Задайте питання юристу

938 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 17 липня 2025, питання №139615 340₴

Відстрочка по багатодітності

Вітаю
Підскажіть, яка процедура оформлення багатодітності? Діти в одному шлюбі
Згодні сплатити штраф
1.Не оновив вчасно дані.
2.В дії формується «порушення правил..» і є номер з оберігу ,стара інформація , що оновлював дані в 2019
3. Немає прописки.
Як подати на відстрочку?
Чи можна на сьогодні скачати резерв, онлайн обновитися , заплатити штраф і подати на відстрочку , не йдучи в тцк? Або хоча б сформувати відстрочку ? Якщо по старим даним стоїш на обліку в іншому місті в тцк.
Чи обовʼязково проходити влк?

Відповіді юристів (3)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Всі діти від одного шлюбу? Чи діти неповнолітні? Як довго чоловік має порушення правил військового обліку? Чому він не став на облік за новим місцем проживання?

    Якщо всі діти від одного шлюбу, то чоловік може оформити відстрочку онлайн через Резерв+

    Якщо діти від різних шлюбів або це не рідні діти чоловіка, то ситуація складніша і потрібно знати більше деталей.

    Оформити відстрочку можна лише в тому ТЦК, де чоловік перебуває на військовому обліку.

    Згідно пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

    Перелік документів передбачений додатком 5 постанови КМУ, а саме:

    1. Свідоцтво про народження кожної дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та (або) рішення суду про встановлення факту перебування дитини (дітей) на утриманні військовозобов’язаного (за наявності), інші документи, на підставі яких у військовозобов’язаного виник обов’язок утримувати падчерку, пасинка до досягнення ними 18 років відповідно до статті 268 Сімейного кодексу України (за наявності)

    2. Один з таких документів:

    • свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше);
    • рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;
    • рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;
    • письмовий договір між батьками про те, з ким з батьків будуть проживати діти, та про участь другого з батьків у їх вихованні;
    • свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) та документи, які свідчать про відсутність у малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або про те, що такі особи не можуть з поважних причин надавати їм належне утримання (свідоцтво про смерть; витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; рішення суду про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим; вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі; висновок медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я чи витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, якщо зазначені мати, батько, дід, баба, повнолітні брати та сестри самі потребують постійного догляду; рішення суду про позбавлення батьківських прав матері, батька);
    • інформація з Єдиного реєстру боржників про відсутність в Реєстрі відомостей про військовозобов’язаного за категорією стягнення (характером зобов’язання) “стягнення аліментів” з датою формування такої інформації не пізніше ніж за п’ять днів до дня подання заяви про надання відстрочки
    ЯКЩО ХОЧЕТЕ СПРОБУВАТИ ЗНЯТИ ПОРУШЕННЯ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ДИСТАНЦІЙНО ,

    то відправте на адресу ТЦК, де чоловік перебуває на військовому обліку, рекомендований лист із проханням надати пояснення на якій підставі з'явився запис про порушення правил військового обліку.

    Потім потрібно вирішувати як діяти - сплачувати штраф чи оскаржувати його.

    Загалом зняття розшуку та статусу про порушення є можливим в таких випадках:

    1. Після закриття справи про адміністративне правопорушення через сплин строків притягнення до адмінвідповідальності (якщо в розшуку більше 3 місяців) або за відсутністю складу правопорушення (якщо чоловік не був належним чином оповіщений про повістку)
    2. Сплати грошового штрафу за порушення правил військового обліку (можна дистанційно та зі знижкою 50%), або
    3. Оскарження розшуку в судовому порядку.

    Процедура накладення штрафу складається з етапів: подання в розшук, складання протоколу, розгляд справи, винесення постанови про грошовий штраф, сплата штрафу та зняття розшуку.

    ДЛЯ ЗНЯТТЯ З РОЗШУКУ КЕРІВНИК ТЦК ПОВИНЕН ПОДАТИ КЛОПОТАННЯ ДО НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ. НА ЖАЛЬ, НАВІТЬ, ПІСЛЯ ОПЛАТИ ШТРАФУ ДЕЯКІ КЕРІВНИКИ ТЦК НАДАЮТЬ ПЕРЕВАГУ ЗАЛИШАТИ СТАТУС «У РОЗШУКУ» , ЩОБ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ‘ЯЗАНИЙ НЕ МІГ НОРМАЛЬНО ПЕРЕСУВАТИСЬ ТА ОТРИМУВАТИ АДМІНІСТРАТИВНІ ПОСЛУГИ ПОКИ ОСОБИСТО НЕ ПРИБУДЕ ДО ТЦК.

    ПРОТЕ, відповідно до нового закону https://sud.ua/uk/news/publication/328359-preziden... відбулася суттєва зміна процедури накладення грошового штрафу та зняття розшуку ТЦК. Даний закон передбачає зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема випадки, коли протокол про адміністративні правопорушення може не складатись. Також передбачається, що розгляд адміністративної справи, накладення та сплата штрафу за порушення правил військового обліку можуть відбуватись дистанційно.

