Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
937 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я був у розшуку харківського тцк, бо знявся з обліку 6 років тому і ніде не ставав, не прописувався , останній рік жив в Івано-Франківську. Хотів почати "відбілюватись" , поновитись в універі (я до цього вчився в фарм універі, на 3 курсі відчислився), ось вже порахував академ різницю , тільки лишалось зустрітись з деканом і після заяви
На зачислення, мене мали через тиждень-півтора зарахувати(на денну форму). Я поїхав туди і мене взяли прям перед воротами універу і повезли одразу на ВЛК. Пройшов ВЛК години за 4 , туди-сюди і поїхав на тцк, з тцк ще пару годин кудись в центр розподілу, і з цього центру за 5 годин уже був на полігоні в Саричах (Львівська обл). Там забрали тф, воєнний білет зробили , Але не віддали.
Я втік з того полігону на другий день , я не контрактник,не служив до цього , присягу не давав, за бригадою ніякою ще не закріплений, мав проходити БЗВП 51 день. Це наче не підпадає під дезертирство.
Чат гпт сказав що я навіть можу попробувати поновитисьь у навчанні.
Тепер основне питання , що мені робити і як діяти. Чи є сенс відновитись універі. Що буде якщо мене зупинить поліція , або тцк. Бо я так розумію тут час досить важливий. Сьогодні другий день ще, як я лишив частину. Розпишіть як умога детальніше будь-ласка, буду дуже вдячний. Дякую!
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Якщо у Вас статус військовослужбовець - це вже буде розглядатися як СЗЧ.
СЗЧ згідно з Кримінальним кодексом:
Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану.
Покарання:
Передбачається позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.
Також в кримінальному кодексі є ще одна стаття — дезертирство.
По суті, це також є самовільним залишенням частини або місця служби. І під час дії воєнного стану воно карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років.
СЗЧ розглядається більше як тимчасове залишення місця служби без дозволу командира або поважних причин, або нез’явлення на неї впродовж певного періоду.
Дезертирство тим часом розглядається як умисне залишення частини чи місця служби з наміром ухилитися від служби. Тобто у випадку, коли повертатися військовослужбовець не збирається.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олександре!
Провірте, яка щодо Вас є інформація в Резерв+ або Армія+? Ви зняті з військового обліку у зв'язку з мобілізацією?
Для детальної консультації потрібно відштовхуватись саме від інформації, яка міститься в даних застосунках.
Так як Вас мобілізували, то Ви повинні перебувати в статусі військовослужбовця і Вас не зможуть зарахувати на навчання до ВНЗ або надати відстрочку та ін.
Вам потрібно лише шукати підстави для звільнення з військової служби згідно частини 4 статті 26 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу"
За втечу з полігону на Вас може чекати кримінальна відповідальність за СЗЧ, але якщо Ви повернетесь на військову службу до сплину 3 днів, то її можна уникнути.
Якщо Ви перебуваєте в розшуку, то Вас поліцейські затримають та доставлять до військової служби правопорядку.
Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олександре!
На жаль за таких обставин Ваш статус нині - військовослужбовець, бо військовозобов'язаний вважається мобілізованим з моменту відправлення його з ТЦК до військової частини. Це означає, що поновитись на навчання в університеті у Вас просто не має жодної можливості.
Тож наразі Ви знаходитесь у СЗЧ.
Ось роз'яснення МОУ з цього приводу на сайті Турбота:
https://turbota.mil.gov.ua/povernennya-pislya-szch
Алгоритм дій 1
1. Подача рапорту через Армія+ (опційно)- Військовослужбовець подає рапорт через Армія+ (в розділі «Рапорти» рапорт «Повернення на службу після СЗЧ»). В рапорті військовослужбовець вказує посаду, яку займав та військову частину, в якій проходив військову службу на день призупинення військової служби, а також номер кримінального провадження та орган досудового розслідування, що здійсню досудове розслідування, якщо ця інформація відома.
- До рапорту додає рекомендаційний лист від військової частини, в якій бажає продовжити військову службу (за наявності).
