Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 16 квітня 2020, питання №16860 150₴

Беременность и работа в условиях карантина в стране.

Здравствуйте, я врач- интерн 2 года. Бюджет ная форма. Работаю на приемном покое больницы. Интернатаура должна закончиться в июне. Беременность 15 недель. Могу ли я не ходить на работу в условиях карантина в стране? Моя работа заключается в непосредственном контакте с возможно инфицированными коронавирусом людьми. Также интерны должны работать в ночную смену. Насколько я знаю, беременные не обязаны работать ночью. Я переживаю, что вероятность заразиться коронавирусом высока. Средств защиты не выдают. Могу ли я уйти в отпуск за свой счёт? Или есть какие-то другие законные возможности обезопасить себя. Руководство навстречу идти не желает. Хотя знает о беременности.

Відповіді юристів (9)

    Адвокат  Євген Олександрович
    33.3%
    Адвокат Євген Олександрович 5 років тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте!

    По согласованию с работодателем, Вы можете:

    1) Оформить обычный неоплачиваемый отпуск по соглашению сторон (конечно, если в течение календарного года еще не использовано 15 дней такого отдыха);

    2) Предоставить оплачиваемый отпуск (ежегодный основной или дополнительный, "детский" отпуск и т.п.), разумеется, если работник еще не исчерпали время соответствующего отпуска;

    3) Если руководство не идёт на встречу, тогда лучше пойти по возможности на больничный,ипод любым возможным предлогом.

    1) В соответствии со статьей 84 КЗоТ Украины по семейным обстоятельствам и по другим причинам работнику может предоставляться отпуск без сохранения заработной платы на срок, обусловленный соглашением между работником и владельцем или уполномоченным им органом, но не больше 15 календарных дней на год.

    В случае установления карантина срок пребывания в отпуске без сохранения заработной платы на период карантина не включается в общий срок, установленный частью второй настоящей статьи.

    Отмеченные отпуска предоставляются работникам исключительно на основании их личного заявления. Предоставление работникам отпусков без сохранения заработной платы по исключительной инициативе работодателя законодательством о труде не предусмотрено. Если работник отказывается написать заявление о предоставлении ему отпуска без сохранения заработной платы, работодатель не имеет права принуждать его к этому.

    2) Ввод карантина не определен законодательством как основание для переноса ежегодного отпуска. В то же время действующее законодательство не запрещает предоставление работнику ежегодного отпуска по согласованию сторон во время карантина на все время или частично.

    В соответствии со статьей 80 КЗоТ Украины ежегодный отпуск по инициативе владельца или уполномоченного им органа, как исключение, может быть перенесен на другой период только по письменному согласию работника и по согласованию с выборным органом первичной профсоюзной организации (профсоюзным представителем) в случае, когда предоставление ежегодного отпуска в ранее обусловленный период может неблагоприятно отразиться на нормальном ходе работыпредприятия и при условии, что часть отпуска длительностью не менее 24 календарных дней будет использована в текущем рабочем году.

    Таким образом, в случае наличия у работника неиспользованных дней ежегодного отпуска, по его желанию (на основании личного заявления) и при согласии работодателя может быть предоставлен ежегодный основной или дополнительный отпуск.

    Удачи Вам!

    Маргарита Клієнт 5 років тому

    Спасибо большое. Сижу на больничном уже месяц. два больничных подряд принесла в отдел кадров. А карантин не заканчивается. Пойду открывать третий больничный,потом четвертый.. скажите пожалуйста, ничего страшного в этом не будет? Не думала что карантин затянуться так надолго.

    • Адвокат  Євген Олександрович
      Адвокат Євген Олександрович 5 років тому

      Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

      Пожалуйста!

      Не будет ничего страшного, оформляйте официально листы нетрудоспособности (больничные).

      Ведь в данной ситуации, главное это Ваше здоровье и здоровье Вашего будущего ребёнка.

      Тем более, если не работе не выдают всех необходимых средств защиты.

      Удачи Вам!

