Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня
Ситуація типова, але цікава
Хочу розібратись чи беруть мене за понт чи ні
Я подав заяву на продовження відстрочки від мобілізації на підставі навчання (надіслав поштою). Зв'язався з юристом свого МТЦК (Чернівці), і він стверджує, що не можу отримати відстрочку, поки не пройду ВЛК та не відновлю ВОД, маю статус "обмежено придатний".
Однак, наскільки мені відомо, закон "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" і Постанова № 560 не передбачають таких обмежень — відстрочку за навчання можна надати і без проходження ВЛК.
Крім того:
Юрист назвав довідку з резерву лише "додатком", а не повноцінним документом.
Стверджує, що попереднє рішення про надання мені відстрочки — це помилка попереднього керівництва (хоча я виграв суд щодо цього і їм важко то визнати )))).
Мій аргумент про готовність пройти ВЛК і сплатити штраф за порушення правил військового обліку проігнорували, хоча я маю підстави чому не пройшов вчасно і вони про це знають (перебував у стаціонарі).
Ну і вишенька на торті, юрист каже шо вони дають роз'яснення чому не будуть розглядати заяву. Але роз'яснення немає юридичної сили
Запитання:
Чи правомірна вимога МТЦК щодо обов’язкового проходження ВЛК перед наданням відстрочки за навчання?
Чи можу я вимагати розгляду моєї заяви без проходження ВЛК, посилаючись на норму закону?
Що робити, якщо дії МТЦК суперечать чинному законодавству?
Дякую!
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (17)
Юрист, г. Харьков, 19 лет опыта
Общаться в чатеДОБРОГО ДНЯ, АНДРІЙ! Не проходити ВЛК можуть на жаль із числа обмежено придатних тільки особи з інвалідністю та ті, кому не виповнилося 25 років.
А чому Ви не оформили / не продовжили відстрочку через Резерв+?
Звісно ці процеси одне з одним не пов"язані, але якщо Ви обмежено придатний і не перекомісувалися до 05 червня, можуть виписати штраф 17 тисяч. Це цілком законно, на жаль.
Щодо військово-облікового документу, то Резерв+ достатньо. Паперовий не обов"язковий. Якщо "юристи" місцевого ТЦК не згідні, можуть прочитати лекцію в Генеральному штабі ЗСУ або Міністерстві оборони на цей рахунок.
ОТЖЕ, частково Вам вішають на вуха локшину, але ВЛК Вам пройти дійсно треба було. І зараз треба. Тому легко можуть оголосити в розшук. Відстрочку це не зніме, але від бусифікації в порушення закону ніхто не застрахований, тож краще оформити направлення на ВЛК через Резерв+ та пройти його без ризику опинитись в підвалі ТЦК.
Уряд вніс навесні 2025 року до постанови КМУ № 560 відповідні зміни оскільки взимку Верховна Рада прийняла зміни до закону 2024 року щодо перекомісії обмежено придатних.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 р. (в редакції від 31.05.2025 р.).
Пункт 63.
Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії, за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.
{Абзац перший пункту 63 в редакції Постанови КМ № 1558 від 31.12.2024; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 519 від 06.05.2025}
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом, або були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), або самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.
{Абзац третій пункту 63 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 91 від 28.01.2025; в редакції Постанови КМ № 519 від 06.05.2025}
Пункт 69.
Особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію.
{Абзац другий пункту 69 в редакції Постанови КМ № 519 від 06.05.2025}
Пункт 74.
Військовозобов’язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 74-1 цього Порядку.
{Абзац перший пункту 74 в редакції Постанови КМ № 519 від 06.05.2025}
Оскільки Вас призовною комісією до війни було визнано «непридатним до служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час», то Ви маєте військово-обліковий статус «військовозобов’язаний», що зарахований у запас – незалежно від досягнення 27-річного віку (з 18.05.2024 р. – 25 років), оскільки особи, які визнаються обмежено придатними у воєнний час – зараховуються в запас ІІ категорії (абзац десятий частини дев’ятої, абзац п’ятий частини десятої статті 14, статті 27 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» в редакції від 10.05.2025 р.
Військовозобов’язані, зараховані до запасу ІІ категорії, у разі здобуття під час перебування в запасі або служби у військовому резерві військово-облікової спеціальності переводяться до запасу І (першої) категорії.