2. Прибуття до ВСП ЗС України- Протягом 24 годин після написання рапорту військовослужбовець повинен прибути до Військової служби правопорядку Збройних Сил України (до 30 серпня 2025 року).
- У ВСП ЗС України військовослужбовець отримує припис та дані військової частини, до якої потрібно прибути для поновлення на військовій службі (батальйон резерву).
3. Прибуття до батальйону резерву та зарахування на усі види забезпечення- Військовослужбовець прибуває до батальйону резерву.
- Командир батальйону резерву протягом 24 годин:
- інформує про прибуття військовослужбовця командира військової частини, з якої військовослужбовець здійснив СЗЧ;
- інформує відповідну службу персоналу або кадровий центр або районний ТСЦК та СП, якими військовослужбовець був призваний на військову службу (щодо сержантів і солдат).
- Командир батальйону резерву протягом 72 годин:
- поновлює військовослужбовця на військовій службі;
- зараховує військовослужбовця на усі види забезпечення;
- інформує у письмовій формі про продовження військової служби військовослужбовця відповідний орган досудового розслідування, відповідного прокурора та орган правління військової служби правопорядку.
- повідомляє за підпорядкованістю Головне управління персоналу ГШ ЗСУ.
4. Призначення військовослужбовця на посаду в батальйоні резерву- Командир військової частини, з якої військовослужбовець здійснив СЗЧ протягом 24 годин з моменту отримання повідомлення про прибуття військовослужбовця до батальйону резерву надає до батальйону резерву:
- витяг з наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (в трьох примірниках), інформацію про використані та невикористані дні відпусток (у тому числі за сімейними обставинами), розмір виплаченого грошового забезпечення;
- документ, що посвідчує особу військовослужбовця (за наявності);
- повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, направленого до органу досудового розслідування, копія витягу з ЄРДР;
- витяг з наказу (по особовому складу) про звільнення військовослужбовця з посади, призупинення військової служби та дії контракту;
- облікові документи, медичну книжку (за наявності), медичну характеристику;
- атестати: продовольчий, РАО, речовий, грошовий.
- Військовослужбовець призначається на посаду в батальйоні резерву.
- Здійснюється запис до примірника контракту, що зберігається в особовій справі військовослужбовця, про продовження дії контракту (для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом).
5. Переміщення військовослужбовця до військової частиниАлгоритм дій 2
1. Подача рапорту через Армія+ (опціонально)- Військовослужбовець подає рапорт через Армія+ (в розділі “Рапорти” рапорт “Повернення на службу після СЗЧ”). В рапорті військовослужбовець вказує посаду, яку займав та військову частину, в якій проходив військову службу на день призупинення військової служби.
- До рапорту додає рекомендаційний лист від військової частини, в якій бажає продовжити військову службу (за наявності).
2. Прибуття та реєстрація в ВСП ЗС України- Військовослужбовець прибуває до Військової служби правопорядку Збройних Сил України (протягом 24 годин після подачі рапорту через Армія+, до 30 серпня 2025 року)
- Отримує припис та дані військової частини, до якої потрібно прибути для поновлення на військовій службі (батальйон резерву)
3. Прибуття до батальйону резерву- Військовослужбовець прибуває до визначеного батальйону резерву
- Подає рапорт про прибуття до військової частини (батальйону резерву) та рапорт про переміщення для подальшого проходження служби до батальйону резерву. Рапорти можна подати особисто або через Армія+.
4. Включення військовослужбовця до списку тимчасового прибулого особового складу батальйону резерву та підготовка плану переміщенняКомандир батальйону резерву:
- видає наказ (по стройовій частині) щодо прибуття військовослужбовця з СЗЧ, включення його до списку тимчасово прибулого особового складу та зарахування його на котлове забезпечення;
- обліковує військовослужбовця в книзі тимчасово прибулого особового складу;
- надсилає командиру військової частини, з якої військовослужбовець здійснив СЗЧ (доступними засобами зв’язку):
- повідомлення про прибуття військовослужбовця до батальйону резерву;
- витяг з наказу (по стройовій частині) щодо зарахування військовослужбовця до списку тимчасово прибулого до батальйону резерву особового складу;
- рекомендаційний лист щодо переміщення військовослужбовця з військової частини, в якій проходив службу і з якої вчинив СЗЧ, до батальйону резерву.
