Задайте питання юристу

937 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 14 липня 2025, питання №139443 340₴

Питання щодо військового обліку

Добрий день. Мені 21 рік. Підкажіть, будь ласка, чи критично, що я зараз перебуваю в ТЦК та СП не за місцем проживання? Я вже як рік ВПО і перебуваю на обліку в ТЦК за місцем прописки. Тобто в семиденний термін я не встав на облік в іншому ТЦК. Також не було повторно пройдено ВЛК і в постанові стоїть: "Непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час". Чи повинен я був повторно пройти ВЛК до 5 червня, якщо мені не виповнилося 25 років? Чи будуть на мене накладені штрафи? В Резерв+ не написано, що я порушив правила військового обліку або перебуваю в розшуку. В 2024 році я оновив дані та написано, що дані оновлено вчасно. В резерві написано, що категорія обліку: військовозобов'язаний. Та чи потрібно при постанові на облік в іншому ТЦК проходити ВЛК, якщо мені не виповнилося 25 років?

Якщо залишити все як є та нічого не робити, то можна з таким витягом з Резерв+ вступити до університету?
Дякую.

Відповіді юристів (5)

    Дерій Владислав Олегович
    75%

    Доброго дня, Андрію!

    Підкажіть, будь ласка, чи критично, що я зараз перебуваю в ТЦК та СП не за місцем проживання?

    Не критично, але якщо Ви зараз підете до ТЦК і Вас немає права на відстрочку з підстав визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, то Вас 100 % направлять на ВЛК та мобілізують, адже Ви є військовозобов'язаним незалежно від Вашого віку.

    Я вже як рік ВПО і перебуваю на обліку в ТЦК за місцем прописки. Тобто в семиденний термін я не встав на облік в іншому ТЦК.

    Звичайно це порушення, адже Ви повинні були стати на військовий облік протягом 7 днів після реєстрації ВПО.

    Згідно ч. 4 статті 37 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов’язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов’язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

    Проте, якщо пройшов рік, то Вас вже не можуть на цій підставі оштрафувати, адже існують терміни притягнення до адміністративної відповідальності і у Вашому випадку це 1 рік з дати вчинення правопорушення

    Згідно статті 38 Кодексу про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом ТРЬОХ місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

    Тобто, якщо пройшло більше року після того як Ви не стали на військовий облік за місцем ВПО, то Вам вже не можуть виписати штраф, а справу про притягнення до адміністративної відповідальності не можуть відкривати, адже сплили строки притягнення до адміністративної відповідальності.

    Стаття 247 КУпАП передбачає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:

    7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;

    Також не було повторно пройдено ВЛК і в постанові стоїть: "Непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час". Чи повинен я був повторно пройти ВЛК до 5 червня, якщо мені не виповнилося 25 років?

    Ні, у Вас не було обов'язку самостійно проходити ВЛК. Вас повинні були викликати повісткою.

    Згідно Пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України 3621, установлено , що лише громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".

    Чи будуть на мене накладені штрафи?

    Вас не мають права притягувати до адміністративної відповідальності та накладати штраф.

    Але, на жаль, ніхто не застрахований від неправомірних дій ТЦК, які можуть спробувати будь-кого притягнути до адміністративної відповідальності за неявку по повістці, проте даний штраф можна оскаржити у судовому порядку.

    В Резерв+ не написано, що я порушив правила військового обліку або перебуваю в розшуку. В 2024 році я оновив дані та написано, що дані оновлено вчасно. Та чи потрібно при постанові на облік в іншому ТЦК проходити ВЛК, якщо мені не виповнилося 25 років?

    Вас 100% направлять на ВЛК, адже Ви є військовозобов'язаним та обмежено придатним і підлягаєте мобілізації (якщо у Вас немає підстав для відстрочки).

    Якщо залишити все як є та нічого не робити, то можна з таким витягом з Резерв+ вступити до університету?

    Так, можна, головне щоб у Вас був оформлений військово-обліковий документ через Резерв+ або ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do....

    Цього буде достатньо для вступу, адже згідно пункту 9 Постанови КМУ 559 Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    Згідно пункту 34 постанови КМУ 1487 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Андрій Клієнт 6 годин тому

      А можете підказати, якщо я вступлю до університету, отримаю відстрочку, пройду влк, то все одно залишусь військовозобов'язаним та не стану призовником?

      • Дерій Владислав Олегович

        На жаль, Ви вже є військовозобов'язаним і це вже безповоротно.

