Задайте вопрос юристу

938 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 21 июля 2025, вопрос №139772 350₴

Виплати по безвісти зниклому

Доброго дня, у знайомого хлопця (йому 20 років, вчиться на стаціонарі) тато зник безвісти в травні 2024 році. За два-три місяці до цього, тато розписався з жінкою.
І всі виплати отримує вона.
В лютому 2025 року він знов здав документи в військомат,але тиша...
Невже ця дитина окрім пенсії 4800 грн ні на що немає права?
Дуже хотілося б допомогти

Ответы юристов (8)

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович

    Доброго дня.

    Кабінет Міністрів України виклав у новій редакції Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або зниклих безвісти (постанова КМУ № 449 від 15 квітня 2025 року).

    Основною відмінністю від попередньої редакції є те, що тепер військовослужбовець має можливість на випадок захоплення в полон або заручником, або зникнення безвісти залишити особисте розпорядження про виплату грошового забезпечення особі (особам) за його вибором із зазначенням розмірів часток таких осіб у відсотках.

    Якщо особистого розпорядження військовий не залишає, то право на отримання грошового забезпечення матимуть найближчі члени сім’ї:

    • дружина (чоловік);
    • законні представники малолітніх (неповнолітніх) дітей;
    • діти з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їхні законні представники;
    • батьки військовослужбовців (крім тих із зазначених осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав, за умови, що ці права не були поновлені).

    У разі відсутності перелічених вище осіб грошове забезпечення виплачується повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець.

    Таким чином, на жаль, так як є дружина, повнолітній син немає права на отримання грошового забезпечення зниклого військовослужбовця.

    З повагою, адвокат, С. Гіммельфарб

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Наталія!

    На жаль, згідно законодавства повнолітній син не має права на виплати по зниклому безвісти батьку-військовослужбовцю.

    З 1 лютого 2025 року набули чинності зміни доЗакону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей“, які Верховна Рада ухвалила в жовтні минулого року. У документі міститься новий алгоритм виплат грошового забезпечення членам родин військових у разі потрапляння в полон або зникнення безвісти їхніх рідних.

    В статті 9 даного Закону вказано, що:

    "Військовослужбовець має право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок захоплення його в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти про виплату належного йому грошового забезпечення особі (особам) за його вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках (далі - особисте розпорядження на випадок полону).

    У разі відсутності особистого розпорядження на випадок зникнення безвісти грошове забезпечення виплачується

    • дружині (чоловіку),
    • законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей,
    • дітям з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законним представникам
    • батькам військовослужбовців (крім тих із зазначених осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені).

    Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 50 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.

    У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону та осіб, зазначених в абзаці четвертому цього пункту, грошове забезпечення виплачується повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець. Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 20 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.

    ОТЖЕ, якщо військовослужбовець не склав особистого розпорядження , то на 50 % його грошового забезпечення в рівних частках претендують в першу чергу:

    1) дружина

    2) законні представники малолітніх (неповнолітніх) дітей

    3) діти з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законним представникам

    4) батьки

    Якщо вищеперечислених осіб немає, то на грошове забезпечення (але у розмірі 20%) претендують повнолітні діти та рідні брати (сестри).

    Якщо військовослужбовець буде оголошеним померлим в судовому порядку, то вся невиплачена сума грошового забезпечення буде включена до складу спадщини.

    Водночас син може спробувати подати заяву на виплату не звичайної пенсії, а спеціальної. Справа в тому, що існує два закони – два варіанти оформлення пенсії по втраті годувальника.

    ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що члени сім’ї зниклого безвісти військовослужбовця набувають право на отримання пенсії через місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

    Для оформлення пенсії працівникам Пенсійного фонду необхідно надати витяг з Єдиного реєстру та документи, які підтверджують родинні стосунки.

    Розмір пенсії обраховується так: на одного непрацездатного члена сім’ї – 50% пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100% пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

    Оформити пенсію по втраті годувальника можна і за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , але у цьому випадку рідним необхідно зібрати більше документів, серед яких: рішення суду про визнання особи безвісти зниклою, витяг з наказу військової частини про виключення військовослужбовця зі списків особового складу та документи, що підтверджують родинні стосунки.

    Розмір пенсійних виплат тут буде дещо іншим. Якщо право на неї має один непрацездатний член сім’ї, пенсія нараховується у розмірі 70% грошового забезпечення (зарплати) годувальника, тобто безвісти зниклого бійця. Якщо на неї претендують двоє і більше непрацездатних членів сім’ї – 50% грошового зарплати годувальника на кожного.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Наталія Клиент 5 часов назад

      Зрозуміло, а коли визнають що батько загинув. Хлопець буде мати прво на виплату?

      • Дерій Владислав Олегович

        Так, хлопець повинен отримати виплати. Адже повнолітні діти мають право на одноразову грошову допомогу згідно постанови КМУ 168 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/168-2022-%D0%B... та на спадщину, до якої входять майно батька та невиплачене грошове забезпечення.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Наталія!

    Я Вас розумію, Наталія, проте, на жаль, Ваш знайомий не має права на виплати. Якщо б в батька не було дружини, то він мав би право на 20% грошового забезпечення, але дружина є...Ви нічого не зможете з цим зробити навіть у судовому порядку.

    Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей":

    1. Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

    Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

    2. До складу грошового забезпечення входять:

    посадовий оклад, оклад за військовим званням;

    щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

    одноразові додаткові види грошового забезпечення.

    3. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

    Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

    4. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

    Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

    Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

    5. За військовослужбовцями, які тимчасово проходять військову службу за межами України, зберігається виплата грошового забезпечення в національній валюті та виплачується винагорода в іноземній валюті за нормами і в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

    6. За військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або зниклими безвісти, зберігається виплата грошового забезпечення.

    Військовослужбовець має право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок захоплення його в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти про виплату належного йому грошового забезпечення особі (особам) за його вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках (далі - особисте розпорядження на випадок полону).

    Порядок підтвердження справжності підпису військовослужбовця на особистому розпорядженні на випадок полону, оформлення та зберігання такого розпорядження та його скасування здійснюються у порядку, передбаченому пунктом 4 статті 16 цього Закону.

    У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону грошове забезпечення виплачується дружині (чоловіку), законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей, дітям з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законним представникам та батькам військовослужбовців (крім тих із зазначених осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені). Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 50 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.

    У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону та осіб, зазначених в абзаці четвертому цього пункту, грошове забезпечення виплачується повнолітнім дітям, рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець. Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 20 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.

    Виплата грошового забезпечення особі (особам), визначеній (визначеним) в особистому розпорядженні на випадок полону, та особам, передбаченим цим пунктом, здійснюється до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців у нейтральних державах або зникнення безвісти, їх звільнення з полону або визнання судом безвісно відсутніми чи оголошення судом померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини.

    Грошове забезпечення військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або зниклих безвісти, підлягає індексації відповідно до закону. Порядок та умови перерахунку розміру грошового забезпечення таких військовослужбовців встановлюються Кабінетом Міністрів України".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Наталія Клиент 5 часов назад

      Зрозуміло, а коли визнають що батько загинув. Хлопець буде мати прво на виплату?

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Так. Тоді хлопець матиме право на ОГД у 15 мл.

    Наталія Клиент 5 часов назад

    Зрозуміло, а коли визнають що батько загинув. Хлопець буде мати прво на виплату?


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України