В цьому аспекті законодавство з 18.05.2024 р. змін не зазнало.
Ще в квітні 2024 року держава вирішила замінити «шило на мило» і так би мовити скасувала статус «обмежено придатний до служби».
Мета цього проста - вивільнити додатковий мобілізаційно-м"ясний ресурс із числа не дуже здорових людей, але у яких не було десятків тисяч доларів, щоб купити собі виключення з обліку у раніше існувавших військових комісаріатах.
Закон України 21 березня 2024 року № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист».
В прикінцевих положеннях цього закону було прописано: «Установити, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.» (пункт 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3621-IX).
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3621-IX#Text
В той же час, 12 лютого 2025 року Законом України № 4235-IX «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» були внесені зміни за якими громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки «…» або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду».
Тобто формально в тлумаченні ТЦК та держави – це означає, що усіх обмежено придатних мали до 05.06.2025 р. перекомісувати на ВЛК і визначити придатність до служби за актуальними критеріями та медичними показаннями, визначеними Розкладом хвороб Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (наказ Міністерства оброни України від 14.08.2008 р. в редакції від 19.05.2025 р.).
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#Text
ОТЖЕ, Виходячи з наведеного – на жаль держава прибрала усі варіанти, щоб без повістки не проходити ВЛК, тим самим підтвердивши, що праві були ми – юристи, а не ТЦК у своїх позиціях щодо обов’язку переобстеження до 12 лютого 2025 року виключно за повістками та направленнями ТЦК.
При цьому влада вже не соромиться заявляти, що 99 % «обмежено придатних» були визнані або повністю придатними або придатними до служби в тилу. Придатних до служби в тилу відправляють так само на БЗВП на полігон. А там ніхто не заважає змусити людину і на нуль їхати.
Тож потрапляння на ВЛК це для більшості – майже 100 % гарантована мобілізація, якщо немає відстрочки чи бронювання.
Під час медичного огляду на ВЛК змінюється статусу обмежено придатний на один з наступних:
Тобто фактично станом на зараз із 100 % обмежено придатних, 1 % визнані такими, що підлягають виключенню з обліку, 50 % придатними до тилової служби, 49 % повністю придатними до служби.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
чому Ви не оформили / не продовжили відстрочку через Резерв+?Мій заклад не видає довідки ЄДЕБО Прийшлось в суді доказувати законність свого навчання
Юрист, г. Харьков, 19 лет опыта
Общаться в чатеЯкщо питання з відомостями в ЄДЕБО не вирішились і на підставі судового рішення дані не скорегували в ЄДЕБО, то лише в ТЦК на жаль можна оформити відстрчоку... Довідки з ЄДЕБО зараз уже не видаються, а інформація автоматично має підтягуватися з ЄДЕБО в Реєстр військовозобов"язаних та Резерв+.
Тоді бажано пройти ВЛК, але не пройдене ВЛК не перешкода реєстрації і розгляду заяви на відстрочку, а якщо вона вже оформлювалася - то для її продовження.
Водночас, Ви в зоні ризику, оскільки ситуація не зовсім стандартна і ТЦК може підставляти в такому випадку.
Тому бажано ВЛК пройти самому в лікарні за направленням, сформованим в Резерв+ причому поки відстрочка ще діє... Щоб не вручили в ТЦК бойову повістку на відправку до ЗСУ. На жаль було кілька клієнтів на сайті, яким вручили повістку і силою мобілізували незважаючи на те, що відстрочка була по освіті чинною ще 11 днів.
Якщо Вам треба буде продовжувати відстрочку через ТЦК в паперовому вигляді ще неодноразово, то краще не отримувати плашку "Порушення правил обліку" та Розшук.
В мене відстрочка закінчилась Тому подав на продовження Думаю подати адвокатський запит
Юрист, г. Харьков, 19 лет опыта
Общаться в чатеВи думаєте Вам це чимось допоможе?
ТЦК закон не писаний зараз.
Хоча якщо Ви ще не в розшуку і без штрафу, то може Ваш ТЦК ще адекватний.
Це питання треба було вирішити до 5 червня. Тоді взагалі б проблем не було ніяких.