        Проте, якщо ВЛК визнає Вас непридатним до військової служби, то тоді Ви матиме статус невійськовозобов'язаний

    Айвазян Юрій Климентійович
    25%

    Доброго дня, Андрію!

    Мені ще не виповнилося 25 років. Підкажіть, будь ласка, чи критично, що я зараз перебуваю в ТЦК та СП не за місцем проживання? Я вже як рік ВПО і перебуваю на обліку в ТЦК за місцем прописки. Тобто в семиденний термін я не встав на облік в іншому ТЦК.

    В принципі, як ВПО, Ви повинні були стати на військовий облік в ТЦК за місцем обліку упродовж 7-ми днів. Тож, це може бути розцінено ТЦК, як порушення правил військового обліку.

    Відповідно до Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    1) перебувати на військовому обліку:

    за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов’язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов’язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

    10-1) у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:

    у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов’язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);

    Також не було повторно пройдено ВЛК і в постанові стоїть: "Непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час". Чи повинен я був повторно пройти ВЛК до 5 червня, якщо мені не виповнилося 25 років?

    Ні, такого обов'язку Ви не мали.

    Відповідно до Закону України № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист»:

    II. Прикінцеві та перехідні положення:

    1. Цей Закон набирає чинності через один місяць з дня, наступного за днем його опублікування.

    2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

    Чи будуть на мене накладені штрафи? В Резерв+ не написано, що я порушив правила військового обліку або перебуваю в розшуку. В 2024 році я оновив дані та написано, що дані оновлено вчасно. Та чи потрібно при постанові на облік в іншому ТЦК проходити ВЛК, якщо мені не виповнилося 25 років?

    Теоретично штраф може бути накладений у зв'язку із тим, що Ви не стали на військовий облік в ТЦК за місцем обліку ВПО.

    Проте, якщо Ви стали на облік ВПО ще рік тому, то вже сплинули строки притягнення Вас до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку.

    Згідно із статтею 38 КУпАП:

    "Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210 - 1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення".

    Отже, якщо ТЦК притягне Вас до відповідальності та накладе стягнення, тобто штраф, то це буде неправомірно й Ви зможете оскаржити такий штраф упродовж 10 діб з дня винесення постанови керівником ТЦК до районногго суду.

    Щодо проходження ВЛК, то при постановці на облік Вас відправлять на останнє, оскільки незалежно від Вашого віку Ви є військовозобов'язаним.

    Тож, спочатку вступайте до ВНЗ та оформлюйте відстрочку через Резерв+. Вже з відстрочкою зможете зайнятись питанням постановки на облік в ТЦК за місцем обліку ВПО.

    Якщо залишити все як є та нічого не робити, то можна з таким витягом з Резерв+ вступити до університету?

    Для вступу до ВНЗ Вам достатньо подати е-ВОД, сформований через Резерв+ або Дію.

    Лист МОН від 12.07.2024 № 112459-24 Про надання рекомендацій щодо вступу:

    2. Військово-обліковий документ може оформлятись у паперовій або в електронній формах.

    Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    До приймальної комісії закладу освіти подається один із зазначених військово-облікових документів.

    3. Військово-обліковими документами у паперовій формі є:

    • посвідчення про приписку до призовної дільниці;
    • посвідчення призовника;
    • військовий квиток;
    • тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного;
    • військово-обліковий документ на бланку, форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів від 16 травня 2024 р. Nº 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобовʼязаних та резервістів і форми такого документа».

    Строк дії військово-облікового документа в паперовій формі нe встановлено. Разом з тим, особи яким виповнилось 25 років і старші, не можуть надавати посвідчення про приписку до призовної дільниці або посвідчення призовника.

    Обліково-послужна картка військовослужбовця, як додаток до військового квитка, не є військово-обліковим документом військовозобовʼязаного.

    4. Відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 16 травня 2024 р. Nº 559, військово-обліковий документ також оформляється та видається в електронній формі засобами електронного кабінету призовника, військовозобовʼязаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

    Військово-обліковий документ в електронній формі для перевірки повинен надаватись до приймальної комісії в роздрукованому вигляді.

    У роздрукованому військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (QR-код).

    У разі коли відомості про прізвище, імʼя, по батькові, дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків, категорію і вид обліку, відомості про РТЦК, в якому перебуває на обліку, повідомлення про вчинення правопорушення на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

    У разі виявлення приймальною комісією суттєвої невідповідності відомостей, зазначених у військово-облікових документах, громадяни повинні звернутись до відповідних РТЦК, де вони перебувають на обліку, для внесення змін або виправлення відомостей.

    Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування.

    Згідно із пунктом 34 вищезгаданої Постанови КМУ №1487:

    "З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

    перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів. В умовах правового режиму воєнного стану зарахування на навчання до закладів освіти громадян, які підлягають військовому обліку та перебувають на тимчасово окупованій території або вибули з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій за кордон, здійснюється з відстроченням взяття їх на військовий облік і оформлення військово-облікових документів у семиденний строк з дати припинення чи скасування правового режиму воєнного стану".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ДЛЯ ТОГО ЩОБ ВАС ЗАРАХУВАЛИ ДО ВНЗ, У ВАС ПОВИНЕН БУТИ ДІЮЧИЙ ВОД.

    ЕЛЕКТРОННИЙ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВИЙ ДОКУМЕНТ(ВОД) МАЄ ТАКУ САМУ ЮРИДИЧНУ СИЛУ ЯК І ПАПЕРОВИЙ ВОД - ВИ МОЖЕТЕ РОЗДРУКУВАТИ ПРИМІРНИК ВОД З ЗАСТОСУНКУ "РЕЗЕРВ +" ТА НОСИТИ З СОБОЮ.

    САМЕ ГОЛОВНЕ, ЩОБ ЕЛЕКТРОННИЙ ВОД БУВ ДІЙСНИЙ - ПЕРЕВІРТЕ ЦЕ.

    ЗАТВЕРДЖЕНО

    постановою Кабінету Міністрів Українивід 16 травня 2024 р. N 559

    ПОРЯДОК

    оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів

    https://ips.ligazakon.net/document/view/KP240559?a...

    7. Військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.

    Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.

    У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі - QR-код військово-облікового документа).

    Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів.

    У разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1 - 5, 8, 11 - 13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

    8. Військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):

    1) прізвище;

    2) власне ім'я (усі власні імена);

    3) по батькові (за наявності);

    4) дата народження;

    5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);

    6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

    7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;

    7-1) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність);

    8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;

    9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);

    10) військово-облікова спеціальність для військовозобов'язаних та резервістів;

    11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);

    12) відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку);

    13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;

    14) адреса місця проживання;

    15) номери засобів зв'язку;

    16) адреси електронної пошти (за наявності);

    17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;

    18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

    9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    ЯК БАЧИМО НАЯВНІСТЬ ВЛК В ЕЛЕКТРОННОМУ ВОД НЕ Є ОБОВ'ЯЗКОВОЮ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ЙОГО ДІЙСНОСТІ.

    1.

    ВИ ПОВИННІ БУЛИ СТАТИ НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК ЗА МІСЦЕМ РЕЄСТРАЦІЇ ВПО - ВАС МОЖУТЬ ПРИТЯГНУТИ ДО АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ.

    Військовий облік в Україні та за кордоном для українців регулює Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, прийнятий постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року.

    Особи, які змінили місце проживання і отримали статус ВПО також змінюють Територіальні центри комплектування і стають на військовий облік за місцем фактичного проживання.

    За п. 21 Порядку, взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік ВПО та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

    За правилами маєте стати на військовий облік за новим місцем фактичного проживання. Зробити це потрібно протягом 7 днів після приїзду.

    Для взяття на військовий облік, ВПО мають надати такі документи:

    • Заява;
    • Паспорт громадянина України;
    • Військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;
    • Для осіб звільнених у запас: обліково-послужна картка, припис військової частини;
    • Для звільнених за станом здоров’я або сімейними обставинами ― свідоцтво про хворобу та інші документи, які підтверджують законність дострокового звільнення;
    • Рішення військово-лікарських комісій про придатність за станом здоров’я для проходження військової служби в мирний або у воєнний час (у разі наявності).

    ПРИ ПОСТАНОВЦІ НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК ПРОХОДЖЕННЯ ВЛК ОБОВ'ЯЗКОВЕ.

    2.

    ВИ НЕ ПОВИННІ ІНІЦИАТИВНО БУЛИ ПРОХОДИТИ ВЛК.

    П. 2 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі – Закон № 3621) наразі передбачає обов’язок проходження ВЛК громадянам України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними, крім осіб з інвалідністю.

    Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби

    3.

    ВИ ЗАРАЗ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИЙ - ВАС МОЖУТЬ МОБІЛІЗУВАТИ.

    СТАТТЯ 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ О МОБІЛІЗАЦІЇ КАЖЕ:

    "5. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 10 - 1 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" чи базову військову службу. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою."

    ОТЖЕ, У ВАС НЕМАЄ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України