Начните консультацию с юристом онлайн
Добрый день, 5 месяцев назад в африканской стране умер от болезни отец и был похоронен там (страховки не было). Документы о смерти до сих пор не получается получить, консул только обещает, но там постоянно что-то происходит и вопрос затягивается. Можно ли каким-то образом вступить в наследство? Возможны ли какие-то негативные последствия, если пройдут 6 месяцев и не будут начаты нотариальные действия? Можно ли каким-то образом зарегистрировать смерть без документов?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (10)
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олександре!
Перше, що потрібно зробити, – визначити місце відкриття спадщини. Адже саме за місцем відкриття спадщини спадкоємці подають нотаріусу заяву про прийняття або відмову від спадщини (таке теж іноді буває, адже окрім нерухомого та рухомого майна до складу спадщини можуть включатися, наприклад, невиплачені кредити).За загальним правилом (ч. 1 ст. 1221 Цивільного кодексу України), місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, Але якщо місце проживання спадкодавця невідоме, то місце відкриття спадщини визначається за місцезнаходженням нерухомого майна або основної його частини, а за відсутністю і нерухомого майна – за місцезнаходженням основної частини рухомого майна.Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребовування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану.Якщо смерть громадянина була зареєстрована на території іншої держави, нотаріусу подається відповідний документ, виданий компетентними органами іноземної держави, який є дійсним на території України за умови його легалізації, якщо інше не передбачено законом, міжнародними договорами України.
Також, у разі потреби, для отримання необхідних документів нотаріус готує відповідний запит до компетентних органів іншої держави (або країни – учасниці Конвенції) щодо отримання відповідних відомостей чи документів, необхідних для оформлення спадщини.
В Україні встановлено термін для прийняття спадщини – 6 місяців із моменту її відкриття (з дня смерті спадкодавця). Однак часто спадкоємці звертаються до нотаріуса пізніше, внаслідок чого отримують відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Особі, яка не встигла прийняти спадщину у 6-місячний термін, може бути встановлено додатковий строк для її прийняття з таких підстав:
На позови спадкоємця про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини поширюються правила виключної підсудності: їх пред'являють за місцезнаходженням майна або основної його частини, якщо такі позови стосуються нерухомого майна.
Як показує судова практика, поважними причинами пропуску встановленого терміну для прийняття спадщини вважаються такі, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця, які унеможливлюють вчинення ним дій для прийняття спадщини, а саме:
Отже, у випадку пропуску Вами строку на прийняття спадщини, у Вас великі шанси на поновлення такого строку!
Всього найкращого!
Адвокат, г. Сновск, 6 лет опыта
Добрый день, Александр. Важно понимать где и с кем на день смерти был зарегистрирован Ваш отец. Если Вы на день смерти были зарегистрированы по одному адресу, то заявление о вступлении в наследвство нотариусу подавать не нужно. Также важно понимать в какой стране наследство. Для более детального ответа нужно больше информации.
Юрист, г. Харьков, 25 лет опыта
Добрый день.
"5 месяцев назад в африканской стране умер от болезни отец и был похоронен там (страховки не было). Документы о смерти до сих пор не получается получить, консул только обещает, но там постоянно что-то происходит и вопрос затягивается. Можно ли каким-то образом вступить в наследство? Возможны ли какие-то негативные последствия, если пройдут 6 месяцев и не будут начаты нотариальные действия? Можно ли каким-то образом зарегистрировать смерть без документов?"
Вам нужно обратиться к нотариусу по месту нахождения имущества. Нотариус должен завести наследственное дело и направить запрос в соответствующее консульство.
В зависимости от ответа - или вступать в наследство, или обращаться в суд.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чате1. Для открытия наследственного дела нотариусу необходимо Свидетельство о смерти.
2. Когда получите документ о смерти отца от консульского отдела Посольства, то обратитесь к нотариусу. Если он Вам откажет открыть наследственные дело, из-за пропуска сроков, обращайтесь в Суд для восстановления сроков вступления в наследство (причина у Вас уважительная и Суд примет положительное решение) и вступайте в наследство.
3. Смерть без документов зарегестрировать нельзя. Можно только признать в судебном порядке человека умершим(для Вас это нецелесообразно).
Обратитесь через сайт МИД Украины с жалобой на бездеятельность консульского отдела Посольства Украины в той стране, где умер Ваш отец(проверено-помогает).
Адвокат, 18 лет опыта
Добрый день, Александр!
Наследственное дело без подтверждения факта смерти Вам не откроют.
Необходимо в судебном порядке установить факт смерти отца, а после уже обращаться в нотариальную контору.
Если Вы были прописаны с отцом по одному на день его смерти - Вы считаетесь автоматически принявшим наследство и сроки на вступление в наследство восстанавливать не нужно, просто обратиться в нотариальную контору за выдачей свидетельств о праве на наследство. Если прописки разные - также будет необходимо восстанавливать пропущенной срок на принятие наследства.
Не пугайтесь обилия действий, которые необходимо произвести. Чем раньше начнете, тем скорее будете у цели.
Для более детальной консультации - жмите на зеленую кнопку "Звернутися" под моим именем.
