Начните консультацию с юристом онлайн
Здравствуйте!
Сегодня поступило два звонка из разных "компаний" занимающихся кредитованием для подтверждения взятия кредита. Говорили, на моё имя была оставлена заявка на взятие кредита. После моих слов о том, что я ничего не брал заявку отменили, но факт остаётся - кто-то пытался взять кредит на моё имя. Как мне правильнее поступить в этой ситуации? Могу я что-то сделать на данный момент, из дома?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (7)
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеДоброго вечора, Іване!
Ситуація однозначно неприємна. Слава Богу, що кредит на Ваше ім'я взяти не вдалося. Звернутись до правоохоронних органів можна було б, якщо на Ваше ім'я вже незаконно взяли кредит, чому вдалося запобігти.
Справа в тому, що на відміну від банків, в яких перед отриманням кредиту потребується особиста присутність і надання оригіналів документів для ідентифікації позичальника, поширені сервіси онлайн кредитування, які здійснюють ідентифікацію позичальника видалено на підставі копій документів.
І в даному випадку ризик отримання онлайн кредиту за документами іншої людини залежить від того, наскільки серйозно мікрофінансова компанія підходить до питання ідентифікації нового позичальника і зберігання персональних даних своїх клієнтів.
Для того, щоб не стати жертвою шахраїв і не допустити попадання ваших документів в руки шахраїв, використайте наступні запобіжні заходи:
не погоджуйтеся оформити онлайн кредит на своє ім'я, навіть якщо про це вас просить близький знайомий або родич; не давайте вашу платіжну картку третім особам для отримання онлайн кредиту; якщо ви втратили паспорт, відразу ж заявите про це в органи поліції; ніколи не залишайте свої документи в заставу і не віддавайте їх нікому навіть на короткий час щоб уникнути ризик, коли з ваших документів можуть зробити копії; періодично перевіряє свою кредитну історію, навіть якщо ви ніколи не користувалися послугами онлайн кредитування.
Складно говорити зараз про якісь конкретні шляхи вирішення проблеми, адже кредит на Ваше ім'я на щастя не вдалося взяти, а також немає будь-яких даних про можливих осіб, причетних до цього.
Зараз залишається сподіватися, що спроби залишаться спробами, і шахраям не вдасться взяти кредит на Ваше ім'я. У протилежному випадку, звертайтеся за консультацією про подальші дії та допомогою!
Успіхів !
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
Сегодня поступило два звонка из разных "компаний" занимающихся кредитованием для подтверждения взятия кредита. Говорили, на моё имя была оставлена заявка на взятие кредита. После моих слов о том, что я ничего не брал заявку отменили, но факт остаётся - кто-то пытался взять кредит на моё имя. Как мне правильнее поступить в этой ситуации? Могу я что-то сделать на данный момент, из дома?
для получения кредита - нужно указывать паспортные данные и банковскую карту
вам лучше сделать замену паспорта - напр. по утере - и обновить банковскую карту
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте, Иван!
Это мошенники.
Вы имеете право подать заявление в киберполицию для проведения проверки и принятия мер реагирования, как на электронную почту, так и письменно оформив заявление:
https://cyberpolice.gov.ua/contacts/
Всего доброго!
Удачи Вам!
Адвокат, г. Киев, 24 года опыта
Здравствуйте, Иван.
Очевидно в распоряжение злоумышленников попали копии ваших документов.
Существующие процедуры идентификации и верификации в большинстве микрофинансовых организаций позволяют предотвратить случаи мошенничества такого рода.
Кроме того, у большинства МФО существуют общие базы данных заемщиков, и эти два звонка наверняка имели следствием маркировку ваших данных как таких, которые могут быть использованы с мошеннической целью.
Мне не понятно, зачем, используя ваши документы, мошенники указывали ваш номер телефона. А если они его не указывали, то как он стал известен МФО.
Сделать с вашей стороны что-то, что реально могло бы предотвратить мошенничество сейчас невозможно.
Разве что - если вы уж очень опасаетесь взятия кредита в будущем - можете заявить в органы ДМС об утере своего паспортного документа (паспорта или ID). За "утерю" вам выпишут штраф, а взамен старых вам будут выданы новые документы, с новыми реквизитами, а старые будут отмечены в базе как утерянные.
