Начните консультацию с юристом онлайн
Вітаю! Я лікар-інтерн, за розподілом пройшла на спеціальність «лікар невідкладної допомоги» (інтернатура триватиме 2 роки)
Я прийшла подавати документи у заклад охорони здоров’я, де мені сказали що у них після проходження інтернатури обов’язковим є відпрацювання ще 3 роки, а при відмові потрібно буде сплатити кошти за 6 років навчання + за 2 роки інтернатури, хоча за законом з 2022 року відпрацювання скасовані.
Підкажіть будь ласка, як діяти в такому випадку, якщо все ж таки захочуть змусити підписати якісь документи? Це є незаконним?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (2)
Адвокат, г. Николаев, 34 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Анастасія!
Так, вимога про обов’язкове відпрацювання після інтернатури з 2022 року — є незаконною.
З 29 червня 2022 року в Україні скасовано обов’язкове трирічне відпрацювання для медиків після інтернатури, які навчалися за державним замовленням. Це закріплено в Законі України "Про вищу освіту" та в інших підзаконних актах, зокрема у Постанові Кабінету Міністрів України від 20.07.2022 № 812, якою вносяться зміни до Положення про працевлаштування випускників.
Отже, не треба підписуватиніякі документи, якщо навіть будуть це вимагати. Пам'ятайте також, що Ви маєте право звернутись зі скаргою до МОН.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Ви раніше укладали угоду про відпрацювання не менше трьох років?
Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 25 грудня 1997 року № 367 «Про затвердження Порядку працевлаштування випускників державних вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 квітня 1998 року за № 246/2686. передбачав, що випускник зобов'язаний глибоко оволодіти всіма видами професійної діяльності, передбаченими відповідною кваліфікаційною характеристикою, та відпрацювати у замовника не менше трьох років. Але, даний наказ втратив чинність 09.09.2022.
Тому в першу чергу потрібно проаналізувати договори, які Вам пропонує підписати ЗОЗ.
Якщо Вам пропонують підписати угоду про відпрацювання, то Вам потрібно подавати скаргу до МОЗ та МОН.
Згідно ч. 1 ст. 23 Загальної декларації прав людини кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист від безробіття.
У статті 53 Конституції України зазначено, що держава забезпечує доступність та безоплатність вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється. Конвенція Міжнародної організації праці № 29 «Про примусову чи обов’язкову працю», що набула чинності для України 10 серпня 1956 року зобов’язує держави не допускати примусової праці. Згідно зі статтею l Міжнародної Конвенції «Про скасування примусової праці» № 105, що ратифікована Законом України від 05.10.2000 № 2021-ІІІ, держава зобов'язується скасувати обов'язкову працю і не вдаватися до будь-якої її форми як методу мобілізації і використання робочої сили для потреб економічною розвитку.
Таким чином, якщо Ви не укладали УГОДИ про підготовку фахівців з вищою освітою , то обов'язковість відпрацювання після закінчення інтернатури є порушенням права громадянина України щодо вільного вибору місця роботи.
З огляду на це в Україні склалася неоднозначна судова практика з цього питання.
Суди послуговуються такою логікою: договори про підготовку фахівців, які зобов’язують цих фахівців відпрацьовувати, укладені відповідно до чинного на момент їх укладення законодавства, також чинні. Тому їх умови слід виконувати. З огляду на це суди задовольняють позови ВНЗ та зобов’язують відшкодувати в установленому порядку відповідно до державного або місцевого бюджетів вартість навчання та компенсувати замовникові всі витрати, якщо студент:
В усіх інших випадках суди відмовляють у задоволенні позову. Вони звертають увагу на зміни в законодавстві, які скасовують обов’язок відпрацьовувати. До того ж посилаються на відсутність порядку визначення й відшкодування випускниками вартості навчання, якщо такі працівники порушили умови працевлаштування.
МОЗ також має офіційну позицію щодо необхідності відпрацювання. Воно озвучило її в листі «Щодо необхідності відпрацювання за направленням» від 21.09.2017 № 11.2-10/25114. В якому зазначають: якщо випускник підписав угоду з керівництвом закладу вищої освіти й роботодавцем до прийняття Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо працевлаштування випускників» від 06.10.2016 № 1662-VIII, він зобов’язаний відпрацювати за направленням. Інакше понесе відповідальність згідно з умовами угоди.
На сьогодні трирічні відпрацювання випускника — не обов’язкова вимога, а можливість. Студент, який підписує такий договір, отримує для себе додаткові пільги:
З повагою, юрист Дерій В.О.!