Задайте вопрос юристу

932 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Недвижимость, 03 июля 2025, вопрос №139031 350₴

Прописка людей в квартире

Если я , будучи собственницей квартиры , пропишу в ней людей , претендуют ли они на право собственности на эту квартиру в будущем ?
И могу ли я их прописать онлайн ?

(Звоните в вайбер или телеграмм)

Ответы юристов (6)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    На жаль, але Ваші особисті контакти є недоступними для фахівців платформи.

    Але для відповіді на Ваше питання телефонного або іншого зв'язку і не потрібно.

    Якщо Ви є власником і за Вашою згодою у квартирі будуть зареєстровані інші люди, скільки б вони не проживали, вони НЕ набувають ні 1 % прав на майно, не хвилюйтеся.

    Щодо надання дозволу на реєстрацію онлайн, це можливо лише щодо реєстрації невійськовозобов'язаних осіб, тоді Ви дійсно можете спробувати надати дозвіл онлайн через Портал Дія. У всіх інших випадках потрібно або Ваша присутність, або присутність Вашого представника по довіреності.

    З повагою! Щасти Вам!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Звичайно що не претендують.

    Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним (ст. 41 Конституції України).

    Згідно з ст. 321 ЦКУ право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

    Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

    Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу.

    Тому жодного юридичного ризику це не несе.

    Лише може впливати на розмір комунальних послуг.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Олександро!

    Ви можете прописати онлайн лише невійськовозобов'язаних осіб (жінок, дітей) - для цього потрібно буде надати згоду через ДІЮ. Чоловіки від 18 до 60 років можуть зареєструвати своє місце проживання виключно через ЦНАП та за наявності військово-облікового документа, де міститься відмітка (штамп) про взяття на військовий облік за новим місцем проживання.

    Ніхто з прописаних осіб не претендує на Вашу квартиру і в майбутньому також не матиме права на неї.

    Крім того, Ви в будь-який момент можете виписати даних осіб без їхньої згоди.

    Згідно п.2 ч.1 ст. 18. ЗУ «Про реалізацію публічних електронних послуг з реєстрації та декларування місця проживання в Україні»

    Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.

    Відповідно до п. 61 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) здійснюється за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано в житлі, що належить власнику на підставі права власності, до якої додається:
    • заява https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/265-2022-%D0%B...
    • документ, що посвідчує особу (паспорт);
    • документ, що підтверджує право власності на житло, в якому задекларовано чи зареєстровано місце проживання особи, що знімається.

    Але, якщо прописана людина є військовозобов'язаним, то можуть бути певні проблеми, адже деякі ЦНАПи неохоче знімають з місця реєстрації таких осіб.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександра!

    Если я , будучи собственницей квартиры , пропишу в ней людей , претендуют ли они на право собственности на эту квартиру в будущем ?

    Ні, місце реєстрації не наділяє осіб правом власності на нерухомість.

    Право власності – це система правових норм, які регулюють відносини щодо володіння, користування та розпорядження майном його власником.

    Стаття 316 Цивільного кодексу України (далі ЦК) визначає, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону з власної волі, незалежно від волі інших осіб.

    В об’єктивному значенні право власності – це право суб’єкта володіти, користуватися та розпоряджатися належними йому матеріальними благами на власний розсуд у межах закону.

    У суб’єктивному значенні право власності – це система правових норм, які закріплюють належність матеріальних благ визначеним суб’єктом, й регулюють володіння, користування та розпорядження ними, а також захист компетентності власника.

    Зміст права власності складається з компетентності власника щодо володіння (може бути як законним, так і незаконним), користування та розпорядження певною річчю (ст. 317 ЦК України).

    Тож до компетентності власника належать:

    – право володіння;

    – право користування;

    – право розпорядження.

    Право володіння – встановлена законом можливість фактично панувати над річчю, мати її в себе:

    – законне володіння – має правову підставу;

    – незаконне володіння – володіння викраденим майном; майно, придбаним на підставі недійсного правочину (добросовісний набувач, тобто особа, котра не знала та не могла знати, що придбає майно у не правочинної особи; недобросовісний набувач – особа, яка знала, що купує майно у не правочинної особи).

    Право користування – встановлена законом можливість отримати корисні властивості (доходи, плоди) з речі, майна через її виробничу експлуатацію чи особисте споживання.

