Начните консультацию с юристом онлайн
Квартира на пополам с бывшей женой, счёт за отопление она каким то образом переписала на меня, хотя я там даже не прописан. Остальные счета на ней, вода, электричество и т.д. Ни я ни она не живём на Украине, долг таким образом накапливается. Вопрос, при аресте квартиры за долг, заберут всю квартиру или только мою половину? Или как?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (5)
Юрист, г. Днепр, 25 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Звернути стягнення на Вашу частку буде досить складно. Однак такий механізм в законодавстві існує.
Згідно ст. 366 Цивільного кодексу України:
Кредитор співвласника майна, що є у спільній частковій власності, у разі недостатності у нього іншого майна, на яке може бути звернене стягнення, може пред'явити позов про виділ частки із спільного майна в натурі для звернення стягнення на неї.
Якщо виділ в натурі частки із спільного майна має наслідком зміну його призначення або проти цього заперечують інші співвласники, спір вирішується судом.
У разі неможливості виділу в натурі частки із спільного майна або заперечення інших співвласників проти такого виділу кредитор має право вимагати продажу боржником своєї частки у праві спільної часткової власності з направленням суми виторгу на погашення боргу.
У разі відмови боржника від продажу своєї частки у праві спільної часткової власності або відмови інших співвласників від придбання частки боржника кредитор має право вимагати продажу цієї частки з публічних торгів або переведення на нього прав та обов'язків співвласника-боржника, з проведенням відповідного перерахунку.
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Борг за опалення буде накопичуватись на обох власників, незалежно від того проживають вони у квартирі чи ні. У разі неоплати послуг теплоенерго звернеться до суду та буде намагатись стягнути борг у примусовому порядку - блокуванням рахунків та накладенням арешту на майно.
Проте, якщо сума боргу буде меншою за 20 мінімальних зарплат (160 тис грн) - звернення стягнення на єдине житло не здійснюється.
Відповідно до Постанови КМУ від 24.01.2006 N 45 сплачувати за комунальні послуги мають всі власники квартири.
Згідно пункту 6 частини 1 статті 7 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги " Споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Згідно частини 7 статті 48 ЗУ "Про виконавче провадження" У разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 34 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Дмитро!
Квартира знаходиться у спільній частковій чи спільній сумісній власності? Яка сума боргу?
Звернення стягнення на об’єкти нерухомого майна здійснюється у разі відсутності в боржника достатніх коштів чи рухомого майна. При цьому в першу чергу звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належать боржнику. В останню чергу звертається стягнення на житловий будинок чи квартиру, в якому фактично проживає боржник.
Разом із житловим будинком, об’єктом незавершеного будівництва, стягнення звертається також на прилеглу земельну ділянку, що належить боржнику.
У разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (тобто з з 01 квітня 2024 року - 160 000 грн.), звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.
Згідно із ч. 1 ст. 363 ЦК України частка у праві спільної часткової власності переходить до набувача за договором з моменту укладення договору, якщо інше не встановлено домовленістю сторін.
Відповідно до ст. 366 ЦК України у разі відмови боржника від продажу своєї частки у праві спільної часткової власності або відмови інших співвласників від придбання частки боржника кредитор має право вимагати продажу цієї частки з публічних торгів.
Велика Палата Верховного Суду відступила від правового висновку Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду щодо звернення стягнення на частку у майні, що є у спільній частковій власності, визначивши, що частка у праві спільної часткової власності є самостійним об’єктом цивільних прав, яка може бути об’єктом продажу з публічних (електронних) торгів, передачі стягувачу в рахунок погашення боргу, без її виділу в натурі з об’єкта нерухомого майна.
Так, якщо борг стягуватимуть саме з Вас, то мова буде йти про Вашу частку в нерухомості.
Хоча, співвласники нерухомості несуть солідарну відповідальність за оплату комунальних послуг, незалежно від того, хто з них фактично проживає в квартирі або користується послугами. Кожен співвласник зобов'язаний брати участь у витратах на утримання спільного майна, включаючи оплату комуналки, пропорційно до своєї частки. Тож, скорше за все, борг будуть стягувати солідарно й ареш буде накладений, як на Вашу частку, так і на частку дружини.
