Задайте вопрос юристу

938 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Недвижимость, 22 июля 2025, вопрос №139832 340₴

ФОП здає в оренду власну квартиру

Чи може ФОП використовувати власну квартиру для здачі в оренду?
ФОП 3тя група не платник ПДВ, зареєстрований за адресою квартири проживання. Здійснює інтернет торгівлю ювелірними виробами. Крім того є квед 68.20 Надання в оренду й експлуатацiю власного чи орендованого нерухомого майна
Також зареєстроване ПРРО за цією ж адресою, подано 20 опп на цю квартиру. Чи можна здавати цю квартиру в оренду від імені ФОП і отримувати оплату на рахунок ФОПа? Чи для цього потрібно якийсь умовний договір між ФОП і громадянином(фактично це одна і та ж особа)?
Чи може ПРРО залишатись за цією ж адресою і надалі?

Ответы юристов (5)

    Зеленько Юрій Васильович

    Якщо є КВЕД 68.20 то не тільки можна, а ще й потрібно! Зважаючи на різницю в розмірах податків.

    Із самим собою договір укласти не можна і у Вашому випадку не потрібно і по закону не вимагається.

    ПРРО залишається без проблем.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Надія!

    Чи може ФОП використовувати власну квартиру для здачі в оренду?

    Так, ФОП може використовувати власну нерухомість для сдачі в оренду.

    Пунктом 1 ст. 320 ЦКУ визначено, що власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків встановлених законом. Оренда, в розумінні ПКУ, це послуга.

    Обмеження площі є єдиним для всіх без винятку ФОПів – єдиноподатників і визначене Законом №1117 від 17.12.2020 року. Платник єдиного податку може здавати в оренду до 400 м² житлової та 900 м² нежитлової нерухомості. Площа ж земельних ділянок, допустима для передачі в оренду платником єдиного податку, – 0,2 га.

    ФОПи – єдиноподатники 3 групи мають право здавати своє майно в оренду будь-кому. Головне – дотриматись обмеження за площею. ФОП-платник ЄП може здавати в оренду нерухоме майно, яке перебуває на праві приватної власності.

    ФОП 3тя група не платник ПДВ, зареєстрований за адресою квартири проживання. Здійснює інтернет торгівлю ювелірними виробами. Крім того є квед 68.20 Надання в оренду й експлуатацiю власного чи орендованого нерухомого майна

    ФОП повинен інформувати ДПС про наявність нерухомості, яка використовується у підприємницькій діяльності подавши до податкової форму № 20-ОПП, де в графі №9 «Стан об’єкта оподаткування» зазначається вказати (проставити) цифру 9 «Здається в оренду».

    Заява за ф. № 20-ОПП подається до податкової за основним місцем обліку ФОП. протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єктів нерухомого майна. Початком перебігу 10-денного строку є дата набуття права платником на такий об’єкт відповідно до правовстановлюючих документів чи документів, що підтверджують користування, розпорядження об’єктом оподаткування.

    Згідно з абз. 3 пп. 266.4.3 ПКУ пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, передбачені пп. 266.4.1 та 266.4.2 ПКУ для фізосіб не застосовують до об’єктів оподаткування, які власник використовує з метою одержання доходів, тобто здає в оренду, лізинг, позичку, використовує у підприємницькій діяльності.

    У висновку, якщо ФОП платник ЄП дає в оренду власне нерухоме майно, то саме фізична особа як власник має обов’язок сплатити податок на нерухоме майно, тобто пільга не діє.

    Відтак, один раз в рік, саме, фізична особа (НЕ в статусі ФОП), яка є власником нерухомого майна сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки згідно з отриманим Податковим повідомленням-рішенням, в якому вказана загальна сума, реквізити щодо оплати податку. Аналогічна процедура якщо ФОП здає в оренду земельну ділянку.

    Якщо фізичні особи є власниками об’єктів житлової нерухомості, про що зазначається у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, але фактично не здійснюють підприємницьку діяльність за місцем податкової адреси (місцем реєстрації), то при нарахуванні податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, до таких об’єктів житлової нерухомості пільга застосовується.

    При, цьому загальна площа такого об’єкта враховується при обчисленні (розрахунок сумарної загальної площі, визначення питомої ваги) бази оподаткування об’єктів житлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності такої фізичної особи.

    Також зареєстроване ПРРО за цією ж адресою, подано 20 опп на цю квартиру. Чи можна здавати цю квартиру в оренду від імені ФОП і отримувати оплату на рахунок ФОПа? Чи для цього потрібно якийсь умовний договір між ФОП і громадянином(фактично це одна і та ж особа)?

    Ні, Вам не потрібен умовний договір між Вами, як ФОП та Вами, як фізичною особою.

    Головне, отримувати плату за оренду на рахунок ФОПа та укласти договір оренди із особою, якій Ви здаватимете в оренду нерухомість.

    Для яких цілей Ви здаватимете нерухомість в оренду? Тобто, мова йде про здачу житла в оренду для проживання?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Надія Клиент 6 часов назад

      Вітаю! Дякую Вам за розширену відповідь.Так, квартира здається для проживання. В такому випадку має бути щось оформлено по іншому?

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Прошу, Надія! Ні, нічого не потрібно окрім договіру оренди, як я і зазначив вище. Питання було пов'язано з тим, аби жиле приміщення не здавалося, наприклад під магазин або офіс. Тож, у Вашому випадку все добре.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Чи може ФОП використовувати власну квартиру для здачі в оренду?

    Так, ФОП – платник єдиного податку третьої групи має право в межах своєї господарської діяльності здавати в оренду нежитлове приміщення.

    Для цього потрібно мати КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» та оформити договір оренди.

    1. Договір оренди нерухомості має бути укладений у письмовій формі (це може бути паперовий формат або електронний з підписом КЕП).
    2. Договір оренди, який укладений на строк більше як три роки — потребує нотаріального посвідчення.

    Підприємець має обов’язок інформувати податкову щодо об’єктів нерухомого майна, які він використовує у своїй діяльності. Для цього ФОП повинен подати форму 20 ОПП та у графі 9 вказати «9 «Здається в оренду».

    Чи можна здавати цю квартиру в оренду від імені ФОП і отримувати оплату на рахунок ФОПа?

    Так, можна і навіть бажано, якщо оренда ведеться як діяльність ФОПа.

    Усі надходження (готівкові або безготівкові) оформлюєте через ПРРО, якщо використовуєте готівку чи картковий термінал.

    Якщо ж ФОП отримує оплату за реквізитами у форматі IBAN свого підприємницького рахунку, то ПРРО або РРО можна не застосовувати.

    Чи для цього потрібно якийсь умовний договір між ФОП і громадянином(фактично це одна і та ж особа)?

    Ні, не потрібно, адже Ви — та сама особа, просто в різних статусах (фізична особа та підприємець). Законодавство не вимагає укладати "внутрішній" договір між ФОПом і собою.

    Ви просто укладаєте договір оренди з орендарем — як ФОП.

    Чи може ПРРО залишатись за цією ж адресою і надалі?

    Так, можна залишити ПРРО за цією адресою, оскільки:

    • ця адреса вже зареєстрована у формі 20-ОПП;
    • вона є місцем реєстрації ФОПа;
    • і вона ж використовується у господарській діяльності (оренда — це теж діяльність).

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України