В дальнейшем старайтесь не передавать копии своих документов, а особенно - свои фотографии с документами в руках в сомнительные сервисы.
Копии паспортных документов можно передавать только в банковские и финансовые учреждения в рамках процедур идентификации и верификации.
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Добрий вечір, Іване!
У цій ситуації важливо розуміти, що відповідно до статті 1055 Цивільного кодексу України кредитний договір укладається у письмовій формі. Також висувається ціла низка вимог до подібних операцій, одними з яких є вільне волевиявлення учасника правочину та націленість на реальне настання правових наслідків обумовлених подібною угодою.
Якщо ці вимоги не дотримані, тоді договір є недійсним.
Крім того, є підстави вважати, що Ви стали жертвою шахраїв і їхні дії повинні розглядатися як кримінальний злочин. Для того щоб себе убезпечити, рекомендую звернутися в правоохоронні органи з відповідною заявою про злочин.
У будь-якому випадку у Вас є можливість направити в кредитні компанії, які Вам телефонували, офіційний лист з описом та повідомленням про вручення, де позначити, що Ви не маєте наміру брати кредит або не брали його. Таким чином, Ви себе убезпечите, а в разі судового розгляду це буде додатковим доказом.
Ви не зможете убезпечити себе на 100 % від можливого взяття кредиту третьою особою на Ваше ім'я, позаяк теоретично можуть бути використані копії документів, які Ви давали кілька місяців / років тому і про які ви навіть і не пам'ятаєте.
Якщо все-таки на Вас був узятий кредит, то потрібно звертатися в правоохоронні органи із заявою про шахрайство, а також з позовом про підтвердження нікчемності договору і вимагати проведення почеркознавчої експертизи.
Всього доброго!
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
Повідомляю наступне:
Вам необхідно звернутися до поліціі з заявою про шахрайство та крадіжку документів та данних з них зареєструвати іі до ЕРДР в порядку ст.214 КПК Украіни отримати довідку про прийняття заяви. Направити вказану довідку поштою до кредитних установ з заявою ,про те що ваші персональні дані використовуються шахраями і кредити ви не брали.
Аналогічну заяву з копією довідки з поліціі відправте поштою до бюро кредитних історій (УБКІ) ,аби вони контролювали Вашу кредитну історію на випадок не правомірних операцій по вашим документам , до завершення слідчіх дій ,щодо шахрайства.
По кожній заяві вам мають надати письмову відповвдь у 15-ти денний термін згідно ЗУ Про звернення громадян.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Закон Украины "Про споживче кредитування" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19):
"Стаття 12. Умови договору про споживчий кредит...
5. Умови договору про споживчий кредит, які обмежують права споживача порівняно з правами, встановленими цим Законом, є нікчемними...
Стаття 13. Форма договору про споживчий кредит
1. Договір про споживчий кредит, договори про надання додаткових та супутніх послуг кредитодавцем і третіми особами та зміни до них укладаються у письмовій формі (у паперовому вигляді або у вигляді електронного документа, створеного згідно з вимогами, визначеними Законом України "Про електронні документи та електронний документообіг", а також з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про електронну комерцію"). Кожна сторона договору отримує по одному примірнику договору з додатками до нього. Примірник договору, що належить споживачу, має бути переданий йому невідкладно після підписання договору сторонами.
Примірник договору про споживчий кредит, укладеного у вигляді електронного документа та додатки до нього надаються споживачу у спосіб, що дозволяє встановити особу, яка отримала примірник договору та додатків до нього, зокрема шляхом направлення на електронну адресу або іншим шляхом з використанням контактних даних, зазначених споживачем під час укладення договору про споживчий кредит.
Обов’язок доведення того, що один з оригіналів договору (змін до договору) був переданий споживачу, покладається на кредитодавця...".
Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):
"Стаття 1055. Форма кредитного договору
1. Кредитний договір укладається у письмовій формі.
2. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.".
Уголовный кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14):
"Стаття 190. Шахрайство
1. Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) -
карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
2. Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, -
карається штрафом від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
3. Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, -
карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
4. Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, -
карається позбавленням волі на строк від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.".
Направьте адресатам заявление (письменно, с уведомлением о вручении, в электронном виде, sms-сообщением) о ничтожности намерений и уголовной ответственности за воплощение этих намерений.