Постанова про опис та арешт майна (коштів) боржника є юридичним засобом накладення обмежень, які забороняють боржнику розпоряджатися, а в деяких випадках і користуватися своїм майном. Арешт накладається з метою забезпечення виконання судового рішення і є підготовчим етапом до його оцінки, а згодом й реалізації, якщо звісно неплатник не змінить ставлення до своїх зобов’язань.
Арешт може бути накладено на:
Арешт накладається у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів та основної винагороди приватного виконавця на все майно боржника або на окремі речі.
Крім того, Законом України «Про виконавче провадження» визначено ряд майна та рахунків з коштами, на яке не може бути звернено стягнення, серед них:
Ціна будь-якого товару впливає на його попит. Її правильне формування дозволить швидко зацікавити покупців та успішно закрити торги.
Визначення вартості майна боржника здійснюється за взаємною згодою сторонами виконавчого провадження. У разі якщо вони, а також заставодержатель у 10-денний строк з дня винесення виконавцем постанови про арешт майна боржника не досягли згоди щодо вартості майна та письмово не повідомили виконавця про вартість майна, то виконавець робить це самостійно, керуючись ринковими цінами, що діють на день визначення вартості.
Коли визначити вартість майна складно, виконавець має право залучити суб’єкта оціночної діяльності для здійснення цієї процедури. Виконавець повідомляє про результати визначення вартості чи оцінки майна сторонам не пізніше наступного робочого дня після дня визначення вартості чи отримання звіту про оцінку. У разі якщо сторони не згодні з результатами визначення вартості чи оцінки майна, вони мають право оскаржити їх у судовому порядку в 10-денний строк з дня отримання відповідного повідомлення.
Оскарження в судовому порядку результатів визначення вартості чи оцінки майна не зупиняє передачі майна на реалізацію, крім випадків зупинення передачі майна на реалізацію судом.
Реалізація арештованого майна здійснюється шляхом проведення електронних аукціонів або за фіксованою ціною. Останній спосіб застосовується щодо майна, оціночна вартість якого не перевищує 30 мінімальних розмірів заробітної плати. Реалізація за фіксованою ціною не застосовується до нерухомого майна, об’єктів незавершеного будівництва, майбутніх об’єктів нерухомості, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден незалежно від вартості такого майна.
Порядок реалізації:
Виручені кошти розподіляються згідно з черговістю, визначеною статтею 46 Закону «Про виконавче провадження». Якщо після повного задоволення вимог залишаються кошти, вони повертаються боржнику.
Не завжди торги проходять успішно з першого разу. Не реалізоване на електронних торгах нерухоме майно виставляється на повторні торги за ціною, що становить 85 %, а рухоме майно – 75 % від початково визначеної вартості.
Якщо й друге коло торгів не дало потрібного результату, то на третій електронний аукціон майно виставляється за ціною, що становить 70 відсотків, а рухоме майно – 50 відсотків від початково визначеної вартості.
Нереалізоване майно, конфісковане за рішенням суду, виставляється на повторний електронний аукціон за ціною не меншою, ніж сума загальнодержавних податків і зборів, що відповідно до Податкового кодексу України підлягають сплаті при операціях з реалізації такого майна.
За наявності згоди стягувача (у разі реалізації заставленого майна/предмета іпотеки за наявності згоди стягувача та заставодержателя/іпотекодержателя) третій електронний аукціон може відбутися з можливістю зниження початкової ціни, але не нижче 60 відсотків від раніше визначеної вартості для нерухомого майна та 30 відсотків – для рухомого майна та з подальшою можливістю додаткового подання цінових пропозицій.