Те вже як було то вже було Я лікувався в стаціонарі в той період і не міг пройти ВЛК Потім довго отримував архіважливу довідку для ВЛК щоб підтвердити свій статус
Ви думаєте Вам це чимось допоможе?
ТЦК закон не писаний зараз.Ну якщо вже один суд виграв, то адвокатський запит може їх залякати, що я готовий знову судитись
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Якщо Ви старший 25 років, то Ви зобов'язані пройти ВЛК як обмежено придатний.
Проте, непроходження ВЛК (незалежно від того, чи вважається це порушенням) не може бути підставою для відмови в наданні відстрочки.
Відповідна судова практика з цього питання:
«Суд зазначає, що порушення військовозобов`язаними вимог правил військового обліку має наслідком настання відповідальності згідно із законом та не може бути підставою для відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на яку позивач має право відповідно до закону.
Таким чином, не проходження позивачем військово-лікарської комісії для визначення ступеня придатності до військової служби, що визначена підставою для відмови позивачу не ґрунтується на вимогах законодавства та визнається судом протиправною.»
Повний текст рішення: https://reyestr.court.gov.ua/Review/120212626
«З огляду на мету проведення медичного огляду (визначення придатності до військової служби) його проходження військовозобов`язаним не є необхідним та доцільним у разі наявності права на відстрочку від призову на військову службу відповідно до закону.
…
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , як суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання від ОСОБА_1 заяви та документів, які підтверджують наявність підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, повинен був розглянути зазначене питання без попереднього проходження ним військово-лікарської комісії та уточнення військово-облікових даних».
Повний текст рішення https://reyestr.court.gov.ua/Review/120894652
«Відтак, фактична вимога пройти медичний огляд до прийняття рішення комісією за заявою про надання відстрочки суперечить приписам Постанови КМУ №560.
Таким чином, обов’язок військовозобов’язаного проходити ВЛК виникає з моменту його направлення на ВЛК саме ТЦК та СП.
Разом з тим, як зазначає позивач, та не заперечує відповідач, оскільки позивача на ВЛК відповідач не направляв, з боку позивача відсутнє порушення щодо строків проходження ВЛК».
Повний текст рішення https://reyestr.court.gov.ua/Review/127196282
Отже, для розгляду питання про надання відстрочки інформація про придатність військовозобов’язаного до військової служби не вимагається
ЩОДО е-ВОД з Резерв+, то відмова його приймати є незаконною, адже :
1. Згідно пункту 58 постанови КМУ 560 Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.
2. Згідно пункту 9 постанови КМУ 559 Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Тому, подавайте роздрукований е-ВОД з Резерв+ або ДІЇ, якщо відмовляють у Вас є два варіанти розвитку подій:
1. Пройти ВЛК згенерувавши направлення через Резерв+
2. Оскаржувати бездіяльність ТЦК у судовому порядку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Так, мене без відстрочки мобілізують на ВЛК Я йому пояснював шо мені не страшно пройти той ВЛК, що я дозбирував всі документи з діагнозами І все було ОК, а зараз їхня волинка по іншому грає ( вибачте за фамільярність )
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеНа жаль, дійсно такий ризик існує. Крім того, якщо Вас мобілізують, але з часом у суді визнаєте мобілізацію незаконною, то Вас все рівно не звільнять з військової служби.
Адже є сумнозвісне рішення Верховного Суду, який виніс рішення, з якого випливає, що встановлення факту грубого порушення ТЦК процедури мобілізації не призводить до звільнення незаконно мобілізованого з військової служби (постанова у справі №160/2592/23 від 5 лютого 2025 року).
Тому, можете повторно надіслати їм документи про відстрочку поштою та прикріпити супровідний лист з посилання на судові рішення або якщо Ви отримали письмову відмову у відстрочці - відразу оскаржуйте її у судовому порядку.
Дякую А якщо в мене є можливість себе забронювати я можу це зробити, але в той ж момент у них буде моя заява про відстрочку вже на столі ?
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеПоки Вам не оформили відстрочку по навчанню - Вас можна забронювати через ДІЮ. Головне - не перебувати в розшуку.
Якщо оформлять відстрочку по навчанню, то просто анулюють бронь.
Адвокат, г. Николаев, 34 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Андрію!
