Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день.мене цікавить питання чи можливо людину притягнути до відповідальності за наклеп.на протязі декількох місяців,співмешканець моєї колишньої дівчини розпускає слухи що в мене є секс з її сестрою і що я з нею був на морі і що у нас є стосунки.ці слухи вже дійшли до батьків дівчини,друзів і подруг.всі почали допитуватись чи дійсно це було і що я такий сякий.мені це приносить моральний дискомфорт і портить репутацію.чи можливо притягнути до відповідальності цю людину?чи можливо змусити дати докази чи змусити піти на поліграф?дякую за відповідь
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Адвокат, г. Нежин, 13 лет опыта
Доброго дня!
Статтею 32 Конституції України передбачено право на судовий захист щодо спростовування недостовірної інформацію про себе і членів своєї сім’ї.
Стаття 23 Цивільного кодексу України передбачає, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема, у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Статтею 277 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа, особисті немайнові права якої порушено внаслідок поширення про неї та (або) членів її сім'ї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації. Спростування недостовірної інформації здійснюється особою, яка поширила інформацію. Спростування недостовірної інформації здійснюється у такий же спосіб, у який вона була поширена.
Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» передбачає, що недостовірною вважається інформація, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені). Під поширенням інформації слід розуміти: опублікування її у пресі, передання по радіо, телебаченню чи з використанням інших засобів масової інформації; поширення в мережі Інтернет чи з використанням інших засобів телекомунікаційного зв'язку; викладення в характеристиках, заявах, листах, адресованих іншим особам; повідомлення в публічних виступах, в електронних мережах, а також в іншій формі хоча б одній особі.
Резюме з урахуванням викладеного та ситуації, що склалася: Ви можете звернутися до суду із позовом про захист гідності, честі чи ділової репутації, при цьому просити суд:
- визнати поширювану інформацію недостовірною;
- стягнути моральну шкоду із особи, що поширила недостовірну інформацію (при цьому значну увагу слід приділити обгрунтуванню у чому саме поляює моральна шкода, яких страждань Ви зазнали, як це вплинуло на Вашу ділову репутацію, обгрунтувати суму шкоди (як правило це не більше 1000 грн.);
- зобов'язати особу, яка поширила таку інформацію спростувати її у той же спосіб, у який вона була поширена (тут у Вас можуть бути проблеми, оскільки інформація поширювалась усно і встановлення кола осіб, яким така інформація повідомлена саме від співмешеканця Вашої колишньої дівчини, буде досить проблематичним. Як правило, спростовують інформацію, що була поширена у ЗМІ, та у такий же спосіб. Тому зобов'язати особу, що поширила таку інформацію її спростувати у такий же спосіб у Вашому випадку буде складно. Крім того, не зважаючи на те, що простування недостовірної інформації здійснюється особою, яка поширила інформацію - Вам потрібно буде довести факт поширення такої інформації особою - тут знадобляться свідки, які особисто чули від співмешеканця Вашої колишньої дівчини, що він розпускає такі слухи, та зможуть підтвердити це у суді.).
- покласти усі судові витрати на відповідача, тобто на співмешеканця Вашої колишньої дівчини (це і судовий збір, і витрати на адвоката).
З повагою,
Керуючий адвокатського бюро «INSIGNIS», адвокат
Миколасюк Роман
Адвокат, г. Нежин, 13 лет опыта
Ще одне - безпосередньо щодо притягнення до відповідальності (мається на увазі кримінальна чи адміністративна) та змушення проходити поліграф.
Згідно Кримінального кодексу України - відповідальність за наклеп чи поширення неправдивих відомостей про особу - не передбачено.
У Кодексі України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за поширювання неправдивих чуток, але таких, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку, а також передбачено відповідальність за умисне поширення неправдивих або неточних відомостей, які можуть завдати шкоди діловій репутації або майновим інтересам іншого підприємця - недобросовісна конкуренція. Тобто ні перший, ні другий випадок під Вашу ситуацію не підходять.
Примушення до проходження поліграфу також є неможливим.
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
Добрий вечер! Максимально , що Ви можете зроити - це звернутися до суду з позовом - про "захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи»
Але Вам потрібно довести , що така подія була, навести докази , що інформація ця поширювалась . А також довести на що впливає поширення цієї інформації
Великої перспективи Ващої справи - я не бачу.
З повагою, адвокат Вікторія Костроміна
Адвокат, г. Мариуполь, 18 лет опыта
Шановнний, Саша!
Ви можете притягти до відповідальності людину за наклепшляхом подачі позову до суду про захист честі, гідності та ділової репутації. У позові можете вимагати спростувати недостовірну інформацію та відшкодувати завданої моральної шкоди.
Але при цьому Ви маєте розуміти, що ця процедура не безкоштовна. Як найменше потрібно буде сплатити послуги юриста по складанню позивної заяви та за потребі представлення в суді і сплати судовий збір.
Крім того, вам буде необхідно зібрати докази на підтвердження ваших вимог. Цими доказами можуть бути покази свідків, публікації в засобах масової інформації, в соціальних мережах, листування, тощо. Якщо ви з якихось причин не можете отримати документи, в яких зафіксовано розповсюдження недостовірної інформації, ці документи можна витребувати за ухвалою суду. А от змусити пройти поліграф Ви не зможете. В цивільному процесі – це справа добровільна.
Моя порада, збирайте докази: знімайте відео, записуйте аудіо, долучайте свідків і все в Вас вийде.
З повагою, адвокат Іванова Т.Б.