Нереалізоване майна на третьому електронному аукціоні, виконавець пропонує стягувачу залишити собі, окрім того, що конфісковане за рішенням суду. Якщо ж стягувач протягом 10 робочих днів з дня отримання пропозиції письмово не заявив про своє бажання, то арешт з майна знімається і воно повертається боржникові. За відсутності у боржника іншого майна, на яке може бути звернено стягнення, виконавчий документ повертається стягувачу без виконання. А випадку, коли стягувач виявив бажання залишити за собою нереалізоване майно, він зобов’язаний протягом 10 робочих днів з дня надходження від виконавця відповідного повідомлення внести на рахунок органу державної виконавчої служби або рахунок приватного виконавця різницю між вартістю нереалізованого майна та сумою коштів, що підлягають стягненню на його користь, якщо вартість нереалізованого майна перевищує суму боргу, яка підлягає стягненню за виконавчим документом.
Коштом перерахованих стягувачем грошей оплачуються витрати виконавчого провадження, задовольняються вимоги інших стягувачів та стягуються виконавчий збір і штрафи, а залишок коштів повертається боржникові. Майно передається стягувачу за ціною третього електронного аукціону або за фіксованою ціною.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
ЗА БОРГИ ЗА КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ ВІДПОВІДАЮТЬ ВСІ ВЛАСНИКИ НЕРУХОМОСТІ В ПРЯМИЙ ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД ДОЛІ У ВЛАСНОСТІ.
Собственники несут солидарную ответственность по коммунальным платежам.
Если жилье временно не используется проживающим платежи за жилищно-коммунальные услуги можно уменьшить. Однако по двум позициям придется платить в любом случае.
Украинское законодательство разрешает уменьшить стоимость жилищно-коммунальных услуг, если в квартире никто не живет более месяца.
В частности, в пункте 6 части 1 статьи 7 закона «О жилищно-коммунальных услугах» указывается, что потребитель имеет право «на неоплату стоимости коммунальных услуг (кроме поставок тепловой энергии) в случае их неиспользования (при отсутствии приборов учета) за период временного отсутствия в жилом помещении».
Но это должно быть документально подтверждено (например, документами о работе за границей; справками о лечении в санатории, службе в армии, отбывании наказания и прочее).
К коммунальным услугам закон относит услуги по поставке и распределению газа, электроэнергии, горячей и холодной воды, тепла, а также по вывозу бытовых отходов.
Из всего этого перечня обязательной к оплате независимо от проживания является услуга по поставке тепла (отопление).
Кроме того, владельцы жилья всегда обязаны оплачивать и жилищные услуги, то есть услуги по управлению многоквартирным домом и придомовой территорией. Тариф рассчитывается в соответствии с общей площадью квартиры.
Такое обязательство возникает на основании права собственности независимо от того, зарегистрирован кто-то в помещении, проживает там или нет. В частности, статья 322 Гражданского кодекса и статья 151 Жилищного кодекса определяют, что собственники должны содержать жилье и территорию вокруг него в надлежащем состоянии.
Обязательно должны оплачиваться услуги по содержанию дома и придомовой территории и отоплению.
Юрист, г. Киев, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Дмитре!
Порядок арешту майна боржника визначено статтею 56 Закону України «Про виконавче провадження» та полягають у винесенні постанови про арешт майна (коштів) боржника або постанови про опис та арешт майна (коштів) боржника.
Згідно частини 7 статті 48 Закону України "Про виконавче провадження" у разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.
Тобто, якщо борг не перевищує 160 000 грн. арешт не може бути накладено на нерухоме майно та виставлено частину квартири на реалізацію.
Ви з дружиною володієте рівними частками у приватній власності.
Санкції за несплату комунальних послуг застосовуються до власника, на якого оформлено особовий рахунок.
У разі якщо дружина не оформила окремого рахунку та Ви на момент оформлення рахунку за оплату комунальних послуг перебували в зареєстрованому шлюбі, слід допустити, що борг нарахована на єдиний відкритий на Ваше ім'я рахунок за оплату комунальних послуг за цією адресою.
Саме власник зобов'язаний сплачувати за комунальні послуги, незалежно від зареєстрованого місця проживання.
Ви маєте право стягнути з дружини в судовому порядку 1/2 розміру нарахованої заборгованості, в той же час і вона має право на стягнення з Вас коштів за оплату інших комунальних послуг, на оплату яких рахунки відкриті на її ім'я.