Задайте питання юристу

937 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 12 липня 2025, питання №139377 350₴

Використання машини третіми особами

Чоловік забрав машину, оформлену на моє ім'я, мені вона не потрібна, але він її передав на використання третім особам. Як себе уберегти від будь-яких наслідків якщо якась ситуація станеться за участі цієї машини, я закордоном, машина невідомо де. Подати заяву в поліцію закордоном?

Відповіді юристів (7)

    Зеленько Юрій Васильович
    Зеленько Юрій Васильович 5 годин тому

    Адвокат, м. Запоріжжя, 25 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня.

    "Мирний" варіант - спробувати знайти користувача автомобіля і оформити в ДІЇ "належного" користувача автомоібля. Цим Ви себе убезпечите від претензій до Вас як до власника (штрафи, ДТП, кримінальні справи і т.п.).

    "Крайні міри" - заява в поліцію в Україні щодо зникнення автомобіля.

    Якщо автомобіль теж за кордоном - то Ваші дії ті ж самі, що описані вище.

    Заяву в поліцію обов'язково шліть заказним Листом з описом вкладення.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Софія!

    Чоловік забрав в Вас авто та передав його у користування третім особам на території України чи він також перебуває разом із Вами за кордоном?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Чоловік також за кордоном? Передача авто відбулася на території України чи за кордоном?

    Перш за все зверніться до чоловіка та зробіть його (або третіх осіб) належним користувачем автомобіля https://hsc.gov.ua/index/poslugi/poslugi-pov-yazan.... В такому разі всі штрафи зафіксовані в автоматичному режимі будуть приходити на належного користувача.

    Так як по документам Ви є власником авто, а людина, якій чоловік передав авто - лише користувач, то всі штрафи зафіксовані в автоматичному режимі будуть надходити Вам (якщо Ви не зробите чоловіка або третю особу належним користувачем). При цьому за несплату штрафу протягом 15 днів, поліція звернеться до державного виконавця і сума штрафу подвоїться.

    Тому зателефонуйте чоловіку та скажіть, що хочете зробите його або інших осіб належним користувачем автомобіля.

    Якщо чоловік проти, то:

    1. Переоформіть авто через ДІЮ на когось із своїх родичів https://www.epravda.com.ua/publications/2024/01/16... Ваш родич як новий власник матиме техпаспорт та нові номера (за бажанням) і зможе подати авто в розшук.

    2. Ви самі можете звернутись до поліції та подати авто в розшук у зв'язку з викраденням. Це можна зробити через 102 або онлайн https://www.npu.gov.ua/onlajn-zvernennya

    Загалом поки Ви вважаєтесь власником авто, то всі штрафи зафіксовані в автоматичному режимі будуть приходити Вам, але Ви можете зробити іншу особу належним користувачем або повернути авто собі у користування після звернення до поліції.

    Якщо машина знаходиться за кордоном, то тут ситуація трішки складніша. Вам потрібно буде звертатись до правоохоронців іноземної держави.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Братченко Віра Юріївна

    Доброго дня, Софіє!

    Якщо транспортний засіб оформлений на Вас, то штрафи отримані третьою особою, що не має права керувати даним автомобілем, накладені постановами по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі буде застосовано до Вас, як власника.

    Ви маєте право подати заяву до поліції про розшук транспортного засобу, або зв'язатися з третьою особою і передати їй право керування транспортним засобам на безоплатній основі, на підставі договору, або переоформити право власності на транспортний засіб.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, СОФІЯ! Якщо авто їзде по Україні, то як Ви собі уявляєте вирішення питання через поліцію за кордоном?! На жаль поліція в Україні досі знає мови країн ЄС на рівні "my name is Vasyl". Про комунікацію через електронну пошту та міжнародну співпрацю промовчу. Єдина лінія співпраці та комунікації завжди йшла через національні бюро Інтерпол та Європол. З 2000-х нічого в цьому плані не змінилося.

    Якщо у Вас є застосунок "ДІЯ" і свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу доступне в ДІЇ, Ви можете змінити реєстраційне свідоцтво на нове, а старе буде анульовано. Це убезпечить Вас від значної кількості проблем.

    Однак поки Ви по базам МВС будете власником - усі штрафи і претензії у випадку коли водій не буде зафіксований (камери, ДТП і втеча водія) можуть бути спрямовані до Вас.

