Начните консультацию с юристом онлайн
Підкажіть, будь ласка! Син, якому 26 років, знаходиться у резерві. У нього є одинока та безробітня мати, яка має ще двох неповнолітніх дітей. Чи можна оформити відстрочку? Чи якийсь догляд, чи щось. Адже мати є безробітньою, одинокою, двоє неповнолітніх дітей і соціальних виплат взагалі ніяких немає
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (8)
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Зазначені Вами факти не є підставою для отримання відстрочки.
Проте, за п.9 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" право на відстрочку мають особи:
"зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду".
Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації наведені у Додатку №5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період від затвердженого ПКМУ від 16 травня 2024 р. №560.
Згідно з Переліком подаються наступні документи:
- для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, - документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);
- для особи, яка потребує догляду, — довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Перелік документів є вичерпним.
При цьому військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд (п.58-1).
Розгляньте такий варіант.
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
На жаль, сину не оформлять відстрочку на підставі утримання матері, яка не має інвалідності або не потребує постійного догляду згідно рішення лікарської консультативної комісії.
Щоб сина не мобілізували він повинен мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, які чітко визначені у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (наприклад, догляд за родичем з інвалідністю, працевлаштування на підприємство, яке бронює співробітників або вступ до ВНЗ та ін.)
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю».
не підлягають призову під час мобілізації військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.
На жаль, якщо у матері немає медичних показань для здійснення догляду за нею, то сину не нададуть відстрочку. Потрібно шукати інші підстави.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 34 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Ольга!
Мова йде про оперативний резерв першої черги? Син відслужив строкову службу?
На жаль, у даному випадку можна оформити відстрочку тільки на підставі постійного догляду за матір'ю або ж за наявності в матері інвалідності І чи ІІ групи. Проте, для того, вона повинна потребувати останнього за висновком ЛКК. Чи має матір проблеми зі здоров'ям?
Син не думав про іншу підставу для відстрочки? Наприклад, навчання у ВНЗ?
Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
«9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду».
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:
Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
«13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю».
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період" перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:
З повагою, адвокат Айвазян.
Син якому 26 років у оперативному резерві 1 групи, відслужив строкову службу. Прийняли закон були, коли звільняли , що звільняти будуть у запас, а звільнили в оперативний резерв. Чи законне взагалі це звільнення було? Адже, коли звільняють в оперативний резерв, то бронь отримати не можеш. А мали ж звільняти у запа
Адвокат, г. Николаев, 34 года опыта
Общаться в чатеТак, Ольга, Ви праві. Згідно Указу Президента України мали звільнити у запас. Всіх і звільняли у запас, а потім в тому ж самому наказі про звільнення у запас на виконання вимог статті 26-2 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» та директиви ГШ ЗСУ від 27.05.2015 року № Д-7 «Про уточнення порядку комплектування Збройних Сил України резервістами в особливий період» зараховували в оперативний резерв першої черги.
Це звільнення було законним? Чи можна через суд добитися, щоб звільнили у запас
Адвокат, г. Николаев, 34 года опыта
Общаться в чатеУ Вас є наказ про виключенння сина із списків особового складу військової частини ?
Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
НАЖАЛЬ, ВАШ СИН НЕ МАЄ ПРАВА НА ВІДСТРОЧКУ З НАВЕДЕНИХ ВАМИ ПІДСТАВ.
ВІН ЗАРАХОВАНІ НА СЛУЖБУ В ОПЕРАТИВНОМУ РЕЗЕРВІ.
ЙОГО ЗАРАХУВАЛИ ДО ОПЕРАТИВНОГО РЕЗЕРВУ В ОБОВ'ЯЗКОВОМУ ПОРЯДКУ.
ПРОХОДЖЕННЯ СЛУЖБИ У ВІЙСЬКОВОМУ РЕЗЕРВІ РЕГЛАМЕНТУЄТЬСЯ
"Положенням про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України"
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/618/2012#top
Особливості проходження служби у військовому резерві під час особливого періоду
120-1. Під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам її проходження, в обов’язковому порядку зараховуються до військового оперативного резерву.
120-2. Призов резервістів військового оперативного резерву на військову службу здійснюється у випадках та порядку, визначених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
ЗАРАЗ ОСОБЛИВИЙ ПЕРІОД.
"Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій."
(ВР України, Закон "Про оборону України" від 06.12.1991 N 1932-XII)
ЯК БАЧИМО, ПРИЗОВ РЕЗЕРВІСТІВ РЕГЛАМЕНТУЄТЬСЯ ЗАКОНОМИ УКРАЇНИ України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов’язок і військову службу". ОТЖЕ ВСІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИХ ПОШИРЮЮТЬСЯ І НА РЕЗЕРВІСТІВ - ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНІ ТА ОКРЕМІ КАТЕГОРІЇ ГРОМАДЯН МАЮТЬ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ЗГІДНО ЦЬОГО ЗАКОНУ.
ЗАКОН УКРАЇНИ
"Про військовий обов’язок і військову службу"
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
Стаття 39-1. Призов на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період
8. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
БРОНЮВАННЯ - ЦЕ П.1 Ч.1 СТ.23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ О МОБІЛІЗАЦІЇ.
ОТЖЕ, СКОРІШЕ ЗА ВСЕ, МО УКРАЇНИ НЕ ПОГОДИТЬ БРОНЮВАННЯ РЕЗЕРВІСТА, ЯКЩО В РЕЄСТРІ "ОБЕРІГ" ОСОБА ЗАРЕЄСТРОВАНА РЕЗЕРВІСТОМ.