Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Налоговое право, 21 августа 2020, вопрос №27076 150₴

Налог на недвижимость - в кабинете плательщика нет счета и данных про недвижимость

Добрый день. На меня зарегистрирована квартира и дом с 2018-го года. Суммарной площадью за оба - 480 кв.м.
Уведомления ни по адресу проживания, ни по адресу прописки о необходимости платить налог ни в прошлом году, ни в этом я не получал.

Налогового долга у меня нет - проверил в электронном кабинете плательщика.

Также в нем я не увидел каких либо счетов или упоминаний про эту недвижимость.
Недвижимость - в одной области, прописка у меня - в другой. Возможно, причина в этом.

Что мне делать в таком случае? Идти сообщать в налоговую о том, что "вот недвижимость моя, хочу заплатить за нее налоги?"

Ответы юристов (15)

    Савченко Олександр
    26.7%
    Савченко Олександр 4 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго дня!

    У 2020 році податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нараховуватиметься фізичним особам — власникам об’єктів нерухомості за 2019 рік.

    Підпунктом 266.5.1 Податкового кодексу України передбачено, що ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв.м бази оподаткування. Далі мова буде йти саме про фізичних осіб.

    Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2019 року становила 4 173,00 грн. Отже, граничний розмір ставок, передбачений для розрахунку податку на нерухоме майно в 2019 році за звітний 2019 рік, не повинен перевищувати 62,60 грн. за 1 кв.м бази оподаткування.

    Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

    База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

    Сума податку збільшується на 25000,00 гривень на рік за кожен об’єкт житлової нерухомості (його частку), за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної — платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку).

    База оподаткування об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи — платника податку, зменшується:

    • для квартири/квартир незалежно від їх кількості — на 60 кв. метрів;
    • для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості — на 120 кв. метрів;
    • для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), — на 180 кв. метрів.

    Таке зменшення надається один раз за кожний базовий звітний період (рік).

    Пільги з податку, передбачені підпунктами 266.4.1 та 266.4.2 пункту 266.4 ПКУ, для фізичних осіб не застосовуються до:

    • об’єкта/об’єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої Кодексом;
    • об’єкта/об’єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

    Обов’язок сплати, строки та відповідальність:

    Податкове (податкові) повідомлення-рішення про сплату суми (сум) податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

    Обов’язок щодо сплати податку виникає у фізичних осіб протягом 60 календарних днів з моменту вручення відповідного повідомлення.

    У випадку, якщо контролюючий орган не надіслав податкове повідомлення-рішення у визначений строк, платники податку звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання (підпункт 266.10.2 п. 266.10 ст. 266 ПКУ).

    Проте, у випадку прострочення сплати узгодженого податкового зобов’язання, передбачена відповідальність: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

    При цьому власники житлової нерухомості, які мають платити податок, але не отримали податкового повідомлення-рішення, можуть звернутися в податкову добровільно та провести звірку даних щодо:

    - об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

    - розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

    - права на користування пільгою із сплати податку;

    - розміру ставки податку;

    - нарахованої суми податку.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Ковальчук Владимир
    16.7%

    "В Киеве налог на недвижимость будут платить владельцы квартир площадью более 60 квадратных метров"

    До 1 июля налоговая служба намерена разослать людям решения-уведомления и квитанции с суммами налога, который нужно внести в течение 60 дней со дня получения документа

    После окончания декларационной кампании в Украине началась следующая — по уплате налога на имущество. Так, до 1 июля налоговая служба должна разослать людям решения-уведомления о необходимости внести этот налог. Напомним, что фактически налог на имущество состоит из нескольких платежей: уже привычного нам налога на недвижимость, а также транспортного и дополнительного налога на элитную недвижимость, которые условно можно назвать налогом «на роскошь».В первую очередь хочу отметить, что если раньше налогом облагалась только жилая недвижимость, являющаяся собственностью человека, то теперь под налогообложение попадает и нежилая недвижимость. Также изменен сам механизм начисления этого налога. Прежде льготы по уплате наше законодательство предоставляло на государственном уровне. То есть были утверждены льготные нормы площади, не облагавшейся налогом, — независимо от региона. Необлагаемая площадь жилой недвижимости составляла:

    для квартир — 120 квадратных метров;

    ля домов — 250 квадратных метров;

    для различных типов недвижимости (дом и квартира) — 370 квадратных метров.Сегодня решения о ставках и льготах при налогообложении недвижимости принимают местные советы, поскольку данный налог будет поступать в местный бюджет. И община может распоряжаться этими средствами по своему усмотрению. Новая редакция Налогового кодекса четко определяет максимальную ставку налога: она не должна превышать 2 процента размера минимальной зарплаты за квадратный метр налогооблагаемой площади жилья, а по нежилой недвижимости на 2015 год — не более 1 процента.То же касается и льгот: местные советы сами утверждают льготную площадь жилья. В то же время законом на общегосударственном уровне определены минимальные льготные площади. Для квартир это 60 квадратных метров, для домов — 120 квадратных метров. А при владении разными типами жилой недвижимости налогом будет облагаться площадь свыше 180 квадратных метров.Киевский горсовет утвердил льготы на минимальном государственном уровне: 60 квадратных метров для квартир, 120 — для домов, 180 — для разных типов недвижимости.Кроме того, в Киеве от уплаты налога освободили жилье, принадлежащее инвалидам, членам семей героев Небесной сотни, участникам АТО и членам семей погибших участников АТО (но не более одного объекта). Также дополнительную льготную площадь (к 60 квадратным метрам для квартир) в столице предоставляют семьям с тремя детьми и более — по 20 квадратных метров на третьего и каждого последующего ребенка в возрасте до 18 лет.

    Кстати, на государственном уровне от уплаты налога на недвижимость освобождены здания детских домов семейного типа, общежития, жилье, непригодное для проживания (в том числе в связи с аварийным состоянием, которое было признано решением сельского, поселкового, городского совета), а также объекты жилой недвижимости (в том числе их доли), принадлежащие детям-сиротам, детям, лишенным родительской опеки, и лицам из их числа, признанным таковыми в соответствии с законом, детям-инвалидам, которые воспитываются одинокими матерями (родителями) — не более одного такого объекта на ребенка.В то же время хочу подчеркнуть, что фискальная служба не определяет площадь квартиры или дома. Они получаем информацию из Государственного реестра имущественных прав и начисляем налог только на основании этих данных.До 1 июля налоговая служба будет рассылать гражданам решения-уведомления и квитанции с суммами налога. Его нужно уплатить в течение 60 дней со дня получения документа. И если владелец недвижимости, площадь которой превышает льготную, не получит такого уведомления, это повод прийти в налоговую службу для проведения сверки — во избежание неприятных ситуаций в будущем. То же касается случаев, когда человек обнаружит какие-то неточности в квитанциях. Например, если налог начислен на недвижимость, которую он в 2015 году уже продал.У владельца будет возможность внести коррективы. Если он продал квартиру или дом, решение об уплате налога ликвидируется. Если же он пришел заявить о своей недвижимости, которая облагается налогом, ему выпишут квитанцию.Куда конкретно нужно обращаться для такой сверки — в налоговую инспекцию по месту регистрации человека или по месту расположения недвижимости?

    — В налоговую инспекцию по месту регистрации налогоплательщика, независимо от того, где территориально находится недвижимость, за которую вносится налог. Допустим, человек зарегистрирован в Киеве, а недвижимость у него во Львове, Одессе или Боярке. Так вот, ему следует прийти именно в районную налоговою службу столицы — по месту регистрации.

    Хандрыга Татьяна Вадимовна
    16.7%
    Хандрыга Татьяна Вадимовна 4 года назад

    Юрист, г. Днепр, 7 лет опыта

    Доброго дня!

    Податкове (податкові) повідомлення-рішення про сплату суми (сум) податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

    Отже, повідомлення повинні Вам надсилати за місцем Вашої реєстрації.

    Зверніть увагу, що у випадку не надсилання такого повідомлення, Ви звільняєтесь від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання , ОДНАК НЕ ЗВІЛЬНЯЄТЕСЬ ВІД СПЛАТИ ТАКОГО ПОДАТКУ.

    Також, власники житлової нерухомості, які мають платити податок, але не отримали податкового повідомлення-рішення, можуть звернутися в податкову добровільно.

    Виталий Клиент 4 года назад

    Всем спасибо за ответы, но я так и не получил ответа на свой ключевой вопрос.

    В личном кабинете плательщика на https://cabinet.tax.gov.ua/ я не вижу счетов или каких-либо своих обязательств.

    Мне намеренно самому идти в налоговую и сообщать об объектах недвижимости? Что будет, если я это не сделаю?

    • Хандрыга Татьяна Вадимовна
      Хандрыга Татьяна Вадимовна 4 года назад

      Юрист, г. Днепр, 7 лет опыта

      В даному кабінеті можуть відображатися некоректні дані . Наразі він недосконалий, та містить багато помилок. Крім того, скоріш за все, Ваші дані взагалі відсутні в реєстрі податкової, а тому їх немає і в кабінеті.

      Наслідок може бути такий, що в один день (рік) коли вони про Вас згадають, Вам виставлять рахунок за усі ці роки. Оскільки вони не обмежені строком надсилання таких повідомлень рішень. І тоді Вам потрібно буде заплатити за один раз - велику суму.

    • Савченко Олександр
      Савченко Олександр 4 года назад

      Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

      Віталій!

      Якщо Ви не отримували податкового повідомлення-рішення, то звичайно можете не йти до податкової. Ніякої відповідальності за це не буде.

      Так як обов’язок щодо сплати податку виникає у фізичних осіб протягом 60 календарних днів з моменту вручення відповідного повідомлення.

      При цьому за законом податкова може виставити рахунок за той чи інший податковий період упродовж 1095 днів (трьох років) по його завершенні. Тобто, несплачений зараз податок за 2019 рік вам можуть нарахувати у 2022-ому. Разом із податками за 2020-ий і 2021-ий.

      Всього доброго!

      Успіхів Вам!

    • Адвокат  Євген Олександрович
      13.3%
      Адвокат Євген Олександрович 4 года назад

      Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

      Здравствуйте, Виталий!

      Согласно п.266.10.2 ПК, в случае если контролирующий орган не направил (не вручил) налоговое / налоговые сообщение-решение до 1 июля, физические лица освобождаются от ответственности, предусмотренной настоящим Кодексом за несвоевременную уплату налогового обязательства.

      Всего доброго!

      Удачи Вам!

    • Малиновский Влад
      13.3%
      Малиновский Влад 4 года назад

      Адвокат, г. Киев, 24 года опыта

      Здравствуйте, Виталий.

      Если бы налоговая направила вам налоговое уведомление-решение (НУР) и вы его не оспорили и не оплатили, такое налоговое обязательство считалось бы согласованным, и отразилось бы в кабинете как налоговый долг.

      Поскольку НУР вам не направлялся, в кабинете ничего не отражается.

      Вы можете пойти в налоговую с документами на недвижимость и попросить составить вам НУР, после чего оплатить его.

      Если вы этого не сделаете, штрафы и пени к вам применяться не будут, но на протяжении трёх лет налоговая может направить вам НУР по минувшему периоду.

      То есть все чем вы рискуете - это накоплением сумм основного налогового обязательства. Сами суммы увеличиваться не будут, но, возможно, через два года вам придётся оплатить налоги сразу за три года, если налоговая о вас вспомнит.

      Пока им очевидно не до вас.

      Удачи вам.

    Ковальчук Владимир

    Мне намеренно самому идти в налоговую и сообщать об объектах недвижимости? Что будет, если я это не сделаю? Вам нужно самому обратится вас нет реестре .Вы уплатите за разницу льготной и основной площади.Если не подадите то когда это станет известно вам выставят счет за все года неуплаты и будет налоговый долг.

    Савоста   Ірина   Михайлівна
    Савоста Ірина Михайлівна 4 года назад

    Адвокат, г. Сновск, 6 лет опыта

    Добрый день, Виталий.Если в налоговой нет Вашего адреса регистации места проживания возмоно это и есть причиной почему нет квитанций. Большинство юристов рекомендуют самостоятельно обратиться в налоговую,. учитывая, что площадь без льготы у Вас не маленькая

    Карпенко Андрій Володимирович
    13.3%

    Податкове (податкові) повідомлення-рішення про сплату суми (сум) податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

    У випадку, якщо контролюючий орган не надіслав податкове повідомлення-рішення у визначений строк, платники податку звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання (підпункт 266.10.2 п. 266.10 ст. 266 ПКУ).

    Вы можете самостоятельно обратиться в свою налоговую и Вам насчитают налог на недвижимость. Если Вы этого не сделаете, то когда об этом станет известно Вам выставят налоговый долг. Счет Вам могут выставить не позднее 1095 дней за каждый налоговый период.

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Здравствуйте, Виталий!

    Согласно п.266.10.2 ПК, в случае если контролирующий орган не направил (не вручил) налоговое / налоговые сообщение-решение до 1 июля, физические лица освобождаются от ответственности, предусмотренной настоящим Кодексом за несвоевременную уплату налогового обязательства.

    Поэтому, если контролирующий орган не направил (не вручил) налоговое / налоговые сообщение-решение, не рекомендую обращаться в налоговую службу самостоятельно.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Добрий день.

    Варіантів всього два: або платити податок на нерухомість, або робити спввласниками дітей/дитину, таким чином зменшуючи площу, що належить кожному, і позбавлятися від обов'язку сплати цього податку.

    Давайте тепер розберемось детальніше:

    • ставка податку 1,5% від мінімальної з/п, тобто 4723*1,5%=70грн.85коп за кожен метр.
    • за 12 лишніх метрів потрібно сплатити за рік: 12*70,85=850грн.20коп.
    • в 2019 році мін. зарплата була 4173 грн, отже податок за 2019 рік буде 751грн20коп.
    • обов'язок зі сплати податку виникає на підставі ППР (податкове повідомлення-рішення) , яке податкова повинна надіслати до 01.07. Ви на протязі 60-ти днів повинні його сплатити. В разі якщо органи ДПС "забули" надіслати ППР, то відповідно до п.266.10.2 Податкового Кодексу України, у разі якщо контролюючий орган не надіслав податкове повідомлення-рішення до 1 липня, фізичні особи звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату. Тобто не надіслали - можете нікуди не йти і нічого не платити.
    • теоретично, Податкова може згадати про Вас пізніше. Але якщо протягом 1095 днів (три роки) рішення так і не вручене, то і зобов'язання платити “зникає”.

    Отже:

    • якщо ППР не приходить, то немає необхідності платити податок і немає необхідності щось змінювати.
    • якщо ППР приходить, то потрібно порахувати, що вигідніше: платити податок чи оформляти дітей співвласниками.

    Звісно якщо є бажання то можна звернутись до податкової за місцем реєстрації.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Порядок взимания налога на недвижимое имущество, отличное от земельного участка, определены статьей 266 Налогового кодекса Украины. Так, база налогообложения объекта / объектов жилой недвижимости, в том числе их долей, находящихся в собственности физического лица - налогоплательщика, уменьшается, в частности, для квартиры / квартир независимо от их количества - на 60 кв. метров.

    Итак, если Ваши данные, указанные выше, действительно соответствуют Вашим правоустанавливающим документам по размерам частиц, находящихся в Вашей собственности, то согласно подпункту "б" подпункта 266.7.1 пункта 266.7 статьи 266 Налогового кодекса Украины, исходя из суммарной общей площади квартир, находящихся в Вашей собственности, органы местного самоуправления в данном случае не имеют прав отправлять Вам сообщения и требовать уплаты налога за лишние квадратные метры.

    Кроме того до Вашего сведения, налоговые уведомления-решения об уплате суммы налога и соответствующие платежные реквизиты, в частности, органов местного самоуправления по местонахождению каждого из объектов жилой и / или нежилой недвижимости, направляются (вручаются) налогоплательщику налоговым органом по месту его налогового адреса (месту регистрации) до 1 июля года, следующего за базовым налоговым (отчетным) периодом (годом).

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 4 года назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    "КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

    РІШЕННЯ

    від 23 червня 2011 року N 242/5629

    Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві

    (https://ips.ligazakon.net/document/view/mr110254):

    Додаток 1

    ПОЛОЖЕННЯ про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в м. Києві...

    5. Ставка податку

    5.1. Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

    5.2. Ставки податку для об'єктів житлової та /або нежитлової нерухомості встановлюються:

    5.2.1. Відповідно до таблиці N 1 до цього Положення...

    Таблиця N 1 до додатка 1...

    1110.1 Будинки одноквартирні масової забудови 1,500 1,5004

    1122.1 Будинки багатоквартирні масової забудови 1,500 1,5004

    4 З 1 січня по 31 грудня 2019 року до ставки податку об'єктів нерухомості, що класифікуються за цими підкласами, для фізичних осіб застосовується понижуючий коефіцієнт 0,75."

    Таким образом, при налогообложении Ваших объектов недвижимости подлежит применению снижающий коефициент 0.75.

    Налоговый кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17):

    "Стаття 266. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

    266.1. Платники податку...

    266.1.2. Визначення платників податку в разі перебування об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:

    а) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

    б) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

    в) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку." =

    в этой части, отчуждение недвижимости в пользу детей (как советует коллега Гончаренко) не освобождает от уплаты налога.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA