Задайте питання юристу

937 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 23 червня 2025, питання №138620 350₴

Не встигаємо пройти оцінювання

Доброго дня, в мого чоловіка встановлена інвалідність на 1 рік до 1 липня. Подав документи лікарю,він відправив на комісію на розгляд (ще відповіді немає і дати оцінювання теж). Відстрочка в резерві до 1 липня.
Що потрібно робити?
Дякую за допомогоу

Відповіді юристів (10)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Як давно відправили документи? Лікарю теж не приходила інформація?

    Законодавством передбачено, що термін розгляду документів може тривати до 30 днів.

    Якщо сповіщення не надійшло або є питання щодо статусу справи, можна:

    • звернутися до лікаря, який направив на оцінювання – він має доступ до системи та може перевірити інформацію;
    • звернутися до адміністратора закладу охорони здоров’я, де працює експертна команда.

    Контакти адміністраторів експертних команд доступні на інтернет-сторінці МОЗ. Також можна уточнити деталі безпосередньо в медичному закладі, куди передана справа.

    Згідно Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;

    26. Після прийняття адміністратором електронного направлення до розгляду інформація про форму, дату та час розгляду надсилається особі, щодо якої буде проводитися оцінювання, на адресу її електронної пошти (у разі відсутності електронної пошти протягом п’яти календарних днів шляхом надсилання особі в паперовій формі засобами поштового зв’язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі для лікаря, який направив (без зазначення персонального складу експертної команди, яка проводитиме оцінювання).

    28. Розгляд справ здійснюється в порядку черговості на підставі електронної черги, яка формується електронною системою.

    До дня розгляду справи члени експертної команди не мають доступу до справи в електронній системі. Особа, яку направили на проведення оцінювання, не має доступу до персонального складу експертної команди, яка проводитиме оцінювання.

    29. Розгляд справи повинен бути проведений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття закладом охорони здоров’я електронного направлення до розгляду.

    У разі проведення повторного оцінювання експертна команда може зробити запит на отримання справи медико-соціальної експертизи.

    У разі необхідності проведення додаткового обстеження розгляд справи повинен бути проведений не пізніше 30 календарних днів після завершення такого обстеження.

    У разі виявлення під час проведення оцінювання невідповідностей (описок, технічних або арифметичних помилок, невідповідностей наявним документам) в інформації, зазначеній у направленні на оцінювання відповідно до підпункту 1 пункту 20 цього Порядку, експертна команда зазначає про такі невідповідності в протоколі та приймає рішення на основі виправлених даних.

    Рішення приймаються експертною командою в день розгляду справи, крім випадків необхідності проведення додаткового обстеження, неявки особи на проведення оцінювання або зміни складу експертної команди.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Наталія Клієнт 21 день тому

      Я це розумію.

      18 червня відправили документи.

      Що робити з відстрочкою?

      Щоб після 1 липня не подали в розшук

      • Дерій Владислав Олегович

        З 1 липня і до продовження групи інвалідності чоловік не матиме право на відстрочку.

        Проте, закінчення відстрочки не означає автоматичне подання в розшук.

        Статус "в розшуку" з'явиться, якщо чоловіку вручать повістку на уточнення даних або пришлють її на пошту, а він по ній без поважної причини не явиться .

        Згідно частини 3 статті 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

        Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

        • перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
        • смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

        У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізнішеТРЬОХ діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки АБО В БУДЬ-ЯКИЙ ІНШИЙ СПОСІБ з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує СІМ календарних днів.

        • Наталія Клієнт 19 днів тому

          Краще самому не йти туди?

          Може віднести документи від сімейного лікаря, в яких буде написано що відправлені документи на огляд

          • Дерій Владислав Олегович

            Якщо чоловіку не присилали повістки, то про себе краще не нагадувати.

            Якщо чоловік піде до ТЦК, але в нього ще не буде оформленої групи інвалідності, то його можуть направити на ВЛК і в разі визнання придатним - вручити повістку на відправку.

            • Наталія Клієнт 16 днів тому

              Доброго дня, повторне оцінювання 7 липня. Якщо все буде гаразд і продовжать інвалідність та експертна комісія дасть довідку. Її потрібно віднести чи в резерв автоматично підтяниться?

          • Дерій Владислав Олегович

            Доброго дня!

            Експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи (до появи технічної можливості інформаційної взаємодії між відповідними інформаційно-комунікаційними системами) зобов’язана в семиденний строк повідомити РТЦК про те, що чоловіка визнано особою з інвалідністю.

            Тому, ТЦК знатиме, що у чоловіка є група.Проте, щоб оформити відстрочку - чоловіку потрібно подати заяву про відстрочку та витяг з рішення комісії (можна поштою). Якщо буде технічна можливість, то онлайн через Резерв+

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Наталія!

    в мого чоловіка встановлена інвалідність на 1 рік до 1 липня. Подав документи лікарю,він відправив на комісію на розгляд (ще відповіді немає і дати оцінювання теж). Відстрочка в резерві до 1 липня.

    Відповідно до Постанови КМУ №1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи":

    Документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України “Про військовий обов’язок та військову службу” та “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.

    Що потрібно робити?

    На жаль, Ви нічого не зможете з тим зробити, допоки чоловік не пройде переогляд. Тобто, після закінчення строку інвалідності Ваш чоловік не матиме права на відстрочку, допоки не пройде комісію. Законодавство не містить умови щодо продовження інвалідності між закінченням строку довідки МСЕК та отриманням рішення ЕКПФО.

    Особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду.

    Особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 р., але які не пройшли його своєчасно, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.

    У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:

    чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов’язані у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р. пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;

    інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року".

    Щодо документів, то з цим потрібно розбиратися. Коли саме лікар відправив документи?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня, в мого чоловіка встановлена інвалідність на 1 рік до 1 липня. Подав документи лікарю,він відправив на комісію на розгляд (ще відповіді немає і дати оцінювання теж). Відстрочка в резерві до 1 липня. Що потрібно робити?

    Згідно з надісланими Вами роз'ясненнями, чоловіки віком від 25 до 60 років, які мають другу або третю групу інвалідності, та які мали пройти повторний огляд у 2022-2024 роках, але з різних обставин не пройшли його, проходять оцінювання в період з 1 квітня до 1 листопада 2025 року.

    Інші люди, які також мали пройти повторний огляд, але не проходили його під час воєнного стану, мають зробити це до 1 квітня 2026 року.

    Це не стосується:

    • людей, яким інвалідність була встановлена пізніше - вже у 2025 році - і строк її перегляду ще не настав;
    • людей з безстроковим статусом інвалідності;
    • військовослужбовців, осіб цивільного захисту - для них діють окремі підходи.

    Таким чином, МОЗ повідомило, що особи з інвалідністю, яким призначено повторний огляд у період з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2025 року включно, повинні пройти повторний огляд до 1 листопада 2025 року, незалежно від того, яка дата переогляду вказана у довідці МСЕК. Це правило стосується лише тих, кому повторний огляд мали робити в період 01.04.2022 – 31.03.2025, але через воєнний стан їм автоматично подовжили групу без фактичного проходження МСЕК. Тепер таким людям потрібно фактично пройти МСЕК до 1 листопада 2025 року, інакше група втратить чинність.

    Але це не стосується Вас, адже Ви отримали інвалідність у 2024 році, і дата наступного переогляду вказана у 2025 році, тобто за межами періоду 1 квітня 2022 року – 31 березня 2025 року. Відповідно Ви маєте пройти переогляд у визначені строки. Допоки Ви не пройдете, Ви у зоні ризику.

    З повагою! Щасти Вам!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Згідно ст. 22 Закону про мобілізацію:

    У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов’язаний з’явитися у зазначені у ній місце та строк.

    У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:

    1) прізвище, ім’я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

    2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;

    3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

    4) місце, день і час явки за викликом;

    5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;

    6) реєстраційний номер повістки;

    7) роз’яснення про наслідки неявки і про обов’язок повідомити про причини неявки.

    Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов’язані назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посади, а також пред’явити службові посвідчення.

    Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

    перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

    смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

    У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

    Якщо чоловік проігнорує повістку його оголосять у розшук.

    Згідно Порядку №560:

    У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов’язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному (крім резервістів та військовозобов’язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.

    У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.

    Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.

    Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

    У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

    Якщо чоловік буде в розшуку (і навіть не будете!), - його "бусифікують" і відвезуть на ВЛК. А там і до мобілізації не далеко.

    Виходячи з вищенаведеного, чоловікові до моменту отримання інвалідності та відстрочки краще звести до мінімуму перебування на вулиці. Особливо в вечірні часи.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України