Задайте вопрос юристу

932 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 04 июля 2025, вопрос №139065 650₴

ТЦК Відстрочка за п.4 ч.3 ст.23

Скажіть, будь ласка, чи маю право на відстрочку якщо загинув рідний брат (ЦИВІЛЬНИЙ на ТОТ (Тимчасово окупованій території) Херсонщини ??? На основі свідоцтва про смерть окупаційної влади , отримано свідоцтво державного зразка України через суд. Загинув через мінно-вибухову травму. Атака БПла . Згідно закону , можливо отримати відстрочку, так як в законі чітко немає трактування, що повинен буди саме військовий. Причина смерті за особливих обставин отримується ????!

Ответы юристов (5)

    Корнійчук Євген

    Доброго дня, ні повинен бути військовий, у вашому випадку ви не маєте право на відстрочку.

    Питання врегульовано постановою 560

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...

    Де зазначено чіткий перелік документів для отримання відстрочки. У разі відсутності даних документів у відстрочці буде відмовлено.

    жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти за особливих обставин під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану

    документи, що підтверджують родинні зв’язки (у тому числі посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України або посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, в якому проставляється відмітка про норму Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, на підставі якої особі надано статус, або витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни), витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, документи, які підтверджують факт загибелі (смерті) під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану (у тому числі сповіщення або копія акта службового розслідування, або витяг із наказу про виключення із списків особового складу (із зазначенням підстави

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Андрію!

    Скажіть, будь ласка, чи маю право на відстрочку якщо загинув рідний брат (ЦИВІЛЬНИЙ на ТОТ (Тимчасово окупованій території) Херсонщини ??? На основі свідоцтва про смерть окупаційної влади , отримано свідоцтво державного зразка України через суд. Загинув через мінно-вибухову травму. Атака БПла . Згідно закону , можливо отримати відстрочку, так як в законі чітко немає трактування, що повинен буди саме військовий.

    Так, дійсно, в законі немає чіткого формулювання, що Ваш рідний брат повинен був бути військовим, проте Постановою КМУ №560 визначений чіткий перелік документів, які Ви повинні надати на розгляд комісії з надання відстрочок при ТЦК і серед останніх: документи, які підтверджують факт загибелі (смерті) під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану (у тому числі сповіщення або копія акта службового розслідування, або витяг ізнаказу про виключення із списків особового складу (із зазначенням підстави).

    Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    4) жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    документи, що підтверджують родинні зв’язки (у тому числі посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України або посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, в якому проставляється відмітка про норму Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, на підставі якої особі надано статус, або витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни), витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, документи, які підтверджують факт загибелі (смерті) під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану (у тому числі сповіщення або копія акта службового розслідування, або витяг ізнаказу про виключення із списків особового складу (із зазначенням підстави).

    Отже, Ви можете подати до ТЦК заяву про надання відстрочки, але Вам 100% відмовлять. Відмову у наданні відстрочки Ви матимете право оскаржити в адміністративному суді, але для того, Вам прийдеться довести, що норма законодавства стосується, як загиблих (померлих) військових, так і цивільних й що смерть Вашого брата настала під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану.

    Причина смерті за особливих обставин отримується ???!

    Ні, причина смерті за особливих обставин не отримується. Станом на зараз існує тільки Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Братченко Віра Юріївна

    Доброго дня, Андрію!

    Згідно пункту 4 статті 3 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти за особливих обставин під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

    Згідно абзацу 4 статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

    Законом України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" визначено зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.

    Згідно частини 1 статті 1 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" близькі родичі та члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а особа, зникла безвісти за особливих обставин, - особа, зникла безвісти у зв’язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.

    Згідно частин 1, 2 статті 4 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у порядку, передбаченому цим Законом, та вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи. Особа вважається зниклою безвісти за особливих обставин до моменту припинення її розшуку у порядку, передбаченому цим Законом.

    У відповідності до частин 1, 2 статті 21 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" у разі наявності достовірної інформації про те, що особа, яка зникла безвісти за особливих обставин, померла, Уповноважений надає висновок про наявність обставин, що свідчать про смерть цієї особи, та направляє його її родичам.

    Достовірною інформацією про смерть особи є результати аналізу і зіставлення інформації про вилучення людських останків, наданої пошуковими групами, посмертної інформації про такі останки, наданої бюро судово-медичної експертизи, інформації про профілі ДНК та результати зіставлення ДНК, надані ДНК-лабораторіями, з інформацією, що відома про особу, зниклу безвісти за особливих обставин. Ця інформація міститься у комплексному звіті про ідентифікацію.

    Достовірність цієї інформації підтверджується Уповноваженим в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

    Висновок Уповноваженого про наявність обставин, що свідчать про смерть особи, не є фактом, від якого залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, що встановлюються в судовому порядку.

    Поряд з цим, Кримінальний кодекс України доповнено статтею 146-1:

    "Стаття 146-1. Насильницьке зникнення

    1. Арешт, затримання, викрадення або позбавлення волі людини в будь-якій іншій формі, вчинене представником держави, в тому числі іноземної, з подальшою відмовою визнати факт такого арешту, затримання, викрадення або позбавлення волі людини в будь-якій іншій формі або приховуванням даних про долю такої людини чи місце перебування -

    караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

    2. Видання наказу або розпорядження про вчинення дій, зазначених у частині першій цієї статті, або невжиття керівником, якому стало відомо про вчинення дій, зазначених у частині першій цієї статті, його підлеглими заходів для їх припинення та неповідомлення компетентних органів про злочин -

    караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.

    Примітка. 1. Під представником держави в цій статті слід розуміти службову особу, а також особу або групу осіб, які діють з дозволу, за підтримки чи за згодою держави.

    2. Під представниками іноземної держави в цій статті слід розуміти осіб, які діють як державні службовці іноземної держави або проходять військову службу у збройних силах, органах поліції, органах державної безпеки, розвідувальних органах, або осіб, які займають посади в зазначених або будь-яких інших державних органах чи органах місцевого самоврядування іноземної держави, утворених відповідно до її законодавства, або які діють за наказом таких осіб, а також представників іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також представників окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та представників підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України".

    Враховуючи вищезазначене, самого тільки рішення суду про встановлення факту смерті на окупованій території недостатньо. Якщо відомості відносно зникнення брата не було внесено до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, не ініційовано за Вашою заявою початок досудового розслідування у кримінальному провадженні про вчинення відносно Вашого брата кримінального правопорушення, передбаченого статтею 146-1 Кримінального кодексу України та відомості про смерть та факт смерті встановлено не за процедурою, визначеною Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин", а тіьки на підставі рішення місцевого суду про встановлення факту смерті на окупованій території на підставі документу про смерть, виданого окупаційною владою, фото-, відео- доказів з місця захоронення, пояснень свідків тощо, підстави для визнання брата, особою, котра загинула або зникла безвісти за особливих обставин під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану відсутні.

    Недотримання вищевказаної процедури, не дозволить надати покійному брату відповідний статус, а отже і підстави для надання Вам відстрочки відсутні.

    Для оформлення відстрочки Вам слід подати відповідну заяву для подальшого розгляду до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки та долучити наявні документи для підтвердження підстави її надання.

    З повагою, юрист Віра Братченко!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    СПІВЧУВАЮ!

    НАЖАЛЬ, ВИ НЕ МАЄТЕ ПРАВА НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ З ВИКЛАДЕНИХ ВАМИ ОБСТАВИН - ВІДСТРОЧКА НАДАВАЛАСЬ БИ, ЯКЩОБ ЗАГИБЛИЙ ПРИЙМАВ УЧАСТЬ В ЗДІЙСНЕННІ ЗАХОДІВ ІЗ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ (ПІДПІЛЛЯ; ПАРТИЗАНСЬКИЙ РУХ ТА Т.П.).

    НАВЕДЕНИЙ ВАМИ ПУНКТ КАЖЕ НАСТУПНЕ:

    "3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    4) жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти за особливих обставин під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;"

    ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ЗА ЦИМ ПУНКТОМ, ЗГІДНО ДОДАТКА 5 ПОСТАНОВИ КМУ 560:

    документи, що підтверджують родинні зв'язки (у тому числі посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України або посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, в якому проставляється відмітка про норму Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , на підставі якої особі надано статус, або витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни), витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, документи, які підтверджують факт загибелі (смерті) під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану (у тому числі сповіщення або копія акта службового розслідування, або витяг із наказу про виключення із списків особового складу (із зазначенням підстави).

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас, Андрію!

    В ТЦК Вам відмовлять у оформленні відстрочки, проте дану відмову Ви можете спробувати оскаржити у судовому порядку.

    Право на відстрочку від призову різних категорій осіб визначене у законі "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    Зокрема, у пункті 4 частини третьої статті 23 Закону йдеться, що призову на військову службу під час мобілізації не підлягають: " жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти за особливих обставин під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану".

    В законі не уточнюється, ким мають бути загиблі або зниклі люди (військовими чи цивільними), щоб їхні рідні мали право на відстрочку.

    Водночас додатком 5 постанови КМУ 560 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B... перечислено перелік документів, які необхідно надати для оформлення відстрочки, зокрема:

    • документи, що підтверджують родинні зв’язки (у тому числі посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України або посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, в якому проставляється відмітка про норму Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, на підставі якої особі надано статус, або витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни),
    • витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин,
    • документи, які підтверджують факт загибелі (смерті) під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану (у тому числі сповіщення або копія акта службового розслідування, або витяг із наказу про виключення із списків особового складу (із зазначенням підстави)

    Тим не менш, якщо Ви зможете у судовому порядку встановити факт загибелі брата під час під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, то суд зобов'яже ТЦК оформити відстрочку. Але це буде досить складно. Спробуйте пошукати інші підстави для відстрочки (можливо працевлаштування на підприємтсво, яке має бронювання або вступ до ВНЗ, та ін.)

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України