Начните консультацию с юристом онлайн
Якщо я придбав авто у березні 2023 року по договору купівлі продажу і спустя 2роки хочу його на себе оформити, чи світить мені штраф за це( сказано що на протязі 10 діб маю зареєструвати авто на себе) . Якщо так то який?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (6)
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Не хвилюйтесь - штрафу не буде. Під час дії воєнного стану строк державної реєстрації тз продовжено.
Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев’яноста днів.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Подякував за відповідь
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеЗавжди радий допомогти! Успіхів!
Адвокат, г. Николаев, 34 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Іване!
Відповідно до Постанови КМУ №1388 "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів":
"7. Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев’яноста днів".
Отже, Вам не світить штраф, оскільки Ви маєте право перереєструвати авто протягом 90 днів після припинення воєнного стану. Тож не хвилюйтесь з цього приводу.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
ЯКЩО ВИ АВТО НЕ КОРИСТУВАЛИСЯ (ВАС НЕ ЗУПИНЯЛА ПОЛІЦІЯ), ТО ВАС НЕ ЗМОЖУТЬ ПРИТЯГНУТИ ДО АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ.
Відповідно до ст.34 Закону "Про дорожній рух" власники транспортних засобів зобов’язані зареєструвати належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання чи митного оформлення.
Положеннями ст.37 вказаного Закону регламентовано, що експлуатація незареєстрованих транспортних засобів забороняється. Аналогічна правова норма закріплена у п.2.9 в ПДР, відповідно до приписів якої водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС.
В п.7 цього Порядку зазначено, що власники транспортних засобів зобов`язані зареєструвати транспортні засоби протягом десяти діб після придбання або митного оформлення. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини). Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані в уповноважених органах МВС та без номерних знаків забороняється.
Відповідно до п.16 Порядку на зареєстровані транспортні засоби видаються свідоцтва про реєстрацію, а також номерні знаки.
Своєю чергою, згідно з положеннями ч.6 ст.121 КУпАП керування водієм не зареєстрованим в установленому порядку транспортним засобом передбачає накладення штрафу в розмірі 850 грн на перший раз. Якщо таке порушення буде виявлено повторно протягом року, то відповідальність становить 1700 грн штрафу або громадські роботи з можливим вилученням транспортного засобу.
Наведеними нормами в імперативному порядку встановлено обов`язковість реєстрації транспортних засобів в Україні в установленому порядку протягом 10 діб та заборону експлуатації незареєстрованих транспортних засобів. За порушення цієї вимоги передбачено відповідальність.
Юрист, г. Харьков, 19 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ВЕЧОРА, ІВАНЕ! НІ. Ніякі штрафи по-перше взагалі не передбачені за прострочення 10-денного строку у невоєнний період (лише відмова у реєстрацїі авто), а по-друге - під час війни вимоги щодо 10-денного терміну реєстрації після купівлі авто - зупинено, тобто авто можна реєструвати без дотримання 10-денного строку під час війни і ще 90 днів після закінчення воєнного стану.
Звісно в ТСЦ МВС (колишні МРЕВ ДАІ) не завжди працюють компетентні адміністратори, а дехто просто "вмикає дурня", щоб з людей отримувати неправомірну вигоду. Але Ви маєте знати. що під час дії в Україні з 24.02.2022 р. правового режиму воєнного стану - авто можна ставити на облік без дотримання 10-денного строку, що вимагалося до війни. Цей порядок діятиме також перехідний період після завершення воєнного стану (як уже зазначав у виділеному тексті - до 90 днів після закінчення правового режиму воєнного стану).
Особливості реєстрації ТЗ в Україні визначений Урядом в Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388 (в чинній редакції від 17.05.2025 р.), далі - Порядок № 1388.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 1388 (з текстом можна також ознайомитись настиснувши посилання)
Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев’яноста днів.
{Абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 190 від 04.03.2022, № 1019 від 10.09.2022}
ОТЖЕ, держава у зв"язку з правовим режимом воєнного стану та усвідомлюючи, що реєстрація авто може бути затрудненою в таких умовах, передбачила можливість реєструвати авто без дотримання 10-денного строку цивільного часу.
