Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
921 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Чи можна вчитись на аспірантурі на денному бюджеті і працювати на держ службі(митниці)?
Працюю в повний робочий день.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Так, Ви маєте право вчитись на аспірантурі, отримувати стипендію та працювати на митниці, але за таких умов:
1. Ви будете працювати у позанавчальний час АБО
2. Ви домовитесь з ВНЗ про індивідуальний графік навчання
Згідно п.п. 3 п. 1 ст. 62 Закону України «Про вищу освіту» особи, які навчають в закладах вищої освіти мають право трудову діяльність у позанавчальний час (крім здобувачів вищої освіти вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, яким присвоєно військове або спеціальне звання).
Згідно пункту 19 постанови КМУ 882 Асистенти-стажисти, аспіранти, докторанти мають право на трудову діяльність у позанавчальний час. При цьому академічна стипендія, призначена відповідно до цього Порядку, виплачується у повному обсязі.
З повагою, Дерій В.О.!
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Чи можна вчитись на аспірантурі на денному бюджеті і працювати на держ службі(митниці)?Працюю в повний робочий день.
Насправді не все так просто. За словами представників закладів освіти, аспірант денної бюджетної форми навчання має право на трудову діяльність у позанавчальний час (але не більше ніж на 0,5 ставки).
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про вищу освіту
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, № 37-38, ст.2004)
Стаття 5. Рівні та ступені вищої освіти
...
6. Доктор філософії - це освітній і водночас науковий ступінь, що здобувається на третьому рівні вищої освіти на основі ступеня магістра. Ступінь доктора філософії присуджується разовою спеціалізованою вченою радою закладу вищої освіти або наукової установи за результатами успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації у разовій спеціалізованій вченій раді.
...
Особа має право здобувати ступінь доктора філософії під час навчання в аспірантурі (ад’юнктурі). Особи, які професійно здійснюють наукову, науково-технічну або науково-педагогічну діяльність за основним місцем роботи, мають право здобувати ступінь доктора філософії поза аспірантурою, зокрема під час перебування у творчій відпустці, за умови успішного виконання відповідної освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації у разовій спеціалізованій вченій раді.
...
ЗАКОНОДАВСТВО І ПЕРЕДБАЧАЄ, ЩО АСПІРАНТУРА - ЦЕ ОСНОВНЕ МІСЦЕ РОБОТИ. ВИ МОЖЕТЕ ЗДОБУВАТИ АСПІРАНТУРУ ПОЗА НЕЮ ЛИШЕ ЗА УМОВИ, ЩО ВЖЕ ПРОФЕСІЙНО ЗДІЙНЮЄТЕ НАУКОВУ, НАУКОВО-ТЕХНІЧНУ АБО НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ЗА ОСНОВНИМ МІСЦЕМ РОБОТИ. ІНШИМИ СЛОВА, ЯКШО ВИ ПРАЦЮЄТЕ В ІНСТИТУТАХ, ЛАБОРАТОРІЯХ І ТАК ДАЛІ.
ЯКЩО ВИ МАЄТЕ ЧАС, Я Б РАДИВ ВАМ ПОДАТИ ЗАПИТ ДО МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ДЛЯ З'ЯСУВАННЯ ВСІХ ПИТАНЬ.
З повагою! Щасти Вам!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олександре!
Можете, але для того Ви повинні домовитись із ВНЗ про індівідуальний графік навчання, бо в іншому випадку Вам навряд чи вдасться суміщати повну ставу на митниці та денну форму навчання в аспірантурі.
Держава гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Ба більше, держава бере на себе обов’язок створити умови для повного здійснення громадянами права на працю (ст. 43 Конституції України).
Для реалізації гарантованого Конституцією права студентам закладів вищої освіти (ЗВО) надано право працювати у позанавчальний час (п. 3 ч. 1 ст. 62 Закону України від 01.07.2014 № 1556-VII «Про вищу освіту»
Відповідно до статті 62 Закону України "Про вищу освіту":
1. Особи, які навчаються у закладах вищої освіти, мають право на:
1) вибір форми здобуття освіти з числа запропонованих закладом вищої освіти форм здобуття освіти за відповідними освітніми програмами;
3) трудову діяльність у позанавчальний час (крім здобувачів вищої освіти вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, яким присвоєно військове або спеціальне звання);
Багато роботодавців вважають, що студента можна прийняти на роботу лише на умовах сумісництва. Проте це помилка! Адже відносини між студентом денної форми навчання та ЗВО не є трудовими. ЗВО надають студентам освітню послугу, а не укладають трудовий договір.
Пленум Верховного Суду України у своїй постанові «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.1999 №13 зазначив, що робота за трудовим договором студентів, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом, її оплачують на загальних підставах (абз. 3 п. 14).
Свого часу на підтримку такої позиції висловлювалися й фахівці Мінсоцполітики у п. 8 листа від 12.03.2007 № 66/06/186-07.
Тобто, студента денної форми навчання приймають на основне місце роботи за умови, якщо він не працює за основним місцем в іншого роботодавця. При працевлаштуванні студент має такі самі права, як і всі інші кандидати.
Нормативні акти не містять обмежень щодо тривалості робочого часу при працевлаштуванні студентів, крім того, що в п. 3 ч. 1 ст. 62 Закону про вищу освіту зазначено право працювати у позанавчальний час.
Водночас законодавство не зобов’язує роботодавця відстежувати, чи збігається з навчанням робочий час працівника.
Отримання студентом стипендії також не позбавляє його можливості працювати повний робочий час, адже стипендія не є зарплатою.
Студенту, який бажає працювати на умовах повного робочого часу бажано надати довідку з вишу про навчання за індивідуальним графіком, а в наказі про його прийняття визначити індивідуальний графік роботи.
Якщо студент навчається за загальним навчальним графіком, то постає питання про прийняття його на роботу з неповним робочим часом. Для визначення графіка роботи у такому варіанті студента можуть попросити надати розклад занять. У цьому випадку роботодавець буде впевнений, що студент працює саме в позанавчальний час.
Право працювати під час навчання поширюється й на аспірантів (клінічних ординаторів) та докторантів за денною формою навчання. Їх приймають, як і студентів, за основним місцем роботи.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВ доповнення до своєї відповіді хочу повідомити, що:
Кабмін ухвалив постанову від 12.04.2024 № 413, якою виклав у новій редакції перше речення абз. 5 п. 19 Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою КМУ від 12.07.2004 № 882 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/882-2004-%D0%B....
Тому з 16 квітня 2024 року (набрання чинності постанови КМУ 413) аспіранти мають право на трудову діяльність у позанавчальний час. При цьому академічну стипендію виплачують у повному обсязі.
До 16 квітня 2024 року дійсно було закріплено, що клінічні ординатори, асистенти-стажисти, аспіранти, докторанти мали право на роботу в режимі неповного робочого часу, але не більш як на 0,5 ставки за займаною посадою.
Але, на даний час аспіранти, які навчаються за бюджетні кошти, можуть працювати на повну зайнятість і не перейматися за позбавлення академічної стипендії. ГОЛОВНЕ: графік роботи не має збігатись із часом навчання.