітації, а також надає рекомендації звернутися до інших уповноважених органів для вирішення питання щодо призначення державної допомоги або пенсії по інвалідності, потреби в проведенні оцінки щодо отримання соціальних послуг.

    У разі проведення очного або виїзного розгляду справи роздрукована форма прийнятого рішення та рекомендації у зв’язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації (у разі встановлення інвалідності), надаються людині на підпис.

    ВАЖЛИВО:

    Датою встановлення інвалідності вважається дата надходження до експертної команди направлення на проведення оцінювання (позначка адміністратора, що справа готова до постановки в чергу).

    У разі якщо строк повторного огляду особою з інвалідністю пропущено з поважних причин або в разі визнання її знову особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності відновлюється з дня, з якого припинено виплату, до дня повторного огляду, але не більш як за три роки, якщо експертна команда визнає її за цей період особою з інвалідністю. При цьому якщо під час повторного огляду особи з інвалідністю переведено на іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), пенсія за зазначений період виплачується за попередньою групою інвалідності.

    12 крок. Надсилання рішення експертної команди

    ПІСЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ ОЦІНЮВАННЯ ВИТЯГ З РІШЕННЯ ЕКСПЕРТНОЇ КОМАНДИ НАДСИЛАЄТЬСЯ:

    • На адресу електронної пошти людини, яка проходила оцінювання.
    • У разі відсутності електронної пошти – рекомендованим листом (протягом 5 днів) на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).
    • В електронній системі – для лікаря, який направив на оцінювання (за запитом людини він може роздрукувати та надати їй у паперовій формі).
    13 крок. Обмін даними

    Інформація з рішення буде передаватися через електронну систему до Міністерства соціальної політики України для подальшого вико- ристання при призначенні пенсії або соціальних виплат, забезпеченні допоміжними засобами реабілітації або соціальними послугами.

    Також у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності експертна команда повідомляє територіальному центру комплектування та соціальної підтримки про призовників та військовозобов’язаних.

    14 крок. Подальші дії після отримання рішення

    Після отримання витягу з рішення експертної команди процес реалізації прав починається із самостійного звернення особи до відповідних установ залежно від її потреб, зокрема:

    • Територіальний фонд соціальної підтримки осіб з інвалідністю – для отримання допоміжних засобів реабілітації (ДЗР).
    • Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) – для оформлення відстрочки від мобілізації (за потреби).
    • Пенсійний фонд України (ПФУ) – для призначення або подовження виплат пенсії в разі її нарахування.
    • Управління соціального захисту населення (УСЗН) – для призначення або подовження державної допомоги для осіб з інвалідністю з дитинства та соціальних виплат і пільг, пов’язаних із доглядом за особою з інвалідністю.

    Ці звернення необхідні для реалізації прав, передбачених законодавством, та забезпечення всебічної підтримки.

    15 крок. Оскарження рішення експертної команди. Позасудовий та судовий порядок оскарження

    Позасудовий порядок.

    Якщо людина не згодна з рішенням експертної команди, вона має право його оскаржити:

    Звернутись до Центру оцінювання функціонального стану осіб – для цього потрібно надіслати скаргу в паперовій формі на адресу Центру оцінювання функціонального стану особи.

    Скаргу потрібно подати протягом 40 календарних днів з моменту надсилання витягу з рішення експертної команди, що оскаржується, скаржнику (його уповноваженому представнику). Розгляд оскаржень проводитимуть експертні команди Центру, до складу яких входитимуть лікарі з державних закладів охорони здоров’я з усієї країни.

    Якщо строк подання скарги пропущено з поважних причин (відрядження, тимчасова непрацездатність, проходження військової служби), можна подати клопотання про його поновлення до Центру оцінювання. До клопотання додаються копії документів, що підтверджують наявність поважних причин. Клопотання можна подати в електронній або паперовій формі. Центр оцінювання розглядатиме такі клопотання протягом п’яти робочих днів і буде повідомляти про своє рішення поштою або через електронну систему. Якщо строк поновлено, скаргу необхідно подати протягом 10 робочих днів після отримання відповідного повідомлення від Центру оцінювання.

