Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Наследство, 15 октября 2020, вопрос №30943 150₴

переуступка права на наследство (наверное) или иной способ решения

Доброго времени суток, уважаемые специалисты.
Ориентируюсь на ответы специалистов из Киева, т.к. территориально нахожусь здесь и по вопросу потребуется как минимум далее детальная консультация.как максимум..без понятия
Я и сестра.Совершеннолетние, гражданство: украины.
Есть мама (с которой не жили после развода родителей), ведет антисоциальный образ жизни (злоупотребление алкоголем).
Мама проживала со своей матерью (нашей бабушкой) в квартире, которая принадлежала бабушке. Мама и бабушка жили на пенсию бабушки. 3 месяца назад бабушка умерла.
Есть нюанс: после смерти бабушки мама жила с умершей в квартире еще 3 дня (на южной жаре).Квартиру вскрывали МЧС по заявлению соседей о трупном запахе.
Мама, ввиду отсутствия любых доходов, и невозможности работать по состоянию здоровья (никак документально не оформлено) находится на полном моем содержании (доставляю все необходимое курьерскими службами), плачу за коммунальные услуги (не все, есть большие долги). денег напрямую не даю.
Мама, на сколько мне известно, единственная наследница квартиры бабушки.
С сестрой небезосновательно переживаем, что при первой возможности мама квартиру продаст и пропьет. Кроме того, соседи сообщали нам, что глава дома (управляющая осбб) имеет виды на квартиру (деталей 0,возможно просто сплетни).
Хотим решить вопрос с переходом собственности жилья к нам с сестрой в ближайшее время.
Прочла про переуступку прав собственности. Есть мысли уговорить маму переуступить права собственности нам (своим дочерям), в обмен на договор о пожизненном содержании (знаю, что есть договор о пожизненном содержании в обмен на жилье, а здесь тогда какой договор?) и возможно договор о пожизненной бесплатной аренде жилья (чтобы не думала, что мы её выкинем с квартиры и т п).
1. Это возможно/законно? какие подводные камни?
2. Есть ли более подходящий/простой вариант решения вопроса?
3. Если мой вариант наиболее подходящий, когда нужно заниматься вопросом? (сейчас или по истечению 6 мес)

Ответы юристов (10)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня, Олександро!

    Законодавством України виділяється 2 можливості спадкування: за законом і за заповітом.

    Цивільний кодекс України

    Стаття 1233. Поняття заповіту

    1. Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

    Стаття 1234. Право на заповіт

    1. Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

    2. Право на заповіт здійснюється особисто. Вчинення заповіту через представника не допускається.

    Стаття 1235. Право заповідача на призначення спадкоємців

    1. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

    2. Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.

    3. Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини.

    4. У разі смерті особи, яка була позбавлена права на спадкування, до смерті заповідача, позбавлення її права на спадкування втрачає чинність. Діти (внуки) цієї особи мають право на спадкування на загальних підставах.

    Стаття 1237. Право заповідача на заповідальний відказ

    1. Заповідач має право зробити у заповіті заповідальний відказ.

    2. Відказоодержувачами можуть бути особи, які входять, а також ті, які не входять до числа спадкоємців за законом.

    Стаття 1238. Предмет заповідального відказу

    1. Предметом заповідального відказу може бути передання відказоодержувачеві у власність або за іншим речовим правом майнового права або речі, що входить або не входить до складу спадщини.

    2. На спадкоємця, до якого переходить житловий будинок, квартира або інше рухоме або нерухоме майно, заповідач має право покласти обов'язок надати іншій особі право користування ними. Право користування житловим будинком, квартирою або іншим рухомим або нерухомим майном зберігає чинність у разі наступної зміни їх власника.

    Право користування житловим будинком, квартирою або іншим рухомим або нерухомим майном, одержане за заповідальним відказом, є таким, що не відчужується, не передається та не переходить до спадкоємців відказоодержувача.

    Право користування житловим будинком, квартирою або іншою будівлею, надане відказоодержувачеві, не є підставою для проживання у них членів його сім'ї, якщо у заповіті не зазначено інше.

    3. Спадкоємець, на якого заповідачем покладено заповідальний відказ, зобов'язаний виконати його лише у межах реальної вартості майна, яке перейшло до нього, з вирахуванням частки боргів спадкодавця, що припадають на це майно.

    4. Відказоодержувач має право вимоги до спадкоємця з часу відкриття спадщини.

    Стаття 1258. Черговість спадкування за законом

    1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

    2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

    Стаття 1259. Зміна черговості одержання права на спадкування

    1. Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині.

    2. Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

    Стаття 1260. Спадкування усиновленими та усиновлювачами

    1. У разі спадкування за законом усиновлений та його нащадки, з одного боку, та усиновлювач і його родичі - з другого, прирівнюються до родичів за походженням.

    2. Усиновлений та його нащадки не спадкують за законом після смерті батьків усиновленого, інших його родичів за походженням по висхідній лінії.

    Батьки усиновленого та інші його родичі за походженням по висхідній лінії не спадкують за законом після смерті усиновленого та його нащадків.

    3. Якщо за рішенням суду про усиновлення збережений правовий зв'язок між усиновленим та його бабою, дідом, братом та сестрою за походженням, то у разі смерті його баби, діда за походженням усиновлений має право на спадкування за правом представлення, а у разі смерті його брата, сестри за походженням - має право на спадкування як спадкоємець другої черги.

    У разі смерті усиновленого його баба, дід, брат, сестра за походженням, з якими був збережений правовий зв'язок, спадкують на загальних підставах.

    Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом

    1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

    Стаття 1262. Друга черга спадкоємців за законом

    1. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

    Стаття 1263. Третя черга спадкоємців за законом

    1. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

    Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом

    1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

    Стаття 1265. П'ята черга спадкоємців за законом

    1. У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

    Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

    2. У п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.

    Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як п'ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.

    Тепер головне, щодо відмови від спадщини!

    Стаття 1274. Право на відмову від прийняття спадщини на користь іншої особи

    1. Спадкоємець за заповітом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця за заповітом.

    2. Спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.

    3. Спадкоємець має право відмовитися від частки у спадщині спадкоємця, який відмовився від спадщини на його користь.

    4. Якщо заповідач підпризначив спадкоємця, особа, на ім'я якої складений заповіт, може відмовитися від спадщини лише на користь особи, яка є підпризначеним спадкоємцем.

    5. Відмова від прийняття спадщини може бути визнана судом недійсною з підстав, встановлених статтями 225, 229-231 і 233 цього Кодексу.

    Стаття 1275. Правові наслідки відмови від прийняття спадщини

    1. Якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за заповітом, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між ними порівну.

    2. Якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за законом з тієї черги, яка має право на спадкування, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну.

    3. Положення цієї статті не застосовуються, якщо спадкоємець відмовився від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця, а також коли заповідач підпризначив іншого спадкоємця.

    4. Якщо на спадкоємця за заповітом, який відмовився від прийняття спадщини, було покладено заповідальний відказ, обов'язок за заповідальним відказом переходить до інших спадкоємців за заповітом, які прийняли спадщину, і розподіляється між ними порівну.

    5. Відмова спадкоємця за заповітом від прийняття спадщини не позбавляє його права на спадкування за законом.

    Чи можете ви як онуки отримати будинок або квартиру, що залишилися від бабусі? Це питання задають досить часто.

    При наявності заповіту майно успадковують вказані у ньому особи. Якщо дід за життя залишив заповіт і передав всю свою власність онукам, проблем не виникне. Останній отримає майно, як того вимагає воля спадкодавця. Але якщо заповіт відсутній, процедура спадкування буде здійснюватися у відповідності за законом, згідно з чергою.

    Закон визначає 5 черг спадкоємців:

    1. До першої черги входять син/дочка спадкодавця, живий чоловік/дружина, його батьки;

    2. Друга черга – це рідні брат/сестра спадкодавця, бабуся/дід;

    3. До третьої черги входять рідні дядьки та тітки померлого;

    4. До четвертої черги відносяться особи, що жили разом із власником майна однією сім’єю – не менш ніж 5 років, аж до смерті;

    5. У п’яту чергу право на спадщину отримують інші рідні померлої особи до шостого ступеня споріднення.

    Таким чином, онуки померлого дідуся та бабусі входять до останньої, п’ятої черги спадкоємців. Вони мають шанс отримати у власність майно, якщо інші родичі – з першої по четверту чергу – відсутні або відмовилися вступати у спадок.

    Всьго найкращого!!

    Танача Юлія  Антонівна

    Добрый день, Александра!

    Вопросы, которые могут возникнуть с наследованием - необходимо урегулировать до 6 месяцев со дня смерти наследодателя.

    Из описанного Вами оснований для устранения от наследования матери нет, если она единственная наследница, то в рамках оформления наследства возможно рассматривать вариант отказа матери от наследства в пользу одной из дочерей. Право на квартиру перейдет дочери, мать может проживать и пользоваться квартирой.

    Если наследует мать, возможны 2 варианта:

    заключение договора пожизненного содержания - имущество сразу переходит в собственность той из дочерей, которая заключит договор. По такому договору можно предусмотреть право матери проживать в квартире и ежемесячное пособие.

    заключение наследственного договора - право собственности на квартиру переходит после смерти матери, также в условиях можно определить ежемесячное пособие, оплату коммунальных услуг и иные блага по договоренности.

    Оба вида договор подлежат расторжению, если варианты для признания их недействительными.

    Если понадобится детальная консультация - пожалуйста, обращайтесь через сайт.

    Удачи Вам!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю:

    Якщо Ваша бабуся оформила заповіт на Вашу маму, то мамі необхідно у термін 6-ти місяців звернутися до нотаріуса за місцезнаходженням майна померлого,з заявою про відкриття спадщини.

    Враховуючи суть питання так як ваша мама має розлади здоров я на грунті залежності від спиртних речовин.

    Необхідно аби мама Ваша звернулась до нотаріуса та уклала довіреність на Вас на час оформлення спадку, і Ви діючи в інтересах мами оформили спадок на іі ім я та отримали свідоцтво про право на спадщину та передали ,його вашій мамі ,після того як вона стає власником квартиры вона може:

    Укласти договір дарування квартири на Вас з умовою ,що ви укладаєте договір довічного утримання.

    Укласти як власник договір постійного користування з Вами безоплатного.

    Укласти з Вами договір оренди за символічну ціну(адже оренда не буває безкоштовно)

    Краще Вам оформити реєстрацію в квартирі так ви матимете прво іі користування

    Також мама може подарувати вам частку свого майна

    Мама також може відмовитись від прийняття спадку на користь одного з родичів з нотаріальним оформленням відмови( проте навряд чи вона погодиться на таке).

    З повагою

    Костянтин Гончаренко

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта

    1. Это возможно/законно? какие подводные камни?

    2. Есть ли более подходящий/простой вариант решения вопроса?

    3. Если мой вариант наиболее подходящий, когда нужно заниматься вопросом? (сейчас или по истечению 6 мес)

    1. если мама отказывается от наследства - вы моете с сестрой быть наследниками и подать заву нотариусу на принятие наследства

    2.мама оформляет наследство и сразу же вам дарит квартиру

    в судебном порядке пробуете ее лишить наследства

    Адвокат  Євген Олександрович
    23.3%
    Адвокат Євген Олександрович 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Здравствуйте, Александр!

    "1. Это возможно/законно? какие подводные камни"?

    - Лучше отказ от наследства по заявлению Вашей матери у нотариуса.

    2. Есть ли более подходящий/простой вариант решения вопроса?

    - Ваша мама имеет право сделать отказ от принятия наследства в Вашу с сестрой пользу, путём подачи у нотариуса заявления об отказе, саме же остаётся на Вашем с сестрой обеспечении, это Ваша и сестры обязанность её содержать договор не обязателен.

    При договоре дарения, ей сначала нужно вступить в наследство, а только после этого и оформления права собственности она сможет оформить договор дарения, удостоверенный нотариально (оплата услуг нотариуса, налоговая ставка нулевая, но затраты по времени и она может её переоформить или продать кому-то после оформления права собственности).

    3. Если мой вариант наиболее подходящий, когда нужно заниматься вопросом (сейчас или по истечению 6 мес)?

    - В течении 6 месяцев, лучше сейчас, учитывая состояние здоровья матери и обстановку в стране с пандемией.

    4. Глава дома (управляющая осбб) имеет виды на квартиру?

    -Если квартира принадлежала на праве собственности Вашей бабушке, то ничего он не сделает.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Карпенко Андрій Володимирович
    53.3%

    1. Наследник по закону имеет право отказаться от наследства в пользу любого наследника по закону вне зависимости от очередности наследования (ст.1273 ГК Украины).

    В течении 6 месяцев Ваша мама может отказаться от наследства в вашу с сестрой пользу. Каждой из Вас необходимо будет заплатить 5% налог на наследство, т.к. Вы не наследники первой очереди.

    Исполнение Ваших обязательств перед матерью будут зависеть только от Вас.

    2. Ваша мама может принять наследство, а затем подарить вам с сестрой по 45% квартиры (налоги по ставке 0%), а себе оставить 10% квартиры, чтобы быть спокойной, что ее не лишат жилья. А Вы сможете контролировать ее действия с принадлежащей ей долей квартиры.

    3. Если Ваша мама будет дальше продолжать ассоциальный образ жизни то установите над ней опеку.

    Камілова Марина  Сергіївна
    Камілова Марина Сергіївна 4 года назад

    Юрист, г. Киев, 9 лет опыта

    Доброго вечора! Найкращим варіантом та більш безпечним буде коли ваша мама відмовиться від прийняття спадщини на користь Вас та вашої сестри! Вказану відмову потрібно подати до нотаріуса протягом шести місяців з дня смерті Вашої бабусі!

    На мою думку договір довічного утримання не варто укладати, оскільки, Вашим обов'язком згідно сімейного кодексу України є піклування про Ваших батьків!

    Шишкин Алексей Юрьевич
    Шишкин Алексей Юрьевич 4 года назад

    Юрист, г. Харьков, 33 года опыта

    в вашем случае возможно два варианта 1. Ваша мама отказывается от принятия наследства в пользу обеих либо кого то из вас и тогда в наследство вступит тот в чью пользу был отказ. 2. Она вступает в наследство и заключает с кем-то из вас договор пожизненного одержания либо наследственный договор. И в первом и во втором варианте квартира будет под вашим контролем. Все эти действия подлежат нотариальному удостоверению, поэтому ваша мама должна быть в адекватном состоянии, а именно понимать значение своих действий и юридических последствий.

    Пользователь не активен
    23.3%
    Пользователь не активен 4 года назад

    Адвокат, г. Днепр, 26 лет опыта

    Добрый день!

    Первое и основное - было ли оформлено право собственности на квартиру (приватизация, купля-продажа), если да - то за кем зарегистрировано право собственности (если нет в наличии правоустанавливающих документов - можно посмотреть в Реестре прав на недвижимое имущество).

    Кроме того, необходимо выяснить у нотариуса - не оставила ли Ваша бабушка завещание

    Если завещание было - рассматривать ситуацию исходя из того, кто в нем указан.

    Если завещания не было - самым оптимальным вариантом для Вас - оформление отказа мамы от завещание в Вашу с сестрой пользу. В этом случае Вы остаетесь наследниками и собственниками, мама, поскольку она прописала в квартире, будет иметь право проживания в ней.

    Если мама будет сомневаться в своей судьбе (не выгоните ли Вы ее из квартиры) - после переоформления на Вас наследства Вы можете заключить с ней договор пожизненного содержания.

    Все нюансы данных операций целесообразнее уточнять у нотариуса, который ведет наследственное дело.

    В случае необходимости - обращайтесь, с уважением, адвокат Татьяна Власенко

    Сергеев Артем
    Сергеев Артем 4 года назад

    Юрист, г. Харьков, 25 лет опыта

    Здравствуйте.

    У Вас есть 4 варианта.

    1. Оформляете с мамой договор пожизненного содержания в обмен на квартиру.

    2. Покупаете у мамы квартиру.

    3. Мама пишет у нотариуса отказ от наследства в Вашу пользу.

    4. Признать маму недееспособной и установить опеку. (Это наиболее сложный).

    Выбор варианта зависит в первую очередь от желания Вашей мамы. Скорее всего приемлемы 1 и 2.

    Учитывая что мама проживала совместно с умершей - она автоматически вступила в наследство. Но все равно рекомендую обратиться по этому вопросу к нотариусу. Не затягивать.

    Если есть вопросы или нужна помощь - обращайтесь.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA