Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
938 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день.
Переїжджаю закордон і маю бажання забрати з собою розмальований пустий тубус від 122 мм. Підкажіть, будь ласка, чи потрібно мені робити якісь документи щоб вивезти тубус з собою і чи взагалі можливо це?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ВАМ ТРЕБА ЗАКЛЮЧЕННЯ, ЩО ЦЕ ТВОР МИСТЕЦТВА ТА ЩО ВІН НЕМАЄ КУЛЬТУРНОЇ ЦІННОСТІ.
Порядок вивезення або тимчасового вивезення з України творів мистецтва, літератури, музичних інструментів та інших предметів, що мають або можуть мати культурну цінністьКрок І
Необхідно звернутись до експертних установ для проведення державної експертизи культурних цінностей.
Експертні установи визначені переліком, затвердженим наказом Міністерства культури України від 31 березня 2017 року № 267 (із змінами). З цим наказом можна ознайомитись в мережі Інтернет або зателефонувати до відділу переміщення, вивезення та повернення культурних цінностей за телефонами (044) 272 48 08 і ми підкажемо.
Експертиза є платною послугою.
До експертної установи подається:
Граничний строк проведення експертизи складає 30 календарних днів.
За результатами експертизи видається експертний висновок та / або
Відповідно до статті 1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» культурними цінностями є об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, а саме:
Крок ІІ
Варіант А, якщо у експертному висновку вказано, що предмет не є культурною цінністю експертний висновок:
пред’являється працівнику митного органу під час декларування
або
додається до поштового відправлення.
Варіант Б, якщо у експертному висновку вказано, що предмет є культурною цінністю:
необхідно отримати свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурнихцінностей з території України.
Для цього:
з метою вивезення подається:
з метою тимчасового вивезення подається:
Заява та додані до неї матеріали подаються на електронну пошту МКІП: info@mkip.gov.ua
Крім того, подаються кольорові фотографії культурних цінностей (із експертного висновку):
Усі документи подаються у форматі PDF. У разі вивезення більше однієї культурної цінності, подається також їх перелік у форматі Word.
Результат надання послуги (свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України або лист про відмову) направляється суб’єкту звернення на вказану у заяві електронну адресу в електронному вигляді.
Послуга з видачі свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України є безоплатною.
Граничний строк її надання складає 30 календарних днів з дня подання клопотання (заяви).
Крок ІІІ
Декларування культурних цінностей у митних органах відповідно до вимог Митного кодексу України.
В ІНШОМУ ВИПАДКУ, ЦЕ НЕМОЖЛИВО.
Адвокат, м. Запоріжжя, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіТак це ж ММГ (макет масо-габаритний).
Я би писав на Вашому місці письмовий запит до Державної митної служби щодо переліку документів на вивезення ММГ.
Я думаю, будуть вимагати висновок Держекспортконтролю.
Вивезення макетів масо-габаритних (ММГ) зброї за кордон з України є можливим, але вимагає документального підтвердження того, що ваш ММГ не є бойовою зброєю.Основні Вимоги та ПроцедураДля легального вивезення ММГ за кордон, вам необхідно мати експертний висновок. Цей документ видається уповноваженим експертним закладом МВС України і підтверджує, що предмет є саме макетом, конструктивно не призначеним для стрільби та не може бути перероблений у бойову зброю. Цей висновок є основним доказом для митних органів, що ви не намагаєтесь незаконно вивезти зброю.
При перетині кордону рекомендується дотримуватись наступного алгоритму:
- Задекларуйте ваш ММГ. При проходженні митного контролю оберіть "червоний коридор" та задекларуйте предмет у митній декларації.
- Надайте необхідні документи. Разом із заповненою декларацією, надайте співробітнику митниці:
- Ваш паспорт.
- Оригінал експертного висновку, що підтверджує статус ММГ.
- Документи, що підтверджують право власності на ММГ (наприклад, товарний чек з магазину).