    Право розпорядження – встановлена законом можливість визначення юридичної долі речі (через її відчуження, дарування, знищення та ін..).

    Право власності підтверджується правовстановлюючим документом. Існує багато видів правовстановлюючих документів. Все залежить від виду майна і способу придбання нерухомості.

    Отже, правовстановлюючими документами на будинок (квартиру) є:

    • договори, на підставі, яких набувається право власності (купівлі-продажу, дарування, міни);
    • свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;
    • свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією;
    • свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом чи консульською установою України;
    • свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України;
    • судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття права власності на нерухоме майно;
    • інші документи, що відповідно до законодавства підтверджують набуття права власності на нерухоме майно.

    Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Тобто Ваше право власності на будинок (квартиру) повинне бути зареєстровано.

    Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

    И могу ли я их прописать онлайн ?

    Якщо Ви прописуєте невійськовозобов'язаних осіб, то так, це можливо зробити через Дію.

    Для зміни реєстрації в Дії слід аби у всіх осіб-власників житла були картки платника податків (РНОКПП), «Дія.Підпис» та один із цифрових паспортів у «Дії» — ID-картка або закордонний паспорт. Скористатися самою послугою можна за допомогою меню «Дії» «Послуги», далі натиснути «Зміна місця реєстрації».

    Щоб зареєструватися в чужому житлі, потрібно:

    • натиснути У житлі іншого власника;
    • перевірити або заповнити контактні дані та дані про військовий облік
    • поділитися QR-кодом або посиланням із власником
    • власник має обрати адресу, контактні дані та підписати заяву
    • уважно перевірити заяву - підписати Дія.Підписом - сплатити адміністративний збір.

    Щоб зареєструвати іншу людину у власному житлі, потрібно:

    • вибрати адресу, за якою ви хочете зареєструвати;
    • перевірити свої контактні дані;
    • поділитися QR-кодом або посиланням з людиною, яку реєструєте;
    • людина, яку реєструють, перевіряє дані та підписує заяву;
    • уважно перевірити заяву. Підписати Дія.Підписом.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    НЕ ХВИЛЮЙТЕСЯ, ВАШЕ ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА КВАРТИРУ (У ВАШОМУ ВИПАДКУ) НЕ ПЕРЕБУВАЄ ПІД ЗАГРОЗОЮ.

    Поняття реєстрації місця проживання завжди тісно пов’язувалось з можливістю користуватися житловою нерухомістю, у якій зареєстрована та чи інша особа. Народжене за радянських часів поняття «прописка» досі за звичкою широко використовується багатьма людьми при спілкуванні, незважаючи на те що юридично таке поняття вже давно зникло, трансформувавшись у реєстрацію місця проживання.

    Чим же відрізняється прописка (рудимент минулого) від сучасної реєстрації місця проживання? В буквальному сенсі це різні за своєю правовою природою інститути, хоча й мають багато спільного. Основною відмінністю є те, що головною метою прописки було закріплення за особою права користування житловим приміщенням, тоді як реєстрація місця проживання є повідомленням особою інформації про місце свого постійного проживання.

    01 грудня 2021 року набрав чинності Закон України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», яким введено в дію нове поняття - декларування місця проживання. Це повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади. Реєстрація ж місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.

    За приписами нового Закону, реєстрація місця проживання (перебування) особи не є підставою для набуття такою особою права володіння, користування чи розпорядження житлом (у тому числі не є підставою для вселення чи визнання за особою права на проживання та/або права користування житлом), про проживання в якому особа повідомила.

    Отже, реєстрація місця проживання особи у квартирі чи будинку, які не належать цій особі на праві приватної власності, не може бути підставою для набуття права володіння, користування чи розпорядження цими об’єктами нерухомості, не є підставою для вселення чи визнання за особою будь-яких інших майнових прав, а є лише фактом, підтверджуючим місцезнаходження особи і жодним чином не може вплинути на володіння нерухомістю. Інститут реєстрації місця проживання покликаний забезпечити особі реалізацію її соціальних прав, зокрема право голосу, право на участь у прийнятті рішень місцевого значення, отримання адміністративних послуг, ведення листування, за винятком права проживання чи вселення у житло, в якому особа зареєстрована.

    ---

    Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2020 р. №1364 затверджено Порядок реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання в електронній формі.

    Електронна згода на реєстрацію місця проживання від власника (співвласників) житла зазначається у заяві під час її формування.

    Щоб надати згоду на реєстрацію місця проживання через Дію, власник житла повинен авторизуватися у застосунку, обрати послугу зміни місця проживання, та вказати адресу, де планується реєстрація. Далі потрібно перевірити інформацію, ввести контактні дані та підписати заяву електронним підписом, після чого власник житла отримає повідомлення про необхідність надання згоди. Після надання згоди власником, заяву буде розглянуто.

    Братченко Віра Юріївна

    Доброго дня, Олександро!

    Скасування прописки в Україні означає перехід від обов'язкової реєстрації місця проживання до декларування або реєстрації місця проживання.

    Наразі прописку як саме поняття скасовано, існує реєстрація місця проживання особи. Зареєстровані у Вашому житлі особи право власності на квартиру не матимуть. В свою чергу, Ви як власник маєте право в будь-який момент зняти зареєстрованих у Вас осіб з місця реєстрації за Вашою адресою (у Вашій квартирі).

    Статтею 18 Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" визначено порядок зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування). А саме:

    1. Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється:

    1) за заявою про зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), поданою у паперовій формі такою особою, її законним представником або представником;

    2) за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.

    2. Зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини не здійснюється за заявою власника житла, якщо власником такого житла є один із батьків або інших законних представників дитини.

    3. Зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) особи за заявою співвласника житла в порядку, передбаченому пунктом 2 частини першої цієї статті, здійснюється за згодою іншого співвласника житла, яка надається особисто або через представника.

    4. Разом із заявою про зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), що подається у паперовій формі, така особа подає паспортний документ особи, а також у випадках та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, - військово-обліковий документ (для громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). Стосовно дитини віком до 14 років подається також свідоцтво про народження.

    5. У разі подання заяви про зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у паперовій формі представником такої особи додатково подаються:

    1) документ, що посвідчує особу представника;

    2) документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника).

    6. Подання заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини віком до 14 років або особи, визнаної судом обмежено дієздатною або недієздатною, здійснюється одним із батьків або інших законних представників такої особи за згодою іншого з батьків чи законних представників.

    7. Зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини віком від 14 до 18 років здійснюється за згодою її батьків або інших законних представників чи одного з них, крім випадку, передбаченого статтею 15 цього Закону.

    8. Заява, передбачена пунктом 1 частини першої цієї статті, може подаватися в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. До заяви, що подається в електронній формі, документи не додаються.

    9. Іноземець, особа без громадянства подає до органу реєстрації заяву про зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у зв’язку з припиненням підстав перебування на території України. До заяви додається паспортний документ особи або довідка про звернення за захистом в Україні, у тому числі строк дії яких закінчився.

    10. Зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку та піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки та піклування.

    11. У разі усиновлення дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, якщо при цьому змінюється прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) дитини, зняття з реєстрації місця проживання таких дітей здійснюється за заявою органу опіки та піклування за попереднім прізвищем, власним ім’ям, по батькові (за наявності) дитини.

    12. Зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) співвласника житла за заявою іншого співвласника цього житла не здійснюється.

    13. Орган реєстрації приймає рішення про відмову у знятті із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, якщо:

    1) особа подала не в повному обсязі передбачені цим Законом документи (відомості) або документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, є недійсним;

    2) відомості реєстру територіальної громади не відповідають відомостям у поданих особою документах або відомостях;

    3) за зняттям із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) звернулася дитина віком до 14 років або особа, не уповноважена на подання документів.

    14. При прийнятті рішення про відмову у знятті із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) особи застосовуються вимоги, передбачені Законом України "Про адміністративну процедуру" щодо прийняття адміністративного акта, який негативно впливає на право, свободу чи законний інтерес особи.

    Змінити чи зареєструвати (задекларувати) місце проживання Ви можете через застосунок Дія, крім випадків коли житло розташоване з зоні ведення бойових дій, тоді реєстрація тільки через ЦНАП особисто, або через представника. Якщо реєструватись за Вашою адресою буде, наприклад, мати і дитина, то треба мати Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження (якщо жінка одинока мати) або письмову згоду на реєстрацію місця проживання батька дитини, подана ним особисто, або нотаріально посвідчену у разі неможливості його особистої присутності.

    З повагою, юрист Віра Братченко!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України