Начните консультацию с юристом онлайн
В сентябре 2007 года было составлено завещание предметом которого являлась квартира, согласно которому наследодателями выступали я и мой отец.
Через пол года за шесть дней до смерти завещателя ( моей бабушки и его матери) а именно 25.01 отец регистрируется в данной квартире без моего ведома
31.01 со дня смерти и вступления в силу завещания не принял право наследования по сей день.
На данный момент не проживает в указанной квартире сдает без моего ведома в аренду при этом не имею доступа к имуществу
Правомерны ли его действия по факту регистрации?
Есть ли возможность в судебном порядке присвоить имущество в полном объеме себе?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (10)
Адвокат, г. Киев
Так как ваш отец был зарегистрирован в квартире он автоматически принял наследство а то что он его не оформил так строков оформления наследства нет по закону.Вы как наследник по завещанию должны были открыть наследственное дело и после 6 месяцев его оформить .Если вы этого не сделали то вам нужно в судебном порядке продлевать строки вступления.. Завещание вступает в силу после смерти собственника а не до По регистрации он имел право регистрации с согласием собственника.Нет вы не можете себе забрать квартиру в целом только половину по завещанию.И то надо все делать через суд. Более подробно звоните
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Действия Вашего отца незаконные, имеет место распоряжение имуществом по завещанию до момента открытия наследства. Не точно указана дате смерти бабушки - 31.01. какого года(?), что является самым важным для оценки ситуации.
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
ваш отец фактически принял наследство - так как был зарегистрирован в квартире
а вам если вы не зарегистрированы - нужно за 6 мес подать заявление на принятие наследства
Стаття 1268. Прийняття спадщини
1. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
2. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.
3. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
4. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу.
5. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Стаття 1269. Подання заяви про прийняття спадщини
1. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
{Частина перша статті 1269 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2435-VI від 06.07.2010, № 1709-VII від 20.10.2014}
2. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
3. Особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника.
4. Заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун.
5. Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини.
Правомерны ли его действия по факту регистрации? - по сути да
Есть ли возможность в судебном порядке присвоить имущество в полном объеме себе? - нет
Юрист, г. Днепр, 13 лет опыта
Общаться в чатеЗдравствуйте, Артем. Действия отца правомерны по поводу прописки. Вам обоим нужно подать заявление до истечения 6 месяцев. "Присвоить" половину квартиры, может, и получится, если отец таки не подаст заявление о вступлении в наследство. А выписывать его уже придется через суд. Он бы считался фактически принявшим наследство по проииске, если бы не было завещания. А так ему нужно подавать заявление в течение полугода с момента смерти.
С ув., юрист Г. Токмач
Адвокат, г. Харьков, 25 лет опыта
Если Вы приняли наследство и зарегистрировали свое право собственности на часть квартиры, то Вы имеете право требовать устранения препятствий в осуществлении права собственности. Вы имеете право требовать от арендаторов освободить квартиру, а в случае отказа требовать их выселения в судебном порядке.
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня.
1) Можно ли распоряжаться имуществом до вступления в силу завещания - ні, неможна. Дії вашого батька щодо здачі квартири в оренду - незаконні.
Право розпорядження квартирою виникає після державної реєстрації права власності на неї, а для цього необхідно спочатку отримати свідоцтво про право на спадщину, яке видається лише після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов’язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
2) Правомерны ли его действия по факту регистрации? - так, правомірні. Адже, він зробив це до смерті своєї матері (вашої бабусі) та у будь-якому разі з її згоди (тобто, згоди власника квартири).
При цьому, Ви покищо не можете зареєструватись (так як ще не отримали свідоцтво про право на спадщину та не зареєстрували право власності на свою частку квартири).
Однак, Ви маєте право проживати в цій квартирі, так як згідно з ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (тобто, смерті вашої бабусі).
Якщо батько буде Вам у цьому відмовляти, Ви можете звернутися до суду з позовом про усунення перешкод у здійсненні права користування спадковим майном.
При цьому пам'ятайте, що Ви можете прийняти спадщину в строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Протягом цього строку Ви повинні подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
3) Есть ли возможность в судебном порядке присвоить имущество в полном объеме себе? - ні. По заповіту спадкоємцями є Ви і ваш батько, тому все успадковується у рівних частинах.
Всього доброго.
Адвокат, г. Харьков, 22 года опыта
Скажу, что все здесь ранее написано коллегами это правда, но также правда и в том, пока стоит имущество, которое еще не на кого не оформлено, то право пользования им имеет, то лицо которое имеет прописку (регистрацию) в квартире. Потому Вашему папе, пока вы не оформите на себя наследство (1/2 часть квартиры), вы ничего сделать не сможете, он будет жить и пользоваться этой квартирой в целом, а еще в "тихоря" сдавать ее в аренду. Тут действует жизненное правило, "кто первый встал того и тапки", кто по наглее, у того и козыря на руках. Как ни печально это все для Вас звучит, а он будет пользоваться этой ситуацией пока вы не оформите на себя 1/2 часть квартиры, и сделать вы ему ничего не сможете, хотя Ваши права при этом нарушаются.
Это правда жизни!
Адвокат, г. Запорожье, 15 лет опыта
Здравствуйте! Если Ваша бабушка умерла в этом году, то в первую очередь Вам необходимо вступить в наследство. Для этого нужно подать заявление на принятие наследства у нотариуса по месту регистрации бабушки. Предполагаю что он уже подал заявление на наследство.
Конечно в судебном порядке Вы не сможете оформить всю квартиру на себя.
Если Папа так быстро стал распоряжаться наследством то я не удивлюсь что бабушка могла составить и другое завещание в пользу Вашего папы.
Но полную информацию Вам предоставит нотариус.
Только у них есть доступ к реестру завещаний.
Если нужна будет подробная консультация обращайтесь!
Прошу оценить мою консультацию!
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
1. Дії Вашого батька щодо реєстрації в квартирі є законними , адже раніше він фактично проживав у зазначеній квартирі.
2. Дії Вашого батька, щодо передачі майна в оренду третім особам є незаконними без Вашої згоди.
3. Вам НЕОБХІДНО У ТЕРМІН 6-ти місяців подати до нотаріуса за місцем розташування майна заяву про прийняття спадщини у розмірах згідно заповіту . - ст. 1297 ЦК України
4. Після отримання свідоцтва про право на частину спадщини згідно заповіту , необхідно невідкладно звернутися до суду з позовною заявою: "Про усунення перешкод у користуванні майном" з боку Вашого батька.
Якщо батько добровільно не усуне перешкоди користування майом, подаєте заяву до суду про забезпечення виконання судового рішення, шляхом видачі судового наказу про забезпечення примусового виконання рішення суду органами ДВС.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня.
Право розпорядження квартирою виникає після державної реєстрації права власності на неї, а для цього необхідно спочатку отримати свідоцтво про право на спадщину, яке видається лише після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов’язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
При цьому згідно з ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
А тому користуватися (проживати в квартирі) можна і до закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Всього доброго.