- Огляд. Співробітники митниці, ймовірно, захочуть оглянути ММГ, щоб переконатись у його відповідності документам.
Правове РегулюванняПитання вивезення ММГ регулюється кількома нормативно-правовими актами, зокрема Митним кодексом України та законами, що стосуються державного контролю за переміщенням товарів.
Хоча ММГ не є зброєю, його зовнішня схожість з нею привертає підвищену увагу з боку правоохоронних та митних органів. В українському законодавстві існує заборона на вивезення "зброї військових зразків". Хоча ММГ не підпадає під це визначення, наявність експертного висновку є критично важливою для уникнення непорозумінь та можливої конфіскації предмета і подальших правових проблем.
Наразі відсутній окремий, чітко прописаний порядок експорту саме ММГ для фізичних осіб, який би не вимагав дозволу Державної служби експортного контролю (Держекспортконтролю). Проте, оскільки ММГ не класифікується як товар військового або подвійного призначення, отримання дозволу від Держекспортконтролю для фізичної особи, що вивозить один чи декілька макетів для особистих потреб (наприклад, колекціонування), зазвичай не вимагається.
Важливі ЗастереженняПідсумовуючи, вивезення ММГ з України є законним за умови наявності експертного висновку та дотримання процедури митного декларування. Відсутність належних документів може призвести до серйозних юридичних наслідків.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Процедури митного контролю громадян здійснюються шляхом обрання необхідних форм та обсягів контролю, достатніх для забезпечення додержання законодавства з питань державної митної справи та міжнародних договорів.
Кожна особа, яка має намір перетнути митний кордон, має знати, пам'ятати та дотримуватись митних правил, за недотримання та їх порушення загрожує штраф.
Плануючи перетнути митний кордон України зі зброєю, необхідно знати, що питання регулюються Порядком виготовлення,зберігання,перевезення,обліку і використання спеціально визначених предматів, матервалів і речовин встановлений Положенням про дозвільну систему, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 12.10.92 №576
До предметів, матеріалів і речовин, на які поширюється дозвільна система, зокрема, віднесені:
- вогнепальна зброя (нарізна воєнних зразків, несучасна стрілецька, спортивна, навчальна, охолощена, мисливська нарізна і гладкоствольна), бойові припаси до неї;
- холодна зброя (арбалети, мисливські ножі тощо);
- пневматична зброя калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду;
- пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони;
- вибухові матеріали і речовини.
Видача дозволів на виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорону, перевезення і використання предметів, матеріалів і речовин здійснюється:
- на вогнепальну зброю (нарізну воєнних зразків, несучасну стрілецьку, спортивну, навчальну, охолощену, мисливську нарізну і гладкоствольну), бойові припаси до неї, холодну зброю, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони - у порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України;
- на вибухові матеріали і речовини, їх перевезення - у порядку, визначеному Держнаглядохоронпраці разом з МВС.
Тут потрібно розуміти наступне - якщо тубус буде виявлена на пункті перетину, будьте готові, що його можуть вилучити для проведення експертизи, як мінімум. Можливо вдасться перетнути кордон, поклавши його в особисті речі, до прикладу. Але ніхто гарантій Вам точно не дасть.
З повагою! Щасти Вам!
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Анастасія!
Раджу Вам перед виїздом з'ясувати відповідне питання шляхом подання звернення до Державної митної служби https://customs.gov.ua/zvernennia-gromadian. Тільки даний орган зможе надати Вам 100% вірну відповідь чи зможете Ви без проблем провести тубус від снаряду при виїзді за кордон.
Митні органи контролюють переміщення товарів, які є забороненими та обмеженими для вивезення або ввезення в Україну.
Товари, щодо яких діють заборони - це товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України.
Так до ввезення на митну територію Україну заборонено:
Заборонено до вивезення з України:
Товари заборонені для транзиту через територію України:
Товари, щодо яких діють обмеження - це товари, які можна перевозити тільки за наявності відповідних дозвільних документів.Функції регулювання експорту, імпорту та транзиту таких видів товарів здійснюються відповідною урядовою комісією, а безпосередня видача дозволів на переміщення цих товарів через митний кордон України покладена на Міністерство економіки України.
Для зручного користування Державна митна служба України зібрала в одному місці весь перелік товарів, щодо яких діють обмеження та заборони. Ознайомитись з усім списком товарів можна, завантаживши файли нижче.
https://customs.gov.ua/tovari-shchodo-iakikh-diiut...
Коли ви проходите митний контроль, то зобов’язані дотримуватися митних правил. За незадекларовані товари, гроші, а також транспортні засоби передбачена адміністративна відповідальність. За порушення митних правил до вас може бути застосовано такі види покарання: попередження, штраф, конфіскація.
Якщо ви порушили митні правила, то товари, гроші, транспортні засоби, які ви перевозите через кордон, можуть бути вилучені на митниці. Проте це не означає, що їх уже у вас конфісковано. Конфіскація як вид стягнення відбувається лише на підставі рішення суду.
Товари й транспортні засоби можуть тимчасово вилучити, коли ви:
Коли працівники митниці вилучають у вас товари або транспортні засоби, то обов’язково складають протокол, у якому повинно бути перелічено все, що підлягає вилученню. Або ж перелік таких речей може бути вказано в доданому до протоколу описі з точним зазначенням кількості, міри, ваги та особливих ознак цих товарів, транспортних засобів, а також їхньої вартості.
Це потрібно для того, щоб зібрати докази у справі про порушення митних правил.
Конфіскація може бути або основним, або додатковим видом стягнення. Конфіскувати товар можуть за такі порушення:
Вилучені митницею товари, транспортні засоби потрапляють на склад митниці для подальшого зберігання. Державна митна служба не продає тимчасово вилучений чи конфіскований товар. Коли суд ухвалює рішення про конфіскацію товарів, митниця передає його до Державної виконавчої служби, а держвиконавець має право виставити конфісковане майно на аукціонах або безоплатно передати на потреби бюджетних організацій (окрім алкогольних, тютюнових виробів та лікарських препаратів, адже вони підлягають обов’язковому знищенню).
Окрім того, товари й транспортні засоби, вилучені митниками, у період воєнного стану можуть бути передані на потреби військових частин, поліції, СБУ тощо.
Якщо стосовно вас склали протокол про порушення митних правил і вилучили товар, але ви погоджуєтеся з порушенням, не маєте наміру оскаржувати постанову про порушення митних правил і бажаєте повернути товар, то вам потрібно отримати копію постанови суду про притягнення вас до адміністративної відповідальності, здійснити митне оформлення вилученого у вас товару за всіма правилами, сплатити мито, а далі написати заяву на ім’я керівника митниці з проханням повернути вилучений товар. До заяви потрібно обов’язково додати документи, що підтверджують сплату митних платежів, докази митного оформлення товару та копію документа, що посвідчує особу.
Митниця повинна розглянути заяву протягом 10 робочих днів, після чого керівник митниці або ставить на заяві відмітку «Дозволено», або «Заборонено». Відмітка «Дозволено» означає, що ви маєте право забрати свій товар. Відмітку «Заборонено» проставляють у тому разі, якщо є причини для відмови у поверненні товару, але ці причини митниця має обґрунтувати.
Якщо ви незгодні із відмовою у поверненні товару, ви маєте право оскаржити це рішення в судовому порядку.
Якщо ви вчинили порушення митних правил, за яке передбачено вид покарання – конфіскація, то такі справи передаються до суду, адже відповідно до статті 41 Конституції України, конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом. Таким чином, поки суд не ухвалить рішення, товар / транспортний засіб не є конфіскованим, хоч і може бути тимчасово вилученим митницею.
За результатами розгляду справи суд може ухвалити одне з таких рішень:
Якщо провадження у справі закривають, то власникові мають повернути вилучені товари / транспортні засоби.
У разі коли за вчинене порушення може бути і штраф, і конфіскація, суд може застосувати лише штраф. У такому разі товари / транспортні засоби, що підлягали конфіскації, мають бути повернуті власникові на підставі рішення суду. Якщо їх неможливо повернути в натурі, то власникові повертають їхню вартість, але з вирахуванням сум митних платежів за ставками, що були чинні на день конфіскації.
Повернути товари чи транспортні засоби цілком можливо. Для цього потрібно звернутися по кваліфіковану юридичну допомогу до адвоката з митних спорів, оскільки саме він добре розуміється, як захистити ваші права та інтереси, зокрема й від можливих порушень з боку представників митниці, та повернути речі.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Якщо Ви придбали тубус у магазині або на виставці і маєте товарний чек + інформацію, що це муляж або репліка, то зможете без проблем його вивезти.
Якщо ж тубус від 122 мм справжній, то без висновку експерта, що даний тубус не є зброєю або частиною боєприпасу у Вас будуть проблеми на кордоні.
По-перше, тубус вилучать та відправлять на експертизу чи є тубус виробом військового призначення (озброєнням, боєприпасом, спеціальним комплектуючим виробом для його виробництва, а також матеріалом та обладнанням, спеціально призначеним для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів)
По-друге, викличуть поліцію і будуть дізнаватися звідки у Вас взявся даний тубус і чи не має у Вас іншого військового майна або зброї.
Тому, якщо у Вас немає бажання мати тривалу затримку на пункті пропуску - краще залиште тубус вдома.
До того ж, невідомо як віднесуться до тубусу прикордонники приймаючої країни, якщо Вам вдасться вивезти його з України.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Успіхів Вам!
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, АНАСТАСІЯ! На жаль не все так просто, як здається на перший погляд.
Раніше військові ЗСУ із навчань НАТО регулярно привозили дітям подібні подарунки. Але зараз воєнний час і в Європі також усі правоохоронні та прикордонні органи орієнтовані на протидію вивезенню зброї та боєприпасів із зони бойових дій.
Щоб Вас на кордоні не розвернули - рекомендую офіційно звернутися із відповідним зверненням до Державної прикордонної служби України. Адже наші консультації не є зобов"язуючими для осіб, які будуть пропускати через кордон, а лист- роз"яснення за підписом керівництва Адміністрації ДПСУ - таким документом є.
Звернення можна подати онлайн через сайт ДПСУ.
https://dpsu.gov.ua/uk/handling
Скоріш за все, навіть якщо Вас пропустять з України з подібним "твором мистецтва", то у прикордонників з Польші буде дуже багато питань.
Щоб все було більш-менш спокійно - такий пристрій має супроводжуватися експертним висновком щодо непридатності зброї до використання за призначенням. Такий висновок має скласти експерт системи НДЕКЦ (Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру) МВС України.
Такий вид дослідження називається - "Дослідження гранатометів та ствольної артилерійської зброї"
Об’єктами дослідження є гранатомети реактивні та нереактивні, міномети, артилерійські гармати тощо (пункт 4.6 глави 4 розділу І Рекомендацій).
Основні завдання:Після отримання висновку з печаткою можна здійснити переклад на польську мову в бюро перекладів та пред"явити на кордоні, в тому числі польській стороні.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Адвокат, м. Київ, 12 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрий день! Вам потрібно отримати офіційні документи, які підтверджують, що цей предмет не є ані зброєю, ані культурною цінністю. Навіть якщо тубус не несе жодної загрози і перетворений на артоб'єкт чи декоративну річ, зовні він усе одно схожий на частину військового озброєння. Саме тому такі предмети викликають підвищену увагу і митних, прикордонних органів в Україні та за її межами країни.
Вивезення предметів, які мають ознаки зброї або елементів озброєння, навіть якщо вони непридатні до використання, підпадає під державний контроль. Згідно з вимогами законодавства, а саме ЗУ "Про судову експертизу" і Наказом Міністерства юстиції №53/5 від 8жовтня 1998 року, для будь-якого предмета, що нагадує зброю, проводиться спеціальне дослідження. Його замовляють у Науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі при МВС України (НДЕКЦ). Таке дослідження має на меті встановити, чи є цей предмет вогнепальною, реактивною або артилрійською зброєю, чи можна його переобладнати для стрільби і чи має він конструктивні ознаки бойової техніки. На підставі проведеного дослідження вам нададуть висновок з підписом і печаткою, де буде чітко зазначено, що тубус не є зброєю, не придатний для стрільби і не несе загрози.
Паралельно з цим я раджу пройти ще одну процедуру, це зробити перевірку предмета на культурну цінність. Згідно ЗУ"Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей" від 21 вересня 1999 року №1068-XIV, будь-який об’єкт, який має ознаки художньої, історичної або музейної цінності, може бути визнаний культурною цінністю. Якщо митник або прикордонник вирішить що тубус розмальований як витвір мистецтва, або що це може бути елемент військової історії, вам можуть відмовити у вивезенні без відповідного експертного підтвердження. Щоб уникнути такої ситуації, варто звернутися до однієї з експертних установ, уповноважених Міністерством культури (перелік таких установ затверджений наказом №267 від 31.03.2017). Вам треба подати заяву, зробити фото тубуса і здати сам предмет на огляд, після чого експерт протягом 30 днів видає висновок і вказує чи є цей об’єкт культурною цінністю. Якщо в документі буде написано, що тубус не має художньої або історичної цінності то цей висновок ви подаєте на митниці під час проходження контролю.
Якщо ж навпаки, експерт визнає що тубус є культурною цінністю, тоді доведеться оформити спеціальне свідоцтво на право вивезення такого предмета. Це передбачено тим же Законом №1068-XIV. Для цього ви подаєте заяву встановленого зразка, експертний висновок, документ про право власності на предмет, а у випадку тимчасового вивезення то ще й угоду з іноземною стороною та страховку. Подати ці документ можна електронною поштою до Міністерства культури. Якщо все подано правильно, свідоцтво оформлюють протягом 30 днів і надсилають вам на емейл. Його ви потім також показуєте митникам при виїзді. Хочу сказати, що митне декларування таких речей є обов’язковим згідно з положеннями Митного кодексу України. Це означає, що на кордоні ви повинні обрати "червоний коридор", подати декларацію і надати всі документи, які підтверджують, що предмет не є зброєю і не є культурною цінністю, або що маєте дозвіл на вивезення культурної цінності. У декларації також зазначаєте свої паспортні дані та документи на тубус. При цьому працівник митниці має право особисто оглянути предмет і переконатися, що він відповідає заявленим у документах характеристикам.
Окремо хочу порадити звернутися ще й до ДПСУ з письмовим запитом через їхній офіційний сайт dpsu.gov.ua. Ви можете описати ситуацію, додати фото предмета і попросити офіційне розяснення. Такий лист від ДПСУ матиме офіційну силу, і якщо вас зупинять на кордоні, його можна буде показати як додатковий аргумент. Це важливо, бо прикордонники це не юристи і не експерти але саме вони приймають рішення пропустити вас чи ні. А ще зверніть увагу на те, що правила ввезення таких предметів можуть бути жорсткішими в інших країнах.
На завершення хочу сказати, що без експертного висновку або дозволу краще не ризикувати вивозити тубус закордон. Навіть якщо він порожній, а ви використовуєте його для декору, його вигляд сам по собі є причиною для перевірки і потенційної зупинки. Тому краще зробити все згідно закону бо це також убезпечить вас від різних неприємностей, конфіскацій та штрафу.
З повагою, адвокат Євгеній Середницький
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Законодавством заборонено до вивезення з України:
Розмістіть тубус серед багажу і так вивезете.