Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 20 июля 2020, вопрос №24773 100₴

Трата денег попечителем не на ребенка, а на себя

Добрый день. Ситуация такая: родителей лишили родительских прав, попечителем стала бабушка. С 16 лет живу отдельно. Сейчас мне 18, получаю средне специальное образование на дневном. Бабушка не отдает мои документы и фин. помощь от государства тратит на себя. Как в таком случае поступить?

Ответы юристов (9)

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Здравствуйте!

    Для того, чтобы бабушка не тратила денежных средстваина себя и отдала Вам документы, Вы имеете право подать:

    1) заявление в службу по делам детей местной государственной администрации (орган опеки местной государственной администрации), для проведения проверки целевого использования денежных средств и принятия мер реагирования к бабушке по возврату денежных средств, а так по возврату принадлежащих Вам документов;

    2) заявление в полицию:

    - по поводу проверки целевого использования денежных средств;

    - об удержании документов.

    В принципе, действия бабушки могут содержать признаки уголовного правонарушения о завладении личными документами по статье 357 Уголовного кодекса Украины, но врядли Вы захотите ставить вопрос о внесении ведомостей в Единый реестр досудебных расследований и открытии уголовного дела в отношении бабушки (статьи 60 и 214 Уголовного процессуального кодекса Украины).

    При наличии вопросов обращайтесь!

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Ступакова Вікторія Ігорівна
    Ступакова Вікторія Ігорівна 4 года назад

    Адвокат, г. Днепр, 23 года опыта

    Добрий день! На даний час ви вже є повнолітньою особою із повною цивільною дієздатністю. Тому ви можете відновити свої документи як втрачені, відкрити власний рахунок у банку та написати заяву про перерахування коштів допомоги на цей рахунок.

    Піклування над вами припинено на підставі ст. 77 Цивільного кодексу України.

    Напевне найтяжчим у цьому процесі є відновлення документів. Для цього вам необхідно звернутись спочатку до поліції із заявою про втрату паспорту, а в подальшому до міграційної служби.

    https://dmsu.gov.ua/poslugi/pasport-gromadyanina-u...

    Стаття 77. Припинення піклування

    1. Піклування припиняється у разі:

    1) досягнення фізичною особою повноліття;

    Адвокат  Євген Олександрович
    50%
    Адвокат Євген Олександрович 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Здравствуйте!

    Фактически попечительство бабушки уже прекращено, так как Вы достигли совершеннолетия - 18 лет.

    Гражданскийй кодекс Украины:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15

    "Статья 77. Прекращение попечительства.

    1. Попечительство прекращается в случае:

    1. достижения физическим лицом совершеннолетия;
    2. регистрации брака несовершеннолетнего лица;
    3. предоставления несовершеннолетнему лицу полной гражданской дееспособности;
    4. возобновления гражданской дееспособности физического лица, гражданская дееспособность которого была ограничена".

    Вы имеете право самостоятельно получать денежные средства, открыть счёт в банке и личные документы, должны быть у Вас.

    Для того, чтобы бабушка не тратила денежных средства на себя и отдала Вам документы, Вы имеете право подать:

    1) заявление в службу по делам детей местной государственной администрации (орган опеки местной государственной администрации), для проведения проверки целевого использования денежных средств и принятия мер реагирования к бабушке по возврату денежных средств, а так по возврату принадлежащих Вам документов;

    2) заявление в полицию:

    - по поводу проверки целевого использования денежных средств;

    - об удержании документов.

    В принципе, действия бабушки могут содержать признаки уголовного правонарушения о завладении личными документами по статье 357 Уголовного кодекса Украины, но врядли Вы захотите ставить вопрос о внесении ведомостей в Единый реестр досудебных расследований и открытии уголовного дела в отношении бабушки (статьи 60 и 214 Уголовного процессуального кодекса Украины).

    Уголовный процессуальный кодекс Украины:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17

    Уголовный кодекс Украины:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14

    При наличии вопросов обращайтесь!

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Ковальчук Владимир

    статус ребенка-сироты и ребенка, лишенного родительской заботы, - определенное согласно законодательству положение ребенка, которое предоставляет ему право на полное государственное обеспечение и получение предусмотренных законодательством льгот и которое подтверждается комплектом документов, которые удостоверяют обстоятельства, из-за которых ребенок не имеет родительской заботы;осударственное содержание детей-сирот, детей, лишенных родительской заботы, и лиц из их числа - полное обеспечение соответственно государственным социальным стандартам материальными и денежными ресурсами детей-сирот, детей, лишенных родительской заботы, и лиц из их числа для удовлетворения их жизненно необходимых нужд и создания условий для нормальной жизнедеятельности Размер пенсии детям сиротам в 2020 годуФиксированный размер пенсии круглым детям сиротам в Украине в 2020 году до восемнадцати лет - 4236; до шести – 3398. ... Бюджетные выплаты сиротам после окончания вуза, колледжа выплачивают шесть прожиточных стандартов (2007*6). Получается 12 042 гривен.Полномасштабная поддержка бюджетными средствами осуществляется до момента полного самостоятельного обеспечения. Происходит это по такому алгоритму: льготное поступление в универ, после его окончания обязательное предоставление работы по специальности, либо (если по какой-то причине найти подходящую не удалось) продолжается бюджетная дотация в размере, установленном Кабинетом Министров.