    Тому моя Вам порада - бережіть паспорт для виїзду за кордон з відмітками коли Ви виїхали з України і не повернулись більше в Україну. Це буде якщо що доказом того, що Ви не могли управляти транспортним засобом.

    При обміні паспорта для виїзду за кордон бажано "загубити" цей паспорт з відмітками, бо якщо його знищать - довести буде дуже складно і доведеться слати запити до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України.

    На жаль більше Ви нічого зробити не зможете.

    Встановіть ДІЮ на телефон і зможете відслідковувати стан своїх справ по судам, виконавчим провадженням, штрафам поліції в автоматичному режимі.

    Якщо немає можливості це робити - можна укласти договір з юридичними фірмами, які надають послугу з моніторингу стану справ з судами, боргами на умовах абонплати.

    Без повернення в Україну, на жаль, ні зняти авто з реєстрації, ні вчинити інші дії неможливо.

    Однак, якщо чоловік не хоче нормально питання вирішувати - думаю анулювання свідоцтва про реєстрацію (техпаспорта) шляхом отримання нового (у Вашому випадку електроннного) свідоцтва на авто - цілком прийнятно. Потім при поверненні в Україну (якщо буде треба) - зможете отримати фізичний техпаспорт на авто в ТСЦ МВС. Послуга в ДІЇ називається "Заміна техпаспорта". Тоді розумника, який використовує авто без дозволу при першій же перевірці документів затримають і заберуть авто до вирішення питання з власником, тобто з Вами.

    Якщо людина купила авто і Вам не дали Вашу долю, то хай розбирається з Вашим чоловіком. Ви можете дистанційно як укласти договір купівлі-продажу авто (при бажанні), так і призначити належного користувача. Але Ви це не зобов"язані робити в умовах, коли авто передали у користування / володіння без Вашої згоди як власника по документам.

    Якщо з чоловіком належна комунікація, то щоб себе убезпечити - можна приначити фактичного користувача - належним користувачем (також через ДІЮ на телефоні). Тоді в базі МВС буде відображена особа, яка фактично користується транспортним засобом і претензії будуть вже до нього. Та й в суді, якщо не дай Боже щось з авто зроблять - буде набагато легше доводити свою позицію не на словах, а офіційним документом з ДІЇ.

    В іншому випадку реально на Ваше авто можуть "накатати" як ДТП, так і численні штрафи, що матиме наслідком блокування рахунків та стягнення грошей в тому числі шляхом розшуку та реалізації майна. Я вже мовчу про рідкі, але й таке трапляється, що на авто вчиняють якийсь злочин наприклад. Пограбування банку чи вбивство чи ще щось.

    На жаль власність не тільки дає права, а й зобов"язує. Дуже часто навіть податки зобов"язує платити в інших країнах світу. В Україні така перспектива також можлива з часом. Тож ще існує перспектива платити податки за авто, яким користується невідомо хто.

    Саме тому продаж авто на словах або через довіреності - завжди було дуже ризиковим. Ні, дійсно якщо водій порушить правила і вчинить ДТП, то поліція вкаже його винним в протоколі. Але не завжди все будває ідеально.

    Наприклад якщо з водія немає чого взяти, часто постраждалі від ДТП подають позов до суду саме на власника. Особливо коли немає страховки на авто.

    Водночас, зараз дуже багато в Україні камер фіксації порушень в автоматичному режимі. База МВС не знає хто за кермом і штрафи всі йдуть власнику на адресу, вказану при реєстрації авто в МРЕВ ДАІ (ТСЦ МВС).

    Отже, варіанти можливі я навів. А звернення в поліцію в сучасних реаліях - варіант абсолютно безперспективний, повірте з досвіду. В кразому випадку поліція в Україні зробе Вам відписку, що це цивільні правовідносини і розбирайтеся з чоловіком своїм де він дів авто в рамках цивільного судочинства. Звісно якщо взагалі буде відповідь. Останнім часом окремі органи державної влади настільки знахабніли, що без скарги на Гарячу лінію Уряду - взагалі не реагують на звернення громадян.

    Крім того об"єктивно люди не вкрали у Вас авто, а його передав Ваш чоловік. Ви не вказали чи діючий, чи колишній. Формально, авто набуте у шлюбі незалежно від того на кого зареєстроване - є спільною сумісною власністю подружжя. Допоки не доведено зворотнє, існує призумпція вчинення дій з майном сім"ї - в інтересах сім"ї.

    Презумпція вчинення дій в інтересах сім'ї, згідно із сімейним законодавством України, означає, що дії, вчинені одним із подружжя, вважаються такими, що вчинені в інтересах сім'ї, якщо не доведено протилежне. Це положення закріплене в статті 61 Сімейного кодексу України.

    • Інститут шлюбу передбачає виникнення між подружжям тісного взаємозв’язку, і характер такого зв’язку не завжди дозволяє однозначно встановити, коли саме у відносинах з третіми особами кожен з подружжя виступає у власних особистих інтересах, а коли діє в інтересах сім’ї. Саме тому, на переконання ВП ВС, законодавцем встановлена презумпція спільності інтересів подружжя і сім’ї – Постанова Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2020 у справі № 638/18231/15-ц (провадження № 14-712цс19).

    Положення ст. 60 СК України свідчать про презумпцію спільності права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу. Причому незалежно від того на кого таке майно було записане. Разом із тим зазначена презумпція може бути спростована, й один із подружжя може оспорювати поширення правового режиму спільного сумісного майна на певний об’єкт, в тому числі в судовому порядку. Тягар доказування обставин, необхідних для спростування презумпції, покладається на того з подружжя, хто її спростовує.

    Звісно технічно у правовідносинах щодо авто в Україні можливе відчуження авто без згоди не вказаного у свідоцтві, але фактичного співвласника - другого з подружжя. Але в таких випадках суди, як правило, присуджують з особи, яка продала авто, грошову компенсацію за ринковою вартістю авто.

    Тобто яка тут може бути кримінальна відповідальність сторонніх осіб? - Ніякої. І поліція звісно буде виходити саме з цього. А граючись у заяви про злочин, як радять деякі фахівці, - можна самому отримати кримінальне переслідування, бо нагадаю, що завідомо неправдиве повідомлення про злочин - несе кримінальну відповідальність за ст. 383 Кримінального кодексу України.

    Тож механізми убезпечення дистанційно є. Вам лише треба визначитись зі своєю метою, яку переслідуєте.

    Наймання адвокатів у цій справі - це лише покращити матеріальний стан адвоката, який повідомить, що окрім заяви про злочин і звернення до суду він нічого не може від Вашого імені зробити. Для ТСЦ МВС адвокат НІХТО. Вони будуть вимагати нотаріально посвідчену та легалізовану в Україні довіреність на вчинення будь-яких дій з авто. Договір з адвокатом і ордер не є документом, який дає право розпоряджатися Вашим майном адвокату. Лише довіреність з чітко прописаними повноваженнями.

    Ну звісно ще адвокат може подати до суду. Але який сенс в судах, якщо авто передано невідомо кому. Його просто розберуть на запчастини і все, при першій же небезпеці втратити. Знаю десятки таких випадків. Єдиний варіант для суду - це стягнути з чоловіка кошти за авто, яке він кудись дів без Вашого відома. Звісно що доведеться виводити чоловіка на визнання цього факту, бо без цього довести факт таких дій буде дуже складно, якщо можливо взагалі. От якщо він перед судом відмовиться визнавати факт передачі авто третім особам та не повідомить їх, тоді вже дійсно можна подавати заяву про злочин.

    Такі дії можуть бути кваліфіковані саме як незаконне заволодіння авто (ст.. 289 Кримінального кодексу України), а не як шахрайство (ст. 190 КК України), навіть якщо авто заволоділи шляхом шахрайських дій і введення в оману.

    Різниця між шахрайством і незаконним заволодінням автомобілем полягає в способі заволодіння майном. Шахрайство передбачає обман або введення в оману з метою заволодіння чужим майном, в той час як незаконне заволодіння автомобілем (викрадення) - це незаконне заволодіння транспортним засобом, що може бути здійснено різними способами, включаючи обман або застосування сили.

    Відповідно до вимог кримінального закону незаконне заволодіння транспортним засобом (пункт 1 примітки до статті 289 КК) може бути вчинене будь-яким способом, у тому числі шляхом обману або зловживання довірою. Ця норма є спеціальною, а тому має перевагу над загальною нормою, яка, зокрема, міститься у статті 190 КК.

    Саме такі роз"яснення свого часу надала судова палата у кримінальних справах в Постанові Верховного Суду України від 21.01.2016 р. у справі № 5-365кс15.

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ЯКЩО АВТО В УКРАЇНІ НЕОБХІДНО ЧЕРЕЗ "ДІЮ" ПРИЗНАЧИТИ НАЛЕЖНОГО КОРИСТУВАЧА.

    Належний користувач — це фізична особа, яка на законних підставах користується транспортним засобом, що їй не належить. Такого користувача на транспортний засіб може призначити як юридична особа, так і фізична.

    Послугу можна отримати офлайн у будь-якому зручному сервісному центрі МВС або онлайн через Кабінет водія чи застосунок Дія.

    Призначення належним користувачем відбувається на певний період. Цей термін власник транспортного засобу і користувач визначають самостійно. Коли потрібно припинити користування транспортним засобом достроково — раніше, ніж було вказано при оформленні послуги — існує можливість скасувати призначення належним користувачем.

    Стати належним користувачем може лише особа, у якої є національне посвідчення водія або посвідчення водія іноземної держави, що відповідає вимогам Конвенції про дорожній рух 1968 року.

    У разі внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу, що належить юридичній особі, отримати таку послугу можливо лише в територіальних сервісних центрах МВС. За умови присутності представника власника транспортного засобу та особи, яка планує стати належним користувачем — це може бути одна фізична особа.

    Для чого призначати належного користувача?

    За вчинення правопорушень має відповідати той, хто був за кермом, а не власник транспортного засобу. Призначення належного користувача, або шеринг авто дозволяє отримувати штрафи автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху тій особі, яка керувала транспортним засобом.

    Але призначення належного користувача не означає передачу майнових прав.

    І для виїзду за кордон теж недостатньо мати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу на іншу особу і недостатньо бути належним користувачем.

    Важливо: на один транспортний засіб може бути призначено лише одного належного користувача.

    Щоб призначити належного користувача через "Дію", власник авто повинен авторизуватися в застосунку, перейти до послуги "Шеринг авто", вказати термін користування, та надіслати запит на дані належного користувача через QR-код або посилання. Після підтвердження запиту належним користувачем, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу з'явиться в його цифровому документі.

    Як призначити належного користувача через "Дію":

    1. 1. Авторизація в "Дії":Власник авто авторизується в застосунку, використовуючи один з доступних способів (наприклад, через BankID).
    2. 2. Вибір послуги:В розділі "Послуги" обирається "Шеринг авто".
    3. 3. Надання доступу:Власник може надати доступ до автомобіля, поділившись QR-кодом або посиланням на запит.
    4. 4. Підтвердження запиту:Потенційний належний користувач сканує QR-код або переходить за посиланням та підтверджує свій намір стати належним користувачем.
    5. 5. Отримання документів:Після підтвердження, у цифровому паспорті належного користувача з'являється свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.

    ОСЬ ЩЕ ПОРАДИ ЮРИСТІВ:

    https://protocol.ua/ua/avto_prodal_po_doverennosti...

    Айвазян Юрій Климентійович

    На жаль, не бачу відповіді на свої питання. Тож, спробую дати консультацію без них.

    Якщо авто знаходиться за кордоном, то у Вас дуже мало шансів вирішити це питання з місцевими органами юстиції.

    Якщо все ж таки, авто в Україні, то я пропоную у якості найбвльш ефективного способу повернення авто, звернутись до поліції із заявою про кримінальне правопорушення.

    Відповідно до статті 289 ККУ. Незаконне заволодіння транспортним засобом:

    "1. Незаконне заволодіння транспортним засобом -

    карається обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк;

    2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або поєднані з насильством, що не є небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або вчинені з проникненням у приміщення чи інше сховище, або з використанням електронних пристроїв для втручання в роботу технічних засобів охорони, або якщо предметом незаконного заволодіння є транспортний засіб, вартість якого становить від ста до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, -

    караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.

    3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою або поєднані з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або якщо предметом незаконного заволодіння є транспортний засіб, вартість якого у двісті п’ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, -

    караються позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років з конфіскацією майна або без такої;

    4. Звільняється від кримінальної відповідальності судом особа, яка вперше вчинила дії, передбачені частиною першою цієї статті, та добровільно заявила про це правоохоронним органам, повернула транспортний засіб власнику і повністю відшкодувала завдані збитки".

    При тому, підстави для звернення та алгоритм дій бачу такими:

    Згідно статті 1 Закону України «Про національну поліції», центральним органом виконавчої влади, на який покладається обов'язок служити суспільству шляхом належного забезпечення охорони прав людини і його свобод, який протидіє злочинності, підтримує публічну безпеку і порядок є національна поліція України (далі - поліція) . У пункті 5 частини 1 статті 23 цього Закону зазначено, що до повноважень поліції відноситься здійснення своєчасного реагування та прийняття відповідних заходів на заяви і повідомлення про злочини або події (кримінальні і адміністративні).

    Стаття 25 Кримінального процесуального кодексу України (далі по тексту - КПК) покладає обов'язок на прокурора і слідчого починати досудове розслідування у разі виявлення ознак злочину. Крім цього, статтею 214 КПК позначений термін, протягом якого після прийняття заяви або отримання повідомлення про скоєння злочину, прокурор або слідчий повинні внести інформацію про такий злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань (Реєстр) - і дорівнює він 24 години. Правила та порядок ведення такого Реєстру можна подивитися в Наказі Генеральної прокуратури від 06.04.2016 №139 "Про затвердження Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань". А після цього, протягом ще 24 годин, вищевказані особи зобов'язані почати розслідування.

    Ви можете подати заяву в поліцію онлайн. Така заява вважається електронною і є різновидом письмової. Подати її можна на електронну пошту найближчого відділення поліції, зазначену на їх сайті; або ж перейти на офіційний сайт Національної поліції за цим посиланням, де зазначена покрокова інструкція для подачі заяви через Інтернет. Важливо відзначити, що наявність цифрового підпису для цього не обов'язкова.

    Або уповноважити звернутися до найближчого відділення поліції свого представника і в письмовій формі подати заяву. В такому випадку поліція її приймає і реєструє або в спеціальній інформаційній системі, або, за її відсутності, в журналі єдиного обліку. Важливо відзначити, що заяву краще написати в двох ідентичних примірниках (якщо вона надрукована, то можна просто зробити ксерокопію, обидві повинен підписати заявник) для того, щоб один екземпляр подати органам поліції, а на іншому - поставити позначку (штамп із зазначенням дати прийняття заяви ). Після прийняття письмової заяви органи поліції зобов'язані видати заявнику спеціальний талон-повідомлення.

    Особливі вимоги до написання заяви не передбачені законодавством. Але, не дивлячись на це, в ній важливо описати всі відомі факти і обгрунтувати наявність ознак злочину (так як на її підставі і відомостях, що в ній зазначені, буде вноситися інформація про злочин і до Реєстру) Тому, необхідно вказати наступні дані:

    • назва органу до якого ви звертаєтеся;
    • прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника, номер телефону (можна подати і анонімну заява в поліцію у разі коли така особа боїться, що її можуть переслідувати або ж людина з інших причин не хоче щоб поліція знала про її особисті дані (бажано обґрунтувати чому особа не хоче вказати своє ПІБ); в разі анонімного повідомлення про злочин, поліція зобов'язана перевірити інформацію і за наявності ознак злочину почати досудове розслідування протягом 24 годин з моменту отримання такого повідомлення);
    • короткий виклад і опис подій і обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення (наприклад, якщо подаєте заяву в поліцію про загрозу життю і здоров'ю, то потрібно описати як саме загрожують, хто може загрожувати, в зв'язку з чим, в яких діях це проявляється, як довго існує загроза і тд);
    • попередня правова кваліфікація кримінального злочину із зазначенням статті (частини статті) УКУ;
    • докази, що підтверджують викладені в заяві обставини (якщо такі є; ними можуть бути, наприклад, фото з місця злочину або інші);
    • дата і підпис.

    Якщо подання заяви викликає у Вас труднощі або Ви особисто не бажаєте того робити, то Ви можете доручити виконання цього завдання своєму представнику (адвокату) в Україні за місцем Вашої реєстрації або фактичного проживання в Україні..


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України