    • Адвокат  Євген Олександрович
      Адвокат Євген Олександрович 5 років тому

      Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

      При этом, главное, чтобы Вы были на больничном не более четырех месяцев подряд, чтобы не оснований для увольнения по п.5 ч.1 ст.40 Кодекса законов о труде Украины: " Стаття 40. Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.

      Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках:...5) нез'явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності і родах, якщо законодавством не встановлений триваліший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні. За працівниками, які втратили працездатність у зв'язку з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням, місце роботи (посада) зберігається до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;..":

      https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08

    • Адвокат  Євген Олександрович
      Адвокат Євген Олександрович 5 років тому

      Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

      При цьому, при наданні документів, які підтверджують стан вагітності, Вам не загрожує таке звільнення за п.5 ч.1 ст.40 Кодекса законов о труде Украины, при перебуванні на лікарняному більше 4 місяців, так як відповідно до вимог статті 184 Кодексу законів про працю України: "Гарантії при прийнятті на роботу і заборона звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей....Звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням. Обов'язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору."

      https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08

      Успіхів Вам!

    Крикун Сергій  Павлович
    16.7%
    Крикун Сергій Павлович 5 років тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    КЗоТ Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08):

    "Стаття 178. Переведення на легшу роботу вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років

    Вагітним жінкам відповідно до медичного висновку знижуються норми виробітку, норми обслуговування або вони переводяться на іншу роботу, яка є легшою і виключає вплив несприятливих виробничих факторів, із збереженням середнього заробітку за попередньою роботою.

    До вирішення питання про надання вагітній жінці відповідно до медичного висновку іншої роботи, яка є легшою і виключає вплив несприятливих виробничих факторів, вона підлягає звільненню від роботи із збереженням середнього заробітку за всі пропущені внаслідок цього робочі дні за рахунок підприємства, установи, організації....

    Якщо заробіток осіб, зазначених у частинах першій і третій цієї статті, на легшій роботі є вищим, ніж той, який вони одержували до переведення, їм виплачується фактичний заробіток.".

    Во-первых, обратитесь к врачу консультации о выдаче Вам медицинского заключения о несовместимости Вашего беременного положения и работы в приемном покое в период карантина (активной фазы поражения коронавирусом) (да и после - на все время беременности). Во-вторых, подайте на имя главврача больницы заявление (под регистрацию его вручения на Вашем экземпляре, заказным письмом с уведомлением о вручении, новой почтой) о переводе Вас на время беременности на другую работу, исключающую контакт с пациентами, гражданами по вопросам здоровья, об освобождении Вас от работы на время решения вопроса о переводе с оплатой согласно ст.178 КЗоТ Украины с уведомлением Вас письменно о решении вопроса. К заявлению приложите медицинское заключение (предварительно снимите копию и приложите к своему экземпляру заявления).

    Савченко Олександр
    16.7%
    Савченко Олександр 5 років тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня.

    1) Ви дійсно можете оформити у лікаря новий листок непрацездатності .

    При цьому навіть, якщо Ви перебуватимете на лікарняному більше 4-х місяців підряд, звільнити Вас все одно не мають права.

    Статтею 184 Кодексу законів про працю України визначено гарантії при прийнятті на роботу і заборона звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей.

    Так, відповідно до ч. 3 ст. 184 КЗпП України звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.

    2) Могу ли я уйти в отпуск за свой счёт? - так, можете.

    Згода роботодавця на відпустку, встановлену ст. 25 Закону України "Про відпустки", - непотрібна (достатньо лише вашої заяви)

    Стаття 25. Відпустка без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов'язковому порядку

    Відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов'язковому порядку:

    1) матері або батьку, який виховує дітей без матері (в тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), що має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю, - тривалістю до 14 календарних днів щорічно;

    2) чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці, - тривалістю до 14 календарних днів;

    3) матері або іншим особам, зазначеним у частині третій статті 18 та частині першій статті 19 цього Закону, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) або якщо дитина, якій не встановлено інвалідність, хвора на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, - не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку, а якщо дитині встановлено категорію "дитина з інвалідністю підгрупи А" або дитина, якій не встановлено інвалідність, отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги - до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку.