    Итак, начисляется пособие детям сиротам до 23 лет в Украине, или до окончания обучения, когда его статус изменится на трудовой, т.е. он будет обеспечивать себя самостоятельно.Важная деталь: до совершеннолетия средства на содержание из бюджета назначены опекунам, усыновителям, учреждениям, в которых проживают воспитанники. При наступлении правоспособного возраста социальные выплаты детям сиротам после 18 лет оформляются на них лично. Обратитесь в СОБЕЗ и пусть они оформят на вас а не на бабушку и все.

    Мєньков Андрій Васильович

    Доброго дня Костянтине! Враховуючи, що Вам виповнилось 18 років, законом передбачено виплату одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку (далі - одноразова допомога).

    Розмір одноразової допомоги встановлено Кабінетом Міністрів України у сумы 1810 грн.

    Виплата одноразової допомоги здійснюється у готівковій (грошовій) формі районними (міськими) відділами (управліннями, департаментами) освіти на підставі заяви та паспорта отримувача цієї допомоги.

    Служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських, районних у містах рад складають списки дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, яким у поточному році виповнюється 18 років, за місцем знаходження обліково-статистичних карток таких дітей, і подають до районних (міських) відділів (управлінь, департаментів) освіти. У списках зазначається прізвище, ім'я, по батькові дитини, число, місяць, рік народження, постійне місце проживання.

    Повідомлення із зазначенням строку, протягом якого можна отримати одноразову допомогу, та адреси районного (міського) відділу (управління, департаменту) освіти надсилається дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, службами у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських, районних у містах рад.

    У разі неотримання з будь-яких причин дитиною одноразової допомоги в установлений строк вона може бути виплачена протягом трьох років.

    Право на отримання одноразової допомоги для недієздатної особи має піклувальник, призначений в установленому порядку.

    Отже, отримати одноразову допомогу мали саме Ви, а не Ваш піклувальник.

    Зверніться за роз’ясненнями у службу у справах дітей.

    Також Вам необхідно звернутись до управління пенсійного фонду та переоформити виплату пенсії на своє ім"я, оскільки з досягненням повноліття маєте повну цивільну дієздатність.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    У 16-18 років можна розраховувати на свою карту, не прив'язану до «батьківської».

    Для відкриття картки необхідно:

    - присутність батьків( у Вашому випадку вже можливо звернутися до банку самостійно та відкрити рахунок для таких виплат) . Надалі повідомити письмово орган опіки та піклування , аби зазначені кошти перераховувались на ваш особистий рахунок , а орган опіки забезпечив належний контроль за процедурою переказу ваших котів.

    - документи, що дозволяють ідентифікувати особу дитини (свідоцтво про народження або паспорт, ідентифікаційний код) та його представника (паспорт та ідентифікаційний код одного з батьків або опікуна)

    - довідка із завіреними зразками підпису дитини (довідка може бути завірена навчальним закладом, в якому навчається дитина, нотаріусом або банком)

    - документ, який свідчить про місце проживання дитини (завірений нотаріусом або органом, який видав документ).

    В разі, якщо дитині ще не виповнилося 16 років, то є ще інший варіант вирішення даної проблеми.

    Так, стаття 186 Сімейного кодексу України регламентує контроль органу опіки та піклування за цільовим витрачанням аліментів. Контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але НЕ більше одного разу на три місяці.

    У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутись до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України. Тобто, внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України можливо лише за умови, якщо за результатами інспекційних відвідувань буде виявлено ознаки нецільового витрачання аліментів.

    Враховуючи , що Ви є повнолітньою особою, з повною дієздатністю , то маєте право самостійно розпоряджатися коштами , бабуся юридично втратила статус опікуна над вами , жодних прав на виплати вона не має.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Савченко Олександр
    30%
    Савченко Олександр 4 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго дня!

    Відповідно до частини третьої статті 52 Конституції України утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу.

    Діти, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, мають право на особливий захист і допомогу з боку держави (стаття 25 Закону України "Про охорону дитинства").

    Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які навчаються, мають право на:

    • повне державне забезпечення в навчальних закладах (діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів);
    • виплату соціальної стипендії в порядку та розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів України та виплату 100 відсотків заробітної плати, яка нарахована в період виробничого навчання та виробничої практики;
    • виплату щорічної допомоги для придбання навчальної літератури в розмірі трьох соціальних стипендій. Виплата зазначеної допомоги здійснюється протягом 30 днів після початку навчального року за рахунок коштів, що передбачаються для навчальних закладів у відповідних бюджетах;
    • збереження на весь період академічної відпустки (при наданні академічної відпустки за медичним висновком) повного державного забезпечення та виплату стипендії. Навчальний заклад сприяє організації їх лікування;
    • забезпечення випускників навчальних закладів за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом і взуттям затверджуються Кабінетом Міністрів України. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.

    Органи, які здійснюють соціальний захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування:

    • Органи опіки та піклування, тобто районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.
    • Служба у справах дітей;
    • Центри соціальних служб для сім’ї дітей та молоді;
    • Кабінет Міністрів України, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.

    ПОРЯДОК призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою (піклуванням) і проживають у сім'ях опікунів (піклувальників), за принципом "гроші ходять за дитиною" в умовах експерименту, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2007 р. N 605 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/605-2007-%D0%BF#Text);

    2. Соціальна допомога призначається і виплачується з 1 квітня 2007 р. у грошовій формі опікунам (піклувальникам) на кожну дитину управліннями праці та соціального захисту населення держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці і соціального захисту населення виконавчих органів міських рад за місцем проживання (перебування) дітей (далі - уповноважені органи).

    4. Призначення соціальної допомоги здійснюється з місяця надходження заяви про її призначення до досягнення дитиною 18-річного віку.

    16. Контроль за цільовим використанням коштів державного бюджету, спрямованих на виплату соціальної допомоги, здійснюється відповідно до законодавства.

    Порядок надання одноразової допомоги дітям - сиротам і дітям позбавленим батьківського піклування після досягнення 18 років:

    Право на надання одноразової допомоги мають діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку.

    Служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських, районних у містах рад складають списки дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, яким у поточному році виповнюється 18 років, за місцем знаходження обліково-статистичних карток таких дітей, і подають до районних (міських) відділів (управлінь, департаментів) освіти. У списках зазначається прізвище, ім'я, по батькові дитини, число, місяць, рік народження, постійне місце проживання.

    Право на отримання одноразової допомоги для недієздатної особи має піклувальник, призначений в установленому порядку.

    Виплата здійснюється районними (міськими) відділами (управліннями, департаментами) освіти.

    Необхідні документи: заява та паспорт отримувача допомоги.

    Виплата одноразової допомоги здійснюється у готівковій (грошовій) формі.

    Всього доброго!

    Крикун Сергій  Павлович
    20%
    Крикун Сергій Павлович 4 года назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Закон Украины "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2342-15):

    ст.1 - "У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:...

    особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування;...";

    ст.8 - "...Особам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються, крім повного державного забезпечення, виплачується соціальна стипендія в порядку та розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів України, а також виплачується 100 відсотків заробітної плати, яка нарахована в період виробничого навчання та виробничої практики.

    Особам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються, до завершення навчання виплачується щорічна допомога для придбання навчальної літератури в розмірі трьох соціальних стипендій. Виплата зазначеної допомоги здійснюється протягом 30 днів після початку навчального року за рахунок коштів, що передбачаються для навчальних закладів у відповідних бюджетах.

    При наданні особам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються, академічної відпустки за медичним висновком за ними зберігається на весь період академічної відпустки повне державне забезпечення та виплачується стипендія. Навчальний заклад сприяє організації їх лікування.

    Випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом і взуттям затверджуються Кабінетом Міністрів України. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.

    Вартість повного державного забезпечення у грошовому еквіваленті для дітей віком від народження до трьох років, від трьох до семи років, від семи до десяти років, від десяти до чотирнадцяти років, від чотирнадцяти до вісімнадцяти років та осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до двадцяти трьох років визначається відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум"." (более детально смотрите Закон самостоятельно).

    Закон Украины "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/20/95-вр/page), ст.4:

    "...служби у справах дітей мають право:...

    приймати з питань, що належать до їх компетенції, рішення, які є обов’язковими до виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами;...

    запрошувати для бесіди батьків або опікунів, піклувальників, посадових осіб до служби у справах дітей з метою з’ясування причин та умов, які призвели до порушення прав дітей, бездоглядності, вчинення правопорушень, вживати заходів щодо їх усунення;..." -

    в этой части Ваша Служба по делам детей вправе вызвать бабушку и потребовать выдать Вам документы и прекратить другие нарушения.

    Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):

    "Стаття 77. Припинення піклування

    1. Піклування припиняється у разі:

    1) досягнення фізичною особою повноліття;...";

    "Стаття 1166. Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду

    1. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала..." -

    в этой части Вы вправе истребовать по суду у бабушки суммы назначенной Вам помощи.

    Уголовный кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14):

    "Стаття 167. Зловживання опікунськими правами

    Використання опіки чи піклування з корисливою метою на шкоду підопічному (зайняття житлової площі, використання майна тощо) -

    карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк." -

    в этьой части Вы вправе подать заявление в полицию о признаках в действиях бабушки приведенного преступления.

    Константин Клиент 4 года назад

    Спасибо всем за помощь, простите если что за субъективную оценку по вопросу вознаграждения.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України