- надсилає план переміщення військовослужбовця до відповідного кадрового центру ЗС України.
5. Поновлення військовослужбовця на всіх видах забезпечення та надсилання плану переміщення- командир військової частини, в якій військовослужбовець проходив службу і з якої вчинив СЗЧ, в день отримання документів видає наказ по стройовій частині про повернення військовослужбовця з СЗЧ та поновлення його на всіх видах забезпечення, крім котлового;
- здійснює доповідь про повернення військовослужбовця з СЗЧ та перебування його в батальйоні резерву;
- готує план переміщення військовослужбовця до батальйону резерву та надсилає його до відповідного кадрового центру ЗС України.
6. Переміщення військовослужбовця після прийняття кадрового рішенняСпрощений алгоритм повернення на військову службу не стосується військовослужбовців, які здійснили СЗЧ після 10 травня 2025 року (після набрання чинності Законом України 4392-IX від 30.04.2025 року).
Такі військовослужбовці повинні пройти через загальну процедуру, згідно якої вони можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вони добровільно звернулися із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби (закон України 3902-IX від 20.08.2024 року).
Загальна процедура передбачає:
Лише після рішення суду військовослужбовця починається процедура поновлення на військовій службі з зарахуванням на усі види забезпечення.
У випадку, якщо військовослужбовець вчинив СЗЧ чи дезертирство не вперше, він не може повернутись на військову службу за загальним алгоритмом та бути звільненим від відповідальності.
Відповідно до статей 407,408 Кримінального кодексу України, правові наслідки у цьому випадку будуть наступні:
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
НАЖАЛЬ ВИ ВЖЕ В СЗЧ.
ВИ ВЖЕ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЕЦЬ - ПОНОВЛЕННЯ В УНІВЕРСИТЕТІ БЕЗ ВОД НЕМОЖЛИВЕ, ДА І САМЕ ПОНОВЛЕННЯ ВЖЕ НЕ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.
Особа стає військовослужбовцем з дня відправлення до навчального центру з територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
ЗАКОН УКРАЇНИ
"Про військовий обов'язок і військову службу"
https://ips.ligazakon.net/document/T223200?an=1
Стаття 24. Початок, призупинення, продовження і закінчення проходження військової служби. Час та місце виконання обов’язків військової служби
1. Початком проходження військової служби вважається:
4) день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу;
---
ЩОБ ВАС НЕ ПРИТЯГНУЛИ ДО КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НЕОБХІДНО ІНІЦИАТИВНО ПОВЕРНУТИСЯ ІЗ СЗЧ.
Якщо СЗЧ вчинене після 10.05.2025 і тривало до 3 діб:
Альтернативний шлях:
Якщо СЗЧ повторне або військовослужбовець не бажає повертатися:
ОСЬ ДОРОГОВКАЗ ВІД МОУ ДЛЯ ПОВЕРНЕННЯ ІЗ СЗЧ:
https://turbota.mil.gov.ua/povernennya-pislya-szch
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
На жаль, але нічого позитивного Вас не чекає. Згідно з Кримінальним кодексом України, це кримінально каране діяння, яке передбачене статтею 407.
Стаття 407. Самовільне залишення військової частини або місця служби
1. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез’явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю понад три доби, але не більше місяця, -
караються триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до двох років або позбавленням волі на строк до трьох років.
2. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової служби), а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад десять діб, але не більше місяця, або хоч і менше десяти діб, але більше трьох діб, вчинені повторно протягом року, -
караються штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або службовим обмеженням на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
3. Самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез’явлення вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад один місяць, вчинене особами, зазначеними в частинах першій або другій цієї статті, -
караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
4. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад три доби, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, -
караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
5. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану, -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
...
Якщо щодо Вас або побратимів вчиняються незаконні дії, спочатку рекомендую подавати всілякі скарги, звернення, запити щодо цього. У випадку бездіяльності зі сторони командування, після СЗЧ це буде додатковий аргумент на Вашу користь.
З повагою! Всього доброго Вам.