Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день!
Я студент коледжу, 35+ років, маю відстрочку також обмежено придатний, паперовий ВОД загублено, є лише «Резерв+». Останнє проходження ВЛК — у 2009 році.
Маю кілька запитань:
1. Чи можна пройти ВЛК за направленням з «Резерв+», якщо відсутній паперовий ВОД?
2. Чи можуть відмовити у проходженні ВЛК через відсутність паперового ВОД?
3. Чи є ризик втрати відстрочки під час виготовлення нового паперового ВОД?
4. Чи були випадки мобілізації людей, які мали діючу відстрочку як студенти? Питаю, оскільки через новий законопроєкт №13193 відстрочка, ймовірно, скоро втратить чинність.
5. Чи можливі в майбутньому зміни до законодавства, які дозволять ТЦК надсилати бойові повістки через «Укрпошту» особам, які мають дійсний висновок ВЛК і не мають відстрочки?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, надаю відповіді на ваше запитання.
1. Чи можна пройти ВЛК за направленням з «Резерв+», якщо відсутній паперовий ВОД?
Так можна, електронний військовий квиток маю таку ж саму юридичну силу, що і паперовий.2. Чи можуть відмовити у проходженні ВЛК через відсутність паперового ВОД?
Ні не можуть 3. Чи є ризик втрати відстрочки під час виготовлення нового паперового ВОД?
Наразі виготовлення паперового квитка є не актуальним. Також положення про військовий квиток було скасовано указом президента, тому можна вважати, що електронний квиток наразі є єдиним законним документом.4. Чи були випадки мобілізації людей, які мали діючу відстрочку як студенти? Питаю, оскільки через новий законопроєкт №13193 відстрочка, ймовірно, скоро втратить чинність.
Поки у вас є відстрочка, мобілізувати вас можуть лише за власним бажанням. Тому не не піддавайтеся на будь які маніпуляції.
У разі не законних дій працівниками ТЦК спроби вручення вам мобілізаційного розпорядження (бойової повістки) відмовляйтеся її підписувати у такому випадку буде складено акт відмови в якому ви можете зазначити причину вашої відмови, у вашому випадку це наявність відстрочка, Після чого вам не загрожує мобілізація та будь яка відповідальність.5. Чи можливі в майбутньому зміни до законодавства, які дозволять ТЦК надсилати бойові повістки через «Укрпошту» особам, які мають дійсний висновок ВЛК і не мають відстрочки?
Це гадати на гущі, але на мою думку ні. Тому що за неявку по бойовій кримінальна відповідальність. А щоб притягнути треба довести, що така повістка була дійсно отримана, тобто під особистий підпис.
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Так, можете. Е-ВОД з Резерв+ має такуж саму юридичну силу як і паперовий ВОД, тому можете надавати його за необхідності.
Направити Вас можуть як в заклад охорони здоров'я так і на ВЛК при ТЦК.
1. Перш за все Вам потрібно, взяти медичні документи, які підтверджують Ваш стан здоров'я. Наприклад, форма первинної облікової документації № 028/о “Консультаційний висновок спеціаліста”, історія хвороби, Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого: форма № 027/о та ін. Якщо дані діагнози занесені в ЕСОЗ, то це буде тільки краще
2. Якщо існує ризик не встигнути пройти ВЛК до 5 червня (наприклад, черги, відсутність лікаря, направлення на дообстеження) - зберіть докази, що це не з Вашої вини та повідомте про це ТЦК рекомендованим листом з описом вкладеного.
3. Якщо Ви не згодні з рішенням ВЛК - Ви можете потягом 1 місяця оскаржити його у досудовому порядку.
Ні, не можуть
Якщо відмовляють - вимагайте письмову відмову, яку потім зможете оскаржити.
Ні, втрата ВОД не є підставою для анулювання відстрочки. Вас лише можуть оштрафувати на 850 грн -1700 грн за статтею 211 КУпАП (втрата ВОД під час воєнного стану)
Випадки були, але вони оскаржуться у судовому порядку, адже мобілізація громадян, які мають оформлену відстрочку незаконна.