В принципі так, нормою Постанови не визначено, що спочатку Ви повинні пройти ВЛК, а тільки після того Вам можуть надати відстрочку. Тобто, ці два процесі не залежать один від одного. Комісія може розглядати заяву про відстрочку та приймати рішення, й паралельно Ви можете проходити ВЛК.
Відповідно до пункту 63 Постанови КМУ №560:
"Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії, за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.
У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.
Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом, або були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), або самостійно виявили бажання пройти медичний огляд".
Що Ви маєте на увазі під довідкою з Резерв+? е-ВОД з QR кодом? Якщо так, то юрист ТЦК звичайно не правий, оскільки це повноцінний військово-обліковий документ в електронній формі. Й ТЦК зобов'язаний приймати останній.
Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:
"2. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі — засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі — Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі — на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
QR-код військово-облікового документа в електронній формі є формою військово-облікового документа в електронній формі у вигляді двовимірного штрихкоду, що містить відомості про зазначений військовообліковий документ, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.
Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
9. Військово-обліковий документ в електронній формі та військовообліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
10. Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів".
Попереднє рішення про надання Вам відстрочки - це не помилка, оскільки згідно із судовим рішенням було встановлено, що Ви маєте право на відстрочку.
За що саме Ви повинні сплатити штраф, якщо маєте поважну причину несвоєчасного проходження ВЛК та повідомили про останню ТЦК?
Ні, Ви можете проходити ВЛК під час розгляду заяви про надання відстрочки. Той факт, що Вас можуть направити на проходження ВЛК, оскільки Ви раніше були визнані обмежено придатним, не говорить про те, що ТЦК не може розглядати подану заяву на відстрочку.
Можете, нормами законодавства не визначено, що відстрочка надається після того, як Ви пройдете ВЛК, а лише передбачена можливість направлення Вас на ВЛК під час розгляду заяви на відстрочку.
У таких випадках варіантів лише два:
1. Погоджуватись на вимогу ТЦК.
2. Оскаржувати дії ТЦК (Ви це вже робили) спочатку до обласного ТЦК, МОУ, а, далі - до суду, якщо досудовий порядок не принесе результату.
На жаль, інших шляхів вирішення питання з ТЦК не існує.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, 25 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Це означає, що всі державні органи, у тому числі і ТЦК та СП, мають право діти тільки тим чином, яким передбачено чинним законодавством і на мають право вимагати додатково, того що не передбачено.
Постанова КМУ № 560 досить чітко, поетапно, визначає дії ТЦК після отримання заяви про відстрочку, також визначає умови, при яких ТЦК має право відмовити в задоволенні заяви про відстрочку.
Відповідно до п. 63 вказаної Постанови, Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії, за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.
Тому, якщо Ви раніше не були визнані ВЛК обмежено придатним, то вимога щодо проходження ВЛК для надання відстрочки є незаконною
Крім того, Кабмін постановою від 16 травня 2024 р. №559 затвердив Порядок оформлення та видачі військово-облікового документа, а також нову форму військово-облікового документа. Постанова передбачає, що військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі:
засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста
та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони
та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою КМУ № 559.
ВОД в Резерв+ - це і є ВОД оформлений засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, а тому є самостійним документом, який має туж саму силу що й паперовий, оформлений ТЦК.
Ненадання МТЦК належної відповіді на Вашу заяву про відстрочку розцінюється як протиправна бездіяльність, тобто невиконання органом владних повноважень дій або неприйняття рішень що передбачені чинним законодавством.
Таким чином,
1. Бездіяльність ТЦК по надання відстрочки є протиправною.
2. МТЦК зобов'язано прийняти рішення про надання відстрочки без урахування проходження чи не проходження ВЛК (якщо Ви не визнавались обмежено придатним)
3. Я би радив почати з скарг на обласне ТЦК, командування Сухопутних військ та Міноборони
З повагою, адвокат С.Гіммельфарб
Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
У ВАШОМУ ВИПАДКУ ОФОРМЛЕННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ТА ПРОХОДЖЕННЯ ВЛК ТО ДВА ПАРАЛЕЛЬНИХ ПРОЦЕСИ.