    Розгляд скарг може відбуватися очно, заочно або із використанням засобів телемедицини. Експертна команда Центру оцінювання аналізує документи, заслуховує пояснення скаржника чи його уповноваженого представника, а за потреби проводить повторне оцінювання. При цьому повторне оцінювання проводиться на підставі результатів медичного обстеження скаржника, проведеного в закладі охорони здоров'я, до якого направить Центр оцінювання. У разі відмови скаржника від медичного обстеження або неприбуття на нього (крім випадків відрядження, тимчасової непрацездатності чи мобілізації скаржника) експертна команда Центру оцінювання приймає рішення про скасування рішення, що оскаржується.

    Рішення Центру оцінювання

    За результатами розгляду скарги Центр оцінювання може прийняти такі рішення:

    • про підтвердження оскаржуваного рішення;
    • про скасування оскаржуваного рішення;
    • про формування нового рішення (у такому разі експертна команда Центру оцінювання повинна сама й ухвалити нове рішення за результатами оцінювання скаржника).

    Кінцеве рішення за результатами розгляду скарги підписується всіма членами експертної команди.Процедура оскарження рішень, прийнятих експертними командами, детально описана в розділі «Оскарження результатів оцінювання» Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.

    Ця процедура забезпечує право особи на перегляд рішення та гарантуватиме об’єктивність і справедливість процесу.

    Скаржник вправі відмовитися від скарги на будь-якому етапі після її подання. У такому разі Центр оцінювання функціонального стану особи приймає відмову скаржника і залишає скаргу без розгляду. Після прийняття відмови скаржника від скарги повторне звернення до Центру оцінювання функціонального стану особи із скаргою на те саме рішення не допускається. Судовий порядок.

    Рішення комісії може бути оскаржене до суду шляхом подання адміністративного позову до суду у шестимісячний строк з моменту прийняття ЕКОПФО рішення. Відповідачем у даній справі буде Центр оцінювання функціонального стану особи. Адміністративні справи з приводу оскарження рішення ЕКОПФО, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.

    ВАЖЛИВО. Для цієї категорії справ досудовий порядок врегулювання спору обов'язковий, так як судової практики з оскарження ріщення ЕКОПФО поки що нема.

    Судовий збір сплачується відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України "Про судовий збір"

    Дерій Владислав Олегович
    75.1%

    Доброго дня!

    Направити на оцінювання ЕКОПФО може лікуючий лікар з надання первинної медичної допомоги або лікуючий лікар з надання спеціалізованої медичної допомоги ПІСЛЯ проведення необхідних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності ознак, що відповідають критеріям направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.

    Згідно Вашої гостроти зору Вам повинні встановити ІІІ групу інвалідності безстроково, адже відповідно до Переліку анатомічних дефектів та захворювань, при яких ІІІ група інвалідності встановлюється без строку повторного оцінювання відноситься сліпота на одне око (гострота зору з переносною корекцією 0,05 і нижче або концентричне звуження поля зору до 10 градусів від точки фіксації) АБО ураження обох очей (зниження гостроти зору з переносною корекцією 0,1 і нижче або концентричне звуження поля зору до 25 градусів від точки фіксації)

    Для направлення на огляд до експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Вам достатньо мати лише один встановлений діагноз згідно кодів з національним класифікатором НК 025:2021 “Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я”, а саме H54.4 Сліпота одного ока.

    З порядком направлення особи на оцінювання можете ознайомитись за посиланням - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1338-2024-%D0%...

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, АНЖЕЛІКА! Цей перелік є лише однією з підстав для направлення на оцінювання для надання інвалідності. Тобто це не догма. Є й інші підстави. Тому в наданні інвалідності треба орієнтуватися саме на критерії надання груп інвалідності, а не на підстави направлення.

    Зідно з положеннями Додатка 2 до критеріїв направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи(в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 січня 2025 р. № 94), затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" (редакція від 31.01.2025 р.)

    Діагнози, наявність яких є підставою для направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи виглядає наступним чином.

    Повна сліпота одного ока і часткова сліпота іншого ока

    H54.4, H54.5

    Тобто на жаль потрібно, щоб був діагноз саме "Повна сліпота одного ока і часткова сліпота іншого ока", тобто по одному оку Н54.4, а по другому - Н54.5 згідно з національним класифікатором НК 025:2021 “Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я”.