Удачи Вам!
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте, Александр!
Обращайтесь к нотариусу за принятием наследства и просите, чтобы нотариус истребовал свидетельство о смерти, так и сроки мне будут пропущены, ссылаясь на:
"Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", який затверджений наказом Міністерства юстиції України # 296/5 від 22.02.2012 року:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12
"1.4. У разі неможливості пред’явлення спадкоємцями свідоцтва про смерть спадкодавця або відсутності інформації в реєстрі нотаріус повинен витребувати від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця або повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть".
Закон України „Про міжнародне приватне право”:
"Стаття 71. Спадкування нерухомого майна і майна, що підлягає державній реєстрації
1. Спадкування нерухомого майна регулюється правом держави, на території якої знаходиться це майно, а майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні, - правом України".
Если Вы получите документы раньше, то предоставите их нотариусу.
Всего доброго!
Удачи Вам!
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Вам необхідно з документами котрі підтверджують родинні відносини , через консульську установу звернутись до нотаріальної установи Африканської республіки для відкриття спадкової справи за місцем знаходження майна померлого у термін визначений законодавством Африканської Республіки.
Якщо спадкодавець був громадянином України , проте проживав на території вказаної республіки, то за Цивільним Кодексом України ст. 1222 спадкова справа відкривається у термін 6- ти місяців за місцем реєстрації особи, або за місцезнаходженням майна померлого. Спадкування відбувається або за заповітом , або за законом у судовому порядку.
Спадкування проходить за чергами: діти -- дружина ( з якою укладено шлюб) батько, мати брати , сестри, інші родичі за ступенем споріднення.
Юридичний факт смерті спадкодавця можуть підтвердити окрім свідоцтва медичні документи уповноваженої медичної установи Африканської республіки , що завірені нотаріально з перекладом на державну мову нотаріусом.
краще все ж отримати свідоцтво про смерть через консульську установу ,( з завіреним перекладом) після цього подати заяву нотріусу про прийняття спадщини, далі нотаріус встановить спадкове майно , його знаходження , фінансові активи у банках шляхом подання відповідних запитів до міжнародних і інших установ. Також встановить факт того чи існує заповіт померлого у реєстрі, а також письмово направить запит , щодо свідоцтва про смерть у рамках спадкової справи. Строки не будуть порушені , адже справа вже буде відкритою.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго вечора, Олександрк!
ІНСТРУКЦІЯ про порядок реєстрації актів цивільного стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0473-01#Text):
3.1. Реєстрація смерті громадян України, померлих за кордоном, провадиться консулом за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті, виявлення тіла померлого або за місцем поховання.
3.2. Реєстрація смерті провадиться за письмовою заявою родичів померлого, компетентних органів країни перебування, адміністрації медичного закладу, у якому настала смерть, та інших осіб на підставі:
- медичного документа про смерть, виданого медичним закладом
- довідки про смерть, виданої компетентними органами держави перебування.
Ці документи додаються до актового запису про смерть.
3.3. Свідоцтво про смерть видається близьким родичам померлого, або надсилається разом з паспортним документом померлого до Міністерства закордонних справ України для передачі зазначеним вище особам.
ПОРЯДОК вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12#Text):
Глава 10. Видача свідоцтв про право на спадщину
1.1. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.1.3. Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребовування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану або за безпосереднім доступом до реєстру актів цивільного стану.
1.4. У разі неможливості пред’явлення спадкоємцями свідоцтва про смерть спадкодавця або відсутності інформації в реєстрі нотаріус повинен витребувати від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця або повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть.
ВИСНОВОК: Орган державної реєстрації актів цивільного стану реєструє факт смерті фізичної особи на території України. Реєстрація факту смерті фізичної особи за кордоном (відповідно і видача свідоцтва про смерть) проводиться консульською установою. А тому, у Вас є два варіанти:
1) відповідно до ЗУ "Про звернення громадян" звернутися до Міністерства закордонних справ України з проханням пришвидшити процес отримання свідоцтва про смерть вашого батька за кордоном.
2) звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини та просити, щоб він витребував від консульської установи копію актового запису про смерть вашого батька за кордоном..
Всього Вам доброго!
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
По вашому питанню зазначу, що відкрити спадщину без свідоцтва про смерть не є можливе.
Тому рекомендую звернутися до нотаріуса для відкриття спадщини, нотаріус направить запит на витребування свідоцтва про смерть, зазначеними діяли Ви не пропустите строк на прийняття спадщини та спроститься процес спілкування з представниками консульської установи.
Успіхів
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
Можно ли каким-то образом вступить в наследство? Возможны ли какие-то негативные последствия, если пройдут 6 месяцев и не будут начаты нотариальные действия? Можно ли каким-то образом зарегистрировать смерть без документов?
1. Вам нужно до 6 мес подать нотариусу заяву на принятие наследства - даже без свидетельства о смерти
но если вы были прописаны с отцом - вы фактически приняли наследство - то заяву можно не подавать - но я рекомендую все таки подать
2. Обратитесь письменно в консульство о выдаче документа про смерть