Новий законопроєкт №13193 взагалі можуть не прийняти.
Якщо приймуть - то він набере чинність після підписання Президентом.
Щодо відстрочки, то вона анулюється лише після того, як працівники ТЦК встановлять факт того, що Ви вже не маєте законних підстав для відстрочки.
Проте, якщо Ви вступите до ВНЗ, до відстрочка у Вас збережеться.
Майбутнє важко передбачити, проте, на даний час бойова повістка вручається виключно в приміщенні ТЦК.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 34 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Андрію!
Так, звичайно, Ви можете сформувати направлення на проходження ВЛК за допомогою застосунку Резерв+. Для того Вам не потрібен паперовий військово-обліковий документ.
Ні, не можуть. Ваш електронний військово-обліковий документ має таку ж саму юридичну силу, як і паперовий. Можете не хвилюватись з цього приводу.
Ваше завдання сформувати направлення на проходження ВЛК до 5 червня та пройти комісію. Далі ВЛК передасть дані до ТЦК й останній внесе їх до Єдиного реєстру.
Відповідно до Постанови КМУ №560:
"76. Документально оформлені результати проходження резервістом або військовозобов’язаним медичного огляду військово-лікарської комісії доставляються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не пізніше ніж протягом наступного дня після винесення рішення (постанови) про придатність резервіста або військовозобов’язаного до військової служби.
77. Рішення (постанову) військово-лікарської комісії щодо придатності резервіста або військовозобов’язаного до проходження військової служби під час мобілізації вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів не пізніше ніж протягом наступного дня з дня надходження відповідного рішення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки".
Згідно із Постановою КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:
"QR-код військово-облікового документа в електронній формі є формою військово-облікового документа в електронній формі у вигляді двовимірного штрихкоду, що містить відомості про зазначений військовообліковий документ, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.
Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
9. Військово-обліковий документ в електронній формі та військовообліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу".
Ні, таких ризиків я не бачу. Виготовлення паперового ВОД на бланку не має відношення до Вашого права на відстрочку. Окрім того Ви маєте вже оформлену відстрочку, яку не можуть скасувати із-за того, що Ви втратили військово-обліковий документ.
Єдине, що Вам може загрожувати в даному випадку - це сплата штрафу згідно статті 211 КУпАП:
"Зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності:
Зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату, -
тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян."
На моїй практиці таких випадків не було.
Щодо нового законопроекту №13193, то станом на зараз це тільки законопроект, який навіть не пройшов ще перше чітання та наданий для ознайомлення до ВР. Тож, зарано робити будь які висновки: його можуть взагалі не розглянути, змінити норми, які є в законопроекті станом на зараз тощо...
Не думаю, що такі зміни можливі, оскільки неявка за бойовою повісткою тягне за собою кримінальну відповідальність. Тож надсилання поштою таких повісток буде необхідно "жорстко" контролювати, що, на мій погляд, Укрпошта зробити точно не зможе, враховуючи, як даний оператор зв'язку повідомляє про повістки станом на зараз. Багато військовозобов'язаних навіть не здогадуються про надсилання повістки на уточнення даних, допоки у Резерв+ не з'являється "червона стрічка".
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Добрий день!Я студент коледжу, 35+ років, маю відстрочку також обмежено придатний, паперовий ВОД загублено, є лише «Резерв+». Останнє проходження ВЛК — у 2009 році.Маю кілька запитань:1. Чи можна пройти ВЛК за направленням з «Резерв+», якщо відсутній паперовий ВОД?
Так, можна. Якщо Ви маєте Резерв+, де актуалізована Ваша інформація, Ви можете робити направлення про проходження ВЛК через Резерв+. Я так і рекомендую.2. Чи можуть відмовити у проходженні ВЛК через відсутність паперового ВОД?