    3-1) матері або іншій особі, зазначеній у частині третій статті 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території.

    4) учасникам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", - тривалістю до 14 календарних днів щорічно.

    Особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, статус яких встановлений відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", - тривалістю до 21 календарного дня щорічно;

    5) особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, - тривалістю до 21 календарного дня щорічно;

    6) пенсіонерам за віком та особам з інвалідністю III групи - тривалістю до 30 календарних днів щорічно;

    7) особам з інвалідністю I та II груп - тривалістю до 60 календарних днів щорічно;

    8) особам, які одружуються, - тривалістю до 10 календарних днів;

    9) працівникам у разі смерті рідних по крові або по шлюбу: чоловіка (дружини), батьків (вітчима, мачухи), дитини (пасинка, падчірки), братів, сестер - тривалістю до 7 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця поховання та назад; інших рідних - тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця поховання та назад;

    10) працівникам для догляду за хворим рідним по крові або по шлюбу, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, - тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше 30 календарних днів;

    11) працівникам для завершення санаторно-курортного лікування - тривалістю, визначеною у медичному висновку;

    12) працівникам, допущеним до вступних іспитів у вищі навчальні заклади, - тривалістю 15 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місцезнаходження навчального закладу та назад;

    13) працівникам, допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру з відривом або без відриву від виробництва, а також працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки, - тривалістю, необхідною для проїзду до місцезнаходження вищого навчального закладу або закладу науки і назад;

    14) сумісникам - на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи;

    15) ветеранам праці - тривалістю до 14 календарних днів щорічно;

    16) працівникам, які не використали за попереднім місцем роботи щорічну основну та додаткові відпустки повністю або частково і одержали за них грошову компенсацію, - тривалістю до 24 календарних днів у перший рік роботи на даному підприємстві до настання шестимісячного терміну безперервної роботи;

    17) працівникам, діти яких у віці до 18 років вступають до навчальних закладів, розташованих в іншій місцевості, - тривалістю 12 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місцезнаходження навчального закладу та у зворотному напрямі.

    За наявності двох або більше дітей зазначеного віку така відпустка надається окремо для супроводження кожної дитини;

    18) працівникам на період проведення у відповідному населеному пункті антитерористичної операції, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з урахуванням часу, необхідного для повернення до місця роботи, але не більш як сім календарних днів після прийняття рішення про припинення антитерористичної операції, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

    При цьому для того, щоб взяти відпустку на період карантину (встановлена ст. 26 ЗУ "Про відпустки) - необхідно, щоб роботодавець це погодив.

    Всього Вам доброго.

    Гончаренко Константин
    33.3%
    Гончаренко Константин 5 років тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    ВІДПОВІДНО до ст. 184 КЗпП України звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.

    З ОГЛЯДУ НА ВИЩЕСКАЗАНЕ Ви маєте право на:

    За погодженням з керівником лікарні

    1) Оформити відпустку без збереження заробітної плати за згодою сторін (якщо протягом календарного року ще не використано 14 днів такого відпочинку ); Для такого виду відпустки згода директора не потрібна просто подайте йому Вашу заяву про бажання скористатися таким видом відпустки.

    2) Оформити оплачувану відпустку (щорічну основну або додаткову, по догляду за дитиною до 3 -х років відпустку і т.п.), зрозуміло, якщо працівник ще не вичерпав час відповідної відпустки;

    3) Якщо керівництво не піде на зустріч, тоді краще піти по можливості на лікарняний.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 5 років тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Добрий день!

    Не будет ничего страшного, оформляйте официально листы нетрудоспособности (больничные).

    Это самый законный способ пребывания на работе в период карантина.

    Потом, пройдёте в декрет.

    Если есть ещё вопросы, обращайтесь индивидуально.

    Удачи Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України