Задайте питання юристу

922 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 26 травня 2025, питання №137438

Чи може недієздатна особа перетинати кордон без опікуна

Вітаю! Чи може визнана судом недієздатна особа їхати закордон без опікуна чи ні?

Чи потрібно давати дозвіл якийсь чи обовʼязково супроводжувтаи опікуну

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олена!

    Опікун несе відповідальність за особу, яка визнана недієздатною. Хто буде відповідати за дії такої особи, якщо вона самостійно збирається перетнути кордон України?

    Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.

    Однак, фізична особа може бути визнана недієздатною.

    Статтею 39 Цивільного кодексу України встановлено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Тобто, недієздатність характеризують дві складові: наявність хронічного, стійкого психічного розладу та не усвідомлення особою значення своїх дій та неспроможність керувати ними.

    НАСЛІДКАМИ ВИЗНАННЯ ОСОБИ НЕДІЄЗДАТНОЮ є втрата нею права на вчинення будь-яких правочинів (укладення угод, договорів, їх виконання). Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах може вчиняти лише її опікун. При цьому законодавством встановлено ряд правочинів, які заборонено вчиняти опікуну (укладення з підопічним договорів, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування за договором позички, а також опікун не може здійснювати дарування від імені підопічного та зобов’язуватися від його імені порукою), а також правочини, для вчинення яких обов’язковим є отримання згоди органу опіки та піклування на їх укладення (відмова від майнових прав підопічного; видача письмових зобов’язань від імені підопічного; укладення договорів, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, в тому числі договорів щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири; укладення договорів щодо іншого цінного майна). Опікун також несе відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо прикордонники дізнаються, що особа є недієздатною та подорожує самостійно без опікуна, то їй можуть заборонити перетин кордону, адже вона не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

    Згідно статті 41 ЦКУ

    1. Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

    2. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину.

    3. Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.

    4. Відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун (стаття 1184 цього Кодексу).

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України