Водночас, ця норма поширюється на авто, які були придбані або за 10 днів до 24.02.2022 р., або вже після 24.02.2022 р.
Тобто, авто придбані до 14.02.2022 р. і не зареєстровані - формально не підлягають державній реєстрації і право власності треба визнавати через суд.
Відповідно до статті 34 Закону «Про дорожній рух» власники транспортних засобів зобов'язані зареєструвати належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання чи митного оформлення.
Разом з цим, положеннями статті 37 вказаного Закону регламентовано, що експлуатація незареєстрованих транспортних засобів забороняється.
Аналогічна правова норма закріплена у пункті 2.9.8 ПДР відповідно до приписів якої водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС.
Зазначені вимоги деталізовано в пункті 6 Порядку № 1388 від 07.09.1998 (в чинній редакції), де передбачено, що транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в сервісних центрах МВС або через центри надання адміністративних послуг.
ОДНАК, ці норми застосовуються до так званих авто на "євробляхах" або авто, яке взагалі не мало в Україні ніякої реєстрації та розмитнення. Якщо ж авто офіційно було завезене в Україну і стало на реєстрацію за заявою колишнього власника, то ні про які штрафи взагалі не може йти мова. Ви взагалі не зобов"язані поліції показувати документ про право власності на авто. Лише про право на упрвління - тобто водійське (можна через ДІЮ) та свідоцтво про реєстрацію. Призначення Вас через Кабінет водія належним користувачем - також не є обов"язковим.
Якщо патрульна поліція за надуманих причин виписує Вам постанову про штраф - її слід оскаржити в суді в 10-денний термін з дати вручення. Якщо виписується протокол про адмін.правопорушення, то він відправляється в суд і захищатися треба вже в рамках справи про адмін.правопорушення, надаючи письмові пояснення та заперечення.
Якщо працівник ТСЦ МВС буде щось розказувати про 10 днів, спробуйте його спонукати перечитати пункт 7 Порядку № 1388. Якщо всеодно не дійде до нього - попросіть письмову відмову або зверніться до керівника ТСЦ МВС, пояснивши, що його підлеглі некомпетентні та не знають чинних вимог Порядку № 1388.
Оскільки зміни були прийняті ще 10 вересня 2022 року, то за майже 3 роки можна було б працівникам ТСЦ МВС якось вивчити основний документ, яким має керуватися адміністратор ТСЦ МВС під час реєстрації авто.
Якщо і керівник ТСЦ виявиться неадекватним та з почуттям власної величі, то тут можна порадити лише звернення до Регіонального сервісного центру або Головного сервісного центру МВС України зі скаргою. Ну або напряму до суду оскаржувати незаконну відмову у реєстрації авто.
Як правило ТСЦ МВС працюють адекватно, але були на сайті звернення і щодо невиконання вимог законодавства працівниками ТСЦ МВС в 2023 році. Маю надію зараз ситуація змінилася і працівники ТСЦ таки вивчили актуальне законодавство.
Процедура перереєстрації колісного засобу може проходити в онлайн-форматі лише в разі укладення договорів купівлі-продажу:
Обов’язковими умовами перереєстрації машини через Дію є правдивість інформації, що надається в електронному вигляді, відсутність учасників договору і самого ТЗ в базах розшуку, а також юридичних обтяжень — арешту, перебування в заставі, заборони відчуження рухомого майна з інших причин тощо.
Однією за найпоширеніших підстав для відмови в переоформленні автівки в онлайн-форматі є виявлення під час перевірки заявки неправдивої інформації або розбіжностей в наданих відомостях. Тому під час оформлення угоди в державному сервісі цифрових послуг уважно перевіряйте, чи правильно ви вписали дані, котрі запитує система.
Крім того, враховуйте, що купівля-продаж автотранспорту за допомогою Дії доступна лише безпосереднім учасникам угоди — старому і новому власникам. Функція переоформлення рухомого майна представником за генеральною довіреністю наразі не передбачена сервісом. Щоправда, не виключено, що вона може з’явитися пізніше.