Ні, не можуть. Законодавство взагалі не передбачає підстав для відмови. Оформлюйте направлення та проходьте.
3. Чи є ризик втрати відстрочки під час виготовлення нового паперового ВОД?
Ні, немає. Це взагалі пералельні процеси, які не перетинаються навіть.4. Чи були випадки мобілізації людей, які мали діючу відстрочку як студенти? Питаю, оскільки через новий законопроєкт №13193 відстрочка, ймовірно, скоро втратить чинність.
На жаль, але випадки свавіль були, не без цього. Але прям таких - дуже рідко.
Перше читання законопроєкту 13193 передбачає наступну умову для відстрочки.
"...Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
"1) учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше року досягнення граничного віку направлення для проходження базової військової служби, визначеного статтею 15 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" , та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, та здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, а також докторанти та лікарі (фармацевти) - інтерни, лікарі - резиденти. Норма цього пункту поширюється на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах) України, які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону України "Про освіту";
2) наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники закладів вищої освіти, наукові працівники наукових установ і організацій, науковопедагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, які мають науковий ступінь, та педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої та позашкільної освіти. Норма цього пункту поширюється на відповідних працівників, які працюють у закладах вищої освіти, наукових установах і організаціях, закладах фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менше ніж на 0,75 ставки, а також на педагогічних працівників державних та комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 1 січня 2025 року працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти, що організовують роботу за мистецьким, еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, спортивним, військово-патріотичним напрямами з навантаженням не менше ніж 0,75 ставки.
Але на даний момент зміни ще не прийняті. Все на рівні законопроєкту Верховної Ради України. Яких буде остаточний Закон - невідомо. Судячи з усього, жодного руху по ньому немає.
Фактично законопроєкт 13193 передбачає наступні умови:
1. Учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти отримують відстрочку лише у випадку, якщо початок навчання відбувся не пізніше року, коли особі виповнилося 25 років. Тобто якщо 01.09. особа мала 25-річний вік, відстрочка має надаватися.
2. Вікові обмеження не стосуються здобувачів вищої освіти рівнів бакалавр, магістр, доктора філософії.
3. І на тих, і на інших поширюється наступна умова:
вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону України "Про освіту".
Звертаю увагу, раніше вживали слово "здобули", наразі перейшли до формулювання "...що здобувався раініше...".
Багато питань щодо значення слів "розрахункового строку виконання освітньої програми". Кажучи простими словами, розрахунковий строк виконання освітньої програми - це час, за який студент офіційно має пройти всю програму навчання й отримати диплом. Інакше кажучи, це скільки років (або місяців) передбачено на навчання за цією програмою. Наприклад: якщо бакалаврат триває 4 роки - це і є розрахунковий строк виконання програми бакалавра; магістратура може тривати 1,5 або 2 роки - це теж її розрахунковий строк.
Цей строк прописується в навчальному плані і використовується для того, щоб:
Але якщо студент не вкладається в цей строк - є можливість продовжити навчання (наприклад, через академвідпустку чи інші обставини). Але академчна відпувстка, що вже офіційно, не надаватиме права на відстрочку від мобілізації.
Якщо даний законопроєкт буде прийнятйи, надалі постає питання щодо внесення змін до листа МОН від 03.06.2024 № 1/9758 "ПРО ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ В ЄДЕБО ДОВІДКИ ПРО ЗДОБУВАЧА ОСВІТИ", яким розбролено алгоритм для визначення інформації про здобувача освіти за денною або дуальною формою стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
5. Чи можливі в майбутньому зміни до законодавства, які дозволять ТЦК надсилати бойові повістки через «Укрпошту» особам, які мають дійсний висновок ВЛК і не мають відстрочки?
Чисто теоретично - можливо все, у тому числі зміни, про які Ви запитуєте. Не думаю, що це прям скоро станеться, але загалом це можливо.
З повагою! Щасти Вам!