    Відповідно до нових змін, протокол про адміністративне правопорушення не складається , якщо особа подала відповідну заяву, в якій вона не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності.

    Таку заяву можна буде подати особисто до ТЦК за місцем перебування на військовому обліку або через мобільний застосунок Резерв+ (в разі технічної можливості). Заяву необхідно подати ДО моменту розгляду адміністративної справи. У заяві необхідно прописати згоду на розгляд адміністративної справи дистанційно без присутності та згоду на притягнення до адміністративної відповідальності.

    Наслідки подання заяви до районного ТЦК та СП

    Після отримання заяви, начальник районного ТЦК та СП протягом 3 днів виносить постанову про накладення грошового штрафу без присутності військовозобовʼязаного. В постанові визначається мінімальний розмір грошового штрафу (17 000 грн), який необхідно буде сплатити протягом наступних 30 днів.

    Постанова про накладення грошового штрафу може надійти на поштову адресу, мобільний застосунок Резерв+ або електронну пошту. У разі сплати штрафу протягом наступних 10 днів надається знижка у розмірі 50% (8500 грн).

    Після сплати грошового штрафу, квитанцію про оплату необхідно надати до районного ТЦК та СП. Сплата штрафу є підставою для зняття розшуку, а відповідно відмітки в Резерв+ про порушення правил військового обліку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Анастасія!

    2.В дії формується «порушення правил..» і є номер з оберігу ,стара інформація .

    Що мається на увазі під "старою інформацією"? Назва ТЦК, у якому чоловік перебуває на обліку? Місце реєстрації тощо?

    3. Немає прописки.

    Чоловік перебуває на обліку у ТЦК за старим місцем прописки? Який час чоловік проживає у іншому місті?

    Як подати на відстрочку?

    На відстрочку чоловік може подати або шляхом подання (направлення поштою) заяви на відстрочку із підтверджуючими документами до ТЦК, у якому перебуває гна обліку! або ж через Резерв+.

    Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;

    Згідно із Постановою КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    свідоцтво про народження кожної дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та (або) рішення суду про встановлення факту перебування дитини (дітей) на утриманні військовозобов’язаного (за наявності), інші документи, на підставі яких у військовозобов’язаного виник обов’язок утримувати падчерку, пасинка до досягнення ними 18 років відповідно до статті 268 Сімейного кодексу України (за наявності), та один з таких документів:

    свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше);

    рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;

    рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;

    письмовий договір між батьками про те, з ким з батьків будуть проживати діти, та про участь другого з батьків у їх вихованні;

    свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) та документи, які свідчать про відсутність у малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або про те, що такі особи не можуть з поважних причин надавати їм належне утримання (свідоцтво про смерть; витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; рішення суду про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим; вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі; висновок медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я чи витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, якщо зазначені мати, батько, дід, баба, повнолітні брати та сестри самі потребують постійного догляду; рішення суду про позбавлення батьківських прав матері, батька);

    інформація з Єдиного реєстру боржників про відсутність в Реєстрі відомостей про військовозобов’язаного за категорією стягнення (характером зобов’язання) “стягнення аліментів” з датою формування такої інформації не пізніше ніж за п’ять днів до дня подання заяви про надання відстрочки".

    Порядок оформлення відстрочки в ТЦК згідно Постанови КМУ №560:

    "58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.

    59. За наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов’язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п’яти робочих днів з дати його отримання.

    Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов’язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п’ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.

    Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов’язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв’язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

    Про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період".

    Чи можна на сьогодні скачати резерв, онлайн обновитися , заплатити штраф і подати на відстрочку , не йдучи в тцк?

    На сьогодні можна скачати Резерв+, онлайн обновитися, але штраф можливо сплатити тільки після того, як чоловіка притягнуть до адміністративної відповідальності згідно постанови керівника ТЦК. Відповідні справи розглядаються в ТЦК за особистої присутності чоловіка.

    Відповідно до статті 268 КУпАП. Права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності:

    Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279 - 1-279 - 8 цього Кодексу.

    Як варіант, можна направити до ТЦК заяву про визнання правопорушення та сплатити штраф у сумі 8,5К замість 17 К, але потрібно розуміти за що саме Вашого чоловіка подали у розшук, тобто, які саме правила ВО він порушив. Якщо мова йде про несвоєчасно оновлені дані, то притягати до відповідальності його вже не мають права, оскільки для того сплинули строки визначені статтею 38 КУпАП.

    У разі визнання правопорушення, постанову матимуть право розглянути без присутності чоловіка. Далі, останню повинні надіслати чоловіку поштою, а він, в свою чергу, упродовж 20 днів сплатити штраф. Обіцяють, що після того, розшук буде знятий, проте, на практиці відбувається по різному.

    Або хоча б сформувати відстрочку ? Якщо по старим даним стоїш на обліку в іншому місті в тцк.