Впровадження в країні онлайн-послуг значно спрощує бюрократичні процедури та дозволяє мінімізувати корупційну складову. Сьогодні через інтернет можливо не тільки здійснити реєстрацію автівки, а й придбати страховку і сплатити штраф ПДР.
Щоб укласти угоду купівлі-продажу і переоформити ТЗ без участі нотаріуса й ТСЦ МВС, продавцеві та покупцеві потрібно увійти в мобільний застосунок та обрати розділ «Водієві». Фізична особа, що відчужує автівку, має вчинити наступні дії:
Своєю чергою, покупцеві необхідно:
Після перевірки даних системою обидві сторони отримують сповіщення в застосунку і скріплюють договір електронним підписом, після чого документ реєструється в СЦ. У старого власника техпаспорт зникає з Дії, у нового — з’являється.
Штраф можливий лише за статтею 121 КУпАП, тобто за керування авто не зареєстрованим в Україні. Це стосується авто на транзитних номерах не України, без номерів, на номерах інших країн (так звані "євробляхи"). Якщо авто реєструвалося колишнім власником / автосалоном в Україні, має ДРНЗ (номерний знак) України і у Вас на руках є свідоцтво про реєстрацію ТЗ на попереднього власника, то оштрафувати за керування незареєстрованим ТЗ Вас не можуть, адже наразі в Україні з 2011 року діє норма, що для керування ТЗ достатньо мати водійське посвідчення та переданий власником водієві "техпаспорт" (свідоцтво про реєстрацію ТЗ). Не потрібні ні документи про власність, ні довіреності, ні навіть записи про призначення належним користувачем в Дії чи через "Електронний кабінет водія".
Однак, поки авто не перереєстроване на нового власника, власником держава в особі МВС вважає саме того, хто вказаний в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів і саме йому нараховує штрафи за порушення ПДР, зафіксовані в автоматичному режимі. Хоча це і не узгоджується із цивільним законодавством України щодо права власності на рухоме майно, яке виникає не з моменту державної реєстрації, а з моменту передачі авто новому власнику за договором, на чому неодноразово наголошував Верховний Суд.
За загальним правилом, право власності на рухому річ виникає з моменту передання майна. Винятком із загального правила про те, що право власності на рухому річ виникає з моменту передання майна, є вказівка в нормі закону чи в положеннях договору. За допомогою такого універсального регулятора приватних відносин, як договір, його сторони можуть самі визначити (у договорі) момент виникнення права власності на рухому річ. Правила ч. 4 ст. 334 ЦК України (щодо державної реєстрації права) застосовуються до нерухомих речей.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 5 квітня 2023 року у справі № 911/1278/20 також вказано, що: «положеннями частини першої статті 334 ЦК України щодо переходу права власності на рухоме майно <…> не передбачено в імперативному порядку, що право власності на таке рухоме майно переходить до набувача транспортного засобу з моменту здійснення його державної реєстрації. <…> Право власності на рухоме майно переходить до набувача відповідно до умов укладеного договору, що узгоджується з принципом свободи договору відповідно до статей 6, 627, 628 ЦК України. Якщо договором не передбачено особливостей переходу права власності у конкретному випадку шляхом вчинення певних дій, воно переходить з моменту передання транспортного засобу».
Верховний Суд дійшов висновку, що оскільки автомобіль позивачу від відповідача переданий не був, то за встановлених обставин справи і відсутності посилання сторін на те, що умовами договору був передбачений інший момент переходу права власності на спірний автомобіль, суди зробили обґрунтований висновок про те, що позивач не набув права власності на спірний автомобіль. Як наслідок, немає підстав для задоволення позову в частині витребування майна з чужого незаконного володіння.
Разом з тим суди помилково вважали, що перехід права власності залежить, зокрема, і від реєстрації, від здійснення оплати. Тому судові рішення в частині відмови в задоволенні цієї позовної вимоги належить змінити в мотивувальній частині.
Постанова Верховного Суду від 10 травня 2023 року у справі № 761/22937/18 (провадження № 61-4932св22) — https://reyestr.court.gov.ua/Review/110849680.
Тобто власником авто Ви безумовно вважаєтесь з моменту отримання авто по договору купівлі-продажу.
ХАЙ ЩАСТИТЬ!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин