Задайте вопрос юристу

912 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Уголовное право, 16 августа 2020, вопрос №26726 100₴

Как притянуть к ответственности водителя за ДТП?

Меня на пешеходном на мой зеленый сбила машина 3 дня назад. Есть видео на дорожной камере.
Дело передают в городское управление по факту админ нарушения. Я не согласен с решением следствия.
По факту у меня сотряс, ушибы и перерастяжения мышц шеи и грудного отдела хребта. На 4й день выписывают из стационара и переводят на больничный.

Ответы юристов (3)

    Адвокат  Євген Олександрович
    100%
    Адвокат Євген Олександрович 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Добрий день, Ігор!

    Для того, щоб притягнути до кримінальної відповідальності за порушення правил безпеки дорожнього руху за частиною 1 статті 286 Кримінального кодексу України треба щоб у Вас були тілесні ушкодження середнього ступеню тяжкості (третя у будь-якій лікарні пролікуаватися понад 21 день), з приводу ЗЧМТ та інших тілесних ушкоджень, а ступінь тяжкості тілесних ушкоджень визначається за медичними документами відносно Вас судов-медичним експертом бюро СМЕ, шляхом проведенням судов-медичного дослідження (Ваша заява, направлення слідчого, до внесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Единого реестру досудових розслідувань) та у кримінальному провадженні, шляхом проведення судово - медичної експертизи (Ваша заява в бюро СМЕ, постанова слідчого про проведення судово - медичної експертизи).

    МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

    Н А К А З

    N 6 від 17.01.95 Зареєстровано в Міністерстві м.Київ юстиції України 26 липня 1995 р. за N 255/791

    Затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 січня 1995 р. N 6 ( z0248-95 )

    Правила судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0255-95#Text

    У всякому випадку зараз, Ви маєте право подати заяву до поліції або прокуратури про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкриття кримільного провадження щодо порушення правил безпеки дорожнього руху за частиною 1 статті 286 Кримінального кодексу України (на підставі статей 60 в 214 Кримінального процесуального кодексу України).

    Після цього, протягом 24 годин, вказані відомості про вчинене кримільне правопорушення, повинні бути невідкладно але не пізніше 24 годин, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, з відкриттям кримінального провадження, про що заявник має право отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (на підставі статей 60 в 214 Кримінального процесуального кодексу України).

    У разі невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань протягом 24 годин, заявник має право на потязі 10 днів, подати скаргу слідчому судді місцевого суду (на підставі статей 303-307 Кримінального процесуального кодексу України) та до місцевої прокуратури (стаття 36 Кримінального процесуального кодексу України).

    Дивіться Кримінальний кодекс України:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14

    "Стаття 286. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засоьами

    1. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, -

    карається штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років...".

    Дивіться Кримінальний процесуальний кодекс України:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17

    "Стаття 60. Заявник

    1. Заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим.

    2. Заявник має право:

    1) отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;

    1-1) отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;

    2) подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи;

    3) отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.

    3. Заявник, який є викривачем, крім передбачених цією статтею прав, має право в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції", отримувати інформацію про стан досудового розслідування, розпочатого за його заявою чи повідомленням.

    Інформація надається слідчим або прокурором у строк не більше п’яти днів з моменту подання заяви.

    "Стаття 214. Початок досудового розслідування

    1. Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування. ...".

    "Стаття 303. Рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, та право на оскарження

    1. На досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора:

    1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов’язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування;...".

    "Стаття 304. Строк подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, її повернення або відмова відкриття провадження

    1. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії. ...".

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Бондарь Владимир Борисович
    Бондарь Владимир Борисович 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 27 лет опыта

    Доброго дня, пане Ігорю! До кримінальної відповідальності можливо притягнути лише у разі наявності середньої тяжкості тілесних ушкоджень:

    Стаття 286 КК України. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами

    1. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, -

    карається штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

    Ступінь тяжкості тілесних ушкоджень визначається відповідно до Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень ( https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0255-95#Text ).

    Відповідно до цих правил: 2.2. Тілесні ушкодження середньої тяжкості:

    2.2.1. Ознаки ушкодження середньої тяжкості:

    а) відсутність небезпеки для життя;

    б) відсутність наслідків, що викладені в п.2.1.1. цих Правил;

    в) тривалий розлад здоров'я;

    г) стійка втрата працездатності менш ніж на третину.

    2.2.2. Тривалим належить вважати розлад здоров'я строком понад 3 тижні (більш як 21 день).

    2.2.3. Під стійкою втратою працездатності менш як на одну третину належить розуміти втрату загальної працездатності від 10% до 33%.

    Отже, скоріш за все, Ваші тілесні ушкодження будуть віднесені до легких, а тому, кримінальної відповідальності у водія не буде, а буде лише адміністративна.

    Але, якщо розлад Вашого здоров'я триватиме більше 21 дня, то тоді Вам слід буде звернутися до поліції із заявою про внесення до Єдиного реєстру досудового розслідування інформації про кримінальне правопорушення (заява про злочин) та додаи відповідні медичні документи. У цьому випадку поліція повинна почати досудове розслідування у кримінальному провадженні.

    Відмову у внесенні інформації до ЄРДР (Єдиного реєстру досудового розслідування) ви можете протягом 10 днів оскаржити до слідчого судді суду за місцем знаходження органу досудового розслідування.

    У будь якому випадку (чи то кримінальне провадження, чи то адміністративне) Ви маєте право як потерпілий на відшкодування завданої Вам матеріальної і моральної шкоди. У кримінальному провадженні Вам слід буде подати відповідний позов до початку судового слідства. А якщо це буде справа про адміністративне правопорушення, то Вам слід з'ясувати, коли і до якого суду передано протокол про адміністративне правопорушення, та написати до цього суду заяву про залучення Вас до розгляду справи у якості потерпілого та стягнення на Вашу користь завданої шкоди. Якщо ж суд з якихось причин не розгляне чи то Іаш позов у кримінальному провадженні, чи то заяву потерпілого у справі про адміністративне правопорушення, то Ви маєте право в подальшому подати відповідний позов про стягнення з винного шкоди в порядку цивільного судочинства. При цьому, чи то обвинувальний вирок, чи то постанова про притягнення винного до адміністративної відповідальності буде доказом вини водія. З Вашого ж боку слід буде доводити розмір завданої Вам шкоди (як матеріальної, так і моральної), тому рекомендую збирати всі медичні документи (особливо в части призначеного Вам лікування) та відповідні фіскальні чеки про придбання ліків тощо.

    Всього Вам найкращого, одужуйте. Маю надію, що консультація є корисною і стане Вам у нагоді. Якщо є додаткові питання, - звертайтеся.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Добрый день!

    По Вашему вопросу сообщаю следующее:

    Ваши первые действия на месте ДТП важны для для последующего судебного разбирательства

    1.Полная остановка транспортного средства

    2. При наличии пострадавших вызовите скорую помощь , сотрудников полиции и оповестите страховую компанию .

    3.Запишите контакты очевидцев ,свидетелей, номер телефона ФИО, адрес.

    4. Обязательно зафиксируйте на камеру телефону все последствия ДТП , фото желательно сделать со всех ракурсов , в дальнейшем это возможно использовать как доказательства в рамках дела .

    5. Если на месте по каким либо причинам не составлялся европротокол ,следите внимательно за действиями сотрудников полиции при составлении схемы ДТП , также обратите внимание что бы сотрудниками полиции были зафиксированы все данные которые могут касаться ДТП.

    6. Если сотрудники полиции предлогают пройти вам тест-набор алкоголь , то пройдите его , за отказ предусмотрена ответственность, также обязательно возьмите у сотрудников полиции копию теста на отсутсвие алкоголя . Если другие участники ДТП отказываются пройти тест на алкоголь проследите что бы этот факт был отражён в документах.

    7.На виновника ДТП будет составлен административный протокол. В некоторых случаях протоколы могут быть составлены на нескольких участников дорожного движения ,также инспектор имеет право изъять водительское удосторовение и выдать временный талон.

    8. Обязательно пишите письменное объяснение , желательно до этого проконсультируйтесь с адвокатом , важно указать все факты которые помогут в дальнейшем при рассмотрении дела .

    После того как Вы соберете необходимые доказательства , НУЖНО в Вашем случае пройти медицинский осмотр в любой клинике и получить заключение о том, что в связи с ДТП у Вас установлено травмирование средней степени тяжести - это важно, что бы в дальнейшем виновника можно было привлечь к Уголовной ответственности по ст. 286 части 1.

    Именно такое заявление необходимо подать в полицию приложив документы и справки с больницы внести данные в ЕРДР в порядке ст.214 КПК Украины , выдать вам справку о принятии заявления и в течении суток начать проверку фактов следователем.

    Если осмотр не был проведен врачами сразу , его может назначить следователь в рамках производства по делу.

    Паралельно Вы можете подать иск к виновнику ДТП о компенсации вреда приложив все документы включая мед. справки и документы с полиции.

    С уважением,

    Константин Гончаренко


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України