Задайте вопрос юристу

932 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 03 июля 2025, вопрос №139032

Зміна суми аліментів

Доброго дня. Підкажіть будь ласка з колишнім розлучена, він зараз за кордоном, суд присудив аліменти 1/4 від суми всіх доходів. Але так як він за кордоном і дохід перевірити не можливо він оплачує тільки 2000 , чи можна змінити аліменти на тверду сумму і яка вона буде

Ответы юристов (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Віталіна!

    чи можна змінити аліменти на тверду сумму

    Так, це можливо.

    Відповідно до ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

    Існує два способи стягнення аліментів:

    • Частка від доходу
    • Тверда грошова сума

    Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

    Сімейний кодекс України (далі - СК України) не передбачає зміни способу стягнення аліментів, якщо між батьками був укладений нотаріально посвідчений договір. Якщо аліменти були встановлені у добровільному порядку, то батькам необхідно внести відповідні зміни до нотаріально посвідченого договору. Однак це не означає, що платник чи стягувач втратили право на звернення до суду із заявою про зміну способу стягнення аліментів.

    Статтею 192 СК України передбачено підстави зміни раніше встановленого розміру аліментів, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

    Застосовуються загальні правила підсудності передбаченні Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України). Позивач, тобто стягувач аліментів, має право обрати суд, до якого пред’явити позов про зміну способу їх стягнення: або суд за зареєстрованим місцем проживання стягувача (ч. 1 ст. 28 ЦПК України) або платника аліментів (ч. 1 ст. 27 ЦПК України.

    і яка вона буде

    Така, яку Ви вкажите та аргументуєте у позовній заяві.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Мурач Дмитро  Васильович
    Мурач Дмитро Васильович 14 часов назад

    Юрист, г. Сумы, 3 года опыта

    Доброго дня!

    Так, можна. Для цього треба подати цивільний позов до суду про визначення розміру аліментів на утримання дитини в твердій грошовій сумі.

    Згідно ч.3 ст. 181 Сімейного кодексу України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

    Згідно ст. 183 Кодексу, суд за заявою одержувача, тобто Вас, визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

    До того ж той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України