ВЛК ВИ ЗАБОВЯЗАНІ БУЛИ ПРОЙТИ ДО 05.06.25, ЯК ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИЙ (ЯКЩО ВИ 25+) - ТОМУ НАПРАВЛЕННЯ ВАС НА ВЛК ЦІЛКОМ ЗАКОННЕ. БІЛЬШЕ ТОГО, ВАС ПРИТЯГНУТЬ ДО АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ.
П. 2 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі – Закон № 3621) наразі передбачає обов’язок проходження ВЛК громадянам України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними, крім осіб з інвалідністю.
---
ЕЛЕКТРОННИЙ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВИЙ ДОКУМЕНТ(ВОД) МАЄ ТАКУ САМУ ЮРИДИЧНУ СИЛУ ЯК І ПАПЕРОВИЙ ВОД - ВИ МОЖЕТЕ РОЗДРУКУВАТИ ПРИМІРНИК ВОД З ЗАСТОСУНКУ "РЕЗЕРВ +" ТА НОСИТИ З СОБОЮ.
САМЕ ГОЛОВНЕ, ЩОБ ЕЛЕКТРОННИЙ ВОД БУВ ДІЙСНИЙ - ПЕРЕВІРТЕ ЦЕ.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів Українивід 16 травня 2024 р. N 559
ПОРЯДОК
оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів
https://ips.ligazakon.net/document/view/KP240559?a...
7. Військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.
Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі - QR-код військово-облікового документа).
Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1 - 5, 8, 11 - 13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
8. Військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):
1) прізвище;
2) власне ім'я (усі власні імена);
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
7-1) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність);
8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);
10) військово-облікова спеціальність для військовозобов'язаних та резервістів;
11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
12) відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку);
13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
14) адреса місця проживання;
15) номери засобів зв'язку;
16) адреси електронної пошти (за наявності);
17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;
18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
ОТЖЕ, ПРЕДСТАВНИКИ ТЦКСП МАНІПУЛЮЮТЬ ЗАКОНОДАВСТВОМ:
---
ПАРАЛЕЛЬНО ПОДАВАЙТЕ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ВАМ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ПО НАВЧАННЮ.
ПОКИ ВАША ЗАЯВА РОЗГЛЯДАЄТЬСЯ, ВАС НЕ МАЮТЬ ПРАВА МОБІЛІЗУВАТИ (ПОСТАНОВА КМУ 560) - В ЦЕЙ ЧАС ПРОЙДІТЬ ВЛК.
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
На жаль, але складна ситуація, адже Ваш ТЦК та СП вкрай не хоче визнавати очевидні речі:
1. Процес оформлення відстрочки та проходження ВЛК - два різні процеси, які не пов'язані один з одним;
2. Електронний військово-обліковий документ прирівнюється до паперового.
Відповідно до пункту 58 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі – Порядок № 560) під час подання заяви про оформлення відстрочки військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).
Отже, військово-обліковий документ в електронній формі (згенерований за допомогою застосунку Резерв+), що був мною поданий минулого разу, є належним документом, що засвідчує відношення особи до військового обліку.
Наразі, оскільки відповіді ТЦК по Вашій ситуації є такими, складно щось порадити. У будь-якому випадку, я бачу лише один можливий варіант: збирати всі документи, у тому числі рішення суду з відміткою про набуття законної сили, та подавати через засоби поштового зв'язку (цінний лист через Укрпошту). Якщо відповіді не буде або вона буде негативна - Ви маєте право подати позов до суду.
Що стосується ВЛК, його звісно краще пройти, на майбутнє. Ви можете спробувати подати запит щодо отримання направлення через Резерв+.
У даній ситуації все залежить від Ваших побажань, саме від них треба відштовхуватися. Сенс пропонувати те, що для Вас категорично не прийнятно. Тому треба бути обережним.
З повагою! Щасти Вам!
Дякую за відповідь Заява на відстрочку подана Направлення в резерві ще з квітня на ВЛК ( але я збирав всі довідки та лежав в стаціонарі ) всі виписки та епікризи єМоє бажання це пройти ВЛК, бо для того я збирав всі довідки + мені в лікрані сказали шо черга на влк але на середину червня Я готовий той штраф оплати, але хочу отримати свою законну відстрочкуДумаю подати адвокатський запит, а далі дивитись як вони будуть реагувати