Задайте вопрос юристу

931 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 30 июня 2025, вопрос №138910 500₴

Довідка про склад сім'ї для опікуна

Вітаю, я опікун (опікую бабусю) маю рішення суду про визнання недієздатною та призначення мене опікуном, в тцк не приймають документи, так як немає довідки про склад сім'ї, а довідку не роблю бо маємо різну прописка. Є акт здійснення фактичного догляду та акт матеріально побутових умов, чи достатньо цього, чи вони мають право вимагати саме довідку про склад сім'ї

Ответы юристов (3)

    Айвазян Юрій Климентійович
    50%

    Доброго дня, Романе!

    Вітаю, я опікун (опікую бабусю) маю рішення суду про визнання недієздатною та призначення мене опікуном, в тцк не приймають документи, так як немає довідки про склад сім'ї, а довідку не роблю бо маємо різну прописка.

    Довідка про склад сім'ї скасована згідно з наказом Мінсоцполітики від 17 липня 2019 № 1106.

    Вимога ТЦК є неправомірною, оскільки для отримання відстрочки Ви повинні пред'явити один єдиний документ - рішення суду. Ви ж маєте право на відстрочку не на підставі спільного проживання разом із бабусею, вірно? Як також ролі не грає і наявність інших родичів, оскільки опікуном призначені саме Ви.

    Окрім того, ТЦК не має права відмовити Вам у прийнятті документів, їх завдання зареєструвати заяву на відстрочку та передати на розгляд комісії, яка і приймає рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.

    ТЦК - це суб'єкт владних повноважнь, який повинен діяти у межах законодавства, а не вигадувати додаткові документи, які не мають жодного відношення до Вашої підстави для відстрочки та її оформлення.

    Згідно із статтею 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб`єкт приватного права зобов`язаний добросовісно виконувати свої обов`язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.

    Разом з тим, суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

    Надайте ТЦК посилання на норму закону, якою довідка про склад сім'ї була скасована ще у 2019 році. Ви пробували звернутись зі скаргами до обласного ТЦК? МОУ?

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    10) опікун особи, визнаної судом недієздатною;

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    рішення суду про визнання особи недієздатною та рішення суду про призначення опікуна.

    Є акт здійснення фактичного догляду та акт матеріально побутових умов, чи достатньо цього, чи вони мають право вимагати саме довідку про склад сім'ї.

    Вони не мають права вимагати в Вас жодного документу, окрім рішення суду про визнання бабусі недієздатною та рішення суду про призначення Вас опікуном. На цьому перелік документів для оформлення відстрочки згідно Додатку 5 до Постанови КМУ №560 починається та завершується:

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4,

    до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    50%

    Доброго дня!

    Як саме не приймають документи - відмовляються реєструвати заяву чи Вам надали відмову у оформленні відстрочки?

    Вимоги працівників ТЦК щодо надання довідки про склад сім'ї абсолютно незаконні. Вам, навіть, акт здійснення фактичного догляду та акт матеріально побутових умов не потрібно подавати, адже і Ви без них маєте 100% право на відстрочку.

    Ваша підстава - пункт 10 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” згідно якого не підлягають призову під час мобілізації військовозобов'язані опікун особи, визнаної судом недієздатною.

    Відповідно до додатку 5 постанови КМУ 560 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B... для оформлення відстрочки у Вас повинні бути такі документи:

    1. Заява про відстрочку за пунктом 10 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (Додаток 4)

    2. Рішення суду про визнання особи недієздатною

    3. Рішення суду про призначення опікуна

    4. Засвідчена копія військово-облікового документу. Можете надати роздрукований е-ВОД сформований в Резерв+ або ДІЇ

    5. Копія паспорту та ІПН

    Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного до ТЦК, де перебуваєте на військовому обліку (або де хочете стати на облік). Зберігайте квитанцію та опис вкладеного. В ПЕРШУ ЧЕРГУ ЦЕ БУДЕ ДОКАЗОМ ТОГО, ЩО ВИ БАЖАЄТЕ СКОРИСТАТИСЬ СВОЇМ ПРАВОМ НА ВІДСТРОЧКУ, ЯКЩО ПРИ ОСОБИСТОМУ ВІЗИТІ ДО ТЦК ВОНИ НЕ БУДУТЬ РЕЄСТРУВАТИ ЗАЯВУ ПРО ВІДСТРОЧКУ.

    Крім того, якщо Ви маєте ВОД і перебуваєте на обліку є можливість оформити відстрочку дистанційно, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.

    Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на думку суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

    Тому, якщо Ви подасте заяву про відстрочку укрпоштою існують такі варіанти розвитку подій:

    1. Вам нададуть відстрочку.

    2. Вам відмовлять у відстрочці

    3. Вашу заяву взагалі не розлянуть та не нададуть Вам відповідь.

    В двох останніх випадках Ви можете оскаржити протиправну бездіяльність ТЦК в судовому порядку або особисто явитися до ТЦК.

    При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою

    Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку. Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою (квитанція та опис вкладеного). Крім того, Ви можете подати скаргу на ТЦК до поліції або МОУ та зафіксувати порушення.

    Адже згідно п. 58 постанови КМУ 560 Заява військовозобов’язаного підлягає ОБОВ'ЯЗКОВІЙ реєстрації в день її подання.

    Під час розгляду документів про відстрочку та після її оформлення Вас не мають права мобілізувати.

    Незважаючи на те, що в законодавстві не передбачено обов'язку проходити медичний огляд при оформленні відстрочки (виключення - якщо Ви є обмежено придатним) скоріш за все Вас можуть направити на ВЛК.

    ПРОТЕ, в будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, якщо після ВЛК Вас визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися. Крім того, можна телефонувати в поліцію, ДБР та Міноборони зі скаргою про перевищення службових повноважень працівниками ТЦК.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    У 2019 році довідку про склад сім'ї було скасовано. Натомість для підтвердження місця проживання та складу сім'ї тепер використовується витяг про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні або інші документи, що підтверджують склад сім'ї, наприклад, свідоцтва про народження, шлюб, тощо.

    Довідка про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб може бути потрібна за оформлення пільг, соціальних виплат тощо. Також довідка про склад сім’ї може знадобитися для військкомату. Адже серед документів, необхідних за відвідуванні ТЦК, вказані й документи про склад сім’ї.

    У зв’язку з цим постає питання — де взяти, хто видає та чи дійсно потрібна довідка про склад сім’ї у 2025 році.

    Довідка про склад сім’ї: хто видає та що для цього необхідно

    Довідка про склад сім’ї для військкомату не є обов’язковою.

    До того ж форма довідки про склад сім’ї втратила чинність згідно з наказом Міністерства соціальної політики України №1106 від 17 липня 2019 року Про внесення Змін до інструкції щодо порядку оформлення й ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги. Тому чинним законодавством не передбачено отримання такої довідки, а також не визначено орган, який видає таку довідку.

    За потреби, замість довідки про склад сім’ї можна отримати Довідку про склад зареєстрованих осіб у житловому приміщенні.

    У документі буде вказано інформацію про всіх зареєстрованих осіб у житлі, а у разі відсутності зареєстрованих осіб, дату їхнього зняття з реєстрації. Видає таку довідку Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).

    ---

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    10) опікун особи, визнаної судом недієздатною;

    ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ, ЗГІДНО ПОСТАНОВИ КМУ 560 НЕОБХІДНО МАТИ:

    "рішення суду про визнання особи недієздатною та рішення суду про призначення опікуна".

    ВСЕ ІНШЕ, ЦЕ ПРОТИПРАВНА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ТЦКСП.

    ---

    Відповідно до ст.23 закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” право на відстрочку від призову на військову службу мають військовозобовʼязані, які здійснюють опікунство над недієздатними особами з інвалідністю.

    Опікунство встановлюється стосовно осіб, яких суд визнав недієздатними, тобто стосовно осіб, які внаслідок психічних захворювань не усвідомлюють значення своїх дій та не можуть керувати ними.

    Опікуна призначає також суд в рамках окремого провадження за наявності висновку судово-психіатричної експертизи.

    Важливо, що для отримання відстрочки необхідно дотримуватись двох вимог: встановлене опікунство та наявна група інвалідності у недієздатної особи.

    За наявності всіх необхідних документів військовозобовʼязаному необхідно звернутись до ТЦК та СП із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу разом із документами, які підтверджують право на відстрочку.

    До заяви про надання відстрочки необхідно долучати наступні документи:

    1. Паспорт громадянина України недієздатної особи.
    2. Рішення суду про призначення опікуна та визнання особи недієздатною.
    3. Довідка МСЕК про інвалідність І, ІІ або ІІІ групи.
    4. Пенсійне посвідчення.
    5. Документи, які підтверджують родинний звʼязок.

    ЯК БАЧИМО, МІСЦЕ РЕЄСТРАЦІЇ РОЛІ НЕ ГРАЄ, ПРИ ВИРІШЕННІ ПИТАННЯ ПРО НАДАННЯ ВАМ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України