    При цьому, особа направляється лікуючим лікарем або головою військово-лікарської, медичної (військово-лікарської), лікарсько-експертної комісії на огляд до експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - експертна команда) для проведення оцінювання її повсякденного функціонування в таких випадках:

    1) настання строку повторного огляду, встановленого медико-соціальною експертною комісією, або повторного оцінювання, встановленого експертною командою, або необхідність встановлення інвалідності по досягненню дитиною з інвалідністю повноліття (направлення на проведення оцінювання здійснюється не раніше двох місяців до досягнення дитиною з інвалідністю повноліття);

    2) наявність в пацієнта стійкого або необоротного характеру захворювання (хвороба триває не менше 12 місяців або очікується, що вона триватиме щонайменше 12 місяців або призведе до передчасної смерті особи, а також шанси на значне покращення стану навіть за умов застосування найкращого доступного лікування є мінімальними);

    3) тимчасова непрацездатність триває безперервно протягом 120 календарних днів з дня її початку, що підтверджено медичними висновками про тимчасову непрацездатність та/або листками непрацездатності у паперовій формі. У такому випадку направлення на оцінювання здійснюється до завершення періоду, визначеного цим підпунктом;

    4) тимчасова непрацездатність, що спричинена одним і таким самим захворюванням або станом, тривала з перервами, але загалом протягом 150 календарних днів протягом року, що підтверджено медичними висновками про тимчасову непрацездатність та/або листками непрацездатності у паперовій формі. У такому випадку направлення на оцінювання здійснюється до завершення періоду, визначеного цим підпунктом;

    5) захворювання на туберкульоз. У такому випадку направлення на оцінювання здійснюється через 10 місяців з дня настання непрацездатності незалежно від безперервності;

    6) проведення пацієнту однієї або кількох медичних інтервенцій відповідно до кодів згідно з національним класифікатором НК 026:2021 “Класифікатор медичних інтервенцій”, відомості про що містяться в електронній системі охорони здоров’я (додаток 1), чи встановлення одного або кількох діагнозів відповідно до кодів згідно з національним класифікатором НК 025:2021 “Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я”, відомості про що містяться в електронній системі охорони здоров’я (додаток 2);

    7) необхідність встановлення ступеня втрати професійної працездатності.

    2. У разі направлення на оцінювання в медичній документації повинно бути зафіксоване стійке обмеження життєдіяльності - особа має помірний (1 ступінь), виражений (2 ступінь) або значний (3 ступінь) ступінь обмеження здатності до самообслуговування, пересування, орієнтації, контролю за своєю поведінкою, спілкування, навчання, провадження трудової діяльності.

    {Критерії в редакції Постанови КМ № 94 від 28.01.2025}

    Відповідно до пункту 4 "Класифікація основних видів порушення функцій" Критеріїв встановлення інвалідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1932-24#Text

    4. До основних видів порушення функцій та структур організму людини, які визначаються під час оцінювання повсякденного функціонування особи, належать:

    1) порушення психічних функцій (сприйняття, уваги, пам’яті, мислення, мови, емоцій, волі);

    2) порушення сенсорних функцій (зору, слуху, нюху, дотику, больової, температурної та інших видів чутливості);

    3) порушення статодинамічних функцій (голови, тулуба, кінцівок, рухливих функцій, статики, координації руху);

    4) порушення функції кровообігу, дихання, травлення, виділення, обміну речовин та енергії, внутрішньої секреції, імунітету тощо;

    5) мовні порушення (не обумовлені психічними розладами), порушення голосоутворення, форми мови - порушення усної (ринолалія, дизартрія, заїкання, алалія, афазія) та письмової (дисграфія, дислексія), вербальної та невербальної мови;

    6) порушення, які викликають спотворення (деформація обличчя, голови, тулуба, кінцівок, які призводять до зовнішнього спотворення, аномальні дефекти травного, сечовидільного, дихального трактів, порушення розмірів тулуба).

    За пунктом 6 Критеріїв, Існують такі ступені обмеження здатності до орієнтації:

    • нормальна здатність до орієнтації (відсутність обмеження) - особа не має жодних обмежень у сприйнятті зору та слуху, може повністю використовувати свої органи чуття без жодних труднощів, не потребує жодних допоміжних пристроїв або сторонньої допомоги;
    • легкий ступінь обмеження - особа має незначні труднощі в сприйнятті зору або слуху, які неістотно впливають на повсякденне життя, можуть використовуватися окуляри або слухові апарати у певних ситуаціях, але не потребують регулярної сторонньої допомоги;
    • помірний ступінь обмеження (1 ступінь) - особа має значні труднощі в сприйнятті зору та/або слуху, які вимагають адаптацій у повсякденному житті, постійно використовує окуляри та/або слухові апарати та потребує сторонньої допомоги для орієнтації в нових умовах або ситуаціях;
    • виражений ступінь обмеження (2 ступінь) - особа має серйозні порушення зору та/або слуху, які суттєво впливають на здатність до самостійного функціонування, постійно використовує окуляри або слухові апарати, регулярно використовує допоміжні засоби реабілітації та/або медичні вироби для адаптації і потребує сторонньої допомоги для виконання основних життєвих завдань;
    • серйозний ступінь обмеження (3 ступінь) - особа не здатна до орієнтації (дезорієнтація) або має вкрай серйозні порушення зору та/або слуху, які унеможливлюють нормальну життєдіяльність без сторонньої допомоги, постійно потребує допоміжних засобів реабілітації та/або медичних виробів, але такі засоби не забезпечують повної функціональності, а також потребує постійної допомоги для всіх видів діяльності.
    I. ПЕРЕЛІКанатомічних дефектів та захворювань, при яких група інвалідності встановлюється без строку повторного оцінювання

    Група інвалідності IА

    ...

    4. Хвороби центральної та периферичної нервової системи з прогресуючим перебігом, наслідки травм та інших захворювань нервової системи із незворотними, значно вираженими порушеннями рухових, мовних та зорових функцій (тетра- або триплегія, верхня або нижня параплегія, виражена атаксія, грубий паркінсоновський та гіперкінетичний синдроми з неможливістю стояти та ходити, виражені бульбарні порушення, тотальна афазія, повна сліпота або концентричне звуження полів зору до 10 градусів від точки фіксації на обидва ока).

    ...

    6. Поєднання сліпоти на обидва ока (коригована гострота зору нижче ніж 0,1 або концентричне звуження полів зору до 25 градусів від точки фіксації) із загальною соматичною патологією, що призводить до високого ступеня втрати здоров’я та повної залежності від інших осіб; або з ампутаціями нижніх кінцівок на рівні стегна або однієї верхньої кінцівки; або з повною глухотою.

    Група інвалідності IБ

    7. Двобічний анофтальм (відсутність очей, вроджені рудиментарні очні яблука).

    8. Сліпота (гострота зору з переносною корекцією менше ніж 0,05 або концентричне звуження поля зору до 10 градусів від точки фіксації) на обидва ока внаслідок стійких незворотних змін.

    ...

    10. Хвороби центральної та периферичної нервової системи з прогресуючим перебігом і наслідки травм та інших уражень нервової системи з незворотними, значно вираженими порушеннями рухових, мовних та зорових функцій (верхня або нижня параплегія, геміплегія, виражена атаксія, тотальна афазія, повна сліпота тощо).

    Група інвалідності II

    ...

    16. Стійкий повний птоз на обох очах після всіх видів відновного лікування та необоротні зміни органу зору з гостротою зору з переносною корекцією 0,05-0,08 або концентричним звуженням поля зору до 20 градусів від точки фіксації на обидва ока або на око, що краще бачить.

    ...

    27. Кукса верхньої або нижньої кінцівки, поєднана з глухотою на обидва вуха або відсутністю зору на одне око, або помірною афазією.

    28. Параліч або виражений парез однієї кінцівки, поєднаний з глухотою на обидва вуха або відсутністю зору на одне око, або помірною афазією, або помірними розладами функції тазових органів.

    Група інвалідності III

    36. Відсутність одного ока.

    37. Стійкий повний птоз на одному оці після проведення усіх видів відновного лікування.

    38. Сліпота на одне око (гострота зору з переносною корекцією 0,05 і нижче або концентричне звуження поля зору до 10 градусів від точки фіксації) або ураження обох очей (зниження гостроти зору з переносною корекцією 0,1 і нижче або концентричне звуження поля зору до 25 градусів від точки фіксації).

    ОТЖЕ, для надання інвалідності ІІІ групи треба мати діагноз Сліпота на одне око (гострота зору з переносною корекцією 0,05 і нижче або концентричне звуження поля зору до 10 градусів від точки фіксації) або ураження обох очей (зниження гостроти зору з переносною корекцією 0,1 і нижче або концентричне звуження поля зору до 25 градусів від точки фіксації).

    Наведені Вами коди МКХ використовуються лише для оцінювання потреби в направленні на комісію з встановлення інвалідності.

    ЩАСТИ ВАМ В ЗАХИСТІ СВОЇХ ПРАВ!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України