Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день! В мене таке питання - є суміжна з моєю земельна ділянка, на який є будиночок. Я подивилася згідно реєстру там приватизований лише будиночок, без землі. Чи можу я придбати цей будиночок, а землю приватизувати після купівлі? які є ризики чи підводні камені? дякую!
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (15)
Адвокат, г. Запорожье, 25 лет опыта
Общаться в чатеСпочатку отримайте Витяг з ДЗК по сусідній земельній ділянці - побачите хто власник. Потім будете приймати Рішення.
Якщо власник - громада або Держава - можете приватизувати.
так в неї нема кадастрового номеру, вона на карті світиться як сіренька. як я зможу замовити витяг з ДЗК?
Адвокат, г. Запорожье, 25 лет опыта
Общаться в чатеЗа адресою через ДІЮ.
Адвокат, г. Запорожье, 25 лет опыта
Общаться в чатеТак будинок не може бути проданий без земельної ділянки. Кадастровий номер є суттєвою умовою договору купівлі-продажу.
так а якщо будинок приватизований? чому він не може бути проданий?
Адвокат, г. Запорожье, 25 лет опыта
Общаться в чатеТак будинок не може бути проданий без земельної ділянки. Кадастровий номер є істотною умовою договору купівлі-продажу. Тобто такою, без якою такий договір не може бути укладеним.
Адвокат, г. Запорожье, 25 лет опыта
Общаться в чатеВибачаюсь, мав на увазі те, що спочатку отримати Витяг з реєстру речових прав за адресою - має бути інформація щодо земельної ділянки.
пробую вже як малюнок вставити
Адвокат, г. Николаев, 34 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Ксенія!
Земля знаходиться у державній або комунальній власності? Яке цільове призначення має ділянка на якій знаходиться будинок?
19 листопада 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель», яким, зокрема, внесли зміни до пп.5, п.27 розділу X Земельного кодексу України щодо безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність.
Цією нормою закону визначили, що забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.
Отже, приватизація земельної ділянки з нерухомим майном – це процес безоплатної передачі землі з державної чи комунальної власності у приватну власність громадян України. Основним нормативним актом, що регулює це питання, є Земельний кодекс України (ЗКУ). Згідно зі статтею 118 ЗКУ, громадяни України мають право на безоплатну приватизацію земельних ділянок для певних цілей, зокрема для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Так, приватизація землі під будинком можлива, але для цього потрібно виконати ряд умов:- Право власності на будинок. Ви повинні бути законним власником нерухомості, розташованої на земельній ділянці. Це підтверджується документами, такими як свідоцтво про право власності, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або договір купівлі-продажу.
- Цільове призначення землі. Земля має бути призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку (код цільового призначення – 02.01). Якщо земля має інше призначення (наприклад, сільськогосподарське), її приватизація може бути ускладнена або неможлива без зміни цільового призначення.
- Розташування ділянки. Земля має перебувати у межах населеного пункту або бути частиною території, яка підлягає приватизації. Ділянки в охоронних зонах, на землях природно-заповідного фонду чи стратегічного значення приватизувати не можна.
Щоб приватизувати земельну ділянку, на якій розташований ваш будинок, потрібно пройти кілька етапів:1. Збір необхідних документів:
- Копія паспорта та ідентифікаційного коду.- Документ, що підтверджує право власності на будинок (витяг з реєстру, свідоцтво тощо).- Технічний паспорт на будинок (виданий БТІ або іншою уповноваженою організацією).- Кадастровий план або витяг з Державного земельного кадастру (якщо ділянка вже має кадастровий номер).2. Замовлення технічної документації:
Зверніться до сертифікованого землевпорядника або землевпорядної організації для розробки технічної документації із землеустрою. Цей документ визначить межі ділянки, її площу та цільове призначення. Землевпорядник проведе геодезичні роботи та складе план ділянки.3. Подання заяви до місцевої влади:
Після отримання технічної документації подайте заяву до органу місцевого самоврядування (сільської, селищної, міської ради) або до територіального органу Держгеокадастру (якщо земля за межами населеного пункту). До заяви додайте:- Технічну документацію із землеустрою.- Копії документів на будинок і вашу особу.- Обґрунтування розміру ділянки (з урахуванням норм ЗКУ).Орган влади має розглянути заяву протягом 1 місяця та прийняти рішення про надання дозволу на приватизацію.
4. Реєстрація земельної ділянки в кадастрі:
Якщо рішення позитивне, технічна документація передається до Держгеокадастру для внесення відомостей про ділянку до Державного земельного кадастру. Після цього ділянці присвоюється кадастровий номер.5. Затвердження рішення про приватизацію:
Орган місцевого самоврядування затверджує проєкт землеустрою та видає рішення про передачу земельної ділянки у вашу власність. Це рішення є підставою для оформлення права власності.6. Реєстрація права власності:
Останній етап – звернення до нотаріуса або Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) для реєстрації права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав. Після цього ви отримаєте витяг, який підтверджує, що земля належить вам.
Складнощі, які можуть в Вас виникнути:
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрій Кліментійович, оце все що я знайшла про цю ділянку. Вона закинута багато років, і я так розумію що там лише будиночок у власності, бо на кадастровій карті ділянка сіренька
Адвокат, г. Николаев, 34 года опыта
Общаться в чатеБез кадастрового номеру на землю нотаріус не оформить купівлю-продаж нерухомості. Про це говорить стаття 377 ЦКУ:
Перехід права на земельну ділянку у разі набуття права власності на об’єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об’єкт незавершеного будівництва, що розміщені на ній.
"Істотною умовою договору, який передбачає перехід права власності на об’єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об’єкт незавершеного будівництва, який розміщений на земельній ділянці і перебуває у власності відчужувача, є умова щодо одночасного переходу права власності на таку земельну ділянку (частку у праві спільної власності на неї) від відчужувача (попереднього власника) відповідного об’єкта до набувача такого об’єкта".
Тож,потрібно починати з присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру.
Відповідно до статті 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення
Відповідно до ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об’єктом цивільних прав виключно з моменту її формування. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту їй присвоєння кадастрового номеру.
Тому, якщо у земельної ділянки немає кадастрового номера, то продавцеві необхідно подбати про його присвоєння, інакше нотаріус відмовить в посвідченні договору купівлі-продажу.
Також слід перевірити чи внесена земельна ділянка до Державного земельного кадастру. Тут слід скористатись Публічною кадастровою картою. Пошук земельної ділянки можна робити за кадастровим номером або за місцезнаходженням земельної ділянки.
Адвокат, г. Запорожье, 25 лет опыта
Общаться в чатеЦе архівний запис, до 2013 року. Шукайте власника, необхідно отримувати кадастровий номер та оформлювати право власності або користування.
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Купити будинок без оформленої земельної ділянки неможливо.
Щоб Ви мали змогу купити будинок - власник повинен оформити право власності або право користування на земельну ділянку під ним.
Згідно частини 16 статті 120 Земельного кодексу України предметом правочину, який передбачає перехід права власності на будинок, який розміщений на земельній ділянці, що перебуває у власності попереднього власника, повинна бути також така земельна ділянка. Істотною умовою договору, який передбачає такий перехід права власності, є умова щодо одночасного переходу права власності на таку земельну ділянку від відчужувача до набувача такого об'єкта.
Тобто, відчуження об'єкту нерухомого майна (жилого будинку (крім багатоквартирного), іншої будівлі або споруди, об'єкт незавершеного будівництва або частки у праві спільної власності на такий об'єкт) та земельної ділянки може відбуватись укладенням одного нотаріального посвідченого договору.
При цьому, згідно правил частини 8 статті 120 Земельного кодексу України істотною умовою договору, на підставі якого набувається право власності на жилий будинок, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на такий об'єкт.
Укладення договору, що передбачає набуття права власності на будинок, здійснюється після виділення такої частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй кадастрового номера.
Крок 1. Замовлення та розроблення документації із землеустрою
Для початку робіт необхідно звернутись до сертифікованого інженера-землевпорядника, який є розробником документації із землеустрою, для замовлення робіт з розробки документації із землеустрою на основі якої буде сформована земельна ділянка та зареєстрована в Державному земельному кадастрі.
Сертифікований інженер-землевпорядник організовує виїзд на місцевість для обмірів території ділянки та визначення її меж, потім розробляє документацію із землеустрою в паперовому та електронному вигляді разом з обмінним файлом, що включає в себе всю необхідну інформацію про земельну ділянку.
Рекомендуємо звертатись до досвідчених інженерів-землевпорядників для організації таких робіт, вони зможуть забезпечити оформлення землевпорядної документації відповідно до вимог законодавства та знайти оптимальний варіант вирішення складних чи не стандартних ситуацій, що можуть виникати в процесі виконання робіт. Таким чином, ви збережете свій час та нерви, уникнете необхідності вивчати тонкощі земельного законодавства та порядків реєстрації земельної ділянки в ДЗК.
Крок 2. Подання документації із землеустрою на розгляд до Держгеокадастру
Після розроблення документації із землеустрою на неприватизовану земельну ділянку під житловим будинком, сертифікований інженер-землевпорядник формує пакет документів та подає їх на розгляд Державному кадастровому реєстратору, який перевіряє її на відповідність законодавству України.
Крок 3. Реєстрація ділянки та тримання витягу з ДЗК про земельну ділянку
У випадку позитивного розгляду документації кадастровий реєстратор приймає рішення про реєстрацію ділянки та визначення кадастрового номеру чи відмову в такій реєстрації. За результатом реєстрації ділянки в ДЗК буде сформовано Витяг з ДЗК з кадастровим номером земельної ділянки та всіма відомостями, що вносились в кадастр.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
то наразі з цим будинком без кадастрового номеру земельної ділянки нічого неможливо зробити? ні продати, ні подарувати, вірно?
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеНа жаль, так.
Для юридичної чистоти угоди обов’язково потрібен кадастровий номер земельної ділянки. Це ключова умова для укладення договору купівлі-продажу або договору дарування