Задайте вопрос юристу

939 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 28 июля 2025, вопрос №140044

Давала гроші в борг, як повернути? Пройшло 5 років

Даввла кошти подрузі в борг на її бізнес , як вона казала. Вона вина багато кому , по її словам. Брала декілька раз , загальна сума 15000 дол. На 10 тис вона написала від руки по власному бажанню розписку без паспортний даних, та повернення на вимогу , якій уже більше 5 років. Що робити? Які зібрати докази ?як заставити повернути ? Вона каже що хоче повернути , але це слова , в той час собі нічого не відмовляє. Живе у Європі з моменту війни.

Ответы юристов (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Інна!

    Строк позовної давності для звернення до суду становить три роки. Проте, якщо у розписці зазначено "повернення на вимогу", то строк буде йти саме із Вашої вимоги щодо повернення боргу. Чи зафіксована письмово така вимога? Якщо так, то коли перша зафіксована вимога мала місце?

    Нижче наведено кроки, які ви можете вжити для повернення грошей наданих в борг за розпискою згідно з законодавством України

    Крок 1: Збереження доказів: Першим кроком є збереження всіх доказів, які підтверджують наявність боргового зобов'язання. Це може включати оригінал розписки, договір позики, чеки або інші платіжні документи. Важливо зробити копії цих документів та зберігати їх у безпечному місці.

    Крок 2: Добровільна угода: Спробуйте досягти добровільної угоди з позичальником щодо повернення коштів. Зверніться до нього письмово або особисто та обговоріть ситуацію. Пропонуйте розумні умови погашення боргу, які враховують обидві сторони. У разі досягнення угоди, складіть письмовий документ, який містить умови повернення грошей та підписи обох сторін.

    Крок 3: Письмова претензія: Якщо добровільна угода не вдається досягти або позичальник не виконує умови угоди, складіть письмову претензію. У претензії зазначте всі обставини справи, зокрема дату позики, суму боргу, умови повернення грошей та вимагайте від позичальника повернути борг протягом встановленого строку. Зазначте, що у разі неповернення грошей ви будете змушені застосувати правові заходи.

    Крок 4: Звернення до суду: Якщо позичальник не реагує на претензію або відмовляється погасити борг, ви можете звернутися до суду. Звернення до суду передбачає подання позовної заяви до відповідного суду. У позовній заяві зазначте всі обставини справи, вкажіть суму боргу та пред'явите докази наявності боргового зобов'язання. Перед поданням позовної заяви консультуйтеся з юристом, який надасть професійну правову допомогу та підготує необхідні документи.

    Крок 5: Виконання рішення суду: Якщо суд задовольняє ваш позов і видає рішення про повернення боргу, забезпечте виконання цього рішення. Якщо позичальник не виконує рішення добровільно, ви маєте право вимагати виконання рішення шляхом примусового виконання, яке здійснюється виконавчим органом.

    https://inseinin.com.ua/tpost/vokcyuotu1-yak-pover...

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Братченко Віра Юріївна

    Доброго дня, Інно!

    Ви фактично усно уклали договір позики. Кредитор (позикодавець) повинен отримати від боржника копію паспорта та ідентифікаційного коду, зафіксувати факт передачі фінансів актом прийому-передачі грошових коштів у двох примірниках (по одному для кожної сторони). Однак цього зроблено не було. Чи відомі Вам ідентифікуючі відомості про особу, адреса зареєстрованого місця проживання, інші паспортні дані? Чи є свідки передачі коштів? Ви маєте Ви можливість підтвердити джерело походження коштів зі свого боку та чи працювала боржник офіційно?

    Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

    У відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший процент не встановлений договором або законом.

    Згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України нарахування інфляційних витрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов’язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов’язання, оскільки є способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

    В якості досудового врегулювання спору слід надіслати боржнику письмову вимогу про повернення боргу.

    Після направлення письмової вимоги слід звернутися з позовною заявою до суду з позовною заявою про стягнення боргу за договором позики.

    У Вас нешаблонна ситуація, оскільки відсутній нотаріально посвідчений договір позики грошових коштів та не дотримано процедури передачі коштів в борг. Гроші стягнути складно, але можливо.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України