    Якщо всі діти є рідними та від одного шлюбу, то так, чоловік може оформити відстрочку через Резерв+, подавши відповідний запит через застосунок. В іншому ж варіанті оформлення відстрочки можливе тільки в ТЦК.

    Щодо обліку в ТЦК, то ту складніше, оскільки чоловік повинен перебувати на такому обліку за місцем реєстрації. Станом на зараз чоловік орендує квартиру в іншому місті? Чи має у власності нерухомість, в якій і проживає?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВАШОМУ ЧОЛОВІКУ КРАЩЕ ВСТАНОВИТИ "РЕЗЕРВ +" - ВІН БУДЕ БАЧИТИ ДЕ ЗНАХОДИТЬСЯ НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ (ТУДМ ТРЕБА ЗВЕРТАТИСЯ ІЗ ЗАЯВОЮ ПРО НАДАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ).

    ВІН ЧЕРЕЗ "РЕЗЕРВ +" МОЖЕ ПОДАТИ ЗАЯВУ НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    Багатодітні батьки (троє і більше дітей до 18 років)

    Проте подати запит можуть не всі багатодітні військовозобов'язані, а лише ті, хто відповідає чітко визначеним умовам:

    ● чоловік зазначений батьком у свідоцтвах про народження усіх дітей;

    ● усі діти зареєстровані в РАЦС (реєстрація народження повинна бути в Україні; іноземні свідоцтва не враховуються системою);

    ● усі троє дітей мають спільну матір;

    ● батько перебуває в офіційному шлюбі з матір’ю дітей.

    ОФОРМИТИ ВІДСТРОЧКУ МОЖЛИВО ТІЛЬКІ В ТОМУ ТЦКСП ДЕ ОСОБА ЗНАХОДИТЬСЯ НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ.

    Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає перелік категорій військовозобов'язаних, які мають право на отримання відстрочки від призову. Зокрема, нормами пункту 3 частини 1 статті 23 вказаного Закону визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

    У разі шлюбу з матірʼю дітей необхідно подавати свідоцтва про народження всіх дітей та свідоцтво про шлюб з матрʼю дітей.

    Заява, відповідно до Форми 4 Постанови Кабміну № 560 подається особисто до РТЦК та СП по місцю обліку особи.

    ОСОБА ПОРУШИЛА ЗАКОНОДАВСТВО - НЕ ОНОВИЛА ДАНІ (ЗА ЦЕ АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ).

    Починаючи з 17 липня 2025 року, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) втратять право накладати штрафи на військовозобов’язаних, які не оновили свої військово-облікові дані у визначений термін.

    Відповідно до Закону України № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18 травня 2024 року, усі військовозобов’язані мали 60 днів — до 16 липня 2024 року включно — щоб уточнити свої персональні дані. За порушення цього обов’язку передбачалися адміністративні штрафи в розмірі від 17 000 до 25 500 гривень.

    Проте, відповідно до статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), накласти адмінстягнення за такі порушення можливо лише протягом трьох місяців з моменту їх виявлення, але не пізніше одного року з моменту вчинення.

    Таким чином, 17 липня 2025 року минає рік із моменту, коли сплив кінцевий строк для оновлення даних, і ТЦК більше не мають юридичних підстав притягувати до відповідальності за цим порушенням.

    У Резерв+ запустили новий сервіс – сплата штрафів. Тепер військовозобов’язані можуть сплатити штраф за неуточнення даних до 16 липня 2024 року онлайн зі знижкою 50%, без черг та паперів. Це дозволяє оперативно закрити справу про адмінпорушення та прибрати червону стрічку з документа в застосунку.

    ЧИ ЗНІМУТЬ З РОЗШУКУ, ЯКЩО СПЛАТИТИ ШТРАФ? :

    Ні, не знімуть. У разі сплати штрафу громадянин фактично визнає себе винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 КУпАП.

    Притягнення до адмінвідповідальності за порушення законодавства про мобілізацію є підставою для оголошення особи у розшук незалежно від того, сплатить вона штраф чи ні.

    Сплата штрафу не виключає особу з розшуку в інформаційній системі «Оберіг» та інформаційній базі МВС, а також не звільняє від обов’язку прибувати до ТЦК.

    Не треба думати, що ви сплатите штраф та ТЦК від вас відчепиться. Такого не буде. У разі сплати штрафу ви все одно будете рахуватись у розшуку.

    Зняття з розшуку можливо лише у випадку оскарження та скасування судом постанови ТЦК, яка стала підставою для оголошення у розшук або вирішення питання при особистому зверненні до ТЦКСП.

    ПРИТЯГНЕННЯ ДО АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НЕ СКАСОВУЄ ПРАВО НА ОФОРМЛЕННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ - МОЖЕТЕ НЕ ТУРБУВАТИСЯ ТА БЕЗПЕРЕШКОДНО ОФОРМЛЮВАТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ (ЗА МІСЦЕМ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ).


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України