Задайте вопрос юристу

936 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Наследство, 07 июля 2025, вопрос №139197

Користування спадком померлого

Доброго вечора. Після смерті батька ми вирішили з сестрою, що хочемо поділити майно померлого з його діючою дружиною, нашою матір’ю по закону, тому що її умови за згодою сторін на протязі пів року після його смерті «це мені, а те, що мені не треба - вам» нас не влаштовують. Підкажіть будь ласка чи має право наша мати відмовити нам в виготовленні ключів та знаходженні нас ,її дітей ,у спільному дому, якщо там є і наши частки? Якщо це буде, що ми можемо зробити по закону?
Чи може наша мати відмовити нам у праві користування авто, якщо там є і наші долі спадку , але менше у відсотках ніж у неї?
Дякую

Ответы юристов (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Юрію!

    Підкажіть будь ласка чи має право наша мати відмовити нам в виготовленні ключів та знаходженні нас ,її дітей ,у спільному дому, якщо там є і наши частки? Якщо це буде, що ми можемо зробити по закону?

    Право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.

    Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.

    1. Ви маєте право викликати службу аварійного розтину замків. На підставі паспорта та документа, що підтверджує ваше право власності на цю квартиру, фахівці відкриють замок. Але слід пам'ятати, що вам потрібно буде надати іншим співвласникам дублікат ключів від нових замків.
    2. Якщо ж ситуація передбачена першим пунктом має систематичний характер, у цьому випадку вам необхідно викликати поліцію, тим самим Ви зафіксуєте факт перешкоджання доступу до житла. Якщо співвласник на прохання поліції відчинити двері і віддати іншим власникам екземпляр ключів від вхідних дверей не реагує, тоді правоохоронці опитають свідків і складуть протокол. Цей протокол необхідний надалі як для притягнення порушника до адміністративної відповідальності (згідно зі ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, позбавлення громадянина права на житло карається штрафом, громадськими роботами або адміністративним арештом), так і для звернення з позовом до суду про вселення у житлове приміщення.
    3. Якщо ж Ви зіштовхнулися з тим, що в будинку є охорона, наприклад: консьєрж, сигналізація, відеоспостереження, магнітний замок на двері в під'їзд, або охоронець, і Ви фізично не можете зайти навіть на поверх, а викликавши поліцію вона не діє, тоді без суду вам не обійтись. Але звернутися в поліцію все ж таки обов'язково потрібно для документального підтвердження наявності перешкоди для вселення. Останнє надалі може бути доказом у суді.
    4. Якщо Ви пройшли етапи, описані в 1 і 2 пункті, і це не дало жодного результату, тоді необхідно складати позовні заяви до суду. Відповідно до ч.1 ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Але для звернення до суду необхідно зібрати докази, що підтверджують факт перешкоджання вселенню.
    Чи може наша мати відмовити нам у праві користування авто, якщо там є і наші долі спадку , але менше у відсотках ніж у неї?

    Не може. Ви маєте такеж право власності на авто, як і Ваша матір, незважаючи на меньші частки.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ви подали заяву про прийняття спадщини? Чи можливо Ви вже маєте свідоцтво про право на спадщину?

    Якщо Ви та сестра є спадкоємцями і маєте право на частку квартири, то мати не має правових підстав забороняти Вам користуватися нерухомістю та не давати ключі. В такому випадку Ви можете звернутися до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні частиною квартири та авто https://jurliga.ligazakon.net/news